Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: pedagogika, škola, vzdělávání
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Rubik, Ernö: Kostka
Autor článku: Martin Liška - 26. 3. 2021
recenze
50%
Tvůrce nejprodávanějšího hlavolamu na světě představuje svou životní filozofii a okolnosti vzniku legendární kostky. O sobě samém a fenoménu nesoucím jeho jméno ale neprozrazuje téměř nic nového.
Westover, Tara: Vzdělaná
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 1. 2021
recenze
80%
Příběhů o vítězství člověka nad předsudky díky síle vzdělání známe tolik, že to zkušenému čtenáři může připadat jako příliš obehraná a nudná písnička. Tara Westoverová nicméně dokazuje, že tímto bolestivým procesem, který mnohdy znamená rozchod s nejbližším okolím, si někteří musejí procházet i dnes. A navíc o tom umí napsat i poutavou knihu.
Jareš, Jakub a kol.: Jak vystavujeme soudobé dějiny
Autor článku: Martin Liška - 20. 1. 2021
recenze
70%
Diskusi nad podobou školní výuky moderních dějin zaznamenal snad každý, kdo se o toto téma jen vzdáleně zajímá, jak je to ale s prezentací moderních dějin v budovách muzeí? Tři mladí historici se zamýšlejí nejen nad současnou situací, ale i nad dlouhou cestou, kterou muzejní expozice soudobých dějin za poslední tři desetiletí prošly – nebo také neprošly.
Kudrnová, Jana; Tomášková, Petra: Jedna dvě v lese
Autor článku: Jitka Nešporová - 5. 11. 2020
recenze
80%
Nadupaná kolekce jednoduchých, a přitom chytrých nápadů, jak nejmenším dětem vštípit základní povědomí o matematických principech. Tak sbalte svačinu (i s tou se musí počítat!) a honem stavět pyramidy z kamenů, měřit hloubku kaluží, přepočítat poslepu šišky a porovnávat velikosti hnízd a nor!
Pinkas, Jaroslav: Třetí odboj v didaktické perspektivě
Autor článku: Martin Liška - 4. 10. 2020
recenze
60%
Kolektivní monografie sestavená pracovníky z Ústavu pro studium totalitních režimů se snaží poradit učitelům dějepisu, jak do výuky zakomponovat některé problematické otázky, na něž těžko hledají odpověď i zkušení odborníci. Zamýšlí se třeba nad tím, jaké cíle sledovali bratři Mašínové při svých ozbrojených akcích, proč v Plzni protestovali proti komunistickému režimu dělníci, které tentýž režim protežoval, nebo jak se z příslušníka SNB stane kurýr západních rozvědek.
Baronová, Barbora: Ženy o ženách
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 8. 2020
recenze
80%
Jak uvažují současné české dokumentaristky a po čem touží? Skoro tisíc stran nové knihy Báry Baronové nastiňuje třicet možných odpovědí. Například že nechtějí diváka manipulovat a když natočí v přímém přenosu vraždu, ve filmu ji nechají.
Chavez Perez, Inti: Respekt
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 6. 2020
recenze
70%
Vykašli se na hodnotová měřítka ostatních a vytvoř si vlastní názor na to, co je v oblasti sexu správné, vybízí švédská sexuální příručka pro mladé. Může působit osvobozujícím dojmem, ale někdy je možná až příliš radikální.
Böhm, David: A jako Antarktida
Autor článku: Barbora Grečnerová - 21. 5. 2020
recenze
80%
Hravá encyklopedie o Antarktidě pojednává nejen o tomto studeném kontinentu, ale i o člověku – dobyvateli, cestovateli a také nebezpečném konzumentovi, který zanechává stopy i tam, kde bychom to nečekali.
Čechová, Miřenka: Baletky
Autor článku: Nikola Bečanová - 13. 5. 2020
recenze
50%
Ve své druhé próze se významná tanečnice, divadelní režisérka a choreografka vypořádává s obdobím dospívání zasvěceným baletu. Autobiograficky inspirovaný román láká čtenáře autentickým odhalováním života plného dřiny, drilu a odříkání i šokujícími zážitky v atmosféře Prahy devadesátých let. Ironizující pohled mladé protagonistky díky své střízlivosti míří nejen do vlastních řad, ale především pak k despotickým a nevyrovnaným kantorům zneužívajícím svého mocenského postavení.
Dvořáková, Petra: Vrány
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 4. 3. 2020
recenze
60%
Novela o výtvarně nadané dvanáctileté dívce a její prakticky orientované matce má spádný děj a ukazuje, jak to může vypadat, když rodičovská láska není bezvýhradná. Situaci trpícího dítěte popisuje autenticky, ale přesto poněkud černobíle.
Luňák, Petr: Učenci
Autor článku: Jaroslav Soukup - 26. 2. 2020
recenze
50%
Petr Luňák ve své nové knize podává devadesátá léta tak trochu jinak – očima podivínů z univerzit, jejichž pohledem vypadají některé události ještě absurdnější nebo grotesknější, než ve skutečnosti byly. Absolventům humanitních fakult (a nejen jim) přijdou mnohé postavičky jistě velmi povědomé.
Ferro, Marc: Jak se vyprávějí dějiny dětem po celém světě
Autor článku: Martin Liška - 16. 2. 2020
recenze
70%
Co se z učebnic dějepisu o dějinách vlastní země dovídají žáci v Egyptě, Číně, Polsku, Japonsku, Arménii, Spojených státech i v dalších zemích a proč? Komentovaný přehled francouzského historika umožňuje lepší pochopení (nejen) pozadí mnoha zdrojů napětí v mezinárodních vztazích.
Stehlíková, Olga: Kluci netančej!...
Autor článku: Jitka Nešporová - 10. 10. 2019
recenze
60%
Páťáci z baletního souboru trénují třikrát týdně na celorepublikovou soutěž. Intenzivně trávený společný čas akceleruje řadu vztahů, nejen mezi kamarády, ale i mezi spolužáky, učiteli a rodiči. Škoda jen, že svižně vyprávěný text s mnoha dobrými nápady tolik strádá nedostatečnou jazykovou redakcí.
Borkovec, Petr; Skálová, Adriana: Věci našeho života
Autor článku: Jitka Nešporová - 25. 7. 2019
recenze
80%
Záslužné leporelo, které generačně rozdělené společnosti připomíná skutečnost, že nesoběstačné dítě a nemohoucí starý člověk potřebují k životu stejné věci. Čím pro nás tyto obyčejné předměty jsou, ukazuje s pozoruhodnou laskavostí a obdivuhodnou uměleckou invencí.
Gintel, Allan (ed.): Zahrady pozemských radostí
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2019
recenze
70%
Nápaditě sestavená kniha o seberozvoji v přírodě může přispět k poznání dějin pedagogiky v Čechách, ale třeba také k úvahám, jestli mládí některých čtenářů nebylo až příliš usedlé, a o něco podstatného tak náhodou nepřišli.
Immrová, Monika; Mladičová, Iva: Socha 2 AVU 1990–2016
Autor článku: Adéla Janíčková - 3. 1. 2019
recenze
70%
Nová kniha o ateliéru abstraktní sochy na Akademii výtvarných umění sleduje odkaz našeho kulturního dědictví, který formovali významní umělci Hugo Demartini a Jindřich Zeithamml.
Montessori, Maria: Objevování dítěte; Zakaria, Fareed: Obrana...
Autor článku: Jiří G. Růžička - 30. 10. 2018
recenze
70%
Maria Montessori žila v době nástupu různých sociálních utopií a sama jednu takovou utopii stvořila, utopii o svobodné výchově, jejímž výsledkem je však paradoxně dokonale poslušný jedinec, k jehož vrcholným schopnostem patří být zticha. Zatímco Montesorri se věnuje primárně vzdělávání předškolnímu a školnímu, Fareed Zakaria se v knize Obrana liberálního vzdělávání zaměřil na vzdělávání vysokoškolské.
Krob, Josef: Co je to čas?
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 27. 10. 2018
recenze
70%
Soubor sympatických minilekcí z filozofie vychází v nápaditém grafickém zpracování a je sto oslovit i mladší čtenáře.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Milá Ijeawele
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 22. 8. 2018
recenze
70%
Autorka románu Amerikána píše také čtivé eseje o feminismu, prostoupené pro ni typickým vtipem a nadhledem. Úvahy plné jednoduchých, ale ne hloupých závěrů jsou založeny na vlastní zkušenosti, pocházejí přímo ze života. A tam také naleznou uplatnění.
