Cena Lipského knižního veletrhu 2014

Cena Lipského knižního veletrhu 2014

aktualita beletrie zahraniční

Letos se renomovaná Cena Lipského knižního veletrhu udělovala již podesáté. Laureáty se stali Saša Stanišić v podkategorii beletrie, Helmut Lethen, oceněný za odbornou publikaci Der Schatten des Fotografen o postavení fotografie v dějinách umění a médií 20. století, a Robin Detje za překlad objemné knihy Europe Central Williama T. Vollmanna z americké angličtiny.

Letos se renomovaná Cena Lipského knižního veletrhu udělovala již podesáté. Laureáty se stali Saša Stanišić v podkategorii beletrie, Helmut Lethen, oceněný za odbornou publikaci Der Schatten des Fotografen o postavení fotografie v dějinách umění a médií 20. století, a Robin Detje za překlad objemné knihy Europe Central Williama T. Vollmanna z americké angličtiny.

Stanišić (*1978), rodák z Bosny, který s rodiči v devadesátých letech emigroval do Německa, získal cenu za svůj druhý román nazvaný Vor dem Fest. Po autorově osmileté tvůrčí pauze jej vydalo nakladatelství Luchterhand. Děj románu nepřekračuje jednu noc, noc před svátkem svaté Anny. Ve vymírající vesnici severovýchodního Německa žije spoustu těch, kteří se již dávno vzdali svých porevolučních snů a ideálů. Mladí odsud odcházejí, protože se tu nic neděje. Jen se stále dokola omílají staré historky – a právě v tomto vypravěčském partu uplatnil Stanišić svůj talent. Porota své rozhodnutí zaštítila výrokem, že jde o „román, který je strhujícím sborovým zpěvem v próze“.

Stanišić na sebe upozornil již svou prvotinou Jak voják opravuje gramofon, která se roku 2006 probojovala na shortlist Německé knižní ceny. Román byl přeložen do tří desítek jazyků, mimo jiné i do češtiny (Labyrint, 2011).

Mezi pěti nominovanými byla jediná žena: Katja Petrowskaja s románem Vielleicht Esther (nakl. Suhrkamp), jehož děj je situován na Ukrajinu. Nejen s ohledem na aktuální politické události byla tudíž favoritkou letošní ceny. Do užšího výběru byli dále zařazeni Fabian Hischmann s románem Am Ende schmeissen wir mit Gold (Berlin Verlag), Per Leo za román Flut und Boden: Roman einer Familie (Klett-Cotta Verlag) a Martin Mosebach rovněž za román, a sice Das Blutbuchenfest (Carl Hanser Verlag).

© Jitka Nešporová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1873x

Inzerce