Québec
knižní novinky / léto 2002

přehled beletrie zahraniční

Výběr knižních novinek inspirovaný přehledem publikovaným v revui Nuit blanche.

Québec: knižní novinky / léto 2002
Výběr knižních novinek inspirovaný přehledem publikovaným v revui Nuit blanche

Nakladatelství Boréal vydává knihu Mistouk od Gérarda Boucharda, jenž je znám jako spoluautor různých spisů o historii, sociologii, demografii a genetice a loni získal za celé své dílo cenu Prix Gérard-Parizeau-Histoire. Mistouk je jeho románový debut, vypráví o každodenním životě obyvatel vesničky Saguenay koncem 19. století.

Cenu Odyssée v kategorii Divadlo získal básník, ředitel nakladatelství L'Interligne a revue Liaison Stefan Psenak za hru Útěk jako cesta (La fuite comme un voyage, Le Nordir, 2001). V kategorii Literatura pro mláděž zvítězil Gilles Tibo s knihou Dívenka, která se přestala smát (La petite fille qui ne souriait plus, Soulieres); ocenění za první vydané literární dílo dostal Denis Thériault (L'iguane, XYZ).

Alibis, první quebecká revue zaměřená na detektivky a thrillery, oznámila zprovoznění webových stránek. Navštivte tedy http://www.revue-alibis.com.
Sylvie Chaputová, spisovatelka, která se podílela na založení literární revue Nuit blanche, a Marc Chabot, profesor filosofie, jsou autory díla s názvem Rukopisy pro jedinou osobu (Manuscrits pour une seule personne, L'instant meme) pojednávajícího o radosti z psaní, posílání a dostávání dopisů, ale třeba i o potěšení ze čtení listů, jež byly určeny komusi jinému... Esej je doplněn například úryvky z korespondence Vincenta Van Gogha s bratrem Théem nebo z dopisů Victora Huga Adele Foucherové.

Povídkovou tvorbu zastupuje druhý sborník Marie Pascale Huglo nazvaný Kůže (Peaux). Obsahuje čtyři povídky s tematikou somato-psychického světa. Kůže - poškrábaná, vytahaná, poraněná, promazaná, hýčkaná i vrásčitá hraje v knize hlavní roli.

Léandre Bergeron, autor Příručky quebeckých dějin a Slovníku quebeckého jazyka, publikoval v nakladatelství Trois-Pistoles kontroverzní knihu Jako významní hosté (Comme des invitées de marque). Má formu deníku a vypráví o tom, proč Bergeronovy dcery nikdy nechodily do základní školy, jak se naučily číst, psát, počítat, jak objevily svět literatury, umění, obchodu. Kniha kritizuje výchovu a vzdělávání v quebeckých mateřských a základních školách a zároveň opěvuje rodinu jako ideální prostor k předávání vědění.

Zajímavou knihu vydalo nakladatelství Varia: Hašišové pohádky (Les contes du haschisch) od Yvese Potvina. Nemají ani omšelý hippiesovský podtón, ani toxikomanskou vlezlost. Autor vypráví příběhy a přivádí čtenáře do světa exotického i znepokojivého, přičemž též podivně povědomého. Pohádkám nechybí správný kouzelný náboj, který čtenáři jistě ocenili zejména v dlouhých letních večerech. Totéž nakladatelství chystá na podzim dalších asi patnáct titulů. Například Souborné básnické dílo André Beauregarda, nový román Pierra K. Maloufa (Les soupirs du cloporte) a další.

Dva romány vyšly i v nakladatelství Jean-Claude Larouche: první životopisný, druhý skoro z kategorie fantasy. Mario Bergeron: Les fleurs de Lyse (pátý a předposlední díl rodinné ságy o novináři a spisovateli Roméo Tremblayovi). Ann-Michele Lévesque: Odplata bohů (La revanche des dieux) o prokletí jedné rodiny… A k tomu sborník pohádek a legend, sestavený Normandem Beaupré a s tematikou světla a vody, která patří k folkloru Nové Anglie, středověké Francie a Mexika v době dobyvatelských válek. Výpravnou knihu doplnily ilustrace Shelley Schonenbergové.

Lurelu je jediná quebecká revue zabývající se výhradně literaturou pro mládež. 75. číslo přineslo rozhovor s ilustrátorem Marcem Mongeau, představilo autory Christiane Duchesneovou, Michela Noëla, Bernadette Renaudovou a Maryse Côtéovou, nabídlo recenze asi padesáti knih, články o divadelních představeních pro děti a dospívající mládež, text o tom, jak čtou nejmenší děti a návod, jak využívat webové stránky http://www.imagene.net/lurelu.

Vzniklo nové nakladatelství s názvem Les 6 brumes, které se hodlá specializovat na šest druhů literatury: fantastickou a dobrodružnou, science-fiction, horory, fantasy, ale i divadlo a poezii. Zaměřuje se především na mladé autory i čtenáře. (http://www.6brumes.com)

Sborník osmdesáti básní, jejichž autory jsou děti (vybíralo se téměř ze dvou tisíc příspěvků), které doprovodily své výtvory i obrázky, vydalo pod titulem Na každé květině jedna beruška (Sur une fleur une coccinelle…) a podtitulem Nejkrásnější básně quebeckých dětí nakladatelství L'Hexagone VLB. Kniha hýří barvami, má tvrdou obálku a je vytištěna na křídovém papíře, zkrátka pěkný dárkový předmět pro rodiče, učitele i děti.

Tvůrci krásy světa (Artisans de la beauté du monde) se jmenuje esej Jeana Proulxe o umění žít, který vychází v nakladatelství Septentrion. Proulx čtenáři nabízí návod, jak žít v souladu s přírodou spojením estetického i spirituálního přístupu, jak získávat moudrost. Takový život vychází ze ctností, jakými jsou láska, přátelství, spravedlnost, solidarita, ekologie. Krásný svět sestává často z malých gest, jež mohou mít velké účinky.

Nová ediční řada amÉrica v nakladatelství Hurtubise HMH zahájila dvěma romány: Cesta do Bulawayo (La route de Bulawayo) Philippa Aquina je dobrodružný román, odehrávající se v Africe. Poučný a napínavý text Sao Paulo aneb smrt, která se směje (Sao Paulo ou la mort qui rit) brazilského autora Raphaela Korn-Adlera je thriller se sci-fi námětem: genetické manipulace, umělá inteligence, bakteriologická válka, třetí svět jako nouzová kolonie atd.

 

© Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2513x

Inzerce
Inzerce