Göttfert, Constantin

Göttfert, Constantin

portrét beletrie zahraniční

Autor dvou románů a četných povídek, redaktor a klavírista z Vídně Constantin Göttfert získal letos v létě stipendium Pražského literárního domu autorů německého jazyka. Svými texty se představil jako satirický komentátor aktuálního společenského dění i jako pečlivý stopař rodinné historie.

Constantin Göttfert

Constantin Göttfert (nar. 1979 ve Vídni) je rakouský spisovatel a hudebník, absolvent lipského literárního institutu, který navštěvoval po studiu germanistiky a kulturologie ve Vídni. Působí také jako textař, překladatel a redaktor. Na literární scéně se výrazněji přihlásil o slovo na prahu třicítky jako apokalyptický vizionář a tvůrce surreálných scén. Po povídkové knize In dieser Wildnis (V této divočině, Poetenverlag, 2010) vydal román Satus Katze (Satova kočka, C. H. Beck, 2011) s prvky skandinávské mytologie, v němž mj. zpracoval i své osobní zážitky z pobytu ve Finsku. Románový debut po roce vystřídala temná rodinná road movie v podobě povídky Detroit (Textem Verlag, 2012) a po dvou letech následovala rozsáhlá rodinná sága Steiners Geschichte (Steinerův příběh, román, C. H. Beck, 2014), v němž vypravěčova partnerka Ina z rodu odsunutých karpatských Němců pátrá po rodinných kořenech na území dnešního Slovenska.

Aktuálně autor pracuje na třetím románu, který se má odehrávat v někdejším rakouském lázeňském městečku a jeho leitmotivem je opět hledání domova – téma, které Constantin Göttfert ve své tvorbě posledních let ohledává i díky vlastní biografii: jeho rodina pochází z rakousko-slovenského pohraničí.

Göttfert rád experimentuje především s kratšími formami. V jednom rozhovoru řekl: „Miluju škrtání v textech. Mnohé z toho, co člověk napíše, je jenom kostra, lešení. A když pak hotové dílo stojí, žádné lešení už nepotřebujete.“ Vystavět svébytná literární díla se snaží také na pomezí žánrů – ve spolupráci s výtvarnými umělci převádí některé své povídkové texty do komiksové podoby (např. Holzung, česky Kácení) a píše také „literární počítačovou hru“, resp., jak sám říká, „audiovizuální vyprávění rodinného příběhu, v němž dochází ke konfliktu“. Několik svých kratších prozaických textů postavil také na „domýšlení“ jiných literárních děl, tak např. „kafkovskou“ povídku Auch der Versuch ist strafbar (I pokus je trestný), jež vyšla v antologii Hinter dem Gesetz. Kafka, Recht und Ordnung (Kegele, Nadine – Müller, Manfred [eds.], Luftschacht 2015), iniciované Rakouskou společností Franze Kafky.

Za svou práci získal četná stipendia, nejnověji projektové stipendium úřadu spolkového kancléře pro kulturu a umění, v červenci 2016 byl stipendistou Pražského literárního domu autorů německého jazyka.

 

© Jitka Nešporová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1886x

Inzerce