Énard, Mathias

Énard, Mathias

portrét beletrie zahraniční

Spisovatel, překladatel a novinář Mathias Énard (1972) se ve Francii proslavil v roce 2008, kdy vydal jednu větu rozepsanou na pěti stech stranách: román Zone. V českém překladu vyšla knížka zcela jiného charakteru nazvaná Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech.

Mathias Énard

Spisovatel, překladatel a novinář Mathias Énard (1972) vystudoval na INALCO (pařížský institut orientálních studií) arabštinu a perštinu, po několika dlouhodobých pobytech na Blízkém východě (osm let strávil na různých stipendiích v Teheránu, Káhiře, Damašku, Bejrútu, Tunisu) se usadil v Barceloně, kde na univerzitě arabštinu učil. Spolupracuje s literárními časopisy ve Španělsku i Francii (např. s pařížskou revue Inculte). Přeložil z arabštiny knihu libanonského autora Yussefa Bazzi (Yasser Arafat m'a regardé et m'a souri, Jásir Arafat se na mě podíval a usmál) a z perštiny dílo Mirzâ Habib Esfahâni (Epîtres de la queue – Epištoly ocasu), orientální humorně-erotické krátké prózy.

Mathias Énard dosud vydal romány La Perfection du tir (Dokonalá střelba, Actes Sud, 2003) – už za tuto prvotinu získal dvě méně známé literární ceny; Remonter l’Orénoque (Prouti proudu Orinoka, Actes Sud, 2005); Bréviaire des artificiers (Breviář teroristů, Verticales, 2007). Velkého úspěchu Énard dosáhl s dílem Zone (Pásmo, Actes Sud, 2008) – román byl odměněn hned dvěma významnými cenami: Prix Décembre, Prix du Livre Inter 2009. Poté mu vyšla knížka Parle-leur de batailles, de rois et d'éléphants (Actes Sud, 2010, česky Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech, přel. Anna a Erik Lukavských, Albatros–Plus, 2012), jež vyhrála v hlasování francouzských gymnazistů cenu Prix Goncourt des lycéens 2010. Následovala antologie La Cuisine des écrivains (Jak vaří spisovatelé, Inculte éditions, 2010) či román L’Alcool et la nostalgie (Alkohol a nostalgie, Inculte éditions, 2011), v němž vypravěč Mathias popisuje svou cestu z Moskvy na Sibiř, kam jede na pohřeb příteli. V roce 2012 Énard navázal románem La Rue des voleurs: ten má v roce 2016 v českém překladu vydat nakladatelství Kniha Zlín.

V listopadu 2015 získal Énard prestižní literární cenu Prix Goncourt za román Boussole (Kompas).

© Jovanka Šotolová
aktualizace listopad 2015

Diskuse

Vložil: redakce, 26.08.2020 20:41
Énard, Mathias
Děkujeme za upozornění, článek je z roku 2012, kdy Wikipedia zdaleka nebyla tak široká, jako je dnes. Nicméně připravíme aktualizaci celého portrétu.
Vložil: Juraj Gerbery, 26.08.2020 11:26
Énard, Mathias
Máme málo orientalistů v ČR, proto nevíme, co si počít s jménem Mirzâ Habib Esfahâni... Ale zachrání nás Wiki! https://fr.wikipedia.org/wiki/Mirzâ_Habib_Esfahâni a https://en.wikipedia.org/wiki/Mirza Každopádně Énard je skvělý.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2528x

Inzerce
Inzerce