Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr literární věda
Poslední články
70%
Kaczorowski, Aleksander: Pražský slabikář
Jan Lukavec - 28. 6. 2022
50%
Čurda, Vojtěch: Ladislav Štoll
Jan Lukavec - 18. 6. 2022
Hedin, Tora: Česká literatura z perspektivy švédské bohemistky...
Marie Voslářová - 25. 5. 2022
Nejčtenější články
50%
Čurda, Vojtěch: Ladislav Štoll
Jan Lukavec - 18. 6. 2022
70%
Kaczorowski, Aleksander: Pražský slabikář
Jan Lukavec - 28. 6. 2022
80%
Lustig, Arnošt: Krásně jsem si početl. Korespondence s Otou...
Zdeněk A. Eminger - 11. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Kaczorowski, Aleksander: Pražský slabikář
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 6. 2022
recenze
70%
Jsou pražští dělníci už za živa vykoupení? A je jedovatým plodem „magické Prahy“ také smrt milionů Židů zplynovaných v nacistických koncentračních táborech? Hutný průvodce po pražské literatuře 20. století inspiruje i provokuje.
Čurda, Vojtěch: Ladislav Štoll
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 6. 2022
recenze
50%
Poněkud jednostranný pokus o vylepšení pověsti „obchodního akademika“ a stalinisty Ladislava Štolla, z něhož až příliš promlouvá perspektiva sebeprožívání hlavního hrdiny a jeho příbuzných.
Hedin, Tora: Česká literatura z perspektivy švédské bohemistky...
Autor článku: Marie Voslářová - 25. 5. 2022
rozhovor
Do švédštiny přeložila Jáchyma Topola, Michala Ajvaze či Květu Legátovou. Letos v dubnu se během pražské rezidence zaměřila na kratší české prózy a básně. V rozhovoru mluvíme o tom, co bohemistku Toru Hedin na překládání baví, i o situaci české literatury ve Skandinávii.
Gondáš, Jáchym: Otevíratelky a úmluvy
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2022
recenze
60%
Podle autora lehce chaotické, ale myšlenkově nevšední práce o větách „otevíratelkách“ představují první stránky textů ruku podávanou čtenáři. Více či méně nápadně se může skrývat zárodek celého následujícího textu.
Mikulecký, Jakub: Mezi disentem, undergroundem a šedou zónou
Autor článku: Marcel Černý - 18. 2. 2022
recenze
Monografie přináší první komplexní pohled na neoficiální bulharskou literaturu v období socialismu. Autor objevuje nejen nové spisovatele a díla, ale snaží se také literaturu daného období demytizovat a zasazovat do širšího kontextu současných humanitních studií.
Mazal, Tomáš: Pes na gondole
Autor článku: Jan Lukavec - 31. 12. 2021
recenze
60%
Vášnivý milovník umění se sám chvílemi téměř proměňuje v postavu z uměleckého díla, případně inspirativně rozmlouvá s žijícími autory, například s Claudio Magrisem. A vše zapisuje.
„Islám apokalyptický“
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 21. 10. 2021
studie
Konec světa se muslimům nikdy nezdál tak blízký jako na počátku islámu a nyní. Zatímco o projevech apokalyptiky a milenialismu ve středověku lze často jen spekulovat, o jejich soudobých podobách nás informují nejen sociologická šetření, ale hlavně křiklavé obálky kreativních apokalyptických brožurek. Ty můžeme z naší perspektivy vnímat jakožto marginální kuriozitu, ale na Blízkém východě nacházejí množství čtenářů, jimž pomáhají objevovat smysl i skryté souvislosti v dnešním komplikovaném světě.
Jindra, Miroslav: Málokdo si uvědomuje, že to, co čte, není...
Autor článku: Lucie Seibertová - 18. 8. 2021
rozhovor
„Beru překladové slovníky čistě orientačně, protože slovo nabývá význam vždycky až v kontextu a heslo ve slovníku vás do tohoto kontextu neuvede. Vždycky tvrdím, že každé slovo má kolem sebe jakýsi sémantický opar a ty opary se mezi jednotlivými cizími jazyky navzájem nekryjí.“ Připomeňte si významného překladatele z angličtiny Miroslava Jindru (5. 8. 1929 – 27. 7. 2021) mimořádným rozhovorem, který byl pořízen r. 2010 pro knihu Slovo za slovem.
Staroseverský překladatelský boom
Autor článku: Kristýna Králová - 29. 3. 2021
studie
V posledních letech stoupá počet překladů staroseverské literatury do češtiny a naši odborníci patří v této oblasti mezi světovou špičku. Překládají se dosud neznámé ságy, vznikají studie i revize starších překladů. Kdy zájem o tuto literaturu u nás začal a jaká je budoucnost tohoto oboru?
