Sanders, Ed (2007)

Sanders, Ed (2007)

aktualita beletrie zahraniční

Ed Sanders a skupina The Plastic People of the Universe: 3. prosince 2007, Divadlo Minor ve 20 hodin. Vodičkova 6, Praha 1. Ed Sanders: 1968: Debata v obrazech za doprovodu hudby 29. listopadu 2007, American Center v 17 hodin. Tržiště 13, Praha 1.

Vánoční koncert: Ed Sanders v Praze!

Festival spisovatelů Praha založil minulý rok novou tradici vánočních čtení. V prosinci roku 2006 přijel do Prahy americký spisovatel Michael Cunningham, letos se sem chystá básník Ed Sanders.

Ed Sanders se narodil v roce 1939 v Kansas City. Po ukončení střední školy společně s přítelem dali všem své sbohem: „Jdeme do New Yorku a staneme se básníky.“ V New Yorku se držel na špici beatové hudební scény a zaujal důležitou roli v americkém literárním životě, vytvářel most mezi generací beatniků a hippies. Za protest proti jadernému zbrojení se dostal do vězení, kde napsal svou stěžejní Báseň z vězení. Měla třicet stran a byla napsána na toaletním papíru.

Mezinárodní mekkou bohémů a radikálů všeho druhu se v 60. letech stalo jeho knihkupectví „Oko míru“; proslavil se také jako spoluzakladatel a zpěvák literárně laděné folkrockové kapely The Fugs, se kterou účinkoval po celé Americe na protestech proti válce ve Vietnamu. The Fugs i Sanderse ve Washingtonu zachytil ve svém slavném románu Armády noci nedávno zesnulý Norman Mailer.

Ed Sanders obhájil doktorát z klasické řecké a římské literatury na newyorské univerzitě, nicméně pozornost veřejnosti si získal jako šílený básník, jenž je svou energičností a ctižádostí přirovnáván k Williamu Blakeovi, Waltu Whitmanovi a Allenu Ginsbergovi. Mezi jinými vydal tato díla: Historie Ameriky ve verších, 1968, Hymna na Rebel Café, Příběhy o slávě beatniků či Život a poezie Allena Ginsberga. Před nedávnem vydal desku plnou poezie s názvem Básně pro New Orleans. V českém literárním prostředí je znám slavnou knihou Rodina - Mansonova parta a její osudy (The Family) v překladu Zdeny Gazdové. V 70. letech podporoval českou undergroundovou hudební skupinu Plastic People of the Universe, jíž věnoval báseň Poselství pro Plastic People. Ed Sanders žije se svou ženou Miriam ve Woodstocku ve státě New York.

Smích a zapomnění
Ed Sanders je nedílně spjat s československou historií roku 1968. Na podzim onoho osudného roku stál společně se svými spoluhráči z legendární undergroundové skupiny The Fugs na hranicích Československa a SRN a hodlal v Praze uspořádat koncert proti okupantům. Úřady jej nakonec do země nevpustily, ovšem Sanders se snažil pomáhat jinak. Pořádal benefiční koncerty, na nichž vyzýval návštěvníky, aby Platiskům věnovali vybavení. Když společenská atmosféra v sedmdesátých letech zhoustla, neúnavně upozorňoval svět na uvěznění členů PPU i jejich manažera, historika umění Ivana Martina Jirouse.

Ed Sanders a skupina The Plastic People of the Universe
3. prosince 2007, Divadlo Minor ve 20 hodin. Vodičkova 6, Praha 1
Vstupné: 90 Kč studenti, 150 Kč ostatní
Rezervace na tel.: 222 231 351 (pokladna Divadla Minor)

Ed Sanders: 1968: Debata v obrazech za doprovodu hudby
29. listopadu 2007, American Center v 17 hodin. Tržiště 13, Praha 1
Vstup volný.

© Richard Olehla

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2871x

Inzerce
Inzerce