Kratochvil, Alexander (ed.): Paměť a trauma pohledem humanitních věd

Kratochvil, Alexander (ed.)
Paměť a trauma pohledem humanitních věd

ukázka sociologie

Jan Assmann jmenoval ve své knize Kultura a paměť (Das kulturelle Gedächtnis) z roku 1992 tři důvody, proč se staly „paměť a vzpomínání tak virulentním tématem“ (Assmann 2001: 15). Má to na svědomí revoluce probíhající v technice ukládání dat, konec starých evropských pořádků a konečně otázka toho, jak bude možné po smrti posledních očitých svědků udržovat památku na holokaust a další zločiny proti lidskosti, které přineslo dvacáté století.

Manfred Weinberg: Historický přehled
Alexander Kratochvil (ed.): Paměť a trauma pohledem humanitních věd – Komentovaná antologie teoretických textů. Akropolis, Praha, 2016, 344 s.

Jan Assmann jmenoval ve své knize Kultura a paměť (Das kulturelle Gedächtnis) z roku 1992 tři důvody, proč se staly „paměť a vzpomínání tak virulentním tématem“ (Assmann 2001: 15). Má to na svědomí revoluce probíhající v technice ukládání dat, konec starých evropských pořádků a konečně otázka toho, jak bude možné po smrti posledních očitých svědků udržovat památku na holokaust a další zločiny proti lidskosti, které přineslo dvacáté století. Assmann zde příčiny „boomu“ vědeckého zájmu o paměť (jiným slovem ani není možné vyjádřit razantní nástup a trvalý vliv tázání po paměti, které tak významně ovlivnilo kulturní vědy1 okolo přelomu tisíciletí) jednoznačně připsal okolnostem nesouvisejícím s vědou.

Celý text ukázky v pdf

 

překlad © Václav Smyčka
ukázka z knihy Paměť a trauma pohledem humanitních věd - Komentovaná antologie teoretických textů
na iLiteratura.cz se souhlasem nakladatelství Akropolis

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2370x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce