Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: hra
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
3x3 Norén Fosse Saalbachová. Antologie skandinávského dramatu
Autor článku: Barbora Grečnerová - 18. 8. 2008
recenze
70%
Brněnské nakladatelství Elg, jehož prvním vydavatelským počinem byl sborník ibsenovských studií Ipse, Ipsa, Ibsen (2006), se i v roce 2008 vrátilo do skandinávského divadelního světa. Třísvazkový titul 3x3 Norén Fosse Saalbachová představuje českému čtenáři současné skandinávské drama v podobě jeho tří nejznámějších dramatiků.
3x3 Norén Fosse Saalbachová. Antologie skandinávského dramatu
Autor článku: Helena Březinová - 16. 9. 2008
recenze
O čem píší současní skandinávští dramatici? Vlastně o tomtéž jako Ibsen a Strindberg. O účtování po sebevraždě, o úzkosti, o krizi středního věku, rodičovském egoismu, šosáctví, o manželském pekle, o démonech v naší duši a znovu a znovu o smrti. Všichni do jednoho si navíc volí středostavovské hrdiny. Přitom dokazují, že „lidé si zaslouží politování“ i nyní, a že i měšťanovi dneška je akutně zapotřebí nastavovat zrcadlo – a bez milosti ho dráždit.
3x3 Norén Fosse Saalbachová. Antologie skandinávského dramatu
Autor článku: Anežka Kuzmičová - 30. 10. 2008
recenze
Jak je trojsvazková antologie současného skandinávského dramatu, již pod názvem 3x3 Norén Fosse Saalbachová vydal Elg, zvláštní coby nakladatelský počin a knihkupecký artikl, tak je z hlediska čtenářského zážitku skvělá: dynamická, různorodá, dobře přeložená.
Abbasová, Veronika: Fanfikce: Ženská literatura nového věku
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 3. 2019
recenze
70%
Specifický fikční svět, který pro mnohé většinové čtenáře zůstával neznámý, přibližuje autorka hravě a s humorem. Kniha naznačuje, že fanfikce si pozornost (nejen) literárních teoretiků zaslouží.
Abbasová, Veronika: Fanfikce: Ženská literatura nového věku
Autor článku: Martin Tirala - 25. 2. 2020
recenze
Jedinečná publikace svého druhu. Přestože se v době jejího vydání našly dílčí studie a studentské práce zabývající se fenoménem fanfikce, v češtině neexistovala žádná monografie, která by ji uchopovala takto důkladně a systematicky.
Ajvaz, Michal: Lucemburská zahrada
Autor článku: Markéta Kittlová - 13. 11. 2011
recenze
60%
Michal Ajvaz i ve svém nejnovějším románu důmyslně a s neuvěřitelnou fantazií komponuje síť na sebe navazujících, křížících se a vzájemně se ovlivňujících příběhů. Opět vytváří intertextové vazby mezi jednotlivými fikčními rovinami textu a navíc včleňuje do knihy další autorský text, jehož dialogy jsou vedeny v yggurštině – neznámém a nesrozumitelném jazyce, který Ajvaz pro tento účel vytvořil.
Amejko, Lidia: Známé příběhy
Autor článku: Markéta Pilátová - 13. 5. 2010
recenze
Experimentální povídky polské autorky Lidie Amejko jsou těžkým soustem i pro hravého čtenáře. A právě proto stojí za to si je přečíst.
Ammaniti, Niccolò: Io e te
Autor článku: Alena Průchová - 23. 7. 2012
recenze
80%
Čtrnáctiletý Lorenzo není normální „malej kluk“. Aby rodiče přesvědčil, jak je v kolektivu oblíbený, namluví doma, že ho spolužáci pozvali, aby s nimi strávil týden na horách. Mezitím si ale tajně naplánuje týden klidu. Chystá se ho prožít ve sklepě. Se sušenkami, cocacolou, konzervami s tuňákem, videohrami a hororovými romány.
Atkinson, Kate: Bůh v troskách
Autor článku: Markéta Musilová - 5. 6. 2016
recenze
90%
V Bohu v troskách se Kate Atkinsonová vrací k osudům rodiny Toddových, které zachytila už v Životu za životem. V novém románu Atkinsonová omezila postmoderní experimenty se strukturou vyprávění, a tak se čtenář může dobře soustředit na autorčino zachycení obrovských změn, jež se udály v poválečné Británii, přerodu konzervativní společnosti s neprostupnými třídními bariérami v moderní zemi, kde jsou sice dozvuky starých pořádků stále ještě patrné, ale kde je již možné skoro vše.
Aubrechtová, Svatava: Návštěvy
Autor článku: Klára Soukupová - 20. 2. 2019
recenze
90%
Jako zjevení působí debut dvaasedmdesátileté básnířky Svatavy Aubrechtové. Suverénně a bez křečovitých experimentů nám předkládá ucelenou a usazenou sbírku poezie, jež by neměla uniknout pozornosti.
Babka, Michael: Krajničky
Autor článku: Marek Lollok - 15. 6. 2016
recenze
70%
Sbírka zhruba stovky nejzdařilejších textů, jež autor publikoval na serveru krajnicky.cz. Upoutá nejen vtipností, vytříbeným jazykem a stylem, ale i pozorností, s níž se věnuje některým aktuálním tématům naší doby.
Balvín, Jaroslav: Mácha: Deníky. Turistický průvodce (in Host)
Autor článku: Miroslav Tomek - 22. 4. 2012
recenze
60%
Celý název Balvínovy prvotiny: Mácha: Deníky — Turistický průvodce nás vede k myšlence, zda snad nejde o novou edici Máchova šifrovaného deníku. Ve skutečnosti zde však jde nanejvýš o volnou inspiraci. Autor staví do Máchovy role sám sebe. Hlavní hrdina se silně autobiografickými rysy má být moderním „rozervancem“. Korektor a spisovatel v jedné osobě na sebe bere odvážný úkol — napsat průvodce po kraji Máchových toulek, tedy po Kokořínsku.
Barba, Andrés: Město světla
Autor článku: Daniel Mukner - 4. 12. 2020
recenze
80%
Několik důležitých otázek, které se dotýkají našich základních hodnot, nastoluje útlá kniha Město světla španělského spisovatele Andrése Barby. Točí se kolem případu dvaatřiceti zemřelých dětí a popisuje zvláštní střet světa dětí a dospělých.
Barceló, Elia: Zlatníkovo tajemství
Autor článku: Petr Nagy - 3. 8. 2012
recenze
50%
Osamělý muž, španělský zlatník středního věku, v New Yorku na konci devadesátých let vzpomíná na svou jedinou lásku, jež do jeho života vkročila znovu a naprosto neočekávaně před pouhými několika dny. Ty však od současnosti dělí celá desetiletí... Elia Barceló postavila zápletku své prózy, odehrávající se na sklonku starého milénia, na časovém paradoxu.
Barceló, Elia: Zlatníkovo tajemství (in Týden)
Autor článku: Petr Bílek - 3. 8. 2012
recenze
„Zlatník“ rozhodně nepatří k pravověrné vědecké fantastice. Filigránská práce autorky čtenáře nadchne i poté, co prohlédne její trik...
Bar-Josef, Jicchak: Šimon, scénické čtení
Autor článku: Tereza Černá - 13. 5. 2005
recenze
Ve středu 4. května tohoto roku mělo české publikum čest zhlédnout premiéru hry izraelského spisovatele Jicchaka Bar-Josefa nazvanou Šimon.
Barry, Kevin: U nás v Bohane
Autor článku: Markéta Musilová - 14. 12. 2016
recenze
80%
U nás v Bohane to žije a umírá jako v tarantinovské gangsterce. Dystopický román je zasazen v roce 2054, ale hodně vypovídá o současném i minulém Irsku. A jeho unikátní mnohovrstevnatý jazyk má ke spisovnosti daleko jako z Galway do Londýna.
Básník Ticho: Neuroromance
Autor článku: Marie Voslářová - 30. 9. 2015
recenze
Kniha nekniha, o které byste se možná nikdy nedozvěděli a do smrti toho litovali.
Baudyšová, Jana: Divná knížka
Autor článku: Alena Scheinostová - 4. 8. 2021
recenze
70%
Kovoví čápi, dýňové kočky, dusivá moc plížící se mlhy – ale také touha snít, pochopit sama sebe a znovu najít smysl ve zdánlivě samozřejmém. To vše se setkává na několika desítkách stran novely, kterou právě vydává crowdfoundingové vydavatelství Crowdpress.
Baume, Sara: Jasno lepo podstín zhyna
Autor článku: Veronika Krajíčková - 6. 1. 2017
recenze
80%
Nadaná irská autorka Sara Baume nechává svůj vysoce oceňovaný debutový román plynout tak přirozeně, jako se střídají roční období, a velmi poeticky v něm zpracovává témata sociálního vyloučení, osamělosti a hledání spřízněné duše, kterou hlavní hrdina románu nachází v týraném psovi, jenž má obdobné životní zkušenosti jako on sám.
Bayer, Xaver: Geschichten mit Marianne
Autor článku: Richard Guniš - 23. 2. 2021
recenze
80%
On a ona. Vypravěč a Marianne. Začíná to pořád stejně a nevinně, jedno je však jisté: výsledek vždy katastrofální. Důvěrné situace se mění v bezprostřední ohrožení a blízcí lidé se stávají cizinci. Sami pro sebe si říkáme, že něco takového by se nám přihodit nemohlo, ale ve skrytu duše víme, že se obelháváme.
