Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: hudba
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Kyncl, Robert; Peyvan, Maany: Streampunkeři
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 10. 2018
recenze
60%
Představitelé YouTube svou firmu v knize očekávatelně nehaní, vykreslují ji ve velmi světlých barvách. Ovšem po knihách plných nekritické sebeprezentace slavných youtuberů a návodech, jak točit skvělá videa, jde snad o první serióznější knihu v češtině, která téma představuje v širším a hlubším kontextu.
La Grange, Henry-Louis de: Gustav Mahler
Autor článku: Milan Valden - 17. 2. 2019
recenze
90%
Přední francouzský znalec Mahlerova díla vytvořil záslužnou biografii jednoho z největších skladatelů, kteří se narodili na našem území. Jediný svazek, mapující pestrý, byť nedlouhý Mahlerův život plný takřka románových peripetií, obohacuje jinak nepříliš početnou česky vydávanou literaturu o klasické hudbě a opeře. Tradičně pojatá biografie, nezahlcená odbornými hudebními termíny či notovými zápisy, má navíc ambice oslovit i širší publikum.
Legg, Barnaby; McCarthy, Jim: Spánembohem
Autor článku: Richard Klíčník - 25. 5. 2005
recenze
Komiks Spánembohem je životopis frontmana kapely Nirvana v obrazech.
Libera, Michał; Mendyk, Michał: H.U.D.B.A.
Autor článku: Helena Žáčková - 1. 8. 2019
recenze
90%
Proč někdy na koncertě zazní z reproduktorů otravný pronikavý pískot? Jak vypadá nejkurióznější hudební nástroj? Ilustrovaná encyklopedie s hravým názvem Harmonicky unikátní defilé bombastické akustiky představuje zvuk jako fyzikální veličinu i umělecký prostředek mnoha podob. Překvapí nevšedními nápady a doprovodnou webovou stránkou, která spolehlivě rozšíří hudební znalosti dětí i dospělých.
Lunday, Elizabeth: Tajné životy slavných skladatelů: co vám...
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 12. 2011
recenze
70%
Sbírka méně známých, skandálních, pohoršlivých či podivných životopisných faktů o slavných světových skladatelích. Zahrnuje krátké vtipné životopisné medailony přibližně čtyřiceti slavných skladatelů klasické vážné hudby, mimo jiné Vivaldiho, Händela, Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Mendelssohna, Chopina, Verdiho, Čajkovského, Dvořáka, Debussyho, Ravela, Rachmaninova, Stravinského, Gershwina, Šostakoviče, Johna Cage, Bernsteina či Philipa Glasse.
Magrs, Paul: All the Rage
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Zvláštní dobu osmdesátých let s její nezaměnitelnou, trochu nakyslou atmosférou se ve svém pátém románu pokusil zachytit Paul Magrs.
Makine, Andréï: La musique d´une vie
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 4. 2002
recenze
Stařík, jehož potkáváme v noci na promrzlém sibiřském nádraží, vypráví, jak se stalo, že hned při prvním koncertě jako mladý pianista se slibnou skvělou budoucností musel v květnu 1941 utéct z Moskvy, skrývat se na Ukrajině, přijmout totožnost mrtvého vojáka a jít do války...
Malura, Jan: Písně pobělohorských exulantů (1670–1750)
Autor článku: Kateřina Smyčková - 8. 8. 2012
recenze
80%
Nebyl jenom Jan Amos Komenský; byl i Kašpar Motěšický, Jan Myller, Jan Liberda a mnoho jiných, jejichž jména jsou dnešnímu čtenáři zcela neznámá. A přesto byly jejich písně ve své době oblíbenější než písně Komenského, jehož osobnost většinou zahrnuje celé naše povědomí o pobělohorské exilové literatuře.
Mariani, Scott: Mozartovské spiknutí
Autor článku: Roman Lipčík - 21. 7. 2010
recenze
Ruku na srdce: jak dlouho po zhlédnutí Formanova Amadea vás trápila záhada Mozartova konce? Kolikrát jste si na ni od té doby vzpomněli? Řekněme si otevřeně, že většině z nás, pokud nás neživí muzikologie či historie, je po většinu všedních dní Mozartův osud ukradený.
Maříková-Kubková, Jana (et al.): Katedrála viditelná a neviditelná
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 6. 2019
recenze
90%
Graficky i obsahově vydařená kniha seznamuje s kulturními dějinami nejvýznamnějšího chrámu České republiky a jeho sepětím s identitou obyvatel naší země. S ohledem na to, jak odlišné osobnosti se v minulosti podílely na jeho vytváření, autoři litují toho, že je v dnešní době zájem umělců o působení ve svatovítské katedrále minimální.
Michaels, Sean: Dirigenti étéru
Autor článku: Johana Kłusek - 5. 5. 2017
recenze
60%
Debutový román kanadského hudebního kritika sleduje osud ruského vynálezce elektronického hudebního nástroje thereminu Lva Sergejeviče Těrmena. První polovina knihy zavádí čtenáře do Spojených států, kde Těrmen nástroj ve 20. a 30. letech minulého století popularizoval, a druhá zachycuje léta, kdy byl vynálezce zavřený v gulagu.
Moix, Yann: Podium
Autor článku: Jovanka Šotolová - 25. 10. 2002
recenze
Couscous a Nanard se rozhodnou prorazit do světa pop music a z nedostatku vlastní invence se stanou dvojníky populárního zpěváka Claude Françoise...
Moor, Margriet de: Kreutzerova sonáta
Autor článku: Petr Matoušek - 17. 9. 2003
recenze
Exportní nizozemská autorka, která se k próze dostala až v hrabalovsky zralém věku přes studium klavírní hry a zpěvu na haagské konzervatoři, jako by nám svou nejnovější do češtiny přeloženou knihou Kreutzerova sonáta posílala další vzdušný polibek na znamení vzájemné sympatie dvou menších národů...
Moor, Margriet de: Virtuos
Autor článku: Martina Loučková - 2. 8. 2013
recenze
80%
Magriet de Moorová vytvořila nadčasový obraz lásky, napsala historický román, jenž nás přesností historického detailu téměř zcela přesvědčí. V pozadí příběhu je Neapol na vrcholu slávy se smrdutými tržišti a s přístavem hýřícím barvami. Tyto barvy, stejně jako každý palác i náměstí, odpovídají pokud možno historické skutečnosti. Řeč a chování postav je však povážlivě moderní. O to jasněji cítíme, jak je tento svět blízký našemu – vždyť i v tom našem vládne rozum, důmyslnost vědy, ale lidé se nak
Moor, Margriet de: Virtuos (in Tvar)
18. 1. 2014
recenze
80%
Autorka ve Virtuosovi skvěle propojila svět umění, historie a filozofie, a navíc tak učinila poutavým jazykem a mistrným stylem. Nizozemská autorka jako by si ve svém historickém románu, který však místy vyznívá velmi moderně, nevymezovala žádné mantinely.
Morricone, Ennio; De Rosa, Alessandro: Chyť ten zvuk
Autor článku: Milan Valden - 2. 3. 2019
recenze
80%
Rozsáhlý knižní rozhovor s italským skladatelem nejen filmové hudby nabízí zasvěcený a čtivý pohled do jeho tvůrčí dílny i na cestu životem, na hudbu a filmy jako takové, vzpomínky na spolupráci s režiséry i muzikologické úvahy.
Mrázová, Renata; Prošková, Denisa: Velké ženy z malé země
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 6. 6. 2019
recenze
80%
Do dětských let vracejí manažerka Renata Mrázová a ilustrátorka Denisa Prošková třiatřicet českých žen z minulosti a současnosti. Na rozmanitosti jejich povah a dívkami zvolených povolání ukazují (nejen) malým čtenářkám, že mohou být, čím chtějí, ať je jejich temperament jakýkoliv.
Murakami, Haruki: Kafka on the Shore
Autor článku: Richard Olehla - 28. 11. 2005
recenze
Pro čtenáře, který Murakamiho zná jen ze dvou dosud vydaných českých překladů, bude jeho poslední román překvapením.
Mušinka, Mykola: Hlasy predkov/Holosy predkiv
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 20. 11. 2003
recenze
Vynikající sbírka zakarpatského folkloru z archivu I. Paňkevyče. Knihu doprovází CD.
Nelson, Willie: Ubalte mne a zakuřte si až umřu
Autor článku: Matěj Matela - 29. 2. 2016
recenze
70%
Živá legenda americké country, „psanec“ Willie Nelson, ve své knize s nadhledem přemítá nad některými okamžiky svého života a zamýšlí se nad řadou problémů, od ekologických témat až po legalizaci své milované marihuany. Pohodový a lehce plynoucí text je místy prokládán jadrnými vtipy, originálními příměry, deníkovými zápisky z cest či texty Nelsonových songů a touto mozaikou se nám tak dostává výborný náhled do názorového světa a života jednoho z největších umělců naší doby.
Němec, Pavel: Záměstí
Autor článku: Daniel Mukner - 19. 9. 2018
recenze
80%
V první polovině letošního roku vyšly v nakladatelství Host hned dva pozoruhodné básnické debuty – jedním z nich je Záměstí. Jeho autora, Pavla Němce, dosud mohli coby umělce znát pouze fanoušci české metalové scény. Před vydáním debutové sbírky totiž sedmatřicetiletý Němec nikdy nikde nepublikoval.
Nesbø, Jo: Doktor Proktor a vana času
Autor článku: Kateřina Krištůfková - 21. 10. 2012
recenze
70%
Doktor Proktor tentokrát pátrá po své lásce z mládí Julietě. Aby ji získal, je potřeba prostřednictvím jeho vynálezu, speciální vany fungující jako stroj času, změnit běh dějin, jenže to nebude tak jednoduché, jak to vypadá. Tahle střelená cesta v čase, v prostoru a ve vaně se dětem zalíbí a nudit se u ní nebudou ani dospělí.
Nielsen, Knud Steffen
Autor článku: Radka Stahr - 22. 2. 2018
rozhovor
„Prožívám svět, i když mi chvílemi přijde falešný a hloupý. Nemůžu říct, že bych něčeho litoval, protože čas běží a je ireverzibilní,“ říká v rozhovoru dánský básník a malíř Knud Steffen Nielsen, který před nedávnem navštívil Prahu. Na svůj první překlad do češtiny ještě stále čeká.
Nonevski, Vangel: Muzički brikolaž...
Autor článku: Enes Mustafović - 12. 3. 2004
recenze
Vangel Nonevski, mladý macedónsky vedec a teoretik, sa nám vo svojom prvom knižnom odbornom výstupe Muzički brikolaž: za elementite na direktnoto recikliranje vo sovremenata muzika (Hudobné kutilstvo: na základoch priamej recyklácie v súčasnej hudbe, vyšlo vo vydavateľstve Magor Skopje v roku 2003), snaží priblížiť jednu z foriem v súčasnosti veľmi populárneho trendu tvorby a vytvárania modernej, populárnej, elektronickej hudby.
Novotný, Pavel; Wajsar, Petr: Tramvestie
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 10. 7. 2019
aktualita
Adaptace básnické sbírky Tramvestie Pavla Novotného zahájila odvážný pražský festival současné opery. Původně regionálně zaměřená poezie, zobrazující pradávný topos člověka na cestě, nabízí díky spojení s hudbou překvapivě svěží, ba dokonce mnohovrstevnatý literárně-hudební zážitek.
Ohnisko, Milan: Who The Fuck Is David Koller?
Autor článku: Kateřina Středová - 19. 10. 2017
recenze
80%
Milan Ohnisko a David Koller spolu hovoří o dětství a dospívání v komunistickém Československu, o začátcích kapely Lucie v divokých devadesátkách a také o hudbě a inspiraci. Do jaké míry je to ale pravda a do jaké fikce?
Pavličić, Pavao: Dixieland
Autor článku: Jan M. Heller - 25. 1. 2019
recenze
70%
V zasněně idylických kulisách Vukovaru, Pavličićova rodného města a častého dějiště jeho próz, se odehrává příběh o mladících z jazzové kapely a tajemném dirigentovi. Román nabízí čtení o hledání nesmrtelnosti v hudbě, které však není nikdy u konce. I proto, že končí bombardováním Vukovaru za jugoslávské války v roce 1991.
Pech, Miroslav: Cobainovi žáci
Autor článku: Daniel Mukner - 31. 5. 2017
recenze
70%
Svérázný smysl pro humor, suverénního vypravěče, sny o kariéře rockové hvězdy doprovázené množstvím drog i nevyhnutelné vystřízlivění nabízejí Cobainovi žáci.
Pennac, Daniel: Kamo, nápad století
Autor článku: Marcela Poučová - 28. 1. 2013
recenze
60%
Daniel Pennac patří již více než tři desetiletí k předním francouzským autorům. Do svých děl promítá dva základní principy: neotřelou zápletku a striktně logické vyústění děje. Vychází přitom i ze svých zkušeností učitele na druhém stupni. Ani v tvorbě pro děti nemoralizuje, ale nabízí řešení.
Petropoulos, Jonathan: Umělci za Hitlera
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 9. 2019
recenze
70%
Leckdo zná odstrašující příběh Leni Riefenstahlové, ale jak tváří v tvář nacistickému režimu obstáli další nadaní umělci? Jaké motivy měli ti, kteří se s ním pokoušeli koexistovat i dlouhodobě spolupracovat? Případně jaká legenda se ohledně tohoto tématu po válce vytvářela?
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 5:
1
2
3
4
5