Novák, Jan: Kundera
Autor článku: Lukáš Malý - 24. 3. 2021
recenze
40%
Milan Kundera, který by rád zmizel za svým dílem, se dočkal téměř devítisetstránkového životopisu, který ho ukazuje jako všestranně odpudivého člověka. Jan Novák, autor tohoto životopisu, pátrá ve všech patrech Kunderova života včetně suterénu. Urputnost a všetečnost, s jakou se snaží Kunderu dehonestovat, je ve výsledku kontraproduktivní.
Tučková, Lucie: Sítem slov
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 2. 2021
recenze
80%
Relikvie sestry Jakuba Demla, přesné vzkazy ze záhrobí a tajemství dámských kalhotek u italského bohemisty. I to romanistka Lucie Tučková přidala do knihy, která je ale především vášnivou oslavou čtení coby setkávání.
Schildberger, František: Podoby české literární reportáže
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 2. 2021
recenze
70%
Autor propátrává dějiny novodobého českého písemnictví a zkoumá, co lze označit za reportáž, a co už ne. Někdy jej při tom jeho úvahy od vytčeného tématu zavedou až příliš daleko. Systematické dějiny české reportáže tedy stále ještě zbývá napsat, ale tato kniha k tomu může dodat některé cenné podněty.
Stach, Reiner: To že je Kafka?
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 2. 2021
recenze
70%
Kdekdo má možná Kafku zakořeněného jako podivného, nepraktického a neurotického introverta. Nejnovější titul autora monumentální kafkovské trilogie přináší pestrou směs drobností a kuriozit, které snad mají potenciál alespoň drobně překvapit. Ten, kdo by čekal spisovatelův komplexní obraz, by však měl nejspíš sáhnout jinam.
Charvátová, Anežka
Autor článku: Tereza Horváthová - 10. 1. 2021
rozhovor
Překladatelka Anežka Charvátová na podzimním Tabooku představila svůj aktuální počin – knihu Amulet chilského spisovatele Roberta Bolaña. Pozoruhodný rozhovor s ní při této příležitosti pořídila organizátorka festivalu Tereza Horváthová. Se svolením obou jej nyní na iLiteraturu v poupravené verzi přejímáme z festivalového bedekru a věříme, že si v online světě najde další čtenáře.
Kaczorowski, Aleksander: Ota Pavel – pod povrchem
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 12. 2020
recenze
60%
Životopis populárního českého novináře a spisovatele z pera polského publicisty? Proč ne, nicméně k důkladné kritické monografii tomu ještě něco schází.
Koseková, Božena
Autor článku: Jitka Nešporová - 16. 12. 2020
rozhovor
Obec překladatelů na konci listopadu přinesla smutnou zprávu: zemřela Božena Koseková, vynikající překladatelka z němčiny a nakladatelská redaktorka. Připomínáme Boženu Kosekovou a její významné celoživotní dílo rozhovorem, který vyšel v roce 2012 v knize Slovo za slovem.
Šebek, Josef: Literatura a sociálno
Autor článku: David Vichnar - 11. 10. 2020
recenze
80%
Kniha literárního teoretika Josefa Šebka je vítaný a spolehlivý průvodce po dvou nejvlivnějších poválečných tradicích sociologického přístupu k literatuře a kultuře, které vycházejí z prací Pierra Bourdieua a Raymonda Wiliamse. Pokus o jejich aplikaci na dílo Ladislava Fukse však mohl být promyšlenější.
Oliverius, Jaroslav
Autor článku: Jitka Jeníková - 25. 8. 2020
aktualita
„Můžete mi říkat Naděždo,“ vyzvala budoucího profesora Jaroslava Oliveria rusistka Ragá’, knihovnice káhirské Národní knihovny, v 60. letech minulého století. Následovala nabídka občerstvení. Co by si mladý, pohledný vědec z Československa dal? Celoživotní milovník kakaa neváhal. A pak litoval. „Chutnalo jako písek,“ vzpomínal později. Jenže do knihovny docházet musel a jen co ho zaměstnanci zahlédli, už se chystalo kakao. Vždycky je vypil, protože arabská pohostinnost se zkrátka neodmítá.
Černík, Zbyněk
Autor článku: Viola Somogyi - 24. 7. 2020
rozhovor
S překladatelem Zbyňkem Černíkem o neslušné předrevoluční době, přátelství s velikány severské literatury, cestovatelské vášni a oblibě medvědů.
