Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr literární věda
Poslední články
70%
Kaczorowski, Aleksander: Pražský slabikář
Jan Lukavec - 28. 6. 2022
50%
Čurda, Vojtěch: Ladislav Štoll
Jan Lukavec - 18. 6. 2022
Hedin, Tora: Česká literatura z perspektivy švédské bohemistky...
Marie Voslářová - 25. 5. 2022
Nejčtenější články
80%
Lustig, Arnošt: Krásně jsem si početl. Korespondence s Otou...
Zdeněk A. Eminger - 11. 1. 2017
60%
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory...
Jan Lukavec - 1. 1. 2017
70%
Kaczorowski, Aleksander: Pražský slabikář
Jan Lukavec - 28. 6. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Dvořák, Miloš: Svítání kritikovo
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 1. 12. 2017
recenze
80%
Výbor z díla literárního kritika, esejisty a básníka Miloše Dvořáka přináší řadu textů, dosud roztroušených po časopisech, zaměřených nejen na autory křesťanské orientace, zastoupeni jsou také Vladimír Holan, František Halas či Josef Palivec. V souboru více než sto čtyřiceti prací najdeme i několik intimních vyznání.
Komenda, Petr: Událost psaní
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 3. 11. 2017
recenze
90%
Pozoruhodný vhled do problematiky zrození tvůrčího díla. Na mnoha příkladech, zvláště pak na díle Františka Halase, autor ukazuje, jak fascinující je proces psaní a co všechno nám dovede prozradit o pisateli.
Kondrysová, Eva
Autor článku: Lucie Seibertová - 22. 10. 2017
rozhovor
Státní cena za překladatelské dílo byla letos udělena in memoriam Evě Kondrysové. Uveřejňujeme obsáhlý rozhovor o jejích překladatelských a redaktorských zkušenostech, který vyšel roku 2012 v publikaci Slovo za slovem.
Přidal, Antonín: Čtrnáctero překladatelských zastavení (in Host)
Autor článku: Viktor Janiš - 2. 10. 2017
studie
Dítě chce něco vidět. Vždycky to tak začíná a začalo to tak i tentokrát. Dítě chtělo něco vidět. Konkrétně originální fotografie v časopisu Life, brzy po válce. Anglicky ve svých dvanácti letech Antonín Přidal neuměl, a tak každé slovo hledal v příručním slovníku.
Hilský, Martin: Modernisté
Autor článku: Veronika Geyerová - 22. 9. 2017
recenze
90%
Beznadějně vyprodaný průvodce po britském literárním modernismu, oblíbený studenty literatury i širokou veřejností, vychází v reedici.
Pająk, Patrycjusz: Hrůza v české literatuře
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 9. 2017
recenze
80%
Česká hrůzostrašná literatura od lidových krváků přes Erbena po Urbana zaujala polského literárního a filmového vědce Patrycjusze Pająka. Zasazuje ji do obecnějšího kulturního a antropologického kontextu a zajímá se, jak žánr reaguje na některé základní metafyzické otázky. Díky své heterogennosti kniha nepůsobí akademicky nezáživně ani mrtvolně.
Vrajová, Jana: Umíněnkyně dobra Sofie Podlipská
Autor článku: Andrea Marešová - 18. 9. 2017
recenze
80%
Díla Sofie Podlipské měla v první řadě kultivovat čtenářstvo a rozmnožovat jeho řady, a sice v době, kdy se česká literatura etablovala a stávala svébytnou. Jana Vrajová charakterizuje tvorbu Podlipské jako midcultovou literaturu, což rozhodně není synonymum braku. A má pro to mnoho důvodů.
Trávníček, Jiří: Česká čtenářská republika: Generace, fenomény,...
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 9. 2017
recenze
80%
Autorem pečlivě snesené střípky statistických a dalších údajů a rozhovorů vytvářejí plastickou mapu soudobé – nejen české – literární a čtenářské kultury. Jako badatel a komentátor je Jiří Trávníček tolerantní: neprosazuje žádné výraznější představy, co by lidé měli číst.
Dupont, Florence: Aristoteles alebo upír západného divadla
Autor článku: Eva Stehlíková - 26. 8. 2017
recenze
Klasická filoložka, emeritní profesorka na Université Paris Diderot, polemizuje s aristotelovským pojetím tragédie jakožto textu, které je podle ní redukcionistické – a napáchalo mnoho škod v dalším vývoji evropského divadla. Je tu však mnoho zjednodušení, nepřesností, přehánění, velká redundance a nerealistická vize návratu k rituálům.
