Kálnay, Juliana

Kálnay, Juliana

portrét beletrie zahraniční

Juliana Kálnay (nar. 1988 v Hamburku) je německy (a španělsky) píšící autorka, jejíž debutový román Eine kurze Chronik des allmählichen Verschwindens (Stručná kronika pozvolného mizení) byl loni ve Frankfurtu oceněn jako nejlepší německojazyčná prozaická prvotina roku 2017. Odbornou porotu fascinoval svébytným jazykem a sebevědomým přístupem, s jakým se autorka vydala po stopách magického realismu.

Juliana Kálnay

„Objev roku“, tak zní v mnoha zemích ocenění pro úspěšné debutanty, kteří se rozhodnutím jury dostávají na výsluní pozornosti kritiků i čtenářů. V německojazyčném prostředí má nejrespektovanější cena za první vydanou prózu poněkud zastřený název, totiž „Aspekte-Literaturpreis“. Částkou 10 000 eur ji dotuje televizní kanál ZDF, jméno dostala podle kulturního magazínu zmíněné televize. Nepochybně nejčastěji citovanou nositelkou tohoto ocenění je Herta Müllerová, která na sebe upozornila v roce 1984 povídkovým souborem Nížiny (česky 2014 v překladu Radky Denemarkové) a v roce 2009 stvrdila své umělecké kvality Nobelovou cenou za literaturu.

Devětatřicátou nositelkou literární ceny Aspekte se stala dcera argentinských rodičů, která vyrůstala v Kolíně nad Rýnem a v přístavním městě Málaga ve španělské Andalusii, bilingvní Juliana Kálnay. Narodila se v roce 1988 v Hamburku, nyní žije v severoněmeckém Kielu na pobřeží Baltského moře. Studovala tvůrčí psaní a kulturní žurnalistiku, magisterské studium završila na univerzitě v Hildesheimu jako absolventka oboru literární psaní. Profesní zkušenosti sbírala jako praktikantka v mnichovské redakci časopisu text + kritik a v Literárním domě Šlesvicka-Holštýnska v Kielu, kde v letech 2015 a 2016 organizovala Evropský festival románových debutů. Publikuje v německy a španělsky psaných časopisech a antologiích. Jako stipendistka Kulturní nadace spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko a Literárního kolokvia v Berlíně dokončila svou románovou prvotinu Eine kurze Chronik des allmählichen Verschwindens (2017, Stručná kronika pozvolného mizení), jejíž španělský překlad aktuálně připravuje. V září 2018 svůj úspěšný debut představila jako stipendistka Pražského literárního domu autorů německého jazyka v rámci česko-německého festivalu Literatura v parku.

„Kolik života obsáhne jedna místnost? Jaké vzpomínky ulpívají na podlaze, na oknech, na dveřích? Každý, kdo obývá nějaký byt, obývá zároveň i určité místo s pamětí, určitý dějinný prostor. Jediný byt nabízí tolik příběhů – a co má potom říkat celý dům? Juliana Kálnay ve svém debutovém románu Eine kurze Chronik des allmählichen Verschwindens hledá nový, fantastický pohled na svět. Muž se promění ve strom, stará žena cítí, jak se v zimě pokoje zmenšují, život v celém domě podléhá neuvěřitelným zákonitostem. V křehkých, lehce rozpitých vizitkách představuje Juliana Kálnay, jdoucí po stopách magického realismu, podivné události a sny obyvatel jednoho domu. Je to kniha, ve které se člověk může nádherně ztratit. A která ho zláká, aby vkročil do surreálného světa.“ Tak znělo zdůvodnění pětičlenné poroty, z jejíchž rukou převzala Juliana Kálnay respektovanou literární cenu pro debutující autory na frankfurtském knižním veletrhu v říjnu 2017.

 

© Jitka Nešporová
foto © Mathias Prinz

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1271x

Inzerce