Tvůrčí stipendia ve Štýrském Hradci

Tvůrčí stipendia ve Štýrském Hradci

aktualita beletrie česká

Rakouské město Graz ve svém rozpočtu dlouhodobě počítá s nemalými finančními prostředky na podporu mezinárodních kulturních vztahů. Pro literáty a výtvarníky z celého světa a zejména ze středoevropského prostoru nabízí řadu stipendií, o něž se mohou ucházet také čeští umělci.

Tvůrčí stipendia ve Štýrském Hradci

Prahu dělí od Grazu 342 kilometrů vzdušnou čarou. A spojuje je Libuše Moníková, Radka Denemarková, Jana Plavec, Evžen Sobek. V jakém slova smyslu? Dostali příležitost stát se v Grazu neboli Štýrském Hradci, druhém největším městě Rakouska a hlavním městě Štýrska, na čas stipendisty a mimo jiné poznat atmosféru, kterou dýchá Evropské město kultury 2003.

Graz dlouhodobě iniciuje a posiluje kulturní vztahy nejen s evropskými městy, ale podporuje také politicky stíhané mezinárodně činné umělce. Kulturní organizace Kulturvermittlung Steiermark poskytuje v rámci projektu Mezinárodní dům autorek a autorů Graz a programu City Culture Network rezidenční tvůrčí pobyty umělcům z celého světa. Momentálně v Grazu pobývá česká fotografka Jana Plavec, od září 2017 působila v zámečku na Schloßbergu, který je dominantou města, po dobu jednoho roku spisovatelka Radka Denemarková.

Roční stipendijní program Čestný spisovatel města Graz funguje již tři desetiletí. V roce 1988 jako první získala toto ocenění německy píšící spisovatelka z Prahy Libuše Moníková. Druhou Češkou, která přijala prestižní pozvání města Graz, byla Radka Denemarková, jež zde dopsala svůj nejnovější román Hodiny z olova a aktivně se zapojila do kulturního života města. Půl roku vedla na tamní univerzitě kurzy tvůrčího psaní, publikovala své eseje v časopisech Manuskripte a Lichtungen, poskytla řadu rozhovorů nejen pro lokální periodika, napsala zahajovací řeč pro jubilejní 50. ročník mezinárodního festivalu pro současné umění Štýrský podzim, přispěla do literárního bedekru města. Díky četným překladům svého společenskokritického literárního díla (do více než dvaceti jazyků) i díky esejistickým pracím napsaným v němčině je tvorba Denemarkové reflektována v širším evropském kontextu, což dokládají i zahraniční literární ocenění. Několik měsíců po vydání německého překladu románu Příspěvek k dějinám radosti (Ein Beitrag zur Geschichte der Freude, nakl. Hoffmann und Campe, přel. Eva Profousová), který byl prezentován letos v březnu na Lipském knižním veletrhu, obdržela Denemarková již dvě švýcarské ceny (Spycher Literaturpreis Leuk a Writer in Residence Zug) a nejnověji tvůrčí stipendijní pobyt ve štýrském městečku Wies. O udělení posledně jmenovaného stipendia se hovořilo také během diskusního večera s Radkou Denemarkovou, který se konal 11. listopadu 2019 v Rakouském kulturním fóru v Praze, kdy zástupci města Graz Luise Grinschgl a Michael Grossmann blíže představovali kulturní aktivity Štýrska a prezentovali možnost ucházet se o tvůrčí stipendia v Grazu.

Graz podporuje v rámci programu Writers/Artists in Exil také umělce, kteří jsou ve své zemi vystaveni politickým represím, a nabízí rovněž krátkodobá pobytová stipendia v délce čtyř až šesti týdnů pro spisovatele, výtvarníky a fotografy, kterým vedle finanční podpory poskytuje byt a příležitost představit svou tvorbu prostřednictvím autorského čtení, přednášky nebo výstavy. Ve všech případech posuzuje žádosti uchazečů nezávislá odborná porota, která vybraným mezinárodním umělcům uděluje pozvání do Grazu. Více informací zde.

 

© Jitka Nešporová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1105x

Inzerce