Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: experiment
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky
Autor článku: Irena Fesjuková - 9. 3. 2009
recenze
Tato sbírka povídek zve českého čtenáře na exkurzi do ukrajinské moderní literatury a nabízí jiný a pro českou společnost netradiční pohled na Ukrajinu a ukrajinskou kulturu.
Faktor, Jan (Cena Itala Sveva)
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 23. 6. 2018
aktualita
Pražský rodák Jan Faktor, který od konce 70. let žije a tvoří v Německu, byl za svou dosavadní literární tvorbu vyznamenán Cenou Itala Sveva. Výroční německé literární ocenění určené pro obzvláště svébytné prozaiky autor převzal 20. června v Literárním domě v Hamburku.
Fresán, Rodrigo: Argentina! Argentina!
Autor článku: Lenka Malinová - 13. 5. 2019
recenze
80%
Dějiny Argentiny zbavené nudy: Rodrigo Fresán (*1963) se po vydání této knihy okamžitě stal novým, svěžím hlasem mezi argentinskými spisovateli – originálním, ale zároveň navazujícím na to nejlepší, čím tato země světové literatuře přispěla.
Gál, Róbert: Agnómia
Autor článku: Ivana Taranenková - 15. 5. 2009
recenze
Experimentálne ladené a autobiograficky dotované filozofujúce texty Róberta Gála, tvorené útržkami príbehov, denníkovými zápiskami, aforizmami, sentenciami, ontologickými reflexiami a slovnými hrami, môžem vnímať ako záznamy úpornej snahy preskúmať podstatu sveta, ohmatať jeho štruktúry, ako i štruktúry jazyka a prekročiť obmedzenia, ktoré sú oboma kladené.
Ginsberg, Allen: Kaddish and Other Poems
Autor článku: Josef Rauvolf - 24. 12. 2010
recenze
100%
Latinské rčení o tom, že i knihy mají své osudy, platí zcela jistě pro útlý svazek básní Allena Ginsberga Kaddish and Other Poems (Kadiš a jiné básně), jenž nyní, padesát let po svém vydání, opět vychází, ovšem v pozměněné podobě a – jak se dnes říká – s řadou bonusů.
Gintel, Allan (ed.): Zahrady pozemských radostí
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2019
recenze
70%
Nápaditě sestavená kniha o seberozvoji v přírodě může přispět k poznání dějin pedagogiky v Čechách, ale třeba také k úvahám, jestli mládí některých čtenářů nebylo až příliš usedlé, a o něco podstatného tak náhodou nepřišli.
Gnehm, Matthias: Die kopierte Stadt
Autor článku: Barbora Pýchová - 21. 7. 2018
recenze
70%
Neúspěšný architekt Leo Lander doufá, že své pravé místo najde v Číně, ve městě, které je přesnou kopií jeho rodného Curychu. Ve vizuálně podmanivém komiksu je čtenář svědkem krátké epizody Leova života, která mu však přinese nevratnou změnu.
Goldberg, Myla: Pastva pro oči
Autor článku: Daniel Mukner - 28. 8. 2020
recenze
60%
Příběh fiktivní americké fotografky Lillian Prestonové je chytlavý a dotýká se hned několika důležitých témat. Jen je škoda, že forma románu má místy podobný efekt, jako když se člověk levou rukou škrábe za pravým uchem.
Gombrowicz, Witold: Kronos
Autor článku: Michael Alexa - 24. 4. 2016
recenze
80%
Kronos, zprvu tajný dodatek Deníku Witolda Gombrowicze, byl v době svého vydání v Polsku velkou literární senzací. Je to suma krátkých, často jednoslovných zápisků, které doplňují naši představu o autorově životě v letech 1922–1969, tedy z polské, argentinské a evropské životní etapy.
Gombrowicz, Witold: Posedlí
Autor článku: Jarmila Horáková - 22. 12. 2010
recenze
Román Posedlí autor publikoval v průběhu roku 1939 na pokračování v novinách pod pseudonymem Zdzisław Niewieski. V témže roce odjel do Argentiny a do Polska se už nikdy nevrátil. K autorství Posedlých se spisovatel přihlásil až krátce před svou smrtí v roce 1969 během diktování své biografie.
Gómez de la Serna, Ramón: Kinolandie
Autor článku: Alžběta Mixová - 10. 7. 2016
recenze
70%
Choutky uniknout ze všedního dne do světa fantazie může ukojit španělský román Kinolandie. Proč má smysl vracet se dnes k provokativní vizi o budoucnosti filmového průmyslu z roku 1923?
