Peer, Alexander

Peer, Alexander

portrét beletrie zahraniční

Rakouský spisovatel a novinář oslavuje ve svém pozdním románovém debutu lásku jako jediné mezilidské pouto, které může překonat smrt – titul románu Bis dass der Tod uns meidet jasně parafrázuje manželský slib „dokud nás smrt nerozdělí“.

Alexander Peer

Alexander Peer (nar. 1971) je rakouský spisovatel a novinář. Pochází ze Salcburku, ale už roky žije ve Vídni, kam přišel za vzděláním. V první polovině devadesátých let vystudoval germanistiku, filozofii a publicistiku. Než se rozhodl nastoupit dráhu spisovatele na volné noze, střádal zkušenosti na několika pracovních pozicích v nakladatelství, na divadle i v reklamních a PR agenturách a souběžně s tím přispíval do mnoha novin a časopisů. Vedle kratších literárních prací vydal také literárněhistorickou publikaci o životě a díle rakouského židovského spisovatele a dramatika Leo Perutze, pražského rodáka.

Literární texty začal Peer psát v 17 letech, ale dalších 25 let trvalo, než vydal svůj první román Bis dass der Tod uns meidet (2013, Dokud nás smrt nemine). Oslavuje jím lásku jako jediné mezilidské pouto, které může překonat smrt – titul jasně parafrázuje manželský slib „dokud nás smrt nerozdělí“. Ovšem milostný vztah pochybujícího vídeňského spisovatele Franze a půvabné Američanky Rebecky nedochází navzdory textem zpřítomňované intimitě naplnění. Franz Müller si jako rádce na cestě k sobě samému volí filozofa Friedricha Nietzscheho, je oddaným čtenářem jeho knih, vede s ním permanentní vnitřní dialog, ale vyčerpává síly k životu při pouhých úvahách o něm. Román tak odráží i vnitřní svár mezi rozumem a city.

Alexander Peer je členem rakouského PEN klubu. Na podzim 2015 představil svůj román českému publiku v rámci pražského festivalu Literatura v parku, který od roku 2010 pořádá Pražský literární dům autorů německého jazyka.

Oficiální webové stránky autora
Rozhovor s autorem pořízený na knižním veletrhu ve Frankfurtu, 2013

 

© Jitka Nešporová
foto Wolfgang D. Muik

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1411x

štítky k článku

Inzerce