Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: pedagogika, škola, vzdělávání
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Fišer, Zbyněk (a kolektiv): Tvůrčí psaní v literární výchově
Autor článku: Michael Alexa - 21. 10. 2013
recenze
Monografie tvůrčího psaní, která vznikla pod vedením Zbyňka Fišera, dnes nejaktivnějšího českého badatele věnujícího se této disciplíně, citelně zaplňuje mezeru v tematických titulech a svojí technickou kvalitou a vědeckou cenností výrazně vyčnívá nad jiné „univerzitní“ publikace.
Floss, Pavel (ed.), Poselství J. A. Komenského současné Evropě
Autor článku: Jana Nechutová - 5. 1. 2006
recenze
Profesor olomoucké univerzity filozof Pavel Floss, přední znalec Komenského díla i filozofie humanismu a raného novověku, uspořádal z díla slavného českého myslitele antologii nanejvýš aktuálně zacílenou, jak je zřejmé již z titulu knihy.
Földvári, Kornel: O detektívke
Autor článku: Ján Blažovský - 26. 3. 2010
recenze
Existujú knihy, ktoré už pri ich vzniku môžeme označiť za kanonické. S istou dávkou rizika za kanonickú môžeme považovať aj O detektívke spisovateľa Kornela Földváriho.
Földvári, Kornel: Svet pre dvoch
Autor článku: Ján Štrasser - 13. 12. 2004
recenze
Povedať, že popredný slovenský teoretik literárneho, divadelného a výtvarného humoru Kornel Földvári komentuje tvorbu Milana Lasicu a Júliusa Satinského už takmer štyridsať rokov, je pravou i zavádzaním. Pravdou v tom, že jeho prvý text v knihe Svet pre dvoch pochádza z roku 1966, zavádzaním zasa v tom, že totalitný režim na viac ako desať rokov znemožnil Lasicovi a Satinskému, aby Földvárimu poskytli niečo na komentovanie.
Foster, Thomas C.: Jak číst literaturu jako profesor
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 8. 2016
recenze
80%
Autorův postoj k literárním textům je demokratický: všechny podle něj vytvářejí jediný příběh o tom, „co to znamená být člověkem“. Pozitivně vzhlíží Foster i k budoucnosti literatury. Kniha může čtenářským „laikům“ pomoci ke kompetentnější četbě, znalce pak povzbudit k výpravám do dalších fikčních světů, i když to pravděpodobně budou jen varianty toho, co už četli jinde.
Foster, Thomas C.: Jak číst romány jako profesor
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 6. 2014
recenze
70%
Pro čtenáře, kteří literární teorii neznají, může jít o svižný úvod do tohoto oboru. Pro ty ostatní pak kniha může posloužit ke vtipné rekapitulaci toho, co už znají, či k seznámení s populárními knihami, které jim dosud byly utajeny. A u všech snad může Foster v různé míře prohloubit pochopení čtení uměleckého díla, které sám definuje jako „kombinaci testosteronu, životních zkušeností, nejistoty, mužského ega, estetického posuzování a šestého smyslu (nebo nesmyslu)“.
Gintel, Allan (ed.): Zahrady pozemských radostí
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2019
recenze
70%
Nápaditě sestavená kniha o seberozvoji v přírodě může přispět k poznání dějin pedagogiky v Čechách, ale třeba také k úvahám, jestli mládí některých čtenářů nebylo až příliš usedlé, a o něco podstatného tak náhodou nepřišli.
Ginzburg, Carlo: Sýr a červi
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
100%
Pod neobvyklým názvem se skrývá pronikavý vhled do "světa jednoho mlynáře kolem roku 1600", jak zní podtitul knihy. A výstižně, protože Ginzburg vědomě rezignuje na to, pokoušet se vykreslit nějaké velké panorama doby a pouze zobecňovat.
Gray, Peter: Svoboda učení
Autor článku: Jitka Gabašová - 13. 12. 2012
recenze
V současné době si pedagogové stále častěji kladou otázku: Jak změnit přístup k žákům a studentům, jak docílit toho, aby výuka ve škole byla zajímavější a atraktivnější?
Hayers, Johannes; Achterwinter, Felix: Připoutej se, nebo umře...
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 6. 3. 2017
recenze
80%
Suchopárné výchovné příručky strčí do kapsy stovka sesbíraných příběhů, ve kterých hrají hlavní roli vynalézaví rodiče a jejich neposlušné děti. Napsal je sám život aneb To nevymyslíš… I výchova může být zábavná.
Herec, Ondrej: Netvor – Od Frankensteina po Terminátora
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 6. 2015
recenze
80%
Příběhy o netvorech, na kterých si vyjasňujeme temné sklony nás samotných a jejichž prostřednictvím se s nimi vyrovnáváme, budou vznikat i nadále. Literární vědci a kulturní teoretikové, kteří se zabývají jejich interpretací, tak jistě nepřijdou o přísun nového materiálu k analýze. Způsob, jakým ji provádí Herec, se dá označit za poučený, vynalézavý a intelektuálně podnětný.
Herec, Ondrej: Z teórie modernej fantastiky
Autor článku: Ján Blažovský - 11. 11. 2009
recenze
Skúmanie spoločnosti prostredníctvom prózy nie je v našich sociologických výskumoch práve bežný postup. A literárne žánre ako vedecká fantastika, fantasy a horor už vôbec netvoria zoznam odporúčanej literatúry na katedrách sociológie na žiadnom predmete.
Hodža, Michal Miloslav: Matora
Autor článku: Jana Pácalová - 22. 2. 2004
recenze
Pavol Vongrej označil Matoru za „ságu storočia slovenského života“...
Horáček, Filip; Chlup, Radek: Učebnice klasické řečtiny (in...
Autor článku: Josef Bartoň - 26. 4. 2013
recenze
Nakladatelství Academia před nedávnem dodalo na pulty knihkupců objemnou knihu vázanou v decentně přitažlivých deskách (snoubících jednoduché výtvarné prvky moderní a stylizovaně antické), Učebnici klasické řečtiny.
Humpál M., Kadečková H., Parente-Čapková V.: Moderní skandinávské...
Autor článku: Ondřej Vimr - 15. 12. 2006
recenze
Dějiny literatur severských zemí, které letos vydalo nakladatelství Karolinum, jsou v několika ohledech jedinečné a průlomové. Novější severská literatura byla u nás až doposud obecně zpracována velmi málo. Norská je na tom relativně nejlépe
Hůrková, Jiřina: Antická jména. Jak je skloňovat a číst
Autor článku: Eva Stehlíková - 10. 3. 2006
recenze
V transkripci a čtení antických jmen u nás vládne chaos. Tato knížka pečlivě vysvětluje psaní řeckých a latinských jmen, jejich skloňování a jejich výslovnost.
Chavez Perez, Inti: Respekt
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 6. 2020
recenze
70%
Vykašli se na hodnotová měřítka ostatních a vytvoř si vlastní názor na to, co je v oblasti sexu správné, vybízí švédská sexuální příručka pro mladé. Může působit osvobozujícím dojmem, ale někdy je možná až příliš radikální.
Immrová, Monika; Mladičová, Iva: Socha 2 AVU 1990–2016
Autor článku: Adéla Janíčková - 3. 1. 2019
recenze
70%
Nová kniha o ateliéru abstraktní sochy na Akademii výtvarných umění sleduje odkaz našeho kulturního dědictví, který formovali významní umělci Hugo Demartini a Jindřich Zeithamml.
Ishiguro, Kazuo: Never Let me Go
Autor článku: Markéta Musilová - 30. 6. 2006
recenze
Ishigurovo poslední dílo, Never Let Me Go, se odehrává v typicky britské internátní škole. Autor tentokrát zvolil žánr sci-fi.
James, Oliver: Jak ho nezku…t
Autor článku: Bohumil Kartous - 29. 11. 2012
recenze
90%
„Východisko můžete nalézt, pokud k sobě budete ohledně vlastních citů stoprocentně upřímná. Jedině tak se můžete rozhodnout pro to, co je pro vaše dítě i pro vás nejlepší“ (s. 91).
