Dvojnásobná ztráta pro nizozemskou poezii

Dvojnásobná ztráta pro nizozemskou poezii

aktualita beletrie zahraniční

V rozmezí jednoho týdne zemřeli dva oceňovaní a oblíbení nizozemští básníci: 5. července 2012 Gerrit Komrij (nar. 1944) a 11. července 2012 Rutger Kopland (nar. 1934).

Dvojnásobná ztráta pro nizozemskou poezii

V rozmezí jednoho týdne zemřeli dva oceňovaní a oblíbení nizozemští básníci: 5. července 2012 Gerrit Komrij (nar. 1944) a 11. července 2012 Rutger Kopland (nar. 1934). Kromě význačné literární Ceny P. C. Hoofta, udělované za celé dílo (Komrij ji získal v roce 1993, Kopland v roce 1988) je spojovala i funkce tzv. zemského básníka. Byla ustavena roku 2000 a prvním zemským básníkem se stal Gerrit Komrij. Nejvyšším počtem čtenářských hlasů byl ve skutečnosti zvolen Rutger Kopland, avšak vzhledem k povinnostem spojeným s vykonáváním této funkce se titulu vzdal ve prospěch Komrije.

Gerrit Komrij zemřel v amsterodamské nemocnici Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. V sobotu 14. července 2012 se s ním v amsterodamském kulturním centru Felix Meritis rozloučil mj. básník Remco Campert. Pohřben bude v Portugalsku, kde od roku 1984 se svým partnerem Charlesem Hofmanem žil.

Rutger Kopland, vlastním jménem Rudi van den Hoofdakker a občanským povoláním psychiatr (odborník na léčení deprese, profesor biologické psychiatrie na Státní univerzitě v Groningenu), zemřel ve svém bydlišti Glimmen v severonizozemské provincii Groningen. Rodina jeho úmrtí několik dní tajila, rozloučení pouze pro nejbližší proběhne v groningenském kostele Martinikerk. Odpovídá to Koplandovu odporu k okázalostem, který se projevil nejen odmítnutím funkce zemského básníka, ale i královského vyznamenání v roce 2005.

 

© Magda de Bruin Hüblová

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 1834x

Inzerce
Inzerce