Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: pedagogika, škola, vzdělávání
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Lem, Stanisław: Sex Wars
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 4. 2009
recenze
Na konci minulého roku vyšla zatím poslední česká kniha polského futurologa a světoznámého autora sci-fi Stanisława Lema (1921–2006) s názvem Sex wars. Klasik české sci-fi Ondřej Neff o Lemovi mluví takřka jako o géniovi, a hlásí se k němu také autoři ze zcela jiných oblastí.
Lepape, Pierre: Země literatury
Autor článku: Jovanka Šotolová - 21. 8. 2007
recenze
Souhrnné, nově zpracované a tudíž i věrohodné dějiny francouzské literatury nám v Čechách chyběly. Nakladatelství Host přišlo s řešením – nabízí překlad objemné knihy, která ve Francii vyšla roku 2003. Jde o dílo velmi zajímavé a fundované, všechna očekávání však splnit nemusí. Potěší zejména ty, kdo chtějí literaturu učit, studovat anebo objevovat trochu jinak, než u nás bývá zvykem.
Luňák, Petr: Učenci
Autor článku: Jaroslav Soukup - 26. 2. 2020
recenze
50%
Petr Luňák ve své nové knize podává devadesátá léta tak trochu jinak – očima podivínů z univerzit, jejichž pohledem vypadají některé události ještě absurdnější nebo grotesknější, než ve skutečnosti byly. Absolventům humanitních fakult (a nejen jim) přijdou mnohé postavičky jistě velmi povědomé.
Malíček, Juraj: Vademecum Popkultúry
Autor článku: Ján Blažovský - 16. 2. 2010
recenze
Napriek neustálej prítomnosti popkultúry v našich životoch je pozoruhodne málo literatúry analyzujúcej tento jav. Juraj Malíček v knihe Vademecum Popkultúry podrobil populárnu kultúru analýze s dôrazom na estetiku a občasnými presahmi do sociológie, ekonómie a politológie.
Manguel, Alberto: Knihovna v noci
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 1. 2010
recenze
Roku 2007 se u nás knihou Dějiny čtení poprvé představil spisovatel, překladatel a editor Alberto Manguel, narozený v Buenos Aires a žijící od té doby v mnoha zemích světa.
Matejov, Fedor; Zajac, Peter (eds.): Od iniciatívy k tradícii:...
Autor článku: Peter F. 'Rius Jílek - 12. 3. 2010
recenze
Na začiatok iba krátke zamyslenie: Možno je trochu paradoxné, že publikácia Od iniciatívy k tradícii venujúca sa štrukturalizmu v slovenskej literárnej vede od 30. rokov po súčasnosť – ako znie aj jej podtitul – vychádza v českom vydavateľstve Host – ako dvanásty zväzok edície Strukturalistická knihovna – a nie na Slovensku, hoci editormi tejto antológie sú Fedor Matejov a Peter Zajac.
Metsola, Aino-Maija: Počítání
Autor článku: Jitka Nešporová - 2. 6. 2016
recenze
80%
Čtrnáctistránková interaktivní obrázková knížka finské výtvarnice Aino-Maiji Metsoly upoutá na první pohled svou barevností, důrazem na tvarovou jednoduchost a přiznanou prací s rytmem plochy. Malí počtáři si s ní projdou čísla od jedné do deseti, vyřeší hádanky, domyslí mikropříběhy a na závěr si můžou ještě otestovat pozornost.
Miketa, Kamil: Smart revoluce
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 4. 2018
recenze
60%
Technologie, které již byly vyvinuty, zatím se však plně nevyužívají, autor zasazuje do každodenního života v jednom utopickém městě.
Mikoška, Petr; Novák, Lukáš: Jak současná věda objevuje empatii
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 3. 2018
recenze
80%
Co je to empatie? Jak ji lze zkoumat? Působí na ni geny a lze ji ovlivnit výchovou? Jakou roli má v psychoterapii a jakou úlohu hraje ve fungování společnosti? Na tyto i mnohé další otázky se snaží odpovědět dosud nejucelenější kniha o empatii, která na našem trhu vyšla.
Mitoseková, Zofia: Teorie literatury
Autor článku: Tomáš Koblížek - 11. 5. 2010
recenze
Z jistého úhlu pohledu to musí působit jako nezvládnutelný úkol: psát dějiny literární teorie. Obtíž rozhodně nespočívá v okolnosti, že se před pohledem historika vynořuje nezměrné množství textů a autorů, jejichž úvahy si zaslouží větší či menší pozornost.