Smolen, Štěpán: Sehnsucht: Úvod k romantické touze
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 8. 2017
recenze
70%
Vzdálený, nedosažitelný, zahalený či jinak skrytý cíl, a především touha k němu napřená jsou objektem zájmu Štěpána Smolena. Jako materiálu se chopil literatury a výtvarného umění 19. století. Vývody, jež z poutavě vylíčených dilemat svých hrdinů vytěžil, jsou však spíše soukromého rázu.
Klimeš, Ivan; Wiendl, Jan (eds.): Kultura a totalita IV: Každodennost
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 8. 2017
recenze
70%
Každodennost je pojem značně relativní, jak upozorňují autoři čtvrtého a posledního svazku monografické řady Kultura a totalita.
Poncarová, Petra Johana
Autor článku: Marie Voslářová - 20. 6. 2017
rozhovor
První cenu v překladatelské soutěži Jiřího Levého letos získala zřejmě jediná překladatelka ze skotské gaelštiny do češtiny vůbec. V rozhovoru představuje u nás zcela neprobádanou skotskou gaelskou literaturu a jazyk a poskytla nám také malou ochutnávku z oceněného překladu.
Holý, Jiří (ed.): Cizí i blízcí: Židé, literatura, kultura v...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2017
anotace
Velkoryse pojatá monografie, jež se neomezuje jen na texty v češtině a krásnou literaturu, pochopitelně obsahuje i nemálo nových (a někdy překvapivých) informací a sympaticky různorodé názory. Autoři připomínají například zaváté úseky antisemitské linky naší literatury, citlivě se dotýkají také pojmů móda či kýč.
Bercovitch, Sacvan: Rituály souhlasu
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 6. 2017
recenze
60%
Jedním z hlavních témat knihy o puritánském dědictví v americké kultuře je možnost spojení celospolečenské diverzity a soudržnosti, otázka nepochybně aktuální. Má se Evropa od zámořské velmoci poučit a řešení krize své integrace hledat i v nových „rituálech souhlasu“?
Murakami, Haruki: Spisovatel jako povolání
Autor článku: Veronika Abbasová - 23. 5. 2017
recenze
50%
Ačkoli tyto eseje vznikaly především jako přebytkové zboží, jež odpadlo při psaní románů, přinášejí perličky ze zákulisí vzniku Murakamiho děl. Skalní příznivci autorovy tvorby je jistě ocení, na ostatní mohou působit až příliš nahodile.
Tomášek, Martin: Krajiny tvořené slovy
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 5. 2017
recenze
60%
Vycházeje z detailní znalosti textů, autor ukazuje, jak naši předci krajinu vnímali či vnímat mohli, a upozorňuje i na nonkonformní náhledy, jež přeskočily svou dobu a míří až k nám.
Fučík, Bedřich: Čtrnáctero zastavení
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 5. 2017
recenze
90%
Vyprávění editora, kritika, překladatele a nakladatele Bedřicha Fučíka o čtrnácti význačných osobnostech české literatury patří mezi důležitá svědectví o jejich životě a díle. Kniha patří do kánonu memoárové literatury.
Čermák, Josef: „I do daleka vede cesta…“
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 5. 2017
recenze
90%
Vybrané studie předního českého literárního vědce a překladatele uvádějí čtenáře do života a díla Franze Werfela, Václava Černého, Otokara Fischera, Franze Kafky a dalších českých a německých autorů. Vyvstává z nich i portrét samotného autora.
Benešová, Michala; Dybalska, Renata Rusin; Zakopalová, Lucie...
Autor článku: Michael Alexa - 28. 4. 2017
recenze
70%
První seriózní pokus v českém prostředí uchopit téma rozvinutého a úspěšného žánru polské literatury a publicistiky, který se v posledních letech těší značné pozornosti tuzemských nakladatelů, překladatelů, čtenářů i recenzentů.
Roy, Arundhati: Bůh maličkostí
Autor článku: Markéta Musilová - 14. 4. 2017
kritika překladu
Vydání druhého českého překladu slavného románu indické anglicky píšící autory Arundhatí Royové vzbuzuje mnohé otázky. Už proto, že oproti předchozí české verzi (z roku 2003) jde z hlediska překladu o výrazný krok zpět.
Dědinová, Tereza (ed.): Na rozhraní světů
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2017
recenze
70%
Autoři sborníku nevyvyšují fantastickou literaturu nad vše ostatní, snaží se pouze upozornit na její přednosti a legitimizovat ji jako hodnotnou četbu i důstojný předmět studia. Nikoli neúspěšně.
Stach, Reiner: Kafka: Rané roky
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 3. 2017
recenze
90%
S ohromným množstvím nastudovaného materiálu se autor popasoval se ctí a elegantně. Výsledná biografie je čtivá, Kafku nekarikuje, snaží se ho přiblížit ze všech možných úhlů a osvětlit co nejvíce okolností, které spolurozhodovaly o tom, kým se stal.
Fischerová, Sylva; Starý, Jiří (eds.): Starodávné bejlí: obrysy...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 3. 2017
recenze
70%
Jestliže pro dřívější literární historiky představovala mnohá fantastická či parodická díla smutné produkty „zdivočelého vkusu“, tato publikace podobné příkré soudy přehodnocuje. A to jistě i pod vlivem postmoderního obratu, který dává teoretikům oprávnění či záminku zabývat se soudobými populárními seriály jako legitimním výzkumným předmětem.
Vergilius: Zpěvy rolnické (in Auriga)
Autor článku: Michal Ctibor - 21. 2. 2017
kritika překladu
Čtenářský zážitek je jiný než u překladu Otmara Vaňorného, který byl dosud jako jediný k dispozici. Uvidíme, který překlad bude u čtenářů oblíbenější. Klasičtí filologové však jistě ocení, že v případě potřeby mohou nyní pracovat již se dvěma moderními českými převody.
Zatloukal, Jan (ed.): Francouzští přátelé Jana Čepa
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 12. 2. 2017
recenze
80%
Kniha romanisty Jana Zatloukala reflektuje život spisovatele a překladatele Jana Čepa, a především jeho předválečné a exilové setkávání s francouzskými autory. Dopisy, úvahy, eseje i mnohé poznámky pod čarou vykreslují Čepův přátelský vztah k takovým spisovatelům, jakými byli Henri Pourrat, Georges Bernanos nebo Paul Claudel.
Pokorný, Martin (ed.): Čtení o Dantovi Alighierim
Autor článku: Jiří Špička - 22. 1. 2017
recenze
80%
České publikum má k dispozici čtyři překlady Dantovy Komedie a nemalou řadu překladů dalších Dantových textů. Chybí nám však fundovaný odborný průvodce, který by návodně ukázal, jak ke kulturně vzdáleným a čtenářsky náročným textům florentského génia přistupovat. Editor Martin Pokorný tento dluh částečně splácí: jeho výbor nabízí mírně nostalgický ponor do jedné etapy myšlení o literatuře – přelomu 19. a 20. století.
Wright, Matthew: The Lost Plays of Greek Tragedy I.
Autor článku: Eva Stehlíková - 21. 1. 2017
recenze
Byla by neodpustitelná chyba zůstat u mylné představy, že řecká tragédie byla to, co můžeme vyčíst ze zachovaných her. Je třeba k nim přidat všechny znalosti, které můžeme vydobýt z her zmizelých. Není to jednoduché, ale Wright shromáždil všechny fragmenty, které jsou k dispozici, a pokusil se z nich vyjít při hledání odpovědí na otázky, které si literární historie dodnes klade.
Clark, Katerina: Sovětský román
Autor článku: Jiří Bernkopf - 20. 1. 2017
recenze
90%
Kniha je něco víc než pouhý rozbor kanonických děl sovětské literatury. Přes analýzu sovětské mytologie se autorka dobírá k dějinám ruského myšlení a jejich vztahu k politice. Přesvědčivě dokládá, jak hluboce je „socialistická“ mytologie zakořeněna jak v myslích běžných Rusů, tak v ruské inteligenci, která není tak nakloněna hodnotám Západu, jak si často mylně představujeme.
Lustig, Arnošt: Krásně jsem si početl. Korespondence s Otou...
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 1. 2017
recenze
80%
Korespondence Arnošta Lustiga s přítelem Otou Pavlem a rodinou je doplněna řadou méně známých i neznámých fotografií ze života obou spisovatelů a Lustigovými úvahami na různá témata. Dopisy, které oba velmi rádi psali a dostávali, jsou pro ně svébytný literární útvar, v němž se mimo jiné objevují i zárodky jejich literárních prací a snů.
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2017
recenze
60%
Je škoda, že se nenašlo dostatek studií třeba jen k posledně jmenovanému z témat, protože různých hrdinů, pseudohrdinů či antihrdinů vhodných ke zkoumání by se dalo najít bezpočet. Místo toho editoři spojují tři odlišná témata a tento počin se snaží ne zcela přesvědčivě odůvodnit tím, že je všechