Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: dětské naučné
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Pang, Hannah: Měsíc
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 5. 2019
recenze
80%
Jak si naši předci vysvětlovali vznik Měsíce a původ zatmění? Jak měsíční fáze souvisí s lidskou či ptačí plodností nebo velikostí jam mravkolvů? A přívrženci kterého náboženství dnes vnímají tyto fáze jako příležitost rozvíjet svůj duchovní život? Kniha britské autorky Hannah Pang zaujme multidisciplinárním přístupem a nečekanými ilustracemi.
Pitro, Martin; Vokáč, Petr; Šplíchal, Antonín: Karel IV.
Autor článku: Pavel Mandys - 2. 11. 2016
recenze
50%
Druhý letošní pokus komiksově zpřístupnit Karla IV. dětem má sice dobré základy v erudici dvou vystudovaných historiků, ale sráží jej kresba: bezvýrazná, statická, popisná a s chybami.
Pratchett, Terry: Svobodnej národ
Autor článku: Richard Klíčník - 2. 12. 2004
recenze
Další příběh ze Zeměplochy, přesto se poněkud vymyká, neboť je určený mladšímu čtenářstvu.
Rezková, Milada: Neboj, neboj!
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 28. 6. 2018
recenze
80%
Tvůrci rozsáhlé dětské knihy Neboj, neboj! ukazují hravou a vtipnou formou, že strach je náš přítel. Zevrubná kniha o strachu je sympaticky pestrá a stylově různorodá, množství neohraničených obrázků na bílém podkladě však způsobuje dojem jisté roztříštěnosti.
Roskifte, Kristin: Alle sammen teller
Autor článku: Jitka Jindřišková - 5. 12. 2019
recenze
80%
Velkoformátová publikace Alle sammen teller (Počítejme spolu) učí děti nejen počítat, ale prostřednictvím emocionálně laděných zamyšlení a filozofických otázek i přistupovat ke světu se zvědavostí, otevřenou myslí a bez předsudků.
Říčanová, Tereza: Noemova archa
Autor článku: Hana Lavičková - 14. 3. 2011
recenze
70%
Víte, proč se na světě objevila duha? Tajemství příchodu nebeské skluzavky rozluští naši nejmenší v silně expresivním ztvárnění obrazového alba výtvarnice Terezy Říčanové Noemova archa. Bilderbuch sídlící v mystickém odkazu dávných časů s průniky božské perspektivy i pomíjivé substance současnosti uvádí na knižní trh autorčino kmenové nakladatelství Baobab.
Sénégas, Stéphane: L´éphémère
Autor článku: Milena Šubrtová - 10. 3. 2009
recenze
V knize L´éphémère zprostředkovává Sénégas dětským čtenářům téma smrti. Dětští hrdinové nad mrtvým tělíčkem jepice pochopí nevyhnutelnost smrti jako závazek k tomu, aby svůj vyměřený čas, byť nebude limitován jediným dnem, strávili s radostí a intenzitou prožitků.
Sfar, Joann: Rabínův kocour II. Malka, král lvů
Autor článku: Jovanka Šotolová - 4. 4. 2009
recenze
Joanna Sfara už známe jako autora několika dílů Donžonu, jehož vydávání v české verzi zdaleka není u konce (nakl. Motkomiks, Argo), nebo z fiktivně autobiografického alba Pascin (Motkomiks). V příbězích rabínova kocoura se nám však představuje Sfar úplně jiný. Pětidílná série příhod o alžírském ovdovělém rabínovi, jeho krásné dceři Zlabje a kocourovi je příkladem nenásilně didaktického komiksu.
Schamp, Tom: Celý svět v obrázcích
Autor článku: Jitka Nešporová - 5. 10. 2017
recenze
90%
Bláznivý obrázkový slovník pro malé i velké. Bizarním světem fantazie vlámského ilustrátora Toma Schampa provede šedý kocourek Otto a spolu s ním budete odhalovat netušené souvislosti v našem světě. Věděli jste, že „zvuk harfy nás ottomaticky přenáší do říše snů“? Nebo jak vypadá o Vánocích „hezky ozdobená maminka“?
Scherf, Dagmar: Das Geheimnis der schwarzen Puppe
Autor článku: Jenny Poláková - 17. 8. 2007
recenze
Povídka Tajemství černé panenky je fikce s jasným pedagogickým poselstvím: odsouzení násilí, podpora snahy o porozumění člověku, porozumění jinakosti.
Sís, Petr: Strom života
Autor článku: Jovanka Šotolová - 10. 9. 2004
recenze
Vynalézavě sestavená, nádherně ilustrovaná, z bohatých dokumentů čerpající, čtivě sepsaná, dobře přeložená, a přitom dětskému čtenáři přístupná kniha.
