Pamuk, Orhan (2006)

Pamuk, Orhan (2006)

aktualita beletrie zahraniční

Soudní proces se světoznámým tureckým prozaikem a žhavým kandidátem na Nobelovu cenu Orhanem Pamukem byl rozhodnutím vyšetřujícího soudce odročen na 9. února.

Proces s Orhanem Pamukem odročen

Soudní proces se světoznámým tureckým prozaikem a žhavým kandidátem na Nobelovu cenu Orhanem Pamukem byl rozhodnutím vyšetřujícího soudce odročen na 9. února. Soudní stíhání bylo proti Pamukovi zahájeno kvůli jeho interview pro švýcarský Das Magazin z února 2005, kde prohlásil, že v Turecku byl zavražděn jeden milion Arménů a 30.000 Kurdů. Na základě tohoto rozhovoru bylo pak proti Pamukovi zahájeno trestní řízení na základě paragrafu 301 (o urážce turectví, republiky a jejích institucí).

Pamuk svým výrokem otevřel jedno z nejcitlivějších témat moderní turecké historie, a to vztah turecké většiny k netureckým menšinám, téma donedávna spíše tabuizované, a vzbudil tím značné pobouření v řadách nacionalistů. Jeho proces je ostře sledován i v zahraničí: Evropský parlament oznámil vyslání delegace poslanců do Turecka v roli pozorovatelů, Amnesty International požaduje zrušení paragrafu 301 a 8 světoznámých spisovatelů, mezi nimiž figuruje např. Gabriel García Marquéz, Günter Grass, Umberto Eco, Carlos Fuentes, John Updike či Mario Vargas Llosa, vydalo 13. prosince 2005 společné prohlášení vyjadřující Pamukovi plnou podporu a odsuzující celý proces. Málokdo ostatně předpokládá, že by Pamuk - vyšetřovaný nyní na svobodě - skutečně byl odsouzen.

Sám Pamuk se také několikrát vyjádřil v tom smyslu, že si sice váží podpory svého případu ze zahraničí, současně ale zdůraznil své přesvědčení o nezávislosti tureckých soudů a své rozhořčení nad tím, že je jeho případ zneužíván proti Turecku a jeho případnému členství v EU.

 

© Petr Kučera

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4655x

Inzerce
Inzerce