Quebecká literatura v zimě 2001/2002

aktualita beletrie zahraniční

Nuit blanche je kanadský literární magazín, přinášející informace o literatuře psané francouzsky nebo do francouzštiny přeložené...

Nuit blanche a novinky z Quebeku
Nuit blanche je kanadský literární magazín, přinášející informace o literatuře psané francouzsky nebo do francouzštiny přeložené. Vychází od roku 1982 čtyřikrát ročně a za cíl si klade vyvolat chuť číst - dosáhnout se ho snaží tím, že publikuje články, přílohy, rozhovory, komentáře ke knihám, nevydané texty a zprávy z knižního trhu. Nuit blanche má i internetové stránky (obnovované s každým novým "papírovým" číslem), které představují jakési resumé papírové verze (neuveřejňují všechny texty v ní obsažené) a zahrnují i některé vlastní rubriky, například "Literatura pro mladé" nebo "Neznámí autoři 20. století". 

 

Quebecká literatura v zimě 2001/2002
- výběr z výběru Nuit blanche

Kanadská francouzsky psaná poezie: sedm svazků básní vychází v nakl. Perce-Neige, autory jsou Léonard Forest, Paul Bossé, Gérard Leblanc, Jean-Philippe Raîche, Christian Brun, Ulysse Landry a Eric Cormier.
Nakl. Boréal vydává knihy šesti autorek: France Daigleová v knize Un fin passage zvýrazňuje záhadné a podivné stránky postav, které se na první pohled zdály úplně obyčejné. Ying Chenová publikuje pátý román, i v něm zkoumá čas a paměť: text s názvem Le champ dans la mer je o jisté holčičce. Louise Desjardinsová přichází se sbírkou povídek, v níž nám vypravěčka Adèle s humorem a něhou sděluje svá pozorování o lásce, samotě, zklamání. Poslední díl historické ságy Marie Labergeové nese název Florent a zavede čtenáře do Quebeku let padesátých a šedesátých, kdy románové postavy bojovaly za vlastní svobodu. Můj milý velký blázne (Mon cher grand fou) se jmenuje knižní vydání dopisů, které spisovatelka Ganrielle Royová psala svému manželovi Marcelu Carbottovi v letech 1947 až 1979.
Kniha Přistěhovalectví Belgičanů do Quebeku (L'immigration des Belges au Québec) vypráví o učitelích, výrobcích čokolády, kněžích, inženýrech, politicích, pěstovatelích..., kteří během několika minulých staletí přijeli do Quebeku a pomáhali utvářet jeho tvář.
Nakl. Liber vydává například Slovník sebevražd od Erica Volanta - zabývá se statistikami sebevražd ve světě, předkládá různé teorie, uvádí a rozvádí některé proslulé sebevraždy.
Guillaume Vigneault, jehož první román s názvem Carnets de naufrage zaznamenal značný úspěch, vydává v nakl. Boréal další text: Hledat vítr (Chercher le vent).
Kritika chválí i dílo spisovatelky Hélene Pelletier-Baillargeonové o životě a díle novináře Olivara Asselina (1874-1937), jedné z velmi významných osobností quebeckých dějin. První díl se jmenoval Bojovník (Le militant), letos vychází v nakl. Fides druhá část s názvem Dobrovolník (Le volontaire). 
Podle ohlasu kritiky by měl být slibný i titul La désertion, autor Pierre Yergeau ho vydává v nakl. L'instant meme. Navazuje na dva předchozí velmi úspěšné romány.
Nové quebecké nakladatelství Prétexte se představilo mj. vydáním povídky Jacquese Ouziho s názvem Les cafés s ilustracemi Pierra Lanoie, jež si od redaktorů Nuit blanche vysloužilo přívlastek "sympathique!"

© Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2405x

Inzerce
Inzerce