Slapčuk, Vasyl: Bdžolynyj Boh i Bdžoleňatko
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 13. 3. 2011
recenze
90%
Kniha současného ukrajinského autora Vasyla Slapčuka Včelí Bůh a Včelátko dokazuje autorův smysl pro humor, pochopení dětské duše a vztahů mezi dětmi a dospělými. Přestože je kniha určena dětem a mládeži, jistě každého „dospěláka“ skvěle pobaví a vrátí mu možnost ponořit se do nedozírné dětské fantazie.
Smolík, Honza: Inspektor Hopkins zasahuje
Autor článku: Pavel Mandys - 9. 2. 2019
recenze
60%
Detektivní případy z různých etap české i světové historie variují známé modely komiksových detektivek pro děti. Přidávají ovšem historickou věrnost a důkladnost v zachycení kulis skutečných historických událostí a postav.
Sodomka, Martin: Mimoprostor a základy moderní fyziky
Autor článku: Pavel Pecháček - 17. 10. 2019
recenze
80%
Pozoruhodná směs beletrie a populárně naučně literatury určená zejména školákům z druhého stupně nabízí vedle zábavného příběhu i úvod do některých zásadních fyzikálních témat. To vše v sympatickém grafickém provedení a s řadou zdařilých ilustrací.
Socha, Piotr: Včely
Autor článku: Michael Alexa - 20. 8. 2020
recenze
70%
Polský „artbook“ věnovaný královnám hmyzí říše vyniká grafickým zpracováním, které přehlušuje i zklamání z mizerně zredigovaného českého textu.
Stalfelt, Pernilla: O smrti smrťoucí
Autor článku: Marie Voslářová - 17. 12. 2016
recenze
„Mami, kam se člověk dostane, když umře?“ Téma smrti děti zaměstnává a je potřeba o něm mluvit. Rodičům, kteří se svými ratolestmi chtějí obtížnou problematiku citlivě probrat, přichází nyní na pomoc kniha, která nestaví na příběhu – jedná se spíše o hravou literaturu faktu.
Stanislavová, Zuzana: Dejiny slovenskej literatúry pre deti...
Autor článku: Naděžda Sieglová - 26. 2. 2011
recenze
90%
Blízké vztahy mezi českou a slovenskou literaturou pro děti a mládež běžné v šedesátých letech a dvou dalších desetiletích minulého století, projevující se vzájemným vydáváním titulů českých a slovenských autorů v nakladatelstvích Albatros a Mladé letá i kriticko-teoretickou reflexí literární produkce a jejích vnitřních proměn, oslabilo v průběhu devadesátých let rozdělení Československé republiky na dva samostatné státy.
Stará, Ester; Starý, Milan: Ó, ó, ó, vajíčko!
Autor článku: Jitka Nešporová - 13. 6. 2019
recenze
90%
Motýlí odysea ve verších, vystavěná na osvědčeném pohádkovém půdorysu – se sudičkami, nástrahami, statečnými činy, životní láskou a šťastným koncem. Nápadité a odvážné rýmy Ester Staré si nezadají s vždy originálními ilustracemi Milana Starého. A jako bonus audiokniha se zpěvem!
Strømstad, Pia: 10 odvážných expedic
Autor článku: Marie Voslářová - 6. 2. 2020
recenze
Nejvýše, nejhlouběji, na samý kraj známého světa: výběr neuvěřitelných objevitelských příběhů z nedávné historie i současnosti je určený dětem od deseti let, není ale vyloučeno, že jim přes rameno rádi nahlédnou i rodiče.
Šalamounová, Barbara; Černý, Jiří; Veis, Jaroslav: Obrázky z...
Autor článku: Pavel Mandys - 14. 12. 2011
recenze
60%
Pokračování slavné popularizační knihy o českých pověstech a dějinách se věnuje době od založení Československé republiky po konec druhé světové války. Zdánlivě nezáživnou kapitolu z učebnic dějepisu pojednává chytlavě a čtivě, přitom přesně a pečlivě v duchu aktuálního stavu historického poznání.
Šašek, Miroslav: To je Paříž; To je Londýn
Autor článku: Marcela Poučová - 20. 3. 2014
recenze
80%
Nakladatelství Baobab ve své produkci pravidelně uveřejňuje dnes již klasická díla světové literatury pro děti. Tentokrát se rozhodlo splatit dluh ilustrátorovi Miroslavu Šaškovi, o jehož díle česká veřejnost získala povědomí teprve nedávno.
Škaloudová, Renata; Koutský, Pavel: Ohrožený břichomluvec
Autor článku: Bohumil Kartous - 8. 10. 2015
recenze
50%
Logopedické vady by bylo možné v ideálním stavu téměř vymýtit. Že se to nedaří, to je problém zejména rodičů. Systém pro odstranění tohoto handicapu sice není ideální, ale logopedové zatím jsou k mání. Mít pomůcku, která pomůže, je určitě k dobru věci. Ohrožený břichomluvec takovým pokusem je. I když jako čtenáře předpokládá dítě, velmi pravděpodobně bude nutné ke každému vydání přibalit jednoho logopeda…
Špaček, Ladislav: Rokovy výlety do historie
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 21. 2. 2019
recenze
80%
Autor trilogie Dědečku, vyprávěj zvolil za hrdinu nové knihy o etiketě chlapce, žijícího v Chorvatsku. Ve snových nočních toulkách desetiletý Roko putuje staletími a zeměmi a ve škole pak kamarády učí úctě k autoritám a pravidlům chování. Škoda jen, že někdy působí poněkud nevěrohodně.
Trávníček, Jiří: Vyprávěj mi něco...
Autor článku: Petr Nagy - 26. 7. 2007
recenze
Autor – literární teoretik a kritik - se v knize pokouší nalézt odpovědi na otázky po původu a charakteru příběhu jako takového a tato snaha jej přivádí ke kategorii dětského čtenáře/vypravěče, přesněji řečeno k problematice řeči dětí a jejího postupného vývoje.
Třeštík, Michael: Umění vnímat umění pro děti a rodiče
Autor článku: Nikola Sedloňová - 26. 3. 2020
recenze
80%
Je v pořádku spoustu věcí nevědět, a to nejen o výtvarném umění. Z obrazů a soch můžeme mít radost, i když nemáme v tomto oboru patřičné vzdělání. Architekt Michael Třeštík napsal příručku, jak si užít návštěvu galerie bez výčitek, čeho si na uměleckých dílech všímat a o čem diskutovat. Ačkoli je kniha primárně směřovaná k dětem, velký užitek může přinést i dospělým.
Tullet, Hervé: Barvy
Autor článku: Jitka Nešporová - 24. 9. 2015
recenze
90%
Kdo si zamiloval kultovní Knížku oceňovaného francouzského výtvarníka Hervé Tulleta, toho nepochybně nadchnou i Barvy. Zatímco v Knížce si autor minimalisticky vystačil jen se třemi puntíky, kterých přibývalo, stavěly se do sloupců, kutálely se po stránce anebo se schovávaly ve tmě, Barvy představují širokou paletu odstínů, s nimiž čaruje čtenářova kouzelná ruka.
Tullet, Hervé: Souboje barev
Autor článku: Jitka Nešporová - 22. 6. 2017
recenze
80%
Pastelka a fix jako zbraň v námořní bitvě nebo při rytířském turnaji asi tolik nepřekvapí, ale koho by napadlo, že se pomocí tohoto náčiní dá i vysekat zahrada či zlikvidovat vši v bujné kštici? Nápadité výzvy k souboji zaujmou celou rodinu!
Vaculík, Ludvík: Petr má medvěda nebo co
Autor článku: Matěj Matela - 5. 11. 2015
recenze
70%
V roce 2008 obohatil Ludvík Vaculík (1926–2015) českou literaturu pro děti prózou s názvem Petr má medvěda nebo co, na níž demonstruje sílu dětské fantazie, vynikající nad realistickým pohledem dospělých. Publikaci se v rámci veletrhu LIBRI Olomouc dostalo čestného uznání v rámci ocenění Nejkrásnější kniha a pro mimořádný čtenářský ohlas se letos na podzim dočkala druhého vydání.
Válková, Veronika: Pozdvižení v Pompejích; Trójská válka: Poseidónův...
Autor článku: Eva Stehlíková - 9. 2. 2017
recenze
Cesty do minulosti, které nabízí dětským čtenářům Veronika Válková, předpokládají schopnost tradiční práce s informacemi: její hrdinka, dvanáctiletá Bára, je na cestu vybavená poučením od maminky překladatelky a babiččinými bednami knih. Dvě z těchto cest ji zavedou do antiky.
Vetulani, Jerzy; Mazurek, Maria: Alenčin sen
Autor článku: Pavel Pecháček - 20. 12. 2018
recenze
90%
Jak a kde se ukládají vzpomínky? Co jsou to sny? Jak se mozek podílí na tom, kým jsme? Zvídavým čtenářům na tyto i mnohé další otázky srozumitelně i s humorem odpoví bohatě ilustrovaná publikace polských autorů Jerzyho Vetulaniho a Marie Mazurkové, která se zabývá nejúžasnějším, a dost možná i nejzáhadnějším objektem, jaký známe – lidským mozkem.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 5:
1
2
3
4
5