Valden, Milan: Sto slavných děl klasické hudby
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 18. 8. 2018
recenze
70%
Čtivá i vtipná popularizační kniha se často odráží od využití známých klasických hudebních děl ve filmech a mimo jiné poradí, po které nahrávce dané skladby sáhnout.
Favilli, Elena; Cavallo, Francesca: Příběhy na dobrou noc pro...
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 19. 7. 2018
recenze
60%
„Miř výš. Per se s vervou. Popusť uzdu svým snům.“ Tato slova najdete na zadní straně knihy i v úvodním věnování malým čtenářkám. Velmi dobře ilustrují záměr výpravného titulu dvou autorek a šedesáti ilustrátorek, které předkládají stovku medailonků žen z celého světa, aby ukázaly, že s odvahou a odhodláním se ženy navzdory překážkám mohou zapsat do historie.
Novotný, Robert: Když Klepiš potkal Klepiš
Autor článku: Evžen Kindler - 24. 6. 2018
recenze
70%
Robert Novotný psal v letech 2008 až 2011 sloupky do Lidových novin, kde humornou formou seznamoval čtenáře se zapeklitostmi překládání a tlumočení. Jejich knižní vydání z roku 2011 připomínáme jako doplněk k rozhovoru s překladatelem.
Kerr, Judith: Jak Hitler ukradl růžového králíčka
Autor článku: Pavel Bušta - 3. 5. 2018
recenze
70%
V prvním díle „hitlerovské trilogie“ známé britské autorky knížek pro děti Judith Kerrové prchá židovská rodina se dvěma dětmi s předstihem z Německa, v němž se začíná rýsovat nacistická hrozba. Kniha nevypovídá ani tak o nacistickém teroru, jako spíš o dopadech totalitních režimů na ty nejmladší.
Cohen-Janca, Irène: Poslední cesta
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 28. 4. 2018
recenze
90%
Polský lékař, spisovatel, sociolog, vychovatel a ochránce dětských práv Janusz Korczak vytvořil sirotkům ve varšavském ghettu svět, kde v blížící se apokalypse ještě mohli být dětmi.
Miketa, Kamil: Smart revoluce
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 4. 2018
recenze
60%
Technologie, které již byly vyvinuty, zatím se však plně nevyužívají, autor zasazuje do každodenního života v jednom utopickém městě.
Řezníková, Lenka; Urbánek, Vladimír (eds.): Ex definitione
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 3. 2018
recenze
80%
Práce týkající se pojmů, které J. A. Komenský užíval ve svém rozsáhlém díle a jimž věnoval i svůj Pansofický slovník, skýtá zajímavý vhled do hloubky jazyka a řeči. Kolektivní monografie předních komeniologů se snaží osvětlit smysl některých slov, která používá i čtenář 21. století.
Mikoška, Petr; Novák, Lukáš: Jak současná věda objevuje empatii
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 3. 2018
recenze
80%
Co je to empatie? Jak ji lze zkoumat? Působí na ni geny a lze ji ovlivnit výchovou? Jakou roli má v psychoterapii a jakou úlohu hraje ve fungování společnosti? Na tyto i mnohé další otázky se snaží odpovědět dosud nejucelenější kniha o empatii, která na našem trhu vyšla.
Czesany Dvořáková, Tereza; Nikkarin; Týmal, František: Jak vznikl...
Autor článku: Vojtěch Matocha - 1. 3. 2018
recenze
70%
Sympatické vyprávění filmové historičky Terezy Czesany Dvořákové o prvopočátcích filmu a o vynálezech, které mu předcházely, zaujme zvídavého dětského čtenáře i povedeným grafickým zpracováním a několika technickými návody, jež náš recenzent v drtivé většině prověřil.
Dvořáková, Daniela (ed.): Človek a svet zvierat v stredoveku
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 4. 2017
recenze
80%
Středověká zvířata se pohybovala v bohatém a mnohovrstevnatém poli významů.
Hayers, Johannes; Achterwinter, Felix: Připoutej se, nebo umře...
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 6. 3. 2017
recenze
80%
Suchopárné výchovné příručky strčí do kapsy stovka sesbíraných příběhů, ve kterých hrají hlavní roli vynalézaví rodiče a jejich neposlušné děti. Napsal je sám život aneb To nevymyslíš… I výchova může být zábavná.
další strana
Strana 1 / 4:
1
2
3
4