Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: antologie
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
3x3 Norén Fosse Saalbachová. Antologie skandinávského dramatu
Autor článku: Barbora Grečnerová - 18. 8. 2008
recenze
70%
Brněnské nakladatelství Elg, jehož prvním vydavatelským počinem byl sborník ibsenovských studií Ipse, Ipsa, Ibsen (2006), se i v roce 2008 vrátilo do skandinávského divadelního světa. Třísvazkový titul 3x3 Norén Fosse Saalbachová představuje českému čtenáři současné skandinávské drama v podobě jeho tří nejznámějších dramatiků.
3x3 Norén Fosse Saalbachová. Antologie skandinávského dramatu
Autor článku: Helena Březinová - 16. 9. 2008
recenze
O čem píší současní skandinávští dramatici? Vlastně o tomtéž jako Ibsen a Strindberg. O účtování po sebevraždě, o úzkosti, o krizi středního věku, rodičovském egoismu, šosáctví, o manželském pekle, o démonech v naší duši a znovu a znovu o smrti. Všichni do jednoho si navíc volí středostavovské hrdiny. Přitom dokazují, že „lidé si zaslouží politování“ i nyní, a že i měšťanovi dneška je akutně zapotřebí nastavovat zrcadlo – a bez milosti ho dráždit.
3x3 Norén Fosse Saalbachová. Antologie skandinávského dramatu
Autor článku: Anežka Kuzmičová - 30. 10. 2008
recenze
Jak je trojsvazková antologie současného skandinávského dramatu, již pod názvem 3x3 Norén Fosse Saalbachová vydal Elg, zvláštní coby nakladatelský počin a knihkupecký artikl, tak je z hlediska čtenářského zážitku skvělá: dynamická, různorodá, dobře přeložená.
Africká čítanka
Autor článku: Jovanka Šotolová - 27. 8. 2003
recenze
Sbírka je pozoruhodná tím, že zahrnuje překlady z deseti jazyků, z toho šesti afrických. Tím nabízí trochu jiný pohled na africkou literaturu...
Anděl, Jaroslav: Myšlení o fotografii I
Autor článku: Tomáš Matras - 29. 12. 2012
recenze
70%
Kniha Myšlení o fotografii I má jako podtitul průvodce modernitou v antologii textů. Nejen podtitul dává tušit ambiciózní cíle antologie. Rozsah práce je skutečně impozantní. V tomto prvním díle se pohybujeme od prehistorie fotografie až do druhé světové války.
Andruchovyč, Jurij; Stasiuk, Andrzej: Moje Evropa (in Host)
Autor článku: Miroslav Tomek - 18. 1. 2012
recenze
Moje Evropa – tak se jmenuje tenká knížka, která obsahuje dva eseje historicko-geografického zaměření. Jejich autory jsou Jurij Andruchovyč a Andrzej Stasiuk (oba nar. 1960) – první z nich je Ukrajinec, druhý Polák, oba pocházejí ze stejné generace a oba jsou ve svých zemích uznávanými autory.
Arsenijević, Vladimir (ed.): Jugolaboratorija. Antologie postjugoslávské...
Autor článku: Petr Stehlík - 1. 3. 2010
recenze
Jedná se o výbor z kratších próz a ukázek z románů bosenskohercegovských, černohorských, chorvatských a srbských prozaiků střední a mladé generace, který speciálně pro českého čtenáře sestavil srbský spisovatel, nakladatel a publicista Vladimir Arsenijević.
Asimov, Isaac; Greenberg, Martin H.; Waugh, Charles G.: Počítačoví...
Autor článku: Roman Lipčík - 14. 3. 2013
recenze
60%
Antologie Počítačoví piráti vyšla v roce 1983 a nejletitější text v ní je ještě o třicet let starší. Nejslavnější ze sestavovatelů, Isaac Asimov, už v té době v předmluvě předvídá, že stejně, jako byly dříve časté krádeže koní, bude zločinem budoucnosti přechytračení počítače a jeho vybílení.
Ateš Periša - ohnivý muž. Legendy, pohádky a humorky z Bosny...
Autor článku: Barbora Gergelová - 18. 12. 2006
recenze
Kniha pohádek, pověstí, legend a humorek z Bosny a Hercegoviny ve výboru Anežky Kindlerové a Jaroslava Otčenáška nám plasticky přibližuje kouzelný svět křesťansko-muslimské lidové slovesnosti.
Babka, Lukáš (ed.): Jen jeden osud
Autor článku: Kateřina Šimová - 10. 11. 2010
recenze
V rámci ruské literatury tvoří lágrová literatura mnohem širší žánrové a tematické pole. A jeho esenci v sobě koncentruje antologie Jen jeden osud, kterou vydalo nakladatelství Academia v roce 2009 a k níž pro velký zájem nedávno pořídilo dotisk.
Bakaitis, Vyt (ed.): Gyvas atodūsis / Breathing Free
Autor článku: Ján Chovanec - 4. 2. 2008
recenze
Gyvas atodūsis / Breathing Free nabízí přehled litevského básnictví. Nedá se říci, že by to byl přehled stručný – čítá přes pět stovek stran bilingvního litevsko-anglického textu.
Balážová, Alena; Kolář, Filip; Fíla, Jan; Mikát, Michael; Baláž,...
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 5. 2017
recenze
70%
Rozmnožování je jedním ze základních atributů života a též jednou z nejzajímavějších oblastí biologie jako takové. Pětice mladých českých badatelů téma zpracovala na nevelké ploše neobyčejně plasticky a srozumitelně.
Bárta, Milan (ed.): Člověk v soukolí StB
Autor článku: Martin Liška - 11. 7. 2021
recenze
70%
Co mohlo člověka přimět k tomu, aby se stal spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti a udával své kolegy a přátele pro jejich názory? Jak ukazuje kolektivní monografie badatelů spjatých s Ústavem pro studium totalitních režimů, nemuselo jít vždy jen o přesvědčení a touhu po materiálních výhodách. Ani na tuto motivaci bychom ale nad stránkami plnými především nešťastných lidských osudů neměli zapomínat.
Bec, Pierre: Pour un autre soleil... Le sonnet occitan
Autor článku: Joan-Francés Courouau - 9. 4. 2003
recenze
Významný okcitánský lingvista a spisovatel Peire Bec se v tomto výboru rozhodl zaměřit svůj zájem na básnickou formu, jež v rámci okcitánské literatury není příliš studovaná, a odčinit tak odvěkou křivdu. Představuje nám antologii, která zachycuje proměny sonetu od počátků okcitánské literatury ve středověku až do dnešních dnů.
Bedřich, Martin; Jančařík, Zdeněk (eds.): Stařec a med. Jaroslavu...
Autor článku: Petr Nagy - 24. 5. 2012
recenze
Kniha Stařec a med, kterou vydalo v minulých dnech pražské nakladatelství Portál, patří k reprezentantům velmi specifického, a přitom značně širokého bezejmenného žánru, který by se dal nazvat třeba „knižní zdravicí“.
Begall, Sabine; Burda, Hynek; Mihulka, Stanislav; Storch, David;...
Autor článku: Pavel Pecháček - 9. 4. 2017
recenze
90%
Mezi laickou veřejností stále přežívá zjednodušená představa, jak se vlastně život na Zemi vyvíjel a vyvíjí. Autoři již klasické knihy na toto téma se po třinácti letech od prvního vydání vracejí na scénu s přepracovaným a výrazně rozšířeným spisem a srozumitelně, vtipně a erudovaně nás informují, jak to s tou evolucí je.
Benešová, Michala; Dybalska, Renata Rusin; Zakopalová, Lucie...
Autor článku: Michael Alexa - 28. 4. 2017
recenze
70%
První seriózní pokus v českém prostředí uchopit téma rozvinutého a úspěšného žánru polské literatury a publicistiky, který se v posledních letech těší značné pozornosti tuzemských nakladatelů, překladatelů, čtenářů i recenzentů.
Benson, A. C.; Benson, E. F., Benson, R. H.: Muži, kteří zašli...
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 3. 2017
recenze
70%
Ojedinělý soubor se snaží podat ucelený pohled na dílo bratrů Bensonových, tří autorů, kteří se potýkali s démony v osobním životě i ve svých povídkách. I přesto, že se každý z nich vydal docela jinou cestou, něco temného jejich tvorbu neúprosně spojuje.
Berg, Jonny (ed.): Mörkerseende
Autor článku: Martin Liška - 29. 10. 2014
recenze
50%
Z nové švédské antologie hororových povídek čtenáře příjemně zamrazí, byť pravděpodobně osloví spíše fanoušky žánru.
Bičák, Jiří (ed.): O hvězdách, oceánech a lidstvu
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 10. 2016
recenze
70%
Kterými záhadami se zabývá současná věda? Jaká etická dilemata dnes vědci řeší? A co je nejvíce trápí? I na tyto otázky odpovídá kniha přinášející příspěvky špičkových britských odborníků.
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2017
recenze
60%
Je škoda, že se nenašlo dostatek studií třeba jen k posledně jmenovanému z témat, protože různých hrdinů, pseudohrdinů či antihrdinů vhodných ke zkoumání by se dalo najít bezpočet. Místo toho editoři spojují tři odlišná témata a tento počin se snaží ne zcela přesvědčivě odůvodnit tím, že je všechna zařazují pod zastřešující kategorii „vektorovosti“.
Blanchard, Nelly et al: Kde i mrtví pochodují. Antologie příběhů...
Autor článku: Dmitrij Timofejev - 6. 7. 2015
recenze
80%
Antologie povídek a pohádek o Bretani a Bretoncích zavede čtenáře do světa této francouzské provincie, seznámí ho s jejími reáliemi, ale i těžkostmi a touhami tamních obyvatel. Povídková Bretaň je jakoby ponořena do lehkého soumraku, který neskrývá pouze tíživá tajemství, ale také veselé venkovské příběhy a lidové pohádky.
Block, Lawrence (ed.): Ve světle nebo ve stínu
Autor článku: Pavel Bušta - 16. 3. 2017
recenze
60%
Povídky v antologii Ve světle nebo ve stínu spojuje inspirace obrazy amerického realistického malíře Edwarda Hoppera. Z jeho děl, znázorňujících běžné scény z každodenního amerického života, často čiší znepokojivý dojem, že je cosi v nepořádku. Do antologie přispěla i taková jména jako Stephen King nebo Jeffery Deaver.
Bočorišvili, Jelena: Hlava mého otce
Autor článku: Martin Liška - 21. 10. 2020
recenze
70%
Soubor čtyř próz gruzínské autorky, dlouhodobě žijící v Kanadě, navzdory vší ironičnosti ukazuje, jak těžký může být život v zemi ovládané diktaturou či – po jejím pádu – anarchií.
Bolšuchin, L.; Řehoříková, L. (eds.): Antologie ruských povídek
Autor článku: Alena Machoninová - 10. 2. 2008
recenze
Antologie ruských povídek uspořádaná Leonidem Bolšuchinem a Lucií Řehoříkovou vyšla loni v létě v brněnském nakladatelství Větrné mlýny. Přestože od jejího vydání uplynul více než půlrok a titul se v knihkupectvích z přehledného oddělení novinek nejspíše ztratil v nekonečných policích se světovou literaturou, považuji za důležité na něj upozornit.
Bortnik, Krzysztof; Martinek, Libor (eds.): V duchu Edgara Allana...
Autor článku: Jan Musil - 12. 5. 2020
recenze
80%
Antologie polských fantastických povídek zahrnuje díla dvanácti více i méně známých polských spisovatelů. U některých z nich bychom podobné žánrové zařazení možná nečekali. Původní koncepce vybírat pouze Poeovy následovníky naštěstí nebyla dodržena, a tak máme k dispozici čtenářsky zajímavý a poučný výbor.
Boxall, Peter: 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete...
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 4. 2012
recenze
80%
V předmluvě ke knize se tvrdí, že nabízí „jeden z příběhů, který je možné vyprávět o dějinách románu“. Samotné žánrové ohraničení ale není v knize aplikováno důsledně: najdeme v něm povídkové cykly nebo román ve verších jako Evžen Oněgin či epos Lusovci, ale ne mnohem významnější eposy Homérovy, na něž přitom potom mnohé romány tematicky navazovaly. O evropských kořenech románu se tak v knize nedozvíme skoro nic; pokud tedy má jít o „dějiny románu“, jsou velmi torzovité a neúplné.
Brouček, Stanislav: Místo a úloha zahraničních Čechů v bilaterálních...
Autor článku: Martin Liška - 18. 2. 2022
recenze
70%
Snad každý Čech ví o někom ve svém okolí, kdo z jakéhokoli důvodu opustil domov a usadil se v zahraničí. Autorský kolektiv pod vedením etnografa, který se zahraničními Čechy zabývá již téměř pět desítek let, několika dílčími studiemi upřesňuje historii i současné postavení těchto lidí; zasadit vše do hlubšího rámce bilaterálních vztahů se ale podařilo jen částečně.
Břitvou do klavíru, almanach české poezie
Autor článku: Matěj Turek - 9. 4. 2003
recenze
Miroslav Wanek, Eduard Vacek, Ivo Medek Kopaninský, Kateřina Valentová, František Řezníček, Viki Shock, Radim Kopáč: Břitvou do klavíru, almanach poesie. Editor a předmluva Radim Kopáč. Clinamen, Praha 2002.
Bystrov, Michal (ed.): Neučesané vzpomínky Vladimíra Bystrova
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 21. 7. 2018
recenze
90%
Rozsáhlý výbor z textů novináře, filmového kritika, pedagoga a překladatele Vladimíra Bystrova pokrývá téměř celé dějiny 20. století.
další strana
Strana 1 / 8:
1
2
3
4
5