Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: pedagogika, škola, vzdělávání
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Adichie, Chimamanda Ngozi: Milá Ijeawele
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 22. 8. 2018
recenze
70%
Autorka románu Amerikána píše také čtivé eseje o feminismu, prostoupené pro ni typickým vtipem a nadhledem. Úvahy plné jednoduchých, ale ne hloupých závěrů jsou založeny na vlastní zkušenosti, pocházejí přímo ze života. A tam také naleznou uplatnění.
Baronová, Barbora: Ženy o ženách
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 8. 2020
recenze
80%
Jak uvažují současné české dokumentaristky a po čem touží? Skoro tisíc stran nové knihy Báry Baronové nastiňuje třicet možných odpovědí. Například že nechtějí diváka manipulovat a když natočí v přímém přenosu vraždu, ve filmu ji nechají.
Bauman, Zygmunt: Tohle není deník
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2015
recenze
60%
Kolik smysluplných vztahů dokáže člověk během života udržovat? Jaký vliv má společenská nerovnost na makaky a jaký na lidi? A kdy přijde doba, v níž nebude možné vést sociální život jinak než elektronicky? Tyto otázky řeší Zygmunt Bauman ve své knize Tohle není deník. Nejednou si v ní zoufá nad nespravedlností a nerovností, které ale po světě „distribuuje“ dost svévolně. Jeho smutek přitom vyvažuje vtip a sarkasmus.
Benčík, Emil: Králi ducha (in SNN)
Autor článku: Andrej Chudoba - 16. 2. 2011
recenze
Benčík si pre svoj biograficko-beletrizujúci triptych vybral literárne trojsúhvezdie – Janka Kráľa, S. H. Vajanského a P. O. Hviezdoslava, s náročnou ambíciou: priblížiť čitateľom najdramatickejšie chvíle zo života troch slovenských kráľov ducha a prezentovať ich jedinečné a neopakovateľné životné príbehy.
Bílik, René: Interpretácia umeleckého textu (in Knižná revue)
Autor článku: Peter Mráz - 2. 11. 2010
recenze
Vysokoškolská učebnica Interpretácia umeleckého textu nie je knihou, ktorá ašpiruje na nastolenie nových postupov pri recepcii textu, a predsa je objavnou. Objavuje čitateľa, ktorého formuje kontakt s populárnou literatúrou, a nehaní ho za to.
Böhm, David: A jako Antarktida
Autor článku: Barbora Grečnerová - 21. 5. 2020
recenze
80%
Hravá encyklopedie o Antarktidě pojednává nejen o tomto studeném kontinentu, ale i o člověku – dobyvateli, cestovateli a také nebezpečném konzumentovi, který zanechává stopy i tam, kde bychom to nečekali.
Borkovec, Petr; Skálová, Adriana: Věci našeho života
Autor článku: Jitka Nešporová - 25. 7. 2019
recenze
80%
Záslužné leporelo, které generačně rozdělené společnosti připomíná skutečnost, že nesoběstačné dítě a nemohoucí starý člověk potřebují k životu stejné věci. Čím pro nás tyto obyčejné předměty jsou, ukazuje s pozoruhodnou laskavostí a obdivuhodnou uměleckou invencí.
Břízová-Hankó, L.; Heé, V.: Dějiny české literatury od počátků...
Autor článku: Marcella Husová - 16. 10. 2003
recenze
Maďarsky psané Dějiny české literatury.
Buzan, Tony: Myšlenkové mapy pro děti: Efektivní učení
Autor článku: Bohumil Kartous - 8. 3. 2015
recenze
Učení by děti mělo bavit. Osvojení techniky myšlenkových map může některé nadchnout nebo alespoň rozšířit jejich obzory. Prostřednictvím srozumitelné a didakticky dobře zpracované knihy Tonyho Buzana se mohou o mentálních mapách dozvědět vše podstatné a získat spoustu nápadů na využití. Jak soudí Jáchym Kartous (11 let), v některých místech je kniha až přehnaně polopatická, celkově ale oceňuje autora za dobrou práci.
Catalano, Alessandro: Rudá záře nad literaturou. Česká literatura...
Autor článku: Milena M. Marešová - 2. 1. 2011
recenze
40%
Catalanova obsáhlá monografie je zevrubným výkladem českého literárního života od konce druhé světové války do roku 1959.
