Szczerek, Ziemowit: Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů

Szczerek, Ziemowit
Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů

recenze beletrie zahraniční

Kandidát na nejoriginálnější polskou literární reportáž posledních let, zpráva o ukrajinské cestě gonzo reportéra Ziemowita Szczerka, pojednává o šňůře flámů a odkazuje také na Kerouacův román Na cestě.

Jak se Szczerek začal profesionálně zabývat kecáním
Ziemowit Szczerek
: Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů. Přel. Michal Lebduška, Větrné mlýny, Brno, 2017, 240 s.

Literární hvězda polského autora Ziemowita Szczerka (nar. 1978) začala strmě stoupat v souvislosti s aktuálním tématem Ukrajiny (kromě recenzované knihy zejména Tatuaż z tryzubem, 2015, obě nominované na cenu Nike) a nezaměnitelně originální tzv. gonzo variantou literární reportáže. Objektivní, zpravodajská funkce je v ní oslabena a naopak subjektivita dotažena ad absurdum. Někdejší maxima klasika žánru Krzysztofa Kąkolewského, že fikce ničí reportáž a deformuje fakta, vzala u Szczerka zasvé a nahradila ji svérázná metoda: „Vymýšlel jsem si tak hardcore historky, že nad tím zůstával rozum stát. […] Už si ani nepamatuju, kde v té historce končí pravda a začínají kecy.“

Populární kniha Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů sestává ze čtrnácti kapitol. Z nich vyčnívají dvě, osmá kapitola jménem Gonzo a závěrečná nazvaná Orientalismus, ve kterých se prozrazuje autorská strategie a ve kterých je nejzjevnější vývoj hlavní postavy. Zbývajících dvanáct kapitol tvoří šňůra flámů, drogových večírků a milostných scén na pozadí neustálého cestování (v knize se v této souvislosti upozorňuje na Kerouacův román Na cestě), jež jsou pro gonzo žurnalistiku do jisté míry typické.

Hlavní hrdina, přesněji antihrdina-antižurnalista, v textu zvaný Lukáš Ponczyński (či později Pavel Pontský aj.), nemůže vzbuzovat mnoho sympatií. Nevystupuje totiž jako kultivovaný znalec, jeho cílem není v širokém smyslu osvěta, tedy přínos informací z problematického regionu, objevná analýza, sběr materiálu či objektivní kompilát sociologických a kulturologických dat. Zajímá ho povrchnost, nekorektní humor a posilování stereotypů za účelem dosažení komického efektu a – jak je v kapitole Gonzo explicitně přiznáno – zpeněžitelnosti výsledných textů, psaných vulgárním, hovorovým jazykem naprosto beze zdrojů a ověřování fakt, úhelného kamene novinařiny: „No a tak se stalo, že jsem se začal profesionálně zabývat kecáním. Lhaním. […] Dával jsem v těch textech na odiv ukrajinský bordel a neuspořádanost. Muselo to být špinavé, silné, kruté. Taková je podstata gonza.“

Závěrečná kapitola Orientalismus odkazuje na stejnojmennou slavnou knihu Edwarda W. Saida, která pojednává o kolonialistickém pohledu Západu na orientální kultury. Domněle vyspělý Západ vnímá domněle barbarské kultury vlastním prizmatem a ignoruje jejich specifika, kořeny a domácí tradici. Jak zazní ve Szczerkově knize, tento pohled je pohled „na vopice v zoo“. V této kapitole se dovršuje proměna hlavní postavy-vypravěče z virtuosa lži a stereotypu v uvědomělého a svědomitého člověka, který bojuje proti takovým, jako býval on sám.

Přijde Mordor a sežere nás se tedy vyznačuje silným důrazem na koncept a originální hrou s konvencí žánru, jíž je zdánlivě neotřesitelná autorita reportéra. V jistém smyslu se v knize o Ukrajině informuje, a to „odspoda“, pomocí dialogů se sociálně slabými, alkoholiky, nejrůznějšími šmelináři, náhodnými kolemjdoucími, se spoluúčastníky večírků, podivíny s prapodivnými přezdívkami atd. v brutálním gonzo zkreslení; mnohem výraznějším a silnějším tématem je však popis mechanismu škodolibého lpění na stereotypech, který je pro polsko-ukrajinskou oblast obzvlášť příznačný.

Jedna z nejslavnějších reportáží Ziemowita Szczerka hodně spoléhá na kontext a často odkazuje na umělce a historické události, které každý Polák považuje za učebnicové. V českém prostředí je tomu pochopitelně jinak, čemuž se zdařile pokouší vypomoct obsáhlý poznámkový aparát. Rovněž práce překladatelského debutanta Michala Lebdušky je hodná pozoru a chvály.

 

© Michael Alexa

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 30 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Marie, 28.12.2018 09:49
Szczerek, Ziemowit: Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů
Je to vtipná kniha, ale při čtení jsem si spíš říkala, že by ten překlad snesl ještě trochu (víc) redakční péče...
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.