Gruša, Jiří: Dámský gambit
Autor článku: Petr Nagy - 10. 3. 2011
recenze
70%
V brněnském nakladatelství Druhé město se na sklonku minulého roku dočkala svého prvního oficiálního českého vydání novela Dámský gambit z pera básníka, prozaika, překladatele a diplomata Jiřího Gruši (*1938). Takřka čtyřicet let starý text (samizdat 1972) se tak konečně dostává do rukou českých čtenářů a dokresluje umělecký profil významného představitele naší literatury a společnosti vůbec.
Grybauskas, Almis
Autor článku: Věra Kociánová - 23. 3. 2018
rozhovor
Básník a překladatel z českého jazyka do litevštiny vzpomíná na svérázného spisovatele Jurgise Kunčinase (1947–2002), jehož román Tūla nedávno vyšel v češtině.
Gunzig, Thomas: Něco bylo ve tmě, co nebylo vidět
Autor článku: Erik Lukavský - 7. 11. 2002
recenze
Svět Gunzigových povídek, vyšinutý, ireálný, plovoucí mimo konkrétní čas a prostor, je vcelku důvěrně známý. V něčem navazuje na poetiku absurdity a antiutopie, v něčem se potkává s "novou krutostí" zejména filmu a výtvarného umění 90. let.
Hájek, Pavel; Štefek, Petr: Skladiště vzpomínek
Autor článku: Markéta Kittlová - 20. 6. 2010
recenze
Skladiště vzpomínek je třetí společnou prací spisovatele Pavla Hájka a ilustrátora Petra Štefka. Zatímco v případě Hájkovy prvotiny Kráska a netvor (Host 1998) zůstal Štefek „pouhým“ ilustrátorem knihy, ve Skladišti vzpomínek se posouvá na úroveň jejího plnohodnotného spoluautora.
Hakl, Emil: Umina verze
Autor článku: Marek Lollok - 18. 1. 2017
recenze
70%
Jádrem zápletky Haklova románu je stvoření umělého člověka, konkrétně ženy jménem Uma, a její následná výchova, nakonec ústící až v její sebe-uvědomění, emancipaci, ale i finální tragický konec.
Hakl, Emil: Umina verze
Autor článku: Jaroslav Soukup - 8. 2. 2017
recenze
80%
Ve své nejnovější próze zůstává Hakl věrný postupům, tématům a typům postav, které čtenáři znají z jeho předchozích knih. A současně překvapuje samozřejmostí, s níž do toho všeho dokázal zasadit zcela nesamozřejmý motiv.
Hamsun, Knut: Hlad
Autor článku: Petra Johana Poncarová - 12. 6. 2016
recenze
90%
První evropský modernistický román Hlad norského autora Knuta Hamsuna se dočkal po mnoha desetiletích moderního českého překladu, a to z pera Heleny Kadečkové. Ačkoliv již dnes Hlad nepůsobí tak revolučně jako v době prvního vydání v roce 1890, stále jde o podmanivé a podnětné dílo, s nímž se stojí za to seznámit jak pro jeho nesporné literární kvality, tak pro nesmírný vliv na mnoho dalších autorů.
Heinzen, Thomas E. (et al.): Kůň, který uměl počítat
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 4. 2019
recenze
60%
Kniha představuje variace na témata, o kterých už u nás pojednaly některé starší tituly. Za přečtení stojí, v některých bodech se ale autoři vyjadřují až příliš sebejistě, přestože ke „kritickému myšlení“ by mělo patřit i stálé (sebe)zpochybňování.
Helle, Helle: Eksempel pa liv
Autor článku: Helena Březinová - 25. 5. 2003
recenze
Helle Helle patří k silné skupině ženských autorek, které významně zasahují do dánského literárního dění od počátku 90. let. U nás ji čtenáři znají z povídkové sbírky Zbytky (česky 2002). Helle vydala v roce 2000 ještě povídkovou sbírku Auta a zvířata (Biler og dyr) a je autorkou dvou útlých románů Dům a domov (1999) a Představa o nekomplikovaném životě s mužem (2002).