Bayer, Xaver: Geschichten mit Marianne
Autor článku: Magdalena Štulcová - 23. 2. 2021
ukázka
Úvodní povídka z knihy Geschichten mit Marianne, za kterou rakouský spisovatel Xaver Bayer získal Rakouskou knižní cenu 2020, je noirové podobenství o vzájemné neproniknutelnosti dvou světů, děním dole na ulici a v horním patře luxusního domu na pěší zóně. Dramatická zkratka a nezúčastněnost pozorovatele dodávají fatální situaci mrazivé vyznění.
Bello, Antoine: Falzifikátoři
Autor článku: Alena Schindlerová - 8. 7. 2014
recenze
70%
Antoine Bello je pro českého čtenáře novinkou a jeho román Falzifikátoři patří mezi oddechové knihy ideální na prázdniny. I když autor poukazuje na některé více či méně znepokojivé skutečnosti dnešního moderního světa, nenutí nás věci domýšlet, a vlastně ani moc přemýšlet.
Benedetto, Antonio di: Tišitel
Autor článku: Alžběta Mixová - 28. 10. 2016
recenze
80%
V kůži hrdiny Di Benedettova románu Tišitel, trápeného všudypřítomným hlukem, by se nikdo ocitnout nechtěl. Je trýzněn každý den, ničen každou vteřinu, pronásledován v ulicích, týrán v každé místnosti. Strůjci svého neklidu přitom nemůže uniknout, natož ho polapit. Umí snad někdo zastavit hluk?
Beneš, Lukáš: Sokolov
Autor článku: Anna-Ester Šotolová - 22. 2. 2017
recenze
50%
Neprodejný debut, který nabízí pohled na město Sokolov, věčně zahalené v šedi, smogu a beznaději, z nichž není úniku. Do jaké míry mluví vypravěč o městě a nakolik líčí své vlastní vyhoření?
Beňová, Jana: Plán odprevádzania (Café Hyena)
Autor článku: Ivana Taranenková - 15. 5. 2009
recenze
Próza Jany Beňovej Plán odprevádzania (Café Hyena) prináša naliehavú správu o sebaprežívaní, prežívaní sveta a vo svete. Hovorí o Petržalke – zvláštnom mieste-nemieste, nevľúdnom gete, z ktorého nechce pochádzať nikto a predsa z neho pochádzajú všetci.
Beňová, Jana: Plán odprevádzania (Café Hyena) 2...
Autor článku: Dana Kršáková - 15. 5. 2009
recenze
Jana Beňová sa svojou najnovšou knižkou Plán odprevádzania znova o čosi pevnejšie situovala do radu tých spisovateľov, ktorí – bez prisúdenia akéhokoľvek negatívneho podtónu – stále píšu jeden text.
Bestard, Aina: Co se skrývá v našem těle
Autor článku: Jitka Nešporová - 14. 3. 2019
recenze
80%
„Tři v jednom“ je stavebním principem kouzelných RGB ilustrací, jež využila španělská ilustrátorka Aina Bestardová ve své anatomii lidského těla, určené dětem předškolního věku. Pomocí tří barevných lup si tak malí objevitelé vyfiltrují z vrstvených ilustrací překvapivý obrázek, který je nejen poučí, ale i pobaví.
Bilý, Peter: Démon svätosti
Autor článku: Dimana Ivanova - 8. 11. 2011
recenze
Kniha P. Bilého je do jisté míry ironicky zaměřená proti slovenskému katolicismu, který se liší od toho v Itálii a Španělsku. Autor svou ironii rafinovaně zabudovává do vyprávění příběhů odehrávajících se v italském klášteře. Klášterní postavy převora Giuseppeho di Flavia, mnichů Alberta Giovinetiho a Stefana Piginiho aj. jsou popsány velice poutavě – k jejich zvláštnostem patří, že mají vysoké vzdělání a nebojí se demonstrovat svou rebelii proti společnosti.
Bilý, Peter: Don Giovanni
Autor článku: Dana Kršáková - 16. 10. 2007
recenze
„Tento román je fikcia. Akákoľvek podobnosť so skutočnosťou je náhodná.“ Peter Bilý pichá do hniezda, z ktorého pred časom sám vyletel, no alibisticky sa tvári – ja nič, ja muzikant. V rámci románového príbehu ponúka hru, v ktorej sa reálny autor stáva súčasťou deja, vystupujúci ako sprostredkovateľ životných osudov niekoho iného.
další strana
Strana 1 / 7:
1
2
3
4
5