Státní cena za překlad 2018

Státní cena za překlad 2018

aktualita kultura

Státní cenu za překlad získala za celoživotní překladatelské (vele)dílo Helena Stachová.

Cena za opus magnum překladatelky Heleny Stachové

Významná překladatelka z polštiny Helena Stachová, která v květnu oslavila 87. narozeniny, v neděli 21. 10. večer převzala na Nové scéně Národního divadla Státní cenu za celoživotní překladatelské dílo.

Následováníhodný vzor mohla Helena Stachová jistě vidět ve své matce, překladatelce Heleně Teigové (1902–1986). Vystudovala češtinu a polštinu na Karlově univerzitě. Počínaje 50. léty přináší českým čtenářům překlady stálic moderní polské literatury. Začínala na stranách dvouměsíčníku Světová literatura – už tyto začátky zasluhují poklonu, nevybrala si pro ně nikoho „jednoduššího“ než spisovatele židovského původu Kazimierze Brandyse. Pokračovala s „absurdním“ dramatikem a povídkářem Sławomirem Mrożkem, se spisovatelkou Gabrielou Zapolskou, avantgardním Stanisławem I. Witkiewiczem, „nezařaditelným“ Witoldem Gombrowiczem nebo třeba průkopníkem sci-fi literatury Stanisławem Lemem.

Svůj úctyhodný seznam rozšiřuje nadále, v současnosti je dvorní překladatelkou reportéra a bohemofila Mariusze Szczygieła, jehož kniha Gottland se v listopadu dočká druhého vydání.

Řeč po udělení ceny zakončila Helena Stachová takto: „My jsme pěstovali česko-polskou vzájemnost. Takovým krásným slovem jsme to nazývali. Ta vzájemnost pevně stojí na osobních přátelstvích. Pěstujme ji.“

 

© Tadeáš Dohňanský

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1161x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce