Kanadská literární cena Metropolis bleu (2006)

Kanadská literární cena Metropolis bleu (2006)

aktualita beletrie zahraniční

Quebecký spisovatel a dramatik Michel Tremblay (nar. 1942) obdržel literární cenu Metropolis bleu (Modrá metropole).,

Grand Prix littéraire international Metropolis bleu

Quebecký spisovatel a dramatik Michel Tremblay (nar. 1942) obdržel literární cenu Metropolis bleu (Modrá metropole).

Mezinárodní cena Grand Prix littéraire international Metropolis bleu je každoročně udělována stejnojmennou montrealskou nadací některému ze světově známých spisovatelů za celoživotní dílo a výjimečný přínos současné literatuře. Je spojena se stipendiem 10 000 $. Předchozími laureáty byli Carlos Fuentes (2005), Paul Auster (2004), Maryse Condé (2003), Mavis Gallant (2002), Norman Mailer (2001) a Marie-Claire Blais (2000). V porotě zasedají nejen frankofonní a anglofonní profesoři, spisovatelé, novináři, knihkupci. Kritéria výběru zahrnují následující požadavky: laureát musí být spisovatel mezinárodního formátu, který výjimečným způsobem přispěl k podobě současné literatury. Navíc ale vyvolený má splňovat další zadání Festivalu, mezi jiným mluvit francouzsky a anglicky (případně dalším jazykem), mít díla publikovaná ve francouzštině a angličtině (případně i dalších jazycích), mít významný počet anglofonních i frankofonních čtenářů v Montrealu a souhlasit s vystoupením před montrealským publikem při předání ceny Metropolis bleu. Národnost a věk určeny nejsou, podobně se cena též neomezuje na určitý literární žánr.

Při zahájení Festivalu 5. 4. byla cena Grand Prix Metropolis bleu 2006 předána Michelu Tremblayovi. Porota ocenila dosah tzv. Trembleyova efektu na současné divadlo. Tímto nadsazeným označením zdůraznila, jakou roli (nejen) na kanadské divadelní scéně sehrály Tremblayovy dramatické texty – a samosebou zejména jejich četná uvedení. Michel Tremblay se proslavil už roku 1968 divadelní hrou Les Belles-Sœurs.

Pětidenní festival Metropolis bleu přivítá přes dvě stě spisovatelů, herců, překladatelů, hudebníků, novinářů a nakladatelů. Program probíhá v několika jazycích, především ve francouzštině, angličtině a španělštině. Téma letošního ročníku zní Město slov, neboť Montreal byl v tomto roce vyhlášen organizací UNESCO za Světovou metropoli knihy.

 

© Matěj Cval

Diskuse

Vložil: fity, 08.01.2007 16:52
Kanadská literární cena Metropolis bleu (2006)
no jo de to a proc ne
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2448x

Inzerce