Theorin, Johan

Theorin, Johan

rozhovor krimi

Johan Theorin, autor úspěšné krimi série ze švédského Ölandu, říká: Ölandská série je uzavřená, ale nevylučuji, že se na svůj oblíbený ostrov vrátím. Jen uvidíme, jak na tom bude můj detektiv Gerlof, brzy se dožije pětaosmdesáti.

Každá kniha je jako vlastní dítě, člověk ji miluje a tvrdě pro ni pracuje

V rámci festivalu Dny Severu, pořádaného již poněkolikáté Skandinávským domem, do Prahy zavítal také švédský spisovatel Johan Theorin. Čtenáři měli možnost se s ním setkat mimo jiné na krátké besedě spojené s autogramiádou v knihkupectví NeoLuxor na Václavském náměstí, kde autor také poskytl serveru iLiteratura krátký rozhovor.

iLiteratura: V předchozí diskusi jste odpovídal na otázku, jakou knihu byste doporučil novým čtenářům, kteří ještě žádnou z vašich knih nečetli – doporučil byste jim svou první, Mlhy Ölandu. Obraťme teď trochu otázku – je některá z vašich knih, se kterou jste nebyl tak úplně spokojen a kterou byste dnes napsal jinak, kdybyste měl tu možnost?
Johan Theorin: Každá kniha je jako vlastní dítě, člověk ji miluje a tvrdě pro ni pracuje, takže nemohu říci, že jsem s některou z nich nespokojený. Ta první je pro mě významná, neboť s ní jsem se prosadil a pracoval jsem na ní velmi intenzivně. Mám je rád všechny. Trochu speciální je ta, která se netýká Ölandu, Skrýš, ta se odehrává v nemocnici. To byl experiment, psal jsem, aniž bych věděl, jak to dopadne, a neměl jsem nad tím úplně kontrolu. Ale myslím, že i ta je dobrá.

iLiteratura: Píšete o Ölandu, protože jste ho mnohokrát navštívil, máte tam příbuzné. Kolik bychom v knihách našli autobiografických prvků?
Johan Theorin: Mnoho ne, ale některé pocity odpovídají pravdě. Když jsem psal jednu ze svých knih, moje maminka umírala na rakovinu a to mě ovlivnilo, celý děj je kvůli tomu temnější. Jde o mou druhou knihu, která se odehrává u majáku. Takže pocity smutku, které v knize popisuji, ty jsou skutečné, ale děj samotný je smyšlený.

iLiteratura: Vystupují ve vašich knihách nějaké reálné osoby? Děláte to jako například Mikael Niemi, který nechává skutečné osoby vystupovat jako postavy ve svých románech?
Johan Theorin: Vystupuje tam můj dědeček, ale ten už nežije. Zachytil jsem ho tak, jak si ho pamatuji, v podobě starého muže jménem Gerlof Davidsson.

iLiteratura: Jací spisovatelé pro vás byli vzorem nebo vás nějak inspirovali?
Johan Theorin: Někteří Švédové jako Åsa Larsson, Håkan Nesser a také samozřejmě Henning Mankell, který před dvaceti lety spustil tuhle vlnu švédských detektivek. Tyto spisovatele jsem četl a inspiroval se jimi, ale zkusil jsem psát něco trochu odlišného.

J. Theorin na autogramiádě v Luxoru

iLiteratura: Měl jste také nějaké zahraniční vzory?
Johan Theorin: Nejprve musím uvést starou klasiku, Conana Doyla a Agathu Christie. Potom to byli Ruth Rendell, Dennis Lehane, trochu dokonce i Stephen King.

iLiteratura: Jestli to dobře chápu, skončil jste s ölandskou sérií. Co plánujete nyní? Nějakou novou sérii, nebo samostatné tituly?
Johan Theorin: Uvažuji o pokračování Skrýše, neboť tam jsou ještě otázky čekající na odpověď. Kromě toho bych chtěl napsat román pro mládež o Švédsku ve 14. století, po černé smrti.

iLiteratura: Dokážete si představit, že byste se jednou, třeba za 10–15 let, k ölandské sérii vrátil?
Johan Theorin: Ovšemže, pokud dostanu nějaký dobrý nápad. Mému detektivu Gerlofovi ale bude brzy 85 let, tak uvidíme, jak na tom ještě bude.

iLiteratura: První díl série už byl také zfilmován. Jste spokojen s filmovou verzí Mlh Ölandu?
Johan Theorin: Ano, naprosto, film natáčeli na Ölandu, jsou tam velice pěkné záběry a film je napínavý, i když zápletka je značně zjednodušená, ale s tím se člověk musí smířit. Kdo chce vidět, jak to na Ölandu vypadá, měl by se na film podívat.

iLiteratura: Vzpomínáte si, kdo byl vaším úplně prvním čtenářem?
Johan Theorin: Své první příběhy jsem vyprávěl mamince, když mi bylo pět nebo šest, stál jsem u kuchyňského stolu a ona je zapisovala. Takže maminka byla mou první čtenářkou i sekretářkou.

iLiteratura: Chtěl byste se s některou ze svých postav potkat ve skutečném světě?
Johan Theorin: Starého Gerlofa bych rád potkal, některé další postavy rozhodně ne, ale Gerlof je hodný, je to dobrý člověk.

iLiteratura: Je o vás známo, že se zajímáte o různé záhady a nevysvětlitelné jevy, dokonce jste na toto téma v létě vystoupil i v rádiu. Máte nějakou záhadu, o které byste rád jednou napsal knihu? 
Johan Theorin: Hodně jsem uvažoval o případu Mary Celeste, lodi, kterou našli bez posádky uprostřed Atlantiku v roce 1872. Arthur Conan Doyle už sice přišel s možným řešením, ale i tak bych rád napsal knihu o nějaké podobné záhadě.

text a foto © Martin Liška

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3063x

Inzerce
Inzerce