Zabužko, Oksana
Polní výzkum ukrajinského sexu (2004)

aktualita beletrie zahraniční

Co napsala některá periodika (nejen) na Ukrajině o knize Polní výzkum ukrajinského sexu Oksany Zabužko.

Co napsala
některá periodika (nejen) na Ukrajině o knize Polní výzkum ukrajinského sexu Oksany Zabužko

"Kniha čtenáře ihned zaujme novátorstvím formy a originálním přístupem k věčným tématům jakými jsou láska, život či tvorba, propletených s tématy čistě ukrajinskými…jedná se o unikátní svědectví jazykového mistrovství Zabužko.."
(Slavic and East European Journal, USA)

"…Od banálního „ženského„ románu se toto dílo odlišuje vytříbeným výběrem autorských emocí a reflexí, které zároveň vystupují jako hlavní nosník textu. Hlavní téma románu není ženské, ale mužské…"
(Литературная Газета, Rusko)

"Pochopením "mladších bratrů" se ruská inteligence zabývala řídce, ale je už na čase, aby se našel aspoň jeden, kdo by pochopil Zabužko s jejím komplexem vnucené "maloruskosti", která odsoudila její kulturu k provinční uzavřenosti, fakticky k nebytí…Můžete pochopit…toto trápení? Všechny ty "intimní touhy" a intelektuální reflexe, které u nás vždy provází termín "radikální nacionalizmus"? Jako odpověď je napsán román "Польові дослідження з українського сексу". Není to žádný sex, ale zpověď lásky. A neřekli byste, že k muži…"
(Новые известия, Rusko)

"…Nádherné dílo, hluboké a významné."
(Kультура, Rusko)

"Vskutku malá knížečka a dosahuje ceny velkých děl. Amplituda dojmů je kolosální: od celkového zapření k modlitebnímu vytržení…Ne "tok vědomí" dědy Joyce, ale prostě "záplava vědomí" Oksany Zabužko sráží k zemi, omračuje, drtí bouří a tlakem slov, aluzí, asociací, intelektu, daru Božího i Satanova." (Вісті з України, Ukrajina)

!Ne poprvé v historii odmítá ukrajinská spisovatelka vést čtenáře tou nejchybnější z cest – cestou primárního dobra a růžových iluzí. Něco podobného smršti a šílenému vichru se prohání nad naším životem, nad našimi problémy…"
(Пост–Поступ, Ukrajina)

"První důsledný pokus ukrajinské literární otevřenosti…"
(На екранах України, Ukrajina)

"Horší bomba je jen atomová." (День, Ukrajina, Kyjev)

"Tento román patří do kontextu duchovního proudu započatého již Lesjou Ukrajinkou a Olhou Kobyljanskou, a to proto, že je věnován ukrajinské mužské mentalitě…"
(Голос України, Ukrajina)

"…Na Ukrajině již několik let trvá proces depopulace, fyzicky vymíráme. A kam nás volá paní Oksana? …Její román: a) ničí v kultuře ustálený obraz ženy, b) staví se proti potřebám populace (národa), c) chybně orientuje mládež co se týče místa a poslání rolí ve společnosti, d) ničí zásady společenské morálky."
(Українське Слово, Ukrajina, Kyjev)

"Konečně překonala ukrajinská literatura tabu, dávno překonané v životě…"
(Слово і Час , Ukrajina, Kyjev)

"Jde o mnohem závažnější věc – psychickou nemoc celého národa… "Nechte předkům hlídat mrtvé, pusťte děti žít" – o tom je ve skutečnosti tento román."
(Зоил, Ukrajina)

"…Neopakovatelná svéráznost poetiky, která vyrůstá z hlubokého, čistě ženského psychologického chápání světa."
(Кур´єр Кривбасу, Ukrajina)

"Informace z gynekologie…Jakmile fňuká matka, musí jít do chrámu Eskulapa, a ne Apollona."
(Киевские Ведомости, Ukrajina, Kyjev)

"Perspektiva vědmy… Jako mýtická Gorgona Medúza proměňuje vše živé v kámen, jako Kirké (z první, "nesexuální" "Odyssey"), která mění muže v prasata…"
(Критика, Ukrajina, Kyjev)

"Čteš…a vidíš obraz Hérostrata…v sukni…s cynickým úšklebkem Gogolova Čičikova na tváři."
(Молодь України, Ukrajina, Kyjev)

"Výkřik člověka, který visí nad propastí, ale vtipkuje a tvrdí, že je všechno OK… Zpověď očištěné a katarzí povznesené duše… Nahota, která pramení z bolesti, jak se žena obnažuje při porodu…"
(Cлово просвіти, Ukrajina, Kyjev)

"Zmatky s chápáním ženské intimity… Dokonce z populárních brožur… je jasné, že kdyby nějakou domnělou „Ji„ skutečně oje…li, pak by o tom nikdy nepsala…"
(Літературна Україна, Ukrajina, Kyjev)

"Jestliže v erotické bráně stojí muž jak subjekt a žena jak objekt, pak O. Zabužko…svým románem přetvořila muže na objekt. Z toho důvodu je jasné, proč se tolik spisovatelů-mužů staví k tomuto dílu tak agresivně."
(Art-Line, Ukrajina)

"Tato kniha není ani tak o milování, ale o násilí. Je to, jak by řekl klasik, celá encyklopedie sexuálního života, často velmi zvráceného. Ale taková nemůže nebýt ve společnosti, kde existuje ponížení a násilí, a nic mezi tím."
(City, Ukrajina, Kyjev)

"…Cynizmus Zabužko zanechává pocit fyzické nečistoty… Jediným přáním je co nejrychleji si umýt ruce, a to mýdlem."
(Бульвар, Ukrajina)

"Польові дослідження з українського сексу "zanechávají ještě dnes nezvyklé pro postkomunistického čtenáře pocit svobody ducha…"
(Філософські студії, Ukrajina)

"…Hromada syrového, napůl literárního těsta…"
(Сучасність, Ukrajina, Kyjev)

"…Propracovaný psychofyziologický literární dort…"
(Жінка, Ukrajina, Kyjev)

"…Nejen talentovaně napsaná próza, ale srovnatelná s Nabokovovou Lolitou."
(Независимость, Ukrajina)

"Deník hospodyňky s filologickým vzděláním… Bez dějové zápletky, originální myšlenky, celkové struktury povídky… Těšíš se na konec jak na první výplatu."
(Проспект, Ukrajina, Charkov)

"…Poutavé dílo, které se čte s hloubkou a přijímá s překvapením díky nezadržitelně tryskajícímu elementu hry, který je tak nutný k upoutání čtenáře… Pocit radosti za …literaturu, ve které, jak se ukázalo, se mohou objevit takové extatické knížky…"
(Книжкова тека, Ukrajina, Lvov)

"Řeknete si, proč se věnuje tomuto dílu taková pozornost? To proto, že toho v duších lidí tolik zachycuje, jinak by se o něm tolik nemluvilo…"
(Говорить і показує Україна, Ukrajina)

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4305x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce