Americká literatura, červenec až prosinec 2004

přehled beletrie zahraniční

Zprávy o nejnovějších událostech v americké literatuře v roce 2004.

Americká literatura červenec - prosinec 2004 - aktuality

listopad 2004
- Nový román Jonathana Rosena nazvaný Z jitra se navrátí prozpěvování (Joy Comes in the Morning, Farrar Straus Giroux, 389 stran, $25) nazvala recenzentka The Washington Post „moderní židovskou pohádkou“. Oba protagonisté, reformní rabínka Deborah Greenová a spisovatel Lev Friedman se setkají v nemocnici, kde Lev dlí u svého otce, který chtěl spáchat sebevraždu. Přes počáteční těžkosti se nakonec, jak požadavek pohádkového příběhu velí, na konci knihy vezmou. Název knihy je odvozen od 30. žalmu, v němž se praví, že „z večera trvá pláč, ale z jitra se navrátí prozpěvování“. Rosenův první literární počin nese název Jablko Evino (Eve’s Apple).

- První básnická sbírka Billyho Corgana, frontmana bývalé skupiny Smashing Pumpkins, nazvaná Mrkání pěstmi (Blinking with Fists, Faber & Faber/Farrar, Straus and Giroux, 96 stran, $18) se dostala na 33. místo v žebříčku prodejnosti deníku The New York Times. Corganův volný verš noviny docela chválí a autora samotného označují za „podobného Cobainovi, jenom o něco šílenějšího“.

- Barry Miles napsal biografii Franka Zappy, nazvanou prostě Zappa (Grove Press, 464 stran, $25). Sleduje v ní celý život legendárního hudebníka od jeho narození do rodiny chudé rodiny italských imigrantů až po jeho skon v roce 1993. Jako jednu z perliček uvádí recenzent New York Times nabídku, již Zappovi učinil tehdejší prezident Václav Havel: chtěl, aby se celoživotní provokatér a vynikající novátor stal obchodním a kulturním reprezentantem Československa v USA. Havlův nápad ovšem promptně zatrhla tehdejší Bushova administrativa.

- Hip je termín, který nejvíce proslavil Norman Mailer svou esejí Bílý černoch (The White Negro). John Leland ve své Hip historii (Hip: The History, Ecco/ HarperCollins Publishers, 405 stran, $26.95) na Mailera navazuje a popisuje vnímání tohoto slova od raných počátků v afroamerických otrockých komunitách až po nejžhavější současnost, v níž se hip používá prakticky jako synonymum adjektiva cool. Pro Lelanda je hip spíše ekvivalentem nových trendů a směrů v umění.

- Alice Walkerová, první černošská spisovatelka, jež obdržela Pulitzerovu cenu (v roce 1983 za román Barva nachu (The Color Purple, č. Argo, Praha 2001) se dočkala biografie. Napsala ji Evelyn C. Whiteová a nazvala ji prostě Život Alice Walkerové (Alice Walker: A Life, W. W. Norton & Company, 496 stran, $29.95).

- Naopak životopisů Williama Shakespeara, založených na historických faktech i zpola či úplně vymyšlených (vzpomeňme nedávno vydaný román Všechno, jen slunce ne Anthonyho Burgesse), už bylo za ta století, jež uplynula od dramatikovy smrti, napsána přehršel. Univerzitní profesor, vynikající znalec Shakespearova díla a autor několika knih o jeho postavě Stephen Greenblatt je osobou k takovému úkolu z nejpovolanějších. Ve svém nejnovějším počinu Will ve světě aneb Jak se Shakespeare stal Shakespearem (Will in the World: How Shakespeare Became Shakespeare, W. W. Norton & Company. 430 stran, $26.95) rekonstruuje celý jeho život na základě toho, co je o Shakespearově životě známo a vyslovuje několik zajímavých hypotéz, např. že Shakespeare mohl pocházet z katolické rodiny. Greenblatt je představitelem směru zvaného nový historismus, jenž u Shakespearova díla připisuje zásadní význam především kontextu.

- A ještě nové knihy ve zkratce: Tom Wolfe vydal nový román Jmenuji se Charlotte Simmons (I am Charlotte Simmons, Farrar, Strauss & Giroux, 676 stran, $28.95), Michael Chabon knihu, v níž oživil Sherlocka Holmese, Konečné řešení (The Final Solution, Fourth Estate/HarperCollins Publishers, New York 2004, 131 stran, $16.95) a Dave Eggers sbírku povídek Jak jsme hladoví (How We Are Hungry, McSweeney's Books, 224 stran, $22).

 

září a říjen 2004
- Justin Cronin se dostal do povědomí literární veřejnosti už svým prvním románem Mary and O’Neil, za nějž v roce 2002 obdržel PEN/Hemingway Award. Narozdíl od prvotiny, v níž Cronin zpracoval téma ze současnosti (hlavní hrdinkou je žena, jež se rozhodla jít na potrat), se děj jeho druhého díla The Summer Guest (Letní host, Dial, 369 stran, 24 USD) rozpíná přes tři generace. Na počátku stojí Joe Crosby, veterán z druhé světové války, jehož tvář zohavila kulka italského snajpra. Kvůli fyzickému handicapu se k výnosnému předválečnému zaměstnání právníka v Bostonu už nevrátí. Místo toho si otevře rybářský kemp kdesi v Maine, v němž se svou ženou vychovává syna, do jehož života posléze také zasáhne válka, tentokrát ta ve Vietnamu. V průběhu let se v táboře utvoří komunita, jejíž součástí je i Joeova dcera Kate, jež je klíčem k tajemství Joeovy minulosti. Mimo nesporné literární kvality osvědčuje autor široké znalost reálií druhé světové války, kritik z Washington Post je však kritizuje za leckdy přehnaný lyricismus.

- Po dvou letech od teroristického útoku na věže WTC vydal autor Mause Art Spiegelman další komiks. Dílo nese název In the Shadow of No Towers (Ve stínu neexistujících věží, Pantheon Books, 42 stran, 19.95 USD) a Spiegelman v něm mimo jiné vyjadřuje přesvědčení tak typické pro americké intelektuály: že totiž americká vláda o útocích tušila a že je umně využila ve svůj vlastní prospěch. První část tvoří příběh odehrávající se po pádu obou věží, druhou tvoří reprint komiksu z počátku 20. století. Právě v těchto starých knížkách hledal autor útěchu a inspiraci po oné události, jež jej i jeho rodinu hluboce zasáhla – Spiegelmanovi bydlí na dolním Manhattanu, takže měli všechny události z první ruky.

- Joyce Carol Oatesová vydala další román. Děj The Falls (Vodopády, Ecco/HarperCollins, 481 stran, 26.95 USD) se odehrává v Niagara Falls a slavné vodopády hrají v románu hlavní úlohu. Podle autorky, jež přebírá sto let starou teorii doktora Mosese Blainea, může totiž pobyt poblíž vodopádů způsobit šílenství; což by mohlo vysvětlit záhadnou sebevraždu jistého Gilberta Erskina, jenž se ráno po svatební noci vrhne do vodního víru. Záhy se zjistí, že Erskinova novomanželka Ariah měla sexuální apetit poněkud silnější, než Gilbert očekával. Po nějaké době se Ariah vrací na místo činu s novým manželem a čtenáře okamžitě napadne: kdopak se půjde podívat k vodopádům teď? Kritik New York Times nejnovější knihu Oatesové zrovna nepochválil, nicméně oceňuje výdrž, kterou autorka, jež na literární scéně figuruje už 40 let, osvědčuje vydáváním stále nových a nových děl.

- V pozůstalosti Trumana Capota, jež je uložena v New York Public Library, byla nedávno objevena dosud nepublikovaná povídka. Nese název The Bargain (Výhodná koupě) a autor ji napsal v 25 letech. Jediný důkaz, že taková povídka existuje, byl nalezen v jednom Capoteho dopise, v němž se o dílku zmiňoval, avšak od té doby se po ní slehla zem. Nyní ji můžete nalézt i ve svazku The Complete Stories of Truman Capote (Random House, 320 stran, 26.95 USD).

- Sebrané povídky vyšly ve třech svazcích i Isaacu Bashevisovi Singerovi, celkem čítají těžko uvěřitelných 2500 stran.

- Philip Roth vydal politický román The Plot Against America (Spiknutí proti Americe, Houghton Mifflin Company, 391 stran, 26 USD). Ve světle nadcházejících prezidentských voleb se zaobírá fikcí, v níž republikáni v roce 1940 namísto nevýrazného kandidáta Wendella Willkieho, jenž byl ve volbách na hlavu poražen Franklinem Delano Rooseveltem, na svém předvolebním sjezdu raději zvolí slavného Charlese Lindbergha, prvního leteckého pokořitele Atlantického oceánu. Lindberghova osoba však skrývá háček: kromě průkopnického činu, který mu vynesl dlouholetou popularitu mezi milióny Američanů, se Lindbergh nikdy netajil svým obdivem k Hitlerovi, z jehož rukou dokonce přebral německé vyznamenání. Amerikou obchází strašidlo pogromů a války s Kanadou. Za této situace sleduje vypravěč, jemuž je pouhých sedm let, Lindberghův úspěch ve volbách a postupné naplňování jeho programu křesťanského národa v zemi, v níž není pro Židy místo. Vypravěč se jmenuje Phil Roth, jako by autor chtěl svým čtenářům vnutit zdání autentičnosti. Ostatně, není to poprvé, co Roth představuje ve svém díle své literární alter ego: už v románu Operace Shylock konfrontuje polofiktivního Philipa Rotha s Philipem Rothem, který je vymyšlen od A až do Z. A stejně jako ve zmíněném románu se i ve své novince snaží upozornit na nebezpečí antisemitismu, které hrozilo a hrozí i v tak demokratické zemi jako jsou Spojené státy.

- Nový, v pořadí už 21. román vyšel i Johnu Updikovi. Hlavním hrdinou Villages (Vesnice, Alfred A. Knopf, 321 stran, 25 USD) je sedmdesátník Owen Mackenzie, jenž vzpomíná na dávno minulá i skoro současná milostná dobrodružství, jimž se za svůj život oddával. 

 

srpen 2004
- Najít ideální chůvu pro děti není vůbec jednoduché, zvlášť pokud jsou oba rodiče úspěšní ve svém oboru. Stuart Cross, hlavní postava románu The Good Nanny (Bloomsbury, 278 stran, 23.95 USD) Benjamina Cheevera, pracuje jako redaktor v prestižní newyorském nakladatelství a jeho žena Andie pro změnu jako šéfrecenzentka v deníku The New York Post; společně s dětmi bydlí na luxusním předměstí. Oba brzy jako zázrakem natrefí na Lousie Washingtonovou, sedmatřicetiletou černošskou umělkyni, která se o děti stará tím nejlepším způsobem: dává jim jen makrobiotickou stravu, bere je na poučné exkurze a učí je malovat. Jenže Andie viděla za svůj život příliš mnoho detektivek a thrillerů. Brzy začne Louise podezírat z nezodpovědnosti a nutí Stuarta, aby zůstával doma a dohlížel na ni. To má samozřejmě zhoubný vliv na jeho kariéru a Stuart o své skvělé místo po propásnutí několika schůzek přijde; mezitím se Louise jako umělkyni začne nebývale dařit. Celá kniha se nese v satirickém duchu a končí krvavou lázní, ovšem lázní s přídechem komerčního úspěchu. Benjamin Cheever je synem Johna Cheevera a podle kritiky má neobyčejný smysl pro detaily. Stejný recenzent mu však vyčítá nepříliš propracované postavy, které, když se děj knihy začne lámat, nejednají úplně věrohodně.

- Anglicky psaná literatura indických autorů má na současné literární scéně pevné místo, ale Ruth Prawer Jhabvalaová je trochu výjimkou. Předně, ačkoli žila dlouhou dobu v Indii, narodila se v Německu židovským rodičům a do Dillí přišla se svým manželem. A za druhé, ve svých románech vyjadřuje silnou kritiku vůči Indům, kteří podlehli svodům západní civilizace. To všem nemá vliv na komerční a umělecký úspěch: v roce 1975 dostala Jhabvalaová za román Heat and Dust Bookerovu cenu. Krátce poté přesídlila do New Yorku a její tvorba získala i další rozměry. V centru její pozornosti se ocitli přistěhovalci z poválečné Evropy, imigranti, kteří do nové země přišli s prázdnýma rukama a především bez vlasti. Podobně vykořenění jsou i hrdinové nového románu - či spíše sbírky povídek - My Nine Lives (Shoemaker & Hoard, 277 stran, 25 USD). Jhabvalaová však nesklouzává do pseudoromatnické nezakotvenosti. S cynismem, jenž se do jejích děl vkradl od doby, kdy přesídlila do Států, popisuje přistěhovalce, ať už z Indie, nebo z poválečného Berlína, kteří ztratili veškeré ideály a jsou zkažení skrz naskrz.

- U střetu rozličných kultur a tragikomických výsledků, které takové setkání nese, ještě zůstaneme. Don Lee umístil svůj první román Country of Origin (W. W. Norton & Company, 315 stran, 24.95 USD) do Tokia roku 1980. Zápletku tvoří pátrání po zmizelé Lise Countrymanové, mladé bílé Američance, jež zmizela kdesi v spletitém podzemí tokijského obchodu se ženami. Během vyšetřování přijde vyšetřovatel Tom Hurley na spoustu znepokojivých fakt: například že Lisa nebyla ani úplně bílá, ani tak docela Američanka. Sám Tom je napůl běloch a napůl Korejec, takže čtenář brzy zjistí, že se pohybuje na příliš tenkém ledě, pokud chce mluvit o střetu dvou civilizací nebo dokonce dvou ras.

- Válečný román není teď v USA příliš oblíbený, v kurzu jsou spíše memoáry či autobiografie těch, kteří se bojů (či rozhodování) přímo účastnili. Paul Clayton je tedy trochu výjimkou, jeho román Carl Melcher Goes to War (Thomas Dunne, 197 stran, 22.95 USD) se odehrává ve Vietnamu. Pro vykreslení hlavní postavy Carla Melchera však Clayton mohl užít vlastní zkušenost: za války v Asii sloužil u pěchoty. Celou knihou se nese naléhavé poselství, že nejdůležitější na celé válce je pro ty, kteří v ní musí bojovat, přežít a vrátit se domů živí a zdraví; pro ideály či hrdinství nezbývá místo. Melcher a jeho druhové jsou vláčeni válečnou vřavou bez zjevného cíle, zdá se, že jediným smyslem utrpení a smrti mnohých z nich je jen touha jejich velícího důstojníka po vyšší šarži.

- Biografií Otce zakladatele Benjamina Franklina vyšlo v poslední době požehnaně, jen za uplynulé dva roky se objevily tři. Čtvrtou je dílo Gordona S. Wooda The Americanization of Benjamin Franklin (The Penguin Press, 299 stran, 25.95 USD). Wood se období kolem vzniku Spojených států věnuje systematicky už dlouho, ve svých předchozích knihách zmapoval situaci kolem revoluce a následného vzniku republiky. Franklina autor vykresluje jako nejmoderněji uvažujícího Otce zakladatele, jehož život byl však plný protikladů. I když se zasazoval o demokratický stát, byl zároveň vlastníkem plantáží s otroky a psal pamflety proti německým osadníkům v Pennsylvánii. Se svou ženou zacházel mizerně a almužny chudým nedával, protože je považoval jen za povzbuzení zahálky. Na druhou stranu byl Franklin velikým propagátorem veřejných služeb, ve Philadelphii například založil knihovnu, hasičský sbor, pojišťovací společnost, nemocnici a univerzitu. Mimo to byl neúnavným vynálezcem a diplomatem v Evropě. The Americanization of Benjamin Franklin také usvědčuje nejpopulárnějšího z Otců zakladatelů z elitářství a z něj vyplývajícího populismu: Franklin prostě lidem říkal jen to, co chtěli slyšet, a pak se stejně zařídil jinak.

- V době, kdy se souboj o příštího prezidenta Spojených států dostává pomalu do tempa a kdy vycházejí všemožné knihy, jež oslavují i kritizují George W. Bushe, v době, kdy jakákoli zmínka o akcích proti státu, byť míněna v žertu, vzbuzuje málem davovou hysterii, si Nicholson Baker dovolil cosi neslýchaného: hrdinou jeho nejnovějším románu Checkpoint (Alfred K. Knopf, 115 stran, 15.95 USD) je jakýsi Jay, který hodlá zabít prezidenta Spojených států. A co víc: Baker se neschovává za pláštík fiktivní budoucnosti či paralelní přítomnosti, Jay chce spáchat atentát přímo na George W. Bushe! Román je vlastně záznamem rozhovoru, který v jednom washingtonském hotelu vede Jay s Benem, univerzitním profesorem americké historie, jenž momentálně pracuje na studii vládní cenzury za dob studené války. Jay je člověk stíhaný jedním neštěstím za druhým: jeho žena i milenka jej opustily, přišel o místo učitele na střední škole a je prakticky bez prostředků. Osobní situace však není tou pravou motivací, Jay chce Bushe zabít za to, že rozpoutal válku v Iráku a společně s Benem dopodrobna analyzují důsledky, které tento konflikt přinesl. Checkpoint je tedy spíše románem slov než činů a věrně zobrazuje celospolečenskou situaci, jež v USA nastala po útoku na věže WTC. Doba přeje silným slovům, stačí si přečíst záznamy projevů delegátů na nedávno proběhnuvších konventech obou soupeřících stran, kde se to siláckou terminologií a ideologickými urážkami nejtěžšího kalibru jen hemží. Checkpoint je však naštěstí jen fikce, která má k realizaci násilí na nejvyšším představiteli daleko.

- A něco lehčího na závěr: americká pornohvězda Jenna Jameson napsala společně s bývalým hudebním kritikem The New York Times Neilem Straussem svou autobiografii How to Make Love Like a Pornstar (ReganBooks/HarperCollins, 579 stran, 27.95 USD). Už podle rozsahu knihy je zřejmé, že Jennin život byl přímo nabitý událostmi a dojmy. A co teprve obsah: čtenáři se dozvědí, co si Jenna myslí o lidech ("Obecně řečeno, lidé nejsou příliš originální") nebo o práci ("Úspěch nepřichází bez boje") a samozřejmě je čeká přehršel Jenniných postřehů ze zákulisí pornoprůmyslu. Jednotlivé kapitoly jsou vždy uvedeny citáty ze Shakespearova sonetu, na stránkách najdete seznam 32 Jenniných nejoblíbenějších jmen (první příčku zaujímá Bunny) i žebříček nejlepších písní. Prostě život obyčejného člověka v kostce. 

 

červenec 2004
- Tématem prvního románu Eriky Kennedyové je svět hip-hopu a rapu. V románu Bling (Miramax Books, 509 stran 24.95 USD) představuje svět černošské hudby a zákulisní praktiky, jež v něm panují. Zpěvačka Mimi Castiglione je jen loutkou v rukou šéfa vydavatelství, který se stará o všechno od a až po zet - bohužel i o samotnou identitu Mimi. Podle kritiky mohla Kennedyová šetřit slovy a odpovědný redaktor naopak šetřit škrty vůbec neměl, zajímavé je však to, že Kennedyová je hudební novinářkou a přítelkyní jednoho z mogulů amerického rapu Russella Simmonse, a tudíž má informace z první ruky. Řada postav jejího románu je tak modelována podle skutečných umělců: taková Naomi Campbell či P. Diddy jsou prý docela slušně vytočení...

- Louise Erdrichová vydala román Four Souls (HarperCollins, $23.95). Postarší Indiánka v něm hledá muže, který koupil území, jež jí kdysi patřilo, a nechal vykácet všechny stromy. Nadto je ještě manželem její sestry a hlavní hrdinka si o něm myslí, že ji zabil a snědl. Z těchto vět to není zřejmé, ale nový román Erdrichové je prý vtipný a dobře se čte.

- Podle americké agentury pro vydávání ISBN (International Standard Book Number) bylo v roce 2003 v USA publikováno celkem 175 000 nových titulů. Z toho je zhruba 20 000 titulů z oblasti beletrie (což znamená, že průměrně každou půlhodinu je vytištěna nová kniha), přičemž asi polovina se skutečně objeví na pultech knihkupectví a supermarketů. Druhou polovinu tvoří soukromé tisky, zvláštní edice apod. Velké obchodní řetězce dříve přijímaly do prodeje prakticky každou knihu, kterou jim vydavatelé nabídli, avšak v posledních letech i ony musely přikročit k selekci. Všichni editoři přiznávají, že takové množství nových příběhů s sebou nutně nese pokles kvality - přijat je prakticky každý alespoň trochu zajímavý rukopis.

 

© Richard Olehla

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3051x

Inzerce