Plav 2/2016 – Argentina: Hrdinství porážky

Plav 2/2016 – Argentina
Hrdinství porážky

anotace beletrie zahraniční

Letošní druhé číslo Plavu je zároveň i druhým číslem, které časopis věnuje Hispanoamerice: tentokrát se vydává do Argentiny.

Plav 2/2016 – Argentina: Hrdinství porážky

Letošní druhé číslo Plavu je zároveň i druhým číslem, které časopis věnuje Hispanoamerice: tentokrát se vydává do Argentiny.

Aby zastoupené texty pokryly relevantní část současné argentinské produkce, číslo se dělí do čtyř bloků s následujícími tématy: vyrovnávání se s minulostí, město, humor a marginalita v literatuře. Každý oddíl je uvozen odbornou studií. Ačkoli se jedná o omezený výběr, úryvky dohromady skládají poměrně celistvý a plastický obraz, na jehož pozadí vyvstávají hlavní linie společenského, politického a kulturního vývoje, jímž Argentina za poslední čtyři desetiletí prošla.

Číslo otevírají dva eseje nestora české iberoamerikanistiky Josefa Opatrného, z nichž jeden připomíná dvousté výročí argentinské nezávislosti a druhý reflektuje tradici česko-argentinských vztahů. Po nich následuje rozhovor se spisovatelem Martínem Kohanem, který Argentince označuje za hrdiny porážky a vysvětluje, že jeho země musela ve své krátké historii překonat mnoho nezdarů, proher a krachů, z nichž lze těžit nejen myšlenkově, ale i umělecky.

Možné odpovědi na otázku, jak se vztahovat k období poslední vojenské diktatury a jeho dědictví, dávají autoři prvního tematického bloku. V něm nalezneme ukázky předních děl literatury paměti: úryvky z románů Juana Josého Saera a Nory Strejilevichové doplňuje exkluzivně z rukopisu přeložená povídka Patricia Prona.

I v dalších tematických blocích figurují velmi talentovaní a originální, u nás však málo známí spisovatelé; za všechny můžeme jmenovat Lilianu Hekerovou, Rodolfa Moderna, Anu Maríu Shuovou, Ariela Magnuse či Leonarda Oyolu.

 

© Vít Pokorný

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1597x

Inzerce
Inzerce