Różewicz, Tadeusz

Różewicz, Tadeusz

portrét beletrie zahraniční

Poslední výbor básní polského básníka a dramatika Tadeusze Różewicze (nr. 1921), který vyšel v češtině, má název Mezi apokalypsou a... (Paseka, 2004, překlad Vlasta Dvořáčková). Polský institut pořádá 15. 10. s Różewiczem setkání.

Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz se narodil v roce 1921 v Radomsku nedaleko Čenstochové. Studoval dějiny umění na Jagelonské univerzitě v Krakově. V tisku debutoval v roce 1938. Za druhé světové války bojoval v partyzánském oddíle Zemské armády.

Jeho poválečný debut, sbírka Nepokoj (Niepokój), vyšel v roce 1947. V roce 1960 napsal své první drama Kartotéka. Je autorem více než dvaceti básnických sbírek a osmadvaceti divadelních her. Jeho tvorba byla přeložena do dvaceti jazyků.

Poslední výbor básní Tadeusze Różewicze, který vyšel v češtině, má název Mezi apokalypsou a... (Paseka, 2004, překlad Vlasta Dvořáčková).

Na otázku, zda je možné psát poezii po Osvětimi, odpověděl vytvořením nového typu střídmého verše, jenž byl později definován jako čtvrtý versifikační systém polštiny. Nikdy se nesmířil s válečnou tragédií a sleduje současné projevy lidské krutosti. Je tvůrcem svébytného proudu v polské literatuře, soustředěného na otázky existence, již chápe jako úsilí bytí, zápas s nicotou. Je to také hledač nové formy básnického vyjádření, odchylující se od avantgardy smeřem k asketické prostotě a zkratce.

Dramatická tvorba Tadeusze Różewicze vyrostla z jeho poezie - konkrétum v ní dostává metaforické vlastnosti. Tadeusz Różewicz, angažovaný ničitel stávajících forem, uznávaný jako velký moralista, ale i odsuzovaný za nihilismus, je zcela jistě autorem s výjimečně pronikavým pohledem na současnost, na kterou živě a zaníceně reaguje.

Polský institut pořádá setkání s básníkem a dramatikem Tadeuszem Różewiczem 15. 10. v 17 hodin (Polský institut, Malé nám. 1, Praha 1) a zároveň výstavu fotografií a plakátů věnovaných osobnosti a tvorbě T. Różewicze 4. 10. – 31. 10. v galerii Polského institutu.

 Rozewicz

© Polský institut

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 6205x

Inzerce
Inzerce
Inzerce