Nadj Abonji, Melinda: Tauben fliegen auf  (in Literarni.cz)

Nadj Abonji, Melinda
Tauben fliegen auf (in Literarni.cz)

článek beletrie zahraniční

Emigrantství či vůbec identita zůstává v dnešní době jedním z velkých témat novodobé literatury. Cestujeme, utíkáme, opouštíme i vzlétáváme, abychom po nějaké době přiletěli nanejvýš na pár dnů zpět. V té chvíli už ale přestáváme původnímu místu rozumět, neboť se nám mezitím vzdálilo. Jsme jako holubi, kteří se nedovedou vrátit.

Emigrantství a identita ve Švýcarsku
Melinda Nadj Abonji: Tauben fliegen auf, Salzburg a Wien, Jung und Jung, 2010, 316 s.

Emigrantství či vůbec identita zůstává v dnešní době jedním z velkých témat novodobé literatury. Cestujeme, utíkáme, opouštíme i vzlétáváme, abychom po nějaké době přiletěli nanejvýš na pár dnů zpět. V té chvíli už ale přestáváme původnímu místu rozumět, neboť se nám mezitím vzdálilo. Jsme jako holubi, kteří se nedovedou vrátit.

Podobnou zkušenost zachycuje kniha švýcarské spisovatelky narozené v srbské Vojvodině Melindy Nadj Abonji. S více než třísetstránkovým románem Tauben fliegen auf (Holubi vzlétají; nakladatelství Jung und Jung Verlag) získala tato autorka s maďarskými kořeny i prestižní Německou knižní cenu za rok 2010.

Příběh líčí dospívání mladé Ildiko, inspirované autorčinými vlastními osudy dcery emigrantů, kteří se usadili nedaleko Curychu. Očima dítěte a později mladé ženy nahlížíme kroniku života Kocsisových, snažících se usadit v nové, cizí i jaksi pedantské společnosti. Tato balkánská groteska ze Švýcarska se odehrává kolem nové kavárny, kterou si oni sami zřídili. Rodiče v ní dřou od rána do večera, aby vydělali nějaké peníze. Není nic důležitějšího, než aby bylo všechno akurátní. Hosté se uctivě zdraví. Idiko musí bez reptání pomáhat, aniž by chápala nadlidské úsilí dospělých. K čemu to všechno slouží, když by šla raději ven? Jak na vaření kávy může záviset její budoucnost? Domácímu bizarnímu divadlu, parodii na domov, který jim vlastně nepatří, se sama posmívá. Ve skutečnosti jej zatím přísně sledují šklebící se švýcarské obličeje, čekající na každou chybu nových přivandrovalců.

A pak holubí rodina nasedne do oprýskaného chevroletu, aby se vydala alespoň na pár dnů tam, odkud všichni přišli. Jenže v bývalém domově už to není stejné. Lidé tam přišli o smysl pro humor ještě více než ti vážní Švýcaři. Kolem už ani nelétají holubi, ale slova nenávisti, později šrapnely a bomby. Kniha zároveň zachycuje nástup války, která v 90. letech zachvátila Jugoslávii, ocitající se za ostnatým drátem a blokádou vojsk. Dospívající Ildiko si uvědomuje, že nyní pochází z té země, stižené válečnou vinou, přestože tam již nepatří.

Švýcarsko trpí schizofrenním postojem ke kultuře i lokálností literatury. Najdete tu velmi uzavřenou, bohatou a konzervativní společnost stejně jako liberální uměleckou elitu či proti globalizaci násilně revoltující mládež „Černých bojovníků". Není tomu tak dlouho, co se jeden pravicový politik podivoval, že se všichni váleční uprchlíci ze zemí bývalé Jugoslávie nevrátili domů: „Když vám někdo zazvoní u horské chaty a žádá přístřeší, protože je venku plískanice, každý slušný člověk pomůže. Jenže co se nestalo. Najednou vidíte, že venku je už krásně a váš host se nemá k odchodu. Dokonce jej přistihnete, jak se hrabe v rodinných příborech."

Tento projev byl částí kulturní veřejnosti odsouzen. Nicméně téma emigrantství či multikulturnosti Švýcarska tu zůstává silné. A Melinda Nadj Abonji je jednou z prvních spisovatelek východoevropského původu, která pronikla do zdejší literatury. Nejen proto se tato kniha okamžitě stala událostí, jež byla slyšet i v sousedních německy mluvících zemích. Je mimo jiné svědectvím o prožitku současného světa, který opět pečlivě rozlišuje mezi tím, jaké je to být přijímán a jaké je být outsiderem venku. 

© Michal Procházka
Článek byl publikován na Literární.cz 14.03.2011
Na iLiteratura.cz se souhlasem autora a redakce Literární.cz

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2939x

katalogy

štítky k článku

Inzerce
Inzerce