Mojžišová, Iva: Škola moderného videnia (in Romboid)
Autor článku: Radoslav Passia - 19. 1. 2014
recenze
Škola umeleckých remesiel (ŠUR) bola prvou modernou vzdelávacou inštitúciou umeleckopriemyselného typu na Slovensku a jej aktivity mali vo svojich časoch širokú odozvu doma aj v zahraničí. Kniha I. Mojžišovej mapuje prípravy na vznik školy, jej praktické fungovanie, pedagogické postupy a jej myšlienkové dedičstvo.
Montessori, Maria: Objevování dítěte; Zakaria, Fareed: Obrana...
Autor článku: Jiří G. Růžička - 30. 10. 2018
recenze
70%
Maria Montessori žila v době nástupu různých sociálních utopií a sama jednu takovou utopii stvořila, utopii o svobodné výchově, jejímž výsledkem je však paradoxně dokonale poslušný jedinec, k jehož vrcholným schopnostem patří být zticha. Zatímco Montesorri se věnuje primárně vzdělávání předškolnímu a školnímu, Fareed Zakaria se v knize Obrana liberálního vzdělávání zaměřil na vzdělávání vysokoškolské.
Moretti, Franco: Grafy, mapy, stromy: abstraktní modely literární...
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 3. 2015
recenze
60%
Darwinovský boj o přežití. Tak líčí literární dějiny Franco Moretti ve své knize Grafy, mapy, stromy. Není možná tak inovativní, jak tvrdí její česká anotace. Pochybovat lze i o tom, že zcela bourá staré paradigma a autorovy teorie se stanou „základem nové stavby“. Jistě ale publikace přináší nové podněty.
Norština nejen pro samouky 2...
Autor článku: Daniela Mrázová - 5. 11. 2007
recenze
Recenze na novou učebnici norštiny, která chce oslovit širší publikum – především rozšiřující se obec studentů norštiny studujících doma i v jazykových kurzech, mladých lidí odjíždějících do Norska za prací, zájemců o praktický jazyk a jeho využití.
Novotný, Robert: Když Klepiš potkal Klepiš
Autor článku: Evžen Kindler - 24. 6. 2018
recenze
70%
Robert Novotný psal v letech 2008 až 2011 sloupky do Lidových novin, kde humornou formou seznamoval čtenáře se zapeklitostmi překládání a tlumočení. Jejich knižní vydání z roku 2011 připomínáme jako doplněk k rozhovoru s překladatelem.
Ozouf, Mona: Co prozrazuje román (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 4. 2010
recenze
V roce 2003 vydalo nakladatelství Centrum pro studium demokracie a kultury knihu francouzské historičky Mony Ozoufové (1931) Revoluční svátky: 1789-1799. Na sklonku minulého roku k tomu CDK přidalo ještě druhou publikaci od téže autorky...
Pape, Iveta: Jak pracovat s romskými žáky
Autor článku: Karolína Ryvolová - 1. 1. 2008
recenze
Iveta Pape, autorka útlé brožurky s podtitulem Příručka pro učitele a asistenty pedagogů, je naštěstí Romka, a její postřehy o vzájemném vztahu romských studentů a jejich učitelů pramení stejnou měrou ze zkušenosti romského dítěte i pedagožky Romy vzdělávající.
Pekarovičová, Jana; Vojtech, Miloslav (eds.): Studia Academica...
Autor článku: Marta Fülöpová - 20. 1. 2011
recenze
Letná škola slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca, „dovolenkové“ stretnutie zahraničných záujemcov o slovenčinu a slovenských vedcov, sa uskutočnila tento rok už 45. krát. Zborník uverejňuje prednášky, ktoré odzneli na letnej univerzite.
Pinkas, Jaroslav: Třetí odboj v didaktické perspektivě
Autor článku: Martin Liška - 4. 10. 2020
recenze
60%
Kolektivní monografie sestavená pracovníky z Ústavu pro studium totalitních režimů se snaží poradit učitelům dějepisu, jak do výuky zakomponovat některé problematické otázky, na něž těžko hledají odpověď i zkušení odborníci. Zamýšlí se třeba nad tím, jaké cíle sledovali bratři Mašínové při svých ozbrojených akcích, proč v Plzni protestovali proti komunistickému režimu dělníci, které tentýž režim protežoval, nebo jak se z příslušníka SNB stane kurýr západních rozvědek.