Jareš, Jakub a kol.: Jak vystavujeme soudobé dějiny
Autor článku: Martin Liška - 20. 1. 2021
recenze
70%
Diskusi nad podobou školní výuky moderních dějin zaznamenal snad každý, kdo se o toto téma jen vzdáleně zajímá, jak je to ale s prezentací moderních dějin v budovách muzeí? Tři mladí historici se zamýšlejí nejen nad současnou situací, ale i nad dlouhou cestou, kterou muzejní expozice soudobých dějin za poslední tři desetiletí prošly – nebo také neprošly.
Jirsa, Jakub (ed.): Idea univerzity
Autor článku: Petra Johana Poncarová - 17. 1. 2017
recenze
70%
I dnes si vysoce postavení akademičtí představitelé sestavují seznamy tzv. „neužitečných“ oborů a ozývají se hlasy žádající, aby některé obory byly státem podporovány a jiné naopak zpoplatněny, aby se zredukoval počet „zbytečných absolventů“.
Kerr, Judith: Jak Hitler ukradl růžového králíčka
Autor článku: Pavel Bušta - 3. 5. 2018
recenze
70%
V prvním díle „hitlerovské trilogie“ známé britské autorky knížek pro děti Judith Kerrové prchá židovská rodina se dvěma dětmi s předstihem z Německa, v němž se začíná rýsovat nacistická hrozba. Kniha nevypovídá ani tak o nacistickém teroru, jako spíš o dopadech totalitních režimů na ty nejmladší.
Khidayer, Emíre: Arabský svět – jiná planeta? (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 4. 2012
recenze
30%
„Bez pozlátka, bez závoje, obnaženou s dobrým srdcem“ – tak si dala Emíre Khidayer za cíl představit arabskou kulturu a společnost. Kniha je ale bohužel plná přehnaných generalizací, které v mnohém opakují tradiční evropské předsudky vůči Orientu. Nebo autorka Arabům připisuje vlastnosti, které se dají najít i leckde jinde.
Khidayer, Emíre: Život po arabsku
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 10. 2013
recenze
60%
Rok po úspěchu své první knihy vydala slovenská arabistka a diplomatka Emíre Khidayer i druhou českou knihu s názvem Život po arabsku. Jestliže jsem první knize leccos vytkl, s uznáním můžu konstatovat, že její nová publikace je už většiny nedostatků, na které jsem poukázal, prostá.
Kováč, Dušan (ed.): Na začiatku storočia 1901-1914. Slovensko...
Autor článku: Dana Kršáková - 6. 10. 2004
recenze
Kniha Na začiatku storočia 1901 - 1914 je prvým zväzkom plánovanej sedemzväzkovej syntézy slovenských dejín 20. storočia, ktorú pripravuje Historický ústav SAV.
Krob, Josef: Co je to čas?
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 27. 10. 2018
recenze
70%
Soubor sympatických minilekcí z filozofie vychází v nápaditém grafickém zpracování a je sto oslovit i mladší čtenáře.
Kudrnová, Jana; Tomášková, Petra: Jedna dvě v lese
Autor článku: Jitka Nešporová - 5. 11. 2020
recenze
80%
Nadupaná kolekce jednoduchých, a přitom chytrých nápadů, jak nejmenším dětem vštípit základní povědomí o matematických principech. Tak sbalte svačinu (i s tou se musí počítat!) a honem stavět pyramidy z kamenů, měřit hloubku kaluží, přepočítat poslepu šišky a porovnávat velikosti hnízd a nor!
Kyloušek, Petr: Literární hnutí husarů ve Francii po roce 1945
Autor článku: Jovanka Šotolová - 10. 6. 2003
recenze
"Husaři" byli spolu s "novým románem" prakticky posledním literárním proudem ve francouzské próze.
Lakčević, Zvonko: Varešky pre partizánov
Autor článku: Veronika Cosculluela - 27. 1. 2014
recenze
Kuchárska kniha s kresbami a maľbami slovenských výtvarníkov je celá zvláštna a tým tak trochu aj zaujímavá. Lakšević k veľmi jednoduchým, základným receptom kuchyne bývalej Juhoslávie pridáva svoje roztrúsené spomienky, ktoré sa s varením a s jeho rodnou krajinou spájajú.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 4:
1
2
3
4