Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: hudba
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Enquist, Anna: Kontrapunkt
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 28. 8. 2011
studie
Román Kontrapunkt se odvíjí od tragické události v autorčině životě: její dcera zahynula při autonehodě. Nácvik Bachových Goldbergových variací přináší matce útěchu a vyvolává vzpomínky na dceru v různých životních stádiích i úvahy o vztahu matky a dcery obecně. Úvahy se prolínají se střípky z Bachova života a s pasážemi o technické stránce klavírní hry.
Enquist, Anna: Kontrapunkt
Autor článku: Lucie Smolka Fruhwirtová - 19. 10. 2011
recenze
80%
Hudba byla a je pro literaturu častým zdrojem inspirace. Román Kontrapunkt Anny Enquistové se ale řadí k úzké skupině knih, v nichž je fikční svět i způsob vyprávění tak úzce spjat se zasvěceným hudebním výkladem a konkrétním hudebním prožitkem. Přesto je výsledkem čtivé dílo působící křehce a neobyčejně lidsky.
Enquist, Anna: Kontrapunkt (in Host)
Autor článku: Kateřina Kavalírová - 9. 2. 2014
recenze
80%
Nakladatelství Mladá fronta vydalo již druhý román nizozemské prozaičky, klavíristky a psycholožky Anny Enquistové, nazvaný Kontrapunkt. Jak už sám titul převzatý z hudební terminologie naznačuje, ani tentokrát autorka neopouští autobiografické téma terapeutické síly hudby. Tak jako Enquistová sama i její románové alter ego, klavíristka nacvičující Goldbergovy variace, musí v knize čelit bolestné situaci po ztrátě dospělé dcery.
Enriquez, Mariana: Tohle je moře
Autor článku: Daniel Mukner - 25. 3. 2019
recenze
70%
Melancholický příběh s magickými prvky mapuje zrod nové hudební legendy. James z kapely Fallen je možná poslední velkou rock-and-rollovou ikonou – alespoň v příběhu současné hvězdy latinskoamerické prózy Mariany Enriquezové.
Erichsen, Erlend: Národní satanista
Autor článku: Jitka Jindřišková - 10. 7. 2012
recenze
60%
Kniha norského autora Erlenda Erichsena Národní satanista je jedinečná možnost, jak vplout do nitra blackmetalu - svébytného životního stylu, který v Norsku zapustil hluboké kořeny, a jak lépe poznat tuto důležitou součást severské moderní historie. Propojení líčení prostředí s dospíváním náctiletého kluka činí z knihy velmi slibný literární debut, který má rozhodně co říct nejen fanouškům blackmetalové hudby.
Fernandez, Dominique: Porporino aneb Tajnosti neapolské
Autor článku: Ladislav Nagy - 27. 12. 2002
recenze
"Preromanticky postavený román" líčí úpadek kdysi slavného světa neapolské opery a nástup romantické senzibility, přičemž autor nezapře svůj dlouholetý zájem o hudbu daného období, stejně jako o kulturu jižní Itálie.
Fidlerová, A. A.; Andrle, Jan a kol. (eds.): Františku nebeský,...
Autor článku: Kateřina Smyčková - 3. 10. 2010
recenze
Františku nebeský, vyslanče přesmořský obsahuje texty původem české i do češtiny přeložené, jež vyšly mezi lety 1658–1762. Spojuje je osobnost oblíbeného barokního světce, sv. Františka Xaverského.
Fučíková, Renáta: Antonín Dvořák
Autor článku: Milena Šubrtová - 12. 12. 2012
recenze
80%
Edice Největší Češi, která vychází v nakladatelství Práh od roku 2005, se rozrostla o portrét další významné osobnosti, tentokrát z uměleckého prostředí. Renáta Fučíková se pustila do nelehkého úkolu zachytit v obrazové publikaci životní osudy a hudební dílo českého skladatele a dirigenta Antonína Dvořáka.
Gailly, Christian: Jeden večer v klubu
Autor článku: Jovanka Šotolová - 5. 9. 2002
recenze
Gailly se v některých knihách inspiroval vážnou hudbou, v jiných jazzem, a podobně je postaven i jeho letos vydaný román, Jeden večer v klubu.
Garfield, Simon: Ten můj font
Autor článku: Jovanka Šotolová - 14. 4. 2019
recenze
80%
Kapitoly z dějin typografie a zároveň přehledná příručka k rozlišení písem a fontů, k tomu základy typografických pravidel. A spousta, spousta historek spojených s písmenky, jejich návrháři, aktivními uživateli i pouhými konzumenty. Kniha Ten můj font od britského novináře Simona Garfielda je doslova nevyčerpatelná studnice informací.
Gris, Daniel: Říkají mi Lars
Autor článku: Pavel Mandys - 16. 10. 2018
recenze
60%
Další pokus o českou drsnou školu pochází z pera pseudonymního autora. Kriminálka z Prahy je sice oproti sloganu z obálky spíše řídká než řízná, ale potěší svižným tempem i neobvykle otevřeným závěrem.