Carreau, Nicolas: Skutečné životy hrdinů
Autor článku: Klára Soukupová - 9. 7. 2020
recenze
60%
Proč by nás měly zajímat předobrazy slavných románových postav? Předčí literatura život, nebo je realita pestřejší? Francouzský novinář a literární publicista Nicolas Carreu se pustil do pátrání po tajných i přiznaných inspiračních zdrojích kanonických děl.
Novotná, Marie: Pojetí těla ve staroseverské literatuře
Autor článku: Lucie Korecká - 5. 7. 2020
recenze
Předkřesťanské pojetí vztahu mezi tělesnou a duševní stránkou člověka se lišilo od toho křesťanského. Přínos studie Marie Novotné tkví v tom, že se nesoustředí na tuto dichotomii, nýbrž naopak na prvky kontinuity.
O’Connor, Flannery: Tajemství a mravy
Autor článku: Filip Krtička - 27. 6. 2020
recenze
90%
Soubor brilantních esejů nejvýznačnější prozaičky amerického Jihu, v nichž nešetří ironií a sarkasmem, skýtá pohled pod pokličku autorčina řemesla a přístupu k umění, ale funguje i jako manuál pro začínající spisovatele, a řadu jejích postřehů lze chápat ještě obecněji.
Jacobsenová, Michaela
Autor článku: Marie Voslářová - 24. 6. 2020
rozhovor
Překladatelka Michaela Jacobsenová je známá svými převody Ingeborg Bachmannové, Arno Schmidta či Ilse Aichingerové. Nejraději překládá poezii a své autory si pečlivě vybírá. Zásluhu na mnoha významných knihách má také jako redaktorka. V rozhovoru vypráví o svých oblíbených autorech, ale i o tom, jaké bylo vyrůstat v rodině básnířky a překladatelky Bohumily Grögerové.
Překladatelé jako rukojmí?
Autor článku: Michal Švec - 18. 6. 2020
aktualita
Aktuální dotazníkový průzkum vypovídá o dlouhodobě tristní pozici překladatelů v rámci knižního sektoru. Ale co s tím? Při čekání na akční hrdiny, kteří by nebohé literární překladatele jednou provždy vysvobodili z bezútěšného postavení, je tu jen jediná jistota – okolní svět má svých problémů dost...
Trofymenko, Tetjana: #okololiteraturne
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 10. 6. 2020
recenze
80%
Zábavná a poučná knížka současné ukrajinské literární kritičky Tetjany Trofymenko na téma tzv. sučukrlitu (současné ukrajinské literatury). S velkou dávkou pochopení, ale i břitkého sarkasmu předkládá čtenářům přehled nejvýznamnějších knih a informací o jejich autorech za dekádu 2007 až 2018.
Puchner, Martin: Svět ve slovech
Autor článku: Ondřej Macl - 22. 5. 2020
recenze
80%
Literatura má moc utvářet dějiny, národy či civilizace, a vpisuje se i do životů těch, kteří nečtou. Zhruba takové je východisko ambiciózního exkurzu do dějin světové literatury v pojetí harvardského profesora.
Trávníček, Jiří
Autor článku: Lucie Zakopalová - 13. 5. 2020
rozhovor
Jiří Trávníček v rozhovoru pořízeném u příležitosti zrušeného Světa knihy Praha 2020 hledá rozdíly mezi českým a polským čtenářstvím. Zároveň vysvětluje, proč by přál Nobelovu cenu za literaturu jiným polským spisovatelům než nedávno oceněné Olze Tokarczukové.
Palm, Anna-Karin: Jag vill sätta världen i rörelse
Autor článku: Martin Liška - 16. 4. 2020
recenze
70%
Před několika týdny uplynulo 80 let od smrti první švédské nositelky Nobelovy ceny za literaturu, Selmy Lagerlöf. Ve Švédsku je památka této i do češtiny hojně překládané autorky stále živá, nejnovější životopis této spisovatelky vyšel loni. Nakolik má šanci zaujmout i čtenáře neznalé švédských reálií?
Motýl, Petr: Na Květnou neděli
Autor článku: Petr Motýl - 3. 4. 2020
sloupek
Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem, říkávalo se, než se globálně oteplilo. A přeci květy Květné neděle kvetou už v březnu či dubnu, a to odedávna. V Jeruzalémě v podobě palmových listů, v Čechách jako kočičky, ze kterých se v nedělním kostele stanou posvěcené ratolesti.
Slezák, Vratislav Jiljí
Autor článku: Tomáš Dimter - 18. 3. 2020
rozhovor
Život a dílo překladatele z němčiny Vratislava Jiljího Slezáka (29. února 1932 – 16. března 2020) připomínáme rozhovorem, který vyšel v roce 2012 v knize Slovo za slovem.
další strana
Strana 1 / 21:
1
2
3
4
5