Café Amsterdam (2007)

aktualita beletrie zahraniční

Café Amsterdam, 16. – 18. listopadu 2007: Divadlo Archa ve spolupráci s Nizozemským literárním fondem pro produkci a překlady (NLPVF) představuje současnou nizozemskou literaturu.

Café Amsterdam
16. – 18. listopadu 2007

Divadlo Archa ve spolupráci s Nizozemským literárním fondem pro produkci a překlady (NLPVF) představuje současnou nizozemskou literaturu.

Pátek 16. listopadu 2007, 20.00
EKG De Luxe – O Lásce a Amsterdamu
literární peepshow
Účinkují: Remco Campert, Tomas Lieske, Mustafa Stitou, Esther Ending a Miloš Urban
Uvádějí: Jaroslav Rudiš & Igor Malijevský
Hudba: Esther Apituley (viola)
Amsterdamské „café” se snad atmosférou liší od pařížského a je někde na půl cesty mezi naší hospodou a kavárnou, ale jedna věc je společná: všude na světě je to místo, kde se lidé setkávají – milenci, přátelé, umělci i spisovatelé. V těchto kulisách představí Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský pestrý zahajovací program, v němž se pojí literatura, film a hudba.

Sobota 17. listopadu 2007, 17.00 – divadelní bar
Rozhovor Petry Procházkové s Frankem Westermanem
Moderuje: Jiří Knitl (Člověk v tísni)
Jako devatenáctiletý student se Frank Westerman ocitne v jednom španělském muzeu tváří v tvář vycpanému Afričanovi zvanému El Negro – hrůzné relikvii z časů otroctví. Kdo je ten člověk? Kdo vypreparoval jeho tělo? A co to vypovídá o nás, tady a teď? Tyto otázky nosil Frank Westerman v hlavě přes dvacet let, až vyústily v knihu El Negro, fascinující reportáž z cest, v níž se zamýšlí nad problémy rasy, kultury a identity. O setkání s El Negrem a o své stejnojmenné knize, která nedávno vyšla v českém překladu v nakladatelství Pistorius & Olšanská, autor hovoří s Petrou Procházkovou a s Jiřím Knitlem.

Sobota 17. listopadu 2007, 20.00 – Malý sál
Čtyři příběhy
Účinkují: Esther Ending, Markéta Pilátová, Petra Hůlová a Tomas Lieske
Uvádí: Magdaléna Platzová
Čtyři výrazní nizozemští a čeští autoři předčítají ze své tvorby a navazují spolu rozhovor. Esther Ending vstoupila do literatury v roce 2004 románem Po Valentýnu (česky 2007 v nakl. Euromedia Group – Odeon) a získala za něj významnou nizozemskou cenu pro debutanty. Je to působivý portrét čtyř sourozenců, kteří se po letech ohlížejí za svým složitým dětstvím v neuspořádané rodině - ukazuje se, že těžký životní start poznamenal každého z nich. Tomas Lieske patří k nejuznávanějším a nejúspěšnějším nizozemským autorům; debutoval koncem osmdesátých let jako básník a esejista a v roce 1996 vydal první román. Novela Moje výsostná láska (česky 2007 v NLN) přibližuje život na španělském dvoře za krále Filipa II. v polovině šestnáctého století. Novinářka Markéta Pilátová přečte úryvek ze svého prvního románu Žluté oči vedou domů ze života brazilských Čechů za mořem i v současné Praze, který vyšel v září v nakladatelství Torst. Petra Hůlová budí svou svébytnou prózou ohlas nejen doma, ale i v cizině. Dnes večer předčítá ze své nejnovější knížky Umělohmotný třípokoj, deníčku mladé prostitutky. Večer uvádí Magdaléna Platzová.

Neděle 18. listopadu 2007, 17.00 – divadelní bar
Café Amsterdam – veřejná debata
Účinkují: Frank Westerman a Markéta Pilátová pod vedením Petry Procházkové
Vražda filmaře Theo van Gogha a rozruch kolem nizozemské političky Ayaan Hirsi Ali nerozpoutaly jen období politického neklidu v Nizozemsku, ale vyvolaly i v zahraničí ostré diskuse o národní identitě, náboženství, fundamentalismu a imigrační politice. Divadlo Archa organizuje veřejnou debatu o roli, jakou v těchto diskusích sehráli novináři a spisovatelé. Frank Westerman, Markéta Pilátová a Petra Procházková, kteří také kombinují novinářskou profesi se spisovatelským řemeslem, tuto problematiku osvětlí z různých úhlů.

Neděle 18. listopadu 2007, 20.00
V medúze volá moře – poezie a hudba
Účinkují: Tonnus Oosterhoff, Remco Campert, Mustafa Stitou, Radek Fridrich a Vít Janota
Uvádějí: Jaroslav Rudiš & Igor Malijevský
Hudba: Esther Apituley (viola) a Rië Tanaka (klavír)
Závěrečný akord festivalu „Café Amsterdam” dokládá, že poezie je nejhudebnější ze všech literárních žánrů. Pět mezinárodně uznávaných básníků přednáší své verše s hudebním doprovodem inspirovaným jejich poezií. K slyšení i vidění jsou „pohyblivé verše” Tonnuse Oosterhoffa, lakonická a zasmušilá poezie Remco Camperta, pestrý humor Mustafy Stitoua, sever Radka Fridricha podbarvený jeho kolážemi/frotážemi, Praha Víta Janoty. Tempo, rytmus a barvu tónů různorodých veršů propojí violistka Esther Apituley a klavíristka Rië Tanaka v literárněhudební kompozici. Verše nizozemských účinkujících jsou obsaženy v antologii nizozemské poezie, která vychází v nakladatelství Mladá fronta.

Aktuální info o programu http://www.archatheatre.cz/

 

© Magda de Bruin-Hüblová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2646x

Inzerce
Inzerce