Vila-Matas, Enrique: Bartleby a spol.

Vila-Matas, Enrique
Bartleby a spol.

anotace beletrie zahraniční

Bartleby a spol. je kniha, která španělského spisovatele Vila-Matase (1948) nejvíc proslavila v cizině a pomohla mu výrazněji prorazit i doma ve Španělsku. Je stylizovaná jako 86 poznámek pod čarou k neexistujícímu textu.

Enrique Vila-MatasBartleby a spol., přel. Lada Hazajová, Garamond, 2006, 186 stran

Bartleby a spol. (2000, Bartleby y compañía) je kniha, která španělského spisovatele Enrique Vila-Matase (1948) nejvíc proslavila v cizině a pomohla mu výrazněji prorazit i doma ve Španělsku.

Podle slavné Melvillovy postavy písaře, který na všechno odpovídá „Já bych prosím raděj ne“, až umře hlady, pojmenoval Vila-Matas spisovatele, kteří se po prvním či druhém díle odmlčeli nebo psát ani nezačali. Kniha je stylizovaná jako 86 poznámek pod čarou k neexistujícímu textu – poznámky si sepisuje samotářský úředník s hrbem, kříženec Bartlebyho s Beckettovým Tsoem a Kafkovým starým mládencem, který před pětadvaceti lety vydal jednu prózu a od té doby odmítl psát. Pátrá po podobných případech a sepisuje jakýsi katalog či slovník bartlebyů, spisovatelů negace, kde sousedí slavná jména jako Walser, Kafka, Musil, Rimbaud, Rulfo, Maupassant, Wilde, Sokrates s fiktivními autory a nejrůznějšími skutečnými či smyšleným postavami bláznů a podivínů. Citáty a parafráze se mísí s anekdotami ze života vypravěče a celek tvoří napínavé, ale i velmi vtipné detektivní pátrání v knihovně života, kde se číhá na všeodhalující záblesk náhlé souvislosti.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3277x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce