Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: hudba
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Świetlicki, Marcin: Nieczynny
Autor článku: Bára Gregorová - 26. 5. 2003
recenze
Świetlicki (jak tvrdí i ve výše citovaném odstavci) poměrně věrně následuje poezii, kterou načrtl ve sbírce Czynny do odwolania. Stále jde o verše oproštěné od abstraktního metaforizování, verše plné konkrétních činností, jakoby zmechanizované dnešní dobou. Velký prostor v nich opět dostávají existenciální pocity odcizení, samoty a vyvrženosti na tento svět, ve kterých se jejich autor nepřímo odkazuje na velké polské básníky.
Šimko, Dušan: Esterházyho lokaj (in Tvar)
Autor článku: Ján Chovanec - 7. 5. 2010
recenze
Děj románu Esterházyho lokaj je zasazen do jakéhosi postmoderního prostoru zámku Esterháze, kolem kterého je dá se říct divočina – z jedné strany močály, na druhé straně Neusiedlerské jezero.
Šotek, Milan; Orozovič, Igor; Suchý z Tábora, Jiří: Cabaret...
Autor článku: Michal Pětík - 23. 1. 2019
recenze
80%
Jak už název napovídá, divadelní uskupení Cabaret Calembour ve svých textech nešetří slovními hříčkami. V knize, která čtenářům představuje deset let jeho tvorby, si přijdou na své hlavně milovníci inteligentního humoru.
Špalíček ukrajinských písní
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 14. 10. 2003
recenze
Brožurka ukrajinských písní vydaná v originální formě Čechách.
Štědroň, Miloš Orson: Velvet Havel
Autor článku: Jitka Gabašová - 13. 1. 2016
recenze
60%
Velvet Havel, hra, která se hraje už devatenáct měsíců, poslední dobou však s jednou významnou personální změnou, zcela respektuje novou poetiku Divadla Na zábradlí – nápaditou výtvarnou stylizaci, specifický rytmus a významné postavení hudby v celém vyprávění, tentokrát vpravdě kabaretním.
Štěpán, Jiří: Tekuté zrcadlo
Autor článku: Vojtěch Kinter - 4. 12. 2019
recenze
50%
Společně s autorovými úspěchy v literárních soutěžích (1. místo v Literární ceně Vladimíra Vokolka 2015, finalista Literární soutěže Františka Halase 2016) vyvolává fakt, že sbírka vyšla jako jubilejní, stý svazek edice poesie Host, v čtenáři velká očekávání. Štěpánovy básně ho však nenaplňují.
Topol, Filip: Jako pes
Autor článku: Markéta Kittlová - 5. 7. 2013
recenze
Trojici povídek obsažených v souboru s názvem Jako pes napsal Filip Topol v osmdesátých letech. Všechny tři texty byly vydány samostatně v samizdatu, ale až nyní vycházejí pohromadě. Na podobě povídkové knihy se Topol ještě podílel, jejího křtu se ale už nedočkal. Zemřel den před ním.
Tučková, Kateřina: Vitka
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 4. 7. 2018
recenze
70%
Takřka paralelně s uvedením divadelní hry Kateřiny Tučkové Vitka, režírované Annou Petrželkovou v brněnském divadle Husa na provázku, vyšla v (taktéž brněnském) nakladatelství Host knižní verze tohoto dramatu. Ačkoliv jsou mnozí čtenáři či recenzenti zklamaní volbou jiné formy, než na kterou byli u Tučkové zvyklí, útlá kniha ukazuje, že původem divadelní Vitka může i ve své tištěné podobě čtenářsky zafungovat.
Tyrrell, John: Janáček
Autor článku: Milan Valden - 21. 7. 2019
recenze
90%
Nejpodrobnější a nejzásadnější monografii o skladateli Leoši Janáčkovi, který je v posledních desetiletích častěji uváděný a populárnější ve světě než u nás, nenapsal český, ale britský muzikolog John Tyrrell. Nedávného českého vydání prvního ze dvou svazků se však autor již bohužel nedožil.
Unterberger, Richie: White Light/White Heat
Autor článku: Josef Rauvolf - 3. 7. 2012
recenze
70%
Podtitul Velvet Underground den po dni naznačuje, že půjde o něco jiného než o klasickou biografii jedné kapely. Autor, dlouholetý přispěvatel hudebního „encyklopedického“ serveru allmusic, zachytil a uspořádal všechna kolotání, averze, žárlivosti a mocenské hry uvnitř skupiny silných individualit.
Valden, Milan: Sto slavných děl klasické hudby
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 18. 8. 2018
recenze
70%
Čtivá i vtipná popularizační kniha se často odráží od využití známých klasických hudebních děl ve filmech a mimo jiné poradí, po které nahrávce dané skladby sáhnout.
Varga, Krzystof: Tequila
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
V předposlední knize nazvané prostě a výstižně Tequila se Vargova pozice znuděného byrokrata obrací ve fabulačních obrátkách o plných 180 stupňů - stává se z něj rocker, leader úspěšné undergroundové kapely, která se však nachází na pomezí svých existenčních hranic - právě jí totiž zemřel bubeník...
Veselý, Karel: Bomba★Funk
Autor článku: Daniel Mukner - 8. 11. 2017
recenze
80%
Bomba★Funk jde proti mnoha ustáleným představám, které máme jak o normalizaci, tak o literatuře. Štrougal s Husákem jsou tu kladní hrdinové. Úspěch komunistické revoluce by měl podpořit příchod nového Mesiáše, který povstane z funkové hudby. A ploše podané příběhové peripetie mají nezaměnitelný a strhující rytmus, jenž stojí na funku, kterým celý text pulzuje.
Viel, Tanguy: Le Black Note
Autor článku: Jovanka Šotolová - 18. 2. 2003
recenze
Román pozoruhodného mladého francouzského prozaika - o přátelství, drogách a hudbě.
Walliams, David: Babička drsňačka
Autor článku: Jitka Nešporová - 10. 10. 2012
recenze
70%
Taková normální britská rodinka: Máma nosí tak dlouhé umělé nehty, že v kuchyni nezvládne víc než ohřát v mikrovlnce jídlo ze supermarketu, kde dělá táta hlídače. Jedenáctiletý Ben. Vypadá to, že rodiče víc než svého synka milují tanec – ne že by sami tancovali, ale jsou věrnými televizními fanoušky Tance s hvězdami a občas si i zajedou do Arény, aby soutěž viděli živě. Ben tak každý pátek musí k babičce – a nechce se mu, vůbec. S babičkou je totiž strašná nuda.
Weijers, Niña
Autor článku: Toef Jaeger - 15. 8. 2017
rozhovor
V románové prvotině Niñi Weijersové (1987) Následky si hlavní postava láme hlavu s otázkami po povaze a významu umění: „Víc než kdy jindy musí člověk dát najevo, proč zvolil románovou formu.“ O tom, jak kniha vznikala, mluví autorka s Toef Jaegerovou v rozhovoru z roku 2015.
Weijers, Niña: Následky
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 15. 8. 2017
anotace
Románová prvotina nizozemské spisovatelky Niñi Weijersové (1987) Následky se vyznačuje tím, že ji nelze snadno převyprávět, současně však nabízí čtenářský zážitek i podněty k přemýšlení na mnoha úrovních, a tak si přijdou na své nejen profesionální, ale i řadoví čtenáři.
Weijers, Niña: Následky
Autor článku: Jan M. Heller - 25. 8. 2017
recenze
80%
Románová prvotina nizozemské spisovatelky Niñi Weijersové (1987) Následky až s postupujícím čtením odhaluje, že není tím, čím se zdá být. Ze společenského románu z prostředí současné umělecké scény se stane „román s tajemstvím“. Anebo je to všechno literární performance?
Wright, Craig: Labyrint a bojovník. Symboly v architektuře,...
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 2. 2009
recenze
„Labyrint“ není jen název českého nakladatelství a kulturní revue, ale především prastarý symbol s dlouhou a spletitou kulturní historií. Pro ty, kteří by se chtěli vydat na cestu do této historie, vydalo nedávno nakladatelství Vyšehrad knihu Labyrint a bojovník : symboly v architektuře, náboženství a hudbě.
Zagajewski, Adam: Lekka przesada
Autor článku: Michael Alexa - 20. 4. 2012
recenze
Po knihách V cizí kráse (Poznań 1998) a Obrana horlivosti (Kraków 2002) je Lehká nadsázka (Kraków 2011; vše Wydawnictwo a5) již třetí knihou Adama Zagajewského, kterou musíme zařadit na pomezí literatury odborné a krásné. Všechny tři mají charakter literárněvědný, biografický, filozofický, žurnalistický i estetický; neodpovídají představě románu, pamětí ani esejí.
předchozí strana
Strana 5 / 5:
1
2
3
4
5