Švýcarská knižní cena 2013

Švýcarská knižní cena 2013

aktualita beletrie zahraniční

Jens Steiner, tak se jmenuje držitel letošní Švýcarské knižní ceny, tedy třiceti tisíci franky dotovaného ocenění za německy psaný švýcarský román roku. Osmatřicetiletý rodák z Curychu, syn švýcarského otce a dánské matky, ji obdržel za svůj druhý román nazvaný Carambole, který se – stejně jako jeho debut Hasenleben v roce 2011 – objevil rovněž v širším výběru Německé knižní ceny.

Jens Steiner, tak se jmenuje držitel letošní Švýcarské knižní ceny, tedy třiceti tisíci franky dotovaného ocenění za německy psaný švýcarský román roku. Osmatřicetiletý rodák z Curychu, syn švýcarského otce a dánské matky, ji obdržel za svůj druhý román nazvaný Carambole, který se – stejně jako jeho debut Hasenleben v roce 2011 – objevil rovněž v širším výběru Německé knižní ceny.

Ostatně na seznamu dvaceti kandidátů Německé knižní ceny 2013 se kromě tohoto vítězného románu objevily ještě dva tituly „švýcarských finalistů“ a právě ty literární publicisté ještě před udělením Švýcarské knižní ceny favorizovali: román Soutines letzte Fahrt nejstaršího z nominovaných autorů Ralpha Dutli, známého dosud jako básníka a překladatele Mandelštamovy poezie do němčiny, a novela Frühling der Barbaren Jonase Lüschera, která tak jako tak ve Švýcarsku již platila za knižní událost roku. Pětici nominovaných pak doplňovali Roman Graf (se kterým iLiteratura přináší také rozhovor, pořízený při červencovém Měsíci autorského čtení v Brně, a přeloženou ukázku z nominovaného románu Niedergang) a jediná ženská autorka Henriette Vásárhelyi.

Vítězný román Carambole je nazván podle oblíbené kulečníkové hry, ke které se pravidelně scházejí tři mladíci z vesnice, kam je příběh situován. Kniha nás uvádí do mikrokosmu vsi, jež se pozvolna rozplývá v anonymní aglomeraci. Všechno kolem se mění, jen lidé ve vsi jako ochrnutí setrvávají ve své každodennosti. Každou z dvanácti kapitol vypráví někdo jiný – díky mnohočetné perspektivě tak vzniká zajímavé puzzle, ale všechny dílky do sebe nezapadají, některá tajemství zůstanou neprozrazena. Prázdná, nepopsaná místa v příbězích činí z četby poeticky laděného textu napínavý zážitek. Recenzent prestižního listu NZZ shrnul svůj čtenářský dojem z knihy slovy „anti-idyla s hlubokým ponorem“, porota Švýcarské knižní ceny vyzdvihla zejména „mimořádnou poetickou sílu“ románu.

Ukázka z vítězného románu J. Steinera Carambole (v němčině).

© Jitka Nešporová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2299x

Inzerce
Inzerce