Arenas, Reinaldo: Vrátný

Arenas, Reinaldo
Vrátný

anotace beletrie zahraniční

Arenasovo dílo se karnevalovou, barokně košatou a posměšně groteskní obrazností někdy blíží až paranoidnímu vidění. V románu Vrátný, jediném, který se neodehrává na Kubě, ale v USA, vystupuje do popředí silné ústřední téma svobody a cesty k ní¨.

Reinaldo Arenas: Vrátný, přel. Anežka Charvátová, Garamond, 2006, 226 stran

Reinaldo Arenas (1943–1991) pochází z Kuby, kde trpěl trojitou klatbou jakožto homosexuál, nespoutaný spisovatel s příliš hýřivou a drzou imaginací a svobodomyslný disident. V roce 1980 se dostal do exilu do USA a právě tam se odehrává jeho poslední román Vrátný (1989).

Arenasovo dílo se karnevalovou, barokně košatou a posměšně groteskní obrazností někdy blíží až paranoidnímu vidění. V románu Vrátný, jediném, který se neodehrává na Kubě, ale v USA, vystupuje do popředí silné ústřední téma svobody a cesty k ní, symbolizované metaforickými dveřmi. Se svobodou souvisí další arenasovské motivy – smrt chápaná jako neznámá hrůza i lákavé pokušení, postava osamělého, lidmi nepochopeného spasitele, nemožnost komunikace, stesk exulanta.

Román je koncipován jako vyprávění kubánské emigrantské komunity v USA o vrátném Juanovi. Nejprve se čtenář seznámí s velmi pitoreskními obyvateli domu, kde Juan pracuje, pak s jejich neméně svéráznými zvířaty. Vrátný je zde tím, kdo otevírá dveře do jiného, svobodného světa: vrátným je pro Arenase literatura, jeho tvorba, která mu odemyká jediný možný přístup k naprosté svobodě.

Čtenáři jistě ocení Arenasův rozkladný černý humor, jeho všudypřítomnou (auto)parodickou nadsázku a vybraně odstíněný jazyk bohatý na ironické podtóny.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3932x

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce