Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: deník, korespondence, svědectví
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Bertazza, Juan Pablo: Pražský syndrom
Autor článku: Tomáš Matras - 10. 5. 2019
recenze
70%
Románová prvotina argentinského spisovatele se směle řadí k tradici latinskoamerické fantastické literatury. Juan Pablo Bertazza se v knize zpovídá ze své hořkosladké a hluboké lásky k Praze.
Besson, Philippe: Son frere
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 4. 2002
recenze
Posloupnost nemoci, naděje, jež provází čekání na výsledky vyšetření, smíření se s tím nejhorším, když už je diagnóza jasná. A také odmítání lží...
Bjørnstad, Ketil: Liv Ullmannová: cesty života
Autor článku: Barbora Grečnerová - 7. 3. 2007
recenze
60%
Kniha Cesty života (Livslinjer) je koláží rozhovoru norského novináře, skladatele a pianisty Ketila Bjørnstada s Liv Ullmannovou a úryvků z jejích dosud nepublikovaných deníků a zápisků.
Blažek, Petr; Schovánek, Radek: Prvních 100 dnů Charty 77
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 6. 2018
recenze
80%
Obrazová monografie s detailní historickou analýzou Charty 77 přináší řadu nových pohledů na občanský zápas za lidská práva, svobodu, nezávislou kulturu, vědu a umění. Průvodce po prvních sto dnech Charty je čtení, které přesahuje i do dnešních dní.
Blažková, Jaroslava: Happyendy
Autor článku: Dana Kršáková - 29. 3. 2006
recenze
Jaroslava Blažková (1933) vstúpila do slovenskej literatúry v šesťdesiatych rokoch, ale po svojej emigrácii v roku 1968 do Kanady sa z nej vinou spoločensko-politických okolností na dlhé desaťročia vytratila. Až v druhej polovici deväťdesiatych rokov sa do slovenského literárneho kontextu nanovo zaradila.
Bolaño, Roberto: 2666
Autor článku: Tomáš Matras - 4. 7. 2012
recenze
90%
Bolañův antiliterární přístup a rozsah díla umožňuje beze spěchu a pečlivě zobrazit téměř dokonale soudržný a nezávislý svět, ve kterém má své přesné místo i nejmenší a nejvzdálenější prvek románu. O to větší je autorovo mistrovství, protože se zdá, že čím více Bolaño píše, tím je jeho román lepší.
Bolaño, Roberto: 2666 (in Reflex)
Autor článku: Stanislav Škoda - 22. 6. 2012
recenze
Román 2666 chilského spisovatele Roberta Bolaña dosáhl ve světě takového věhlasu jako svého času Márquezových Sto roků samoty nebo Nebe, peklo, ráj Argentince Julia Cortázara. To se žádnému Latinoameričanovi nepodařilo už přes čtyřicet let.
Bolaño, Roberto: Divocí detektivové
Autor článku: Stanislav Škoda - 6. 2. 2010
recenze
Román Chilana Roberta Bolaña Divocí detektivové (španělsky vyšel v roce 1998) vyvolal senzaci a napsáno o něm bylo tolik, že už je těžké přijít s něčím novým.
Bolaño, Roberto: Divocí detektivové (in LN)
Autor článku: Markéta Pilátová - 7. 11. 2009
recenze
Na světě je tolik knih, které jste ještě nečetli, nicméně pokud se minete s vesmírem jménem Bolaño, vězte, že jste se mohli smát, zírat a plakat nad krásou slov jako už dlouho ne.
Bolaño, Roberto: Divocí detektivové (in MfD)
Autor článku: Daniel Nemrava - 13. 12. 2009
recenze
Věřme, že Divocí detektivové zaznamenají skutečný úspěch u českých čtenářů. Je to vskutku kniha strhující a zcela zaslouženě patří k tomu nejlepšímu, co bylo ze španělsky psané literatury u nás přeloženo.
Bolaño, Roberto: Divocí detektivové (in Právo)
Autor článku: Markéta Pilátová - 5. 12. 2009
recenze
Každá postava tu líčí po svém setkání se záhadnými mladými básníky, kteří vydávání knih financují z prodeje marihuany a pátrají po již zcela zapomenuté poetce, která zmizela kdesi v poušti Sonora.
Boučková, Tereza: Rok kohouta
Autor článku: Pavel Janoušek - 6. 6. 2008
recenze
Nejnovější kniha Terezy Boučkové – a řekněme hned na začátku kniha literárně pozoruhodná – tematicky navazuje na autorčiny starší práce, zejména na Indiánský běh a scénář k filmu Smradi.
Boučková, Tereza: Život je nádherný (in HN)
Autor článku: Pavel Mandys - 16. 11. 2016
recenze
60%
Nová próza Terezy Boučkové dlouho působí jako nevýrazný blog: procházky se psem, starost o matku, zvlčilí synové a komentáře k politice i přečteným knihám. Teprve závěr všednodenní zápisky výrazně přesahuje.
Bouvier, Nicolas: Le Vide et le Plein
Autor článku: Hana Crausaz-Veselá - 10. 3. 2004
recenze
Poznámky, jež si autor Návodu k použití světa dělal během svých pobytů v Japonsku v letech 1964 – 1966, zůstaly z velké části nevydány...
Brabcová, Zuzana: Voliéry
Autor článku: Markéta Kittlová - 14. 9. 2016
recenze
80%
Voliéry jsou tvořeny nahodilými deníkovými zápisy, postřehy, stručnými vyprávěními, uspořádanými do krátkých kapitol. V centru tohoto kaleidoskopu se nachází vypravěčka, přesněji její pohled: zjitřený, přecitlivělý a pronikavý.
Brambilla, Simona: Itinerari nella Firenze di fine Trecento
Autor článku: Jiří Špička - 20. 1. 2006
recenze
80%
Snad s výjimkou Avignonu se ve 14. století žádné evropské město nemůže pyšnit tak mimořádnou úrovní vzdělanosti, tak intenzivní kulturní aktivitou a takovou koncentrací výrazných osobností jako Florencie.
Brousková, Markéta: Nežádoucí svědek
Autor článku: Klára Soukupová - 12. 6. 2019
recenze
60%
Autorka se ve svých vzpomínkových črtách vrací především do sedmdesátých a osmdesátých let, prožitých v heterogenní skupině českých exulantů. Přináší historky a anekdoty o úspěšných i neúspěšných kariérách, překážkách i nečekaných osudových zvratech.
Bunin, Ivan: Proklaté dny
Autor článku: Radka Bzonková - 13. 4. 2007
recenze
V českém překladu se objevily deníky Ivana Bunina (1870-1953), lépe řečeno jejich část. Stejně jako v originálu nesou název Proklaté dny a zachycují dobu kolem bolševické revoluce v roce 1917 až do roku 1920, kdy Bunin emigroval se svou ženou Věrou do Francie. Už ve dvacátých letech si Proklaté dny přečetla Buninova poslední láska – básnířka Galina Kuzněcovová.
Busuioc, Aureliu: Říkej mi Johny!
Autor článku: Markéta Pop - 19. 8. 2012
recenze
V květnu tohoto roku byl na knižním veletrhu Svět knihy 2012 slavnostně představen nový překlad moldavského prozaika, novináře a básníka Aurelia Busuioca Říkej mi Johny!, který vydalo pražské nakladatelství Havran. Český čtenář má tak již podruhé možnost seznámit se s tímto rumunsky píšícím moldavským autorem – v roce 2003 vyšel v českém překladu jeho román z roku 1999 Smlouvání s ďáblem.
Bythell, Shaun: Deník knihkupce
Autor článku: Pavel Mandys - 31. 12. 2019
recenze
70%
Knihkupec z antikvariátu na jihu Skotska začal psát deník o svém podnikání. Zalidňují ho postavy kamarádů, zaměstnankyň a zákazníků, jejichž bizarním formám lakomosti a bezohlednosti se autor věnuje nejraději.
Bžoch, Adam: Signály z diaľky
Autor článku: Dana Kršáková - 12. 2. 2005
recenze
Edícia Domino vydavateľstva Kalligram v ostatnom čase priniesla viacero kníh, koncipovaných ako výber z literárnych kritík, recenzií, článkov, esejí, glos alebo príležitostných príhovorov známych slovenských spisovateľov, publicistov, kritikov.
Camus, Albert: Zápisníky I
Autor článku: Ladislav Nagy - 15. 3. 2003
recenze
Zápisníky I (1935-1942), první díl deníků, které si Albert Camus psal od roku 1935 až do své smrti v roce 1960, jsou knihou, která mnohé čtenáře, zejména pak obdivovatele tohoto francouzského romanopisce a esejisty, možná poněkud překvapí.
Carlson, Kristina: Na konec světa
Autor článku: Lenka Fárová - 8. 9. 2014
recenze
80%
Vyprávění zasazené na dalekou Sibiř láká detektivní zápletkou, skrývá však mnohem více. Kristina Carlson vnímá psaní jako cestu do vlastní mysli, k vlastním pocitům. Píše rozvážně, každé slovo má své přesné místo, každé je podřízené pečlivě budovanému celku.
Carmona-Alvarez, Pedro: Rust
Autor článku: Jitka Jindřišková - 8. 9. 2013
recenze
70%
V jednom domě v Argentině policie nalezne osm mrtvol. Zabíjel stejný počet převážně mladých lidí jihoamerického původu, kteří se sami přihlásili na policii. V částečně autobiografickém románu líčí norský spisovatel chilského původu své zážitky s Pinochetovým režimem a emigraci do Norska.
Cieslar, Jiří: Matouš: deník z let 2003-2006
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 5. 2016
recenze
60%
Autora je možné odsoudit coby člověka utíkajícího před svými závazky do prázdné hry se slovy. Ale zrovna tak je možné v knize najít svědectví o jeho heroickém zápasu s vlastní chorobou. Případně na deníku můžeme ocenit pohled do kuchyně uznávaného kritika, který psal recenze na filmy, aniž je vůbec viděl, a který se v soukromí vyjadřoval zdaleka ne tak vzletně jako ve svých esejích.
Cílek, Roman; Moulis, Miloslav: Zapomeňte, že jste byli lidmi…
Autor článku: Martin Liška - 13. 2. 2018
recenze
80%
Koncentrační tábory se staly jedním ze symbolů nacistické vlády v Německu a na okupovaných územích. Jakými způsoby byly řízeny, jaká pravidla určovala život vězňů a čím si lidé museli projít jen kvůli své etnické či politické příslušnosti, se snaží přiblížit kniha předních českých autorů, která se dočkala již třetího vydání.
Cocteau, Jean: Opium
Autor článku: Jovanka Šotolová - 2. 1. 2013
recenze
70%
Opium, tak nazval Jean Cocteau (1889–1963) své deníkové zápisky, jež si vedl po dobu odvykací kúry na klinice Saint-Cloud v roce 1928 a knižně vydal o dva roky později. Česky útlý svazek vyšel poprvé až roku 2011. Pokud by si však naivní čtenář myslel, že mu pečlivá konzumace necelých 180 stran poznámek závislého umělce (doplněných jeho vlastnoručními kresbami z léčebny) otevře dveře k pochopení autorova díla a získání přehledu o jeho tvorbě, bude zklamán.
Coelho, Paulo: Rukověť bojovníka světla
Autor článku: Lada Weissová - 1. 3. 2006
recenze
Soubor krátkých textů, které vycházely v 90. letech časopisecky, shrnujících poselství známého brazilského spisovatele.
Cohen-Janca, Irène: Poslední cesta
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 28. 4. 2018
recenze
90%
Polský lékař, spisovatel, sociolog, vychovatel a ochránce dětských práv Janusz Korczak vytvořil sirotkům ve varšavském ghettu svět, kde v blížící se apokalypse ještě mohli být dětmi.
Cojean, Annick: Kořistí v Kaddáfího harému
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 10. 2014
recenze
60%
Knihu francouzské novinářky je možné číst i jako smutné svědectví o tom, že pokud je někdo v nesprávný čas na špatném místě, jeho životní šance se rapidně snižují. A že po několika společně strávených letech se každý muž mění ve „zrůdu, která se považuje za boha, smrdí potem a nemyslí na nic jiného než na sex“…
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 14:
1
2
3
4
5
6