Francouzské literární ceny 2007

aktualita beletrie zahraniční

Jak bývá zvykem, i dnes ve 13 hodin vyhlásily před restaurací Drouant poroty dvou nejprestižnějších literárních cen své laureáty pro rok 2007: Prix Goncourt poputuje k Gillesi Leroyovi za román Alabama Song, Prix Renaudot získal Daniel Pennac, autor románu Chagrin d'école.

Francouzské literární ceny
Gilles Leroy: Alabama song, Mercure de France, 190 stran
Daniel Pennac: Chagrin d'école, Gallimard, 305 stran

Jak bývá zvykem, i dnes ve 13 hodin vyhlásily před restaurací Drouant poroty dvou nejprestižnějších literárních cen své laureáty pro rok 2007.

Prix Goncourt poputuje k Gillesi Leroyovi za román Alabama Song, Prix Renaudot získal Daniel Pennac, autor románu Chagrin d'école.

Román Alabama song se dostal do kolbiště nominací většiny literárních cen, figuroval i na seznamech Renaudot a Médicis. Tragický osud Zeldy Fitzgeraldové, manželky amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda, není pouhou fiktivní biografií, spíše velmi osobním příběhem ženy žijící ve stínu slavného manžela. Leroy Zeldu staví jako opravdovou hrdinku a kritika se shodla na tvrzení, že autorův strhující a elegantní rukopis činí příběh nebývale silný.

Další oceněná kniha, Chagrin d'école, je svědectvím o neúspěchu francouzského vzdělávacího systému, příběhem o zoufalství školáka, který nechápe, co se ho snaží naučit. Už dva týdny se těší nemalému čtenářskému zájmu. Autobiografický text bývalého „lajdáka“ Pennaca s jeho úvahami nejen o alternativním způsobu výuky a změně systému vzdělávání je zdařilou kombinací románu a eseje.

 

© Dita Klepková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2599x

Inzerce
Inzerce