Hilling, Anja: Spolu/Sami
Autor článku: Jitka Gabašová - 4. 2. 2016
recenze
70%
Záměr ztvárnit několik variant nezdařených pokusů o bližší kontakt vede v inscenaci dramatu A. Hillingové Spolu/Sami, složeného ze tří zcela odlišných, avšak mrazivě podobných mikropříběhů, k symbolickému odcizení scény a publika. O to víc vyniká, jak často jsme svědky podobných osudů a jak se pravidelně tváříme, že se nás netýkají.
Hiršal, Josef; Grögerová, Bohumila: Let let
Autor článku: Karel Kolařík - 12. 6. 2008
recenze
Nakladatelství Torst publikovalo na podzim loňského roku první úplné vydání memoárového experimentu Let let, který formou dialogického deníku zachycuje proměny české kulturní situace mezi lety 1952 a 1968.
Hojda, Zdeněk; Ottlová, Marta; Prahl, Roman (eds.): Světlo,...
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 3. 2018
recenze
60%
Jaké symbolické a metaforické konotace vzbuzovaly světlo a tma (a škála jejich proměn) u našich předků a jak inspirují dnešní odborníky na dané období, osvětluje sborník z dalšího plzeňského sympozia ke kultuře 19. století.
Hojholt, Per: Auricula
Autor článku: Helena Březinová - 9. 4. 2003
recenze
Guru dánského literárního formalismu a experimentu vydal v roce 2001 své opus magnum, román Auricula. Část kritické veřejnosti je Hojholtovým románem nadšena, část jedovatě věští tomuto "románovému monstru" jen a pouze závratnou kariéru na seminářích dánských univerzit...
Honzák, Radkin: Emoce od A do P
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 10. 2020
recenze
70%
Ač může působit žoviálně, představuje nejnovější publikace známého psychiatra fundovaný úvod do fascinujícího a komplikovaného světa emocí. Kniha plná interdisciplinárních přesahů čtenáři nabízí poznatky současné vědy o strachu, pýše, bezmoci, údivu, závisti, radosti nebo lásce.
Horáková, Pavla: Teorie podivnosti
Autor článku: Marek Jančík - 12. 12. 2018
recenze
60%
Román Pavly Horákové Teorie podivnosti je rozkročen mezi různými žánry i mnoha tématy. Intelektuálka Ada Sabová coby vtipná a lehce sarkastická vypravěčka čtenáře provádí zdánlivě všední skutečností, která díky jejím neotřelým postřehům a interpretacím nabývá rázu poněkud vykolejeného světa. Je to ale jen jejím vnímáním, nebo je realita, v níž se hrdinka nachází, opravdu nemožně výstřední?
Houellebecq, Michel: Podvolení
Autor článku: Jovanka Šotolová - 7. 1. 2017
studie
Spokojení občané, mizivá nezaměstnanost, téměř nulová kriminalita, žádná bída: hezký sen kdekoho z nás a základ programu leckteré politické strany. V takovém světě bychom rádi žili a jistě jsme ochotni pro to i něco udělat. Michel Houellebecq pro nás v románu Podvolení – ve francouzské verzi Soumission – přesně takový projekt má.
Ibsen, Henrik: Eyolf – divadelní představení
Autor článku: Karolína Stehlíková - 22. 1. 2018
recenze
Nesmrtelný Ibsen se opět vrací na česká jeviště. Brněnské HaDivadlo pod režijním vedením Ivana Buraje si bohužel vybralo sice efektní, ale poněkud falešnou a prázdnou cestu, jak Ibsena inscenovat.
Izdryk, Jurij: TAKE
Autor článku: Alexej Sevruk - 15. 10. 2010
recenze
Jurij Izdryk je autorem, jenž by mohl sloužit jako vyhrocený příklad Freudovy definice procesu tvůrčího psaní: odtržený od reality a uzavřený do světa vlastní fantazie par excellence, posedlý vlastní výlučností.
Jandová, Žofie; Švec, Štefan (eds.): Nejlepší české básně 2018
Autor článku: Libor Staněk - 10. 11. 2019
recenze
60%
„Naše antologie vznikla původně jako hec ve stolní společnosti, která se schází tradičně kolem časopisu Dobrá adresa. Řekli jsme si, že jsme schopni vytvořit něco daleko bujařejšího, než je ‚hostovská‘ edice. Rok jsme po hospodách psali texty a přiřazovali k nim básníky,“ říká jeden z tvůrců nečekaného výboru a její editor Štefan Švec, jenž se pod knihu podepsal společně s arbitryní Žofií Jandovou.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 8:
1
2
3
4
5
6
7