Gunzig, Thomas: Take five
Autor článku: Jovanka Šotolová - 12. 4. 2008
recenze
Anotace k česky vydané Gunzigově sbírce povídek slibuje, že k nám „každá z povídek promlouvá o hrůze a zmatku, o vykořeněných bytostech, o bloudících životech, o lidských prohrách“ a že „pět zdánlivě ležérních povídek sbírky Take five nás přenese do hlubin duše i neurózy“. Splní se ta děsivá předpověď?
Hilburn, Robert: Johnny Cash – Život
Autor článku: Matěj Matela - 9. 10. 2016
recenze
80%
„Hello, I am Johnny Cash.“ Jen málokterá sentence v dějinách moderní hudební tvorby vyvolávala takové mrazení a emoční pnutí jako právě tato jednoduchá věta. O životě, díle a názorech legendy americké country a zároveň jedné z nejvýznamnějších postav americké společnosti, jejíž odkaz je dodnes nevyčerpatelnou studnicí inspirace pro statisíce lidí, zasvěceně pojednává neobyčejně poutavý životopis odkrývající o „Muži v černém“ i celou řadu neznámých skutečností.
Hingarová, Vendula; Hubáčková, Alexandra; Kovář, Michal (eds.):...
Autor článku: Barbora Grečnerová - 23. 11. 2009
recenze
Díky vlně zájmu o kulturu menších a utlačovaných etnik stále častěji slýcháme také o původních obyvatelích severu Skandinávie, kteří jsou u nás známi nejčastěji jako Laponci.
Hofstadter, Douglas R.: Gödel, Escher, Bach. Existenciální gordická...
Autor článku: Marek Jančík - 28. 11. 2012
recenze
100%
Jakým způsobem lze propojit dílo rakouského logika Kurta Gödela, které zásadně ovlivnilo současnou logiku a matematiku, umění Bachovy fugy a prostorové obrazové hříčky M. C. Eschera? Obtížně zařaditelné dílo amerického kognitivního vědce, odborníka na umělou inteligenci a překladatele Douglase R. Hofstadtera s podivným názvem Gödel, Escher, Bach: Existenciální gordická balada lze charakterizovat mnoha způsoby.
Horníčková, Kateřina; Šroněk, Michal (eds.): In puncto religionis....
Autor článku: Hana Strejčková - 29. 6. 2014
recenze
80%
Tematická monografie In puncto religionis. Konfesní dimenze předbělohorské kultury Čech a Moravy reflektuje nové pohledy a přístupy na kulturní projevy rozmanitých náboženských směrů, tehdy působících v geografickém okruhu Čech a Moravy. I když je značná část knihy věnována výtvarnému umění, obsahuje i cenný přesah do liturgické hudby, literární produkce a architektury.
Hostomská, Anna a kol.: Opera
Autor článku: Milan Valden - 6. 2. 2018
recenze
80%
Známý a oblíbený průvodce operou Anny Hostomské se dočkal podstatně přepracovaného a rozšířeného vydání. V takovém rozsahu u nás dosud žádný průvodce s obsahy operních děl nevyšel. Kniha podává komplexní přehled čtyřsetletého vývoje operního žánru, který se přes mnohé krize a černé scénáře stále těší značné popularitě.
Hotakainen, Kari: Slovo Boží
Autor článku: Lenka Fárová - 15. 1. 2013
recenze
70%
Kari Hotakainen (nar. 1957) patří v současnosti k nejvýznamnějším představitelům finské literární scény. Jeho dílo zahrnuje kromě prózy také divadelní a rozhlasové hry (Český rozhlas Vltava nedávno uvedl jeho hru Oštěpař), knihy pro děti i poezii a autor za ně pravidelně získává nominace na nejrůznější literární ocenění, z nichž řadu také proměňuje.
Charvát, Jan a kol.: „Mikrofon je naše bomba“
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 5. 2019
recenze
70%
Jednotlivé kapitoly knihy o subkulturách se vyznačují jak vnitřním vhledem, tak vědeckým odstupem. Autoři tak předkládají nepřikrášlenou analýzu, která se danými komunitami zabývá bez zbytečného idealismu.
Christensen, Lars Saabye: Beatles
Autor článku: Barbora Grečnerová - 26. 6. 2009
recenze
80%
Román Beatles vypráví na téměř šesti stech stranách životní osudy čtyř přátel narozených na počátku padesátých let v Oslo, kniha začíná nástupem beatlemánie v roce 1965 a končí v roce 1972 s prvním „ne“, které dají Norové vstupu do Evropské unie. Vyprávění rámcuje diskografie legendární skupiny, názvy desek v titulu kapitol předznamenávají i nová životní období hrdinů.
Christensen, Lars Saabye: Beatles (in Host)
Autor článku: Daniela Mrázová - 23. 10. 2009
recenze
Představuji si těch pár českých studentů norštiny, kterým se podařilo vyjet do Norska v polovině 80. let, kdy tam poprvé vyšel dnes už legendární román Beatles. Jaké to bylo, když se jim Christensenova bichle dostala do rukou?
Ishiguro, Kazuo: Neutěšenci
Autor článku: Daniel Mukner - 29. 6. 2020
recenze
80%
Ze všech autorových titulů vzbudila tato více než šestisetstránková kniha svého času zdaleka nejrozporuplnější reakce a je dobře, že se k nám dostává až poté, co jsme měli možnost seznámit se s Ishigurovými slavnějšími a o poznání přístupnějšími díly. Četba této knihy je totiž často velice vyčerpávající, ba frustrující.
Ishiguro, Kazuo: Nokturna: Pět příběhů o lásce a noci
Autor článku: Markéta Musilová - 13. 10. 2010
recenze
Jak již bylo uvedeno výše, Ishiguro se při psaní rád pouští do nových věcí. Třebaže se může zdát, že jeho nejznámější romány Neopuštěj mě, Když jsme byli sirotci a především filmem proslavený Soumrak dne nemají nic společného, opak je pravdou.
Ivačković, Ivan: Kako smo propevali – Jugoslavija i njena muzika
Autor článku: Veronika Cosculluela - 28. 7. 2014
recenze
Začiatkom roka 2014 vyšla obsiahla kniha dlhoročného novinára Ivana Ivačkoviča Kako smo propevali-Jugoslavija i njena muzika. Je to príbeh o tom, ako sa táto dnes už neexistujúca krajina a jej hudba navzájom ovplyvňovali, prepletali, nenávideli, zápasili, milovali, hádali a nakoniec aj spolu zmizli zo scény.
Kadlečík, Ivan: Škoda knižke nerozpredanej ležať (in Listy Slovákov...
Autor článku: Ján Chovanec - 17. 3. 2011
recenze
Besednice je podtitul knihy s prvým plným názvom Škoda knižke nerozpredanej ležať od Ivana Kadlečíka (1938), prozaika, esejistu, publicistu, hudobného nadšenca a odborníka, jedného z hlavných slovenských disidentov... ...veľa ďalších označení by sme mohli nájsť okolo jeho mena a diela. No dovolím si predovšetkým označiť ho za človeka rozhľadeného a vnímavého, človeka nefalšovanej sofistikovanej reflexie. Takým sa zdá byť aj v poslednej svojej knihe.
Kalfon, Stéphanie: Les parapluies d’Erik Satie
Autor článku: Sára Dvořáková - 8. 6. 2017
recenze
90%
Není to žádný dokumentárně přesný životopis: Stéphanie Kalfon se spíše snaží vykreslit atmosféru doby a domýšlí si pocity skladatele Erika Satieho, jehož postava je dodnes zahalena rouškou tajemství. Autorka jako by se při psaní inspirovala Satieho hudbou: její styl je jemný, energický, jindy rozvláčnější, hraje si se slovy a rýmy, slova dostávají role podobné notám. Tahle kniha je jako malá báseň v próze.
Kars, Ota: Spratci
Autor článku: Marek Jančík - 11. 9. 2019
recenze
50%
Spratci jsou dalším příspěvkem do rodiny románů o dospívání, v nichž formativní léta hrdinů spadají do hořkosladce rozporných osmdesátých a devadesátých let. Spisovatel Ota Kars ztvárňuje typické dítě oné doby – spratka v partě dalších spratků, kteří si hrají na otrlé cyniky, ale ve skutečnosti jsou až příliš citliví. Zpočátku spíše humorné tóny se postupně mísí s melancholií, emocionálně barevná nálada dětství v socialistické šedi bledne v prostředí dráždivě křiklavých devadesátek.
Koura, Petr: Swingaři a potápky v protektorátní noci
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 1. 2017
recenze
80%
Kniha je v nejlepším slova smyslu multioborová. Její základní téma, totiž různorodost vzpour proti staré či příliš dospělé společnosti a opětného začlenění se do jejích struktur, je antropologicky univerzální. V tomto smyslu se dá potápkovství chápat jako velký přechodový rituál, který na iniciované – navzdory dobovému pobouření – neměl žádný negativní vliv, možná dokonce naopak.
Krejčík, Přemysl: Malej NY
Autor článku: Sára Sichingerová - 29. 4. 2020
recenze
70%
Přemysl Krejčík přišel koncem minulého roku s příběhem, jaký ještě nikdo nenapsal, zato ho mohl leckterý český čtenář prožít. Jeho detektivní román Malej NY je obrazem maloměstské hiphopové kultury začátku milénia.
Kučera, Jan P.: Je hodně Hitlera ve Wagnerovi
Autor článku: Alice Stašková - 1. 6. 2003
recenze
Jako Mann, i Hitler obdivoval Wagnera a Nietzscheho zároveň, a vnucuje se otázka, kterou si klade Thomas Mann sám: "Když se dvěma líbí to samé a jeden z nich je méněcenný - je pak méněcenný i předmět onoho zalíbení?"
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 5:
1
2
3
4
5