Prach, Václav: Řecko-český slovník
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 25. 10. 2005
recenze
Fototypické vydání starořecko-českého slovníku z roku 1942 rozšířené o Attické tvary slovesné.
Praktický slovník novořecko-český, česko-novořecký
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 3. 8. 2006
recenze
Nový příruční novořecko-český a česko-novořecký slovník pro všechny uživatele.
Rovelli, Carlo: Sedm krátkých přednášek z fyziky
Autor článku: Pavel Pecháček - 29. 12. 2016
recenze
70%
Nejzásadnější a nejzajímavější objevy, kterých fyzika od začátku 20. století dosáhla, shrnuté do útlé knížky a podané přístupnou a čtivou formou. Světový bestseller italského teoretického fyzika Carla Rovelliho má své čestné místo i na českém knižním trhu.
Rubik, Ernö: Kostka
Autor článku: Martin Liška - 26. 3. 2021
recenze
50%
Tvůrce nejprodávanějšího hlavolamu na světě představuje svou životní filozofii a okolnosti vzniku legendární kostky. O sobě samém a fenoménu nesoucím jeho jméno ale neprozrazuje téměř nic nového.
Řezníková, Lenka; Urbánek, Vladimír (eds.): Ex definitione
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 3. 2018
recenze
80%
Práce týkající se pojmů, které J. A. Komenský užíval ve svém rozsáhlém díle a jimž věnoval i svůj Pansofický slovník, skýtá zajímavý vhled do hloubky jazyka a řeči. Kolektivní monografie předních komeniologů se snaží osvětlit smysl některých slov, která používá i čtenář 21. století.
Sahlberg, Pasi: Finnish lessons
Autor článku: Veronika Cosculluela - 18. 8. 2013
recenze
Profesor Pasi Sahlberg z Helsinskej univerzity vo svojej knihe zhŕňa čo sa svet môže naučiť zo zmien, ktorými od 70-tych rokov prešiel fínsky školský systém. Dôraz na vzdelanie vyučujúcich, autonómia škôl, ale aj právo žiakov na rovnaké príležitosti na vzdelanie sú dlhodobo hlavné princípy fínskej vzdelávacej politiky.
Salner, Peter; Kvasnica, Martin: Chatam Sofer Memoriál 1762-2002
Autor článku: Dana Kršáková - 30. 1. 2004
recenze
Knižka Chatam Sofer Memoriál 1762-2002 opisuje rekonštrukciu rabínskeho okrsku zničeného starého židovského cintorína v Bratislave a výstavbu pamätníka rabína Chatama Sofera.
Schwanitz, Dietrich: Vzdělanost jako živý dialog s minulostí...
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 2. 2012
recenze
80%
Kniha na cestu, obsahující vše, čemu se říká vzdělání – takto ambiciózně charakterizoval německý profesor anglistiky a kulturní historik Dietrich Schwanitz svoji knihu Vzdělanost jako živý dialog s minulostí: vše, co musíte vědět, chcete-li rozumět přítomnosti. Autor v knize konstatuje hlubokou krizi vzdělávacího systému a trochu troufale nabízí „nový čtenářský kánon, který je postaven na tom, co patří ke kulturnímu vědění také u našich sousedů“.
Soukupová, Blanka (et al.): Evropské město. Identita, symbol,...
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 3. 2011
recenze
70%
Příspěvky sahají od takových, které pojednávají o městě obecně (město jako vynález, s nímž se teprve začíná rozvíjet civilizace, strukturovaná společnost a architektura (R. Sedláková)), přes města světového významu (Cařihrad), jež patří do kontextu a dala by se srovnávat spíše s Londýnem či New Yorkem, až po města nepříliš velká a významná.
Spitzer, Manfred: Digitální demence
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 4. 2014
recenze
50%
Je jisté, že s digitálními médii budeme žít i v budoucnosti, jde jen o to jak. Nežli je démonizovat, zdá se v takové situaci přínosnější hledat způsoby, jak posilovat jejich pozitivní působení a oslabovat onen vliv negativní, i když je jistě také důležité si ho uvědomovat a upozorňovat na něj. A pokud vaše děti neshledávají třeba v digitálních hrách žádné velké zalíbení, asi není nutné je do nich nějak zvlášť nutit…
Staiger, Emil: Poetika, interpretace, styl 1
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 3. 2009
recenze
Kniha Základní pojmy poetiky od švýcarského literárního vědce E. Staigera je na některých vysokých školách povinnou, či alespoň doporučenou četbou pro všechny studenty literární vědy.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 4:
1
2
3
4