Pulitzer Prize 2004

aktualita beletrie zahraniční

Přehled laureátů Pulitzerovy ceny za rok 2004.

Dne 5. dubna 2004 byli vyhlášeni laureáti nejprestižnější americké literární ceny, The Pulitzer Prize. Na rozdíl od například britské Man Bookerovy ceny, jejíž udělení doprovází značná finanční suma (minulý rok se jednalo o 75 000 liber), Pulitzerova cena je ohodnocena "pouhými" 10 000 USD. Vyhlašuje se v 21 kategoriích (letos bylo uděleno jen 20 ocenění, v kategorii "Feature Writing" cena udělena nebyla) a nejsledovanější je bezesporu kategorie "Fiction", tedy próza.

V posledních letech zvolila porota taktiku poněkud odlišnou od dob předchozích. Přednost před zavedenými jmény dostávají umělci relativně neznámí - v roce 2001 to byl Michael Chabon a Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye (The Amazing Adventures of Kavalier Clay), v roce 2002 dostal cenu Richard Russo za román Empire Falls a v roce 2003 Jeffrey Eugenides za ságu z prostředí řeckých přistěhovalců v Detroitu Middlesex.

Letos dostal Pulitzera Edward T. Jones za román Známý svět (The Known World). Rozvíjí v něm zajímavou zápletku: hlavní hrdina Známého světa je černý farmář Henry Townsend, jenž dostal od svého pána volnost a postupně se sám stal vlastníkem plantáže i s černými otroky. Po jeho smrti se systém rodin, které v otroctví zažívaly relativní štěstí, úplně rozpadne. Ve Známém světě se mění tradiční optika, kterou nahlížíme otroctví jako absolutní zlo a svobodu jako nejvyšší hodnotu lidstva. Edward T. Jones je spisovatel černošského původu, který vyučoval tvůrčí psaní na mnoha univerzitách ve Spojených státech, včetně Princetonu. Známý svět je jeho druhý román; za své první dílo s názvem Ztracen ve městě (Lost in The City) byl nominován do užšího výběru finalistů Národní knižní ceny (The National Book Award).

Dalšími nominovanými v této kategorii byli Susan Choiová za Americkou ženu (American Woman) a Marianne Wigginsová za dílo Důkazy o věcech neviděných (Evidence of Things Unseen).

Pulitzerovu cenu za nejlepší sbírku poezie si odnesl Franz Wright za básnickou sbírku Coming to Martha's Vineyard. Nejlepší divadelní hrou roku 2004 se stal kus I Am My Own Wife Douga Wrighta.

V novinářských kategoriích si tentokrát ceny rozdělilo několik listů. Vedle tradičních kolektivů a jednotlivců dvou největších amerických deníků, The New York Times a The Washington Post, uspěla letos i redakce Los Angeles Times, a to ve dvou kategoriích: "nejlepší reportáž" (breaking news reporting) za informování o lesních požárech v jižní Kalifornii a "národní žurnalistika" (national reporting) za analýzu obchodního úspěchu jedné z největších amerických společností Wal-Mart.

© Richard Olehla

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2652x

Inzerce
Inzerce