Claudio Guillén: Mezi jednotou a růzností
Autor článku: Jan M. Heller - 9. 6. 2009
recenze
Zájemcům o srovnávací literární vědu – komparatistiku – se v uplynulém roce dostalo dvou překladových titulů zařaditelných do škatulky „úvod do studia disciplíny“: vedle Úvodu do komparatistiky Angeliky Corbineau-Hoffmannové (Akropolis 2008) je to práce španělského komparatisty Claudia Guilléna Mezi jednotou a růzností.
Cohen-Janca, Irène: Poslední cesta
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 28. 4. 2018
recenze
90%
Polský lékař, spisovatel, sociolog, vychovatel a ochránce dětských práv Janusz Korczak vytvořil sirotkům ve varšavském ghettu svět, kde v blížící se apokalypse ještě mohli být dětmi.
Collinson, Patrick: Reformácia
Autor článku: Martin Nodl - 24. 2. 2009
recenze
Vstoupíte-li v některém větším slovenském městě do knihkupectví, dýchne na vás multikulturalita. Už proto na Slovensko rád jezdívám a proto na mne vždy při překročení hranic padne sentiment, že tak snadným rozchodem jsme ztratili část sebe sama.
Compagnon, Antoine: Démon teorie. Literatura a běžné myšlení
Autor článku: Jovanka Šotolová - 20. 3. 2010
recenze
Co je literatura? Kdy je literatura? ptá se literární teorie, literární historie a literární kritika po celé dvacáté století... a s nimi i spisovatelé. Antoine Compagnon v roce 1998 vydal knihu Le démon de la théorie, jež shrnuje hlavní názory na literaturu, komentuje jejich vývoj, staví je do souvislostí – a především je popírá či rozvíjí řetězením dalších otázek. Zásluhou nakladatelství Host si od letoška publikaci můžeme číst i česky.
Corbineau-Hoffmann, Angelika: Úvod do komparatistiky 2
Autor článku: Jan M. Heller - 24. 3. 2009
recenze
Úvod do komparatistiky Angeliky Corbineau-Hoffmannové (orig. Berlín 2000), profesorky tohoto oboru na univerzitě v Lipsku, si neklade větší ambice, než prozrazuje název: základní orientaci v disciplíně.
Corbineau-Hoffmannová, Angelika: Úvod do komparatistiky 1
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 1. 2009
recenze
Přísný recenzent časopisu A2 (2009/2) ve své recenzi Jak začít s komparatistikou? asi právem upozornil na některé nedokonalosti jedné ze dvou komparatistických publikací, jejichž překlady v minulém roce vyšly česky, totiž knihy Úvod do komparatistiky od profesorky srovnávací literatury v Lipsku Angeliky Corbineau-Hoffmannové.
Czesany Dvořáková, Tereza; Nikkarin; Týmal, František: Jak vznikl...
Autor článku: Vojtěch Matocha - 1. 3. 2018
recenze
70%
Sympatické vyprávění filmové historičky Terezy Czesany Dvořákové o prvopočátcích filmu a o vynálezech, které mu předcházely, zaujme zvídavého dětského čtenáře i povedeným grafickým zpracováním a několika technickými návody, jež náš recenzent v drtivé většině prověřil.
Čechová, Miřenka: Baletky
Autor článku: Nikola Bečanová - 13. 5. 2020
recenze
50%
Ve své druhé próze se významná tanečnice, divadelní režisérka a choreografka vypořádává s obdobím dospívání zasvěceným baletu. Autobiograficky inspirovaný román láká čtenáře autentickým odhalováním života plného dřiny, drilu a odříkání i šokujícími zážitky v atmosféře Prahy devadesátých let. Ironizující pohled mladé protagonistky díky své střízlivosti míří nejen do vlastních řad, ale především pak k despotickým a nevyrovnaným kantorům zneužívajícím svého mocenského postavení.
Červeňák, Andrej (ed.): Život a dielo Jána Lenča
Autor článku: Peter Mráz - 24. 3. 2010
recenze
Každoročne sa opakujúca snaha (spolu)pracovníkov Spolku slovenských spisovateľov a Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre interpretačne uchopiť život a tvorbu niektorej z autorských osobností slovenskej literatúry a kultúry nám už takmer dve desaťročia dáva možnosť nahliadnuť do spektra osobností, ktoré svojou aktivitou vytvárajú bázu literárneho života na Slovensku.
D´Orta, Marcello: Já to doufejme ňák zmáknu
Autor článku: Milena Šubrtová - 11. 9. 2009
recenze
„Já to doufejme ňák zmáknu,“ uzavírá žák základní školy na předměstí Neapole s upřímnou sebedůvěrou a střízlivou vyrovnaností svoji slohovou práci věnovanou biblickému konci světa. Celkem šedesát slohových kompozicí svých žáků shromáždil a s minimálními textovými úpravami připravil k vydání učitel Marcello D´Orta.
Dolník, Juraj: Všeobecná jazykoveda. Opis a vysvetľovanie jazyka...
Autor článku: Lucia Anna Trubačová - 26. 5. 2010
recenze
Záujmové pole jazykovedy je v súčasnosti veľmi široké a pestré; aj táto humanitná veda totiž podlieha snahám o interdisciplinaritu.
Drug, Štefan: Literatúra a politika po slovensky
Autor článku: René Bílik - 28. 2. 2004
recenze
Názov Literatúra a politika po slovensky signalizuje autorovo úsilie odkryť špecifiká slovenskej verzie spolužitia politiky a literatúry a vyberá si na to obdobia, v ktorých sa tento vzťah vyjavoval vo svojej najodkrytejšej podobe.
Dvořáková, Daniela (ed.): Človek a svet zvierat v stredoveku
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 4. 2017
recenze
80%
Středověká zvířata se pohybovala v bohatém a mnohovrstevnatém poli významů.
Dvořáková, Petra: Vrány
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 4. 3. 2020
recenze
60%
Novela o výtvarně nadané dvanáctileté dívce a její prakticky orientované matce má spádný děj a ukazuje, jak to může vypadat, když rodičovská láska není bezvýhradná. Situaci trpícího dítěte popisuje autenticky, ale přesto poněkud černobíle.
Eco, Umberto (vyd.): Dějiny krásy
Autor článku: Iva Adámková - 4. 4. 2006
recenze
80%
Co je to krása? Jak se názory na krásu měnily v průběhu věků? Jakými cestami se ubírala umělecká tvorba v minulosti a co bylo považováno za ideál krásy? , Co je to krása? Jak se názory na krásu měnily v průběhu věků? Jakými cestami se ubírala umělecká tvorba v minulosti a co bylo považováno za ideál krásy?
Eco, Umberto: Bludiště seznamů
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 12. 2009
recenze
Když se dnes v Čechách řekne „seznam“ či seznamy, většině lidí se vybaví buďto stále znovu skoro do omrzení diskutované soupisy spolupracovníků StB, anebo první český internetový vyhledávač (a vůbec nejzobrazovanější internetová stránka v Česku) Seznam.cz.
Favilli, Elena; Cavallo, Francesca: Příběhy na dobrou noc pro...
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 19. 7. 2018
recenze
60%
„Miř výš. Per se s vervou. Popusť uzdu svým snům.“ Tato slova najdete na zadní straně knihy i v úvodním věnování malým čtenářkám. Velmi dobře ilustrují záměr výpravného titulu dvou autorek a šedesáti ilustrátorek, které předkládají stovku medailonků žen z celého světa, aby ukázaly, že s odvahou a odhodláním se ženy navzdory překážkám mohou zapsat do historie.
Feldek, Ľubomír: Prekliata Trnavská skupina
Autor článku: Jana Kopčová - 29. 11. 2009
recenze
Vydavateľstvo Columbus prinieslo na trh v roku 2007 pozoruhodnú knihu zachytávajúcu vznik a vývoj skupiny básnikov tvoriacich v jednom z najnepriaznivejších období slovenskej literatúry – v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Svedectvo o neľahkých literárnych, ale i životných osudoch členov trnavskej skupiny vychádza z pera jej hlavného predstaviteľa Ľubomíra Feldeka.
Ferro, Marc: Jak se vyprávějí dějiny dětem po celém světě
Autor článku: Martin Liška - 16. 2. 2020
recenze
70%
Co se z učebnic dějepisu o dějinách vlastní země dovídají žáci v Egyptě, Číně, Polsku, Japonsku, Arménii, Spojených státech i v dalších zemích a proč? Komentovaný přehled francouzského historika umožňuje lepší pochopení (nejen) pozadí mnoha zdrojů napětí v mezinárodních vztazích.
Feřtek, Tomáš: Co je nového ve vzdělávání
Autor článku: Barbora Grečnerová - 19. 12. 2015
recenze
80%
Kniha Tomáše Feřteka Co je nového ve vzdělávání se zabývá základním významem a rolí školy, hledá širší souvislosti mezi strukturou a vývojem společnosti a vzdělávacího systému. Sedmdesátistránková publikace představuje esej na téma dnešního stavu školství, ale také společnosti a jejích proměňujících se hodnot.
další strana
Strana 1 / 4:
1
2
3
4