Literární cena NIKE 2008

aktualita beletrie zahraniční

Držitelkou polské literární ceny NIKE za rok 2008 se v neděli 5. října stala Olga Tokarczuk.

 

Olga Tokarczuk (1962) je jednou z nejpopulárnějších současných polských spisovatelek, o čemž svědčí nejen prodejnost jejích knih a četné překlady do cizích jazyků, ale také několikerá nominace na polskou literární cenu NIKE. Již v prvním ročníku v roce 1997 se mezi nominovanými tituly objevila její kniha Prawiek i inne czasy (Pravěk a jiné časy), o dva roky později další román Dom dzienny, dom nocny (Denní dům, noční dům), v roce 2002 povídkový soubor Gra na wielu bębenkach (Hra na spoustu bubínků, všechny tři knihy byly přeloženy do češtiny). Všechny zároveň byly oceněny čtenářskou cenou. V letošním roce se nakonec porota vzácně shodla se čtenáři a autorka se stal vítězem 12. ročníku se svým aktuálním románem Bieguni.

Bieguni jsou literární cestovatelskou monografií, románem o moderních nomádech, kteří cestují napříč zeměkoulí a hledají nejen zážitky a dobrodružství, ale také smysl života. Název knihy je konotací na pravoslavné starověrce ze 17. st., kteří věřili, že satanovi se člověk může vzepřít jedině tehdy, když je v permanentním pohybu, čili neustále na cestě. Autorčinými Kolumby - hrdiny však nejsou církevní představitelé, filozofové, či významné osobnosti dějin, leč naprosto obyčejní, často kuriozní lidé (např. neviditelná žena). Čerstvá držitelka ocenění v jednom z prvních rozhovorů (Gazeta Wyborcza) dodává: "Když jsem knihu psala, měla jsem u sebe roztodivné mapy, které jsem objevila kdesi v Nizozemí. Uchvátil mě přenos trojrozměrného světa do plochých rozměrů mapy. A stejné je to i se psaním: snažíš se zachytit coci vícerozměrného, onu barevnou škálu - a dát to na papír, uhladit, zploštit jazykem."

Do poslední chvíle, než si autorka převzala v porstorách Varšavské knihovny sošku Gustawa Zemły, stejně jako šek na 100 tis. zł., byli jejími soupeři šestice autorů, mezi nimiž se objevili např. prozaik a publicista Krzysztof Varga, básnířka Urszula Kozioł či esejista Piotr Matywiecki.

 

NIKE 2008 - nominace

V polských literárních kruzích se stalo dobrým zvykem, že nominace na prestižní ocenění NIKE bývají ohlašovány během května. Ani letos tomu nebylo jinak: 20 autorů již dvanáctého ročníku bylo zveřejněno 15. května v rámci 53. varšavského knižního veletrhu.

NIKE je žánrově nevyhraněným oceněním, a proto se mezi nominovanými každoročně objevují jak básníci a prozaici, tak i fejetonisté, esejisté či reportéři. Básnickou múzu, již po léta reprezentovali převážně autoři zasloužilí a vysoce oceňovaní i v zahraničí (Miłosz, Szymborska, Barańczak...), letos zastupují autorky generace Nowa fala Ewa Lipska a Urszula Kozioł, a také Andrzej Mandalian či Andrzej Sosnowski, držitel ocenění Silesius a reprezentant poetické tradice, na niž nebyl polský čtenář doposud příliš zvyklý.

Mezi prozaiky se objevila jména, která nejsou díky překladům do češtiny zcela neznáma ani českému čtenáři – čím dál populárnější Olga Tokarczuk s nejnovější prózou Bieguni, Jacek Dukaj s románem z počátku 20. století nazvaným Led, znovu nominovaný Mariusz Sieniewicz (první nominaci dostal za román Czwarte niebo), autor proslulého Davídka Weisera Pawel Huelle, hudebník a publicista Krzysztof Varga, bývalý emigrant do Německa Janusz Rudnicki , Bronisław Świderski či debutantka Ewa Madejska s románem bořícím katolická tabu nazvaným Katoniela . Prozaiky v krátké formě reprezentuje dramatička Lidia Amejko, s novou povídkovou sbírkou Żywoty świętych osiedlowych, literaturu faktu potom Włodzimierz Nowak a Małgorzata Szeinert .

Fejetonisty zde letos zastupoval dva roky starý laureát Jerzy Pilch (NIKE 2006 za román Pod mocnym aniołem (česky U strážnýho anděla, Fra, 2007), dvacítku nominovaných uzavírá čtveřice esejistů: Małgorzata Lukaszewicz, Jerzy Jarniewicz, Andrzej Szczeklik s esejemi z oblasti medicíny a Piotr Matywiecki s monografií o básníkovi Julianu Tuwimowi. 

Přehled nominací:
POEZIE: Andrzej Mandalian (Poemat odjazdu), Urszula Kozioł (Przelotem), Ewa Lipska (Pomarańcza Newtona) a Andrzej Sosnowski (Po tęczy)
REPORTÁŽ: Małgorzata Szejnert (Czarny ogród) a Włodzimierz Nowak (Obwód głowy)
FEJETON: Jerzy Pilch (Pociąg do życia wiecznego)
ESEJISTIKA: Małgorzata Łukasiewicz (Rubryka pod różą), Jerzy Jarniewicz (Znaki firmowe), Andrzej Szczeklik (Kore) a Piotr Matywiecki (Twarz Tuwima)
POVÍDKOVÁ TVORBA: Lidia Amejko (Żywoty świętych osiedlowych)
ROMÁN: Jacek Dukaj (Lód), Olga Tokarczuk (Bieguni), Mariusz Sieniewicz (Rebelia), Paweł Huelle (Ostatnia Wieczerza), Janusz Rudnicki (Chodźcie, idziemy), Krzysztof Varga (Nagrobek z lastryko), Ewa Madeyska (Katoniela), Bronisław Świderski (Asystent śmierci)

© Bára Gregorová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2885x

Inzerce
Inzerce