Sís, Petr: Zeď. Jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Sís, Petr
Zeď. Jak jsem vyrůstal za železnou oponou

studie dětská

Sísova ojedinělá kniha zaujme svým tématem, poznávací a výchovnou hodnotou, formou zpracování i zvolenou narací. Vypráví se v ní o komunismu v Československu v letech 1948–1989.

Úvahy nad obrázkovou knihou Petra Síse Zeď. Jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Sísova ojedinělá kniha zaujme svým tématem, poznávací a výchovnou hodnotou, formou zpracování i zvolenou narací. Vypráví se v ní o komunismu v Československu v letech 1948–1989. Nejdříve vyšla v anglickém originále (The Wall: Growing Up Behind the Iron Curtain) v New Yorku na podzim 2007, pak česky. Pohybuje se „mezi minulostí a budoucností“, je přístupná již dětem kolem deseti let, přitom vysvětluje poměrně složitý vztah totalitarismu a svobody.

Autorem je mezinárodně uznávaný grafik, ilustrátor a tvůrce animovaných filmů Petr Sís (1949), který žije od roku 1982 v USA. Jeho knihy pro děti jsou považovány za mimořádné tvůrčí počiny, protože se vždy vyznačují velkou poučeností, četnými přesahy do vědy, umění, mytologie, prolínají se v nich nejstarší akvarelové postupy s novými, moderními výtvarnými technikami. Převahu mají obrázky připomínající staré rytiny, avšak nevylučuje se ani použití narativní kresby blízké komiksu. Sísovy knihy se vyznačují promyšlenou tematickou volbou, kompozicí, vrstvením symbolů, významů a motivů (třeba se frekventovaně objevuje motiv cesty, stopy, otisku, mapy); neplýtvá prostorem a od obálky po poslední stránku má vše důkladně promyšleno. Užívá typografii jako ilustrační element a od otevření knihy musíme pečlivě „číst“ každou stránku, protože všechno něco znamená.

Celý text studie

© Svatava Urbanová
Studie vyšla v monografii Pohyby/Movimientos r. 2010
na iLiteratura.cz se souhlasem autorky

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3676x

Koupit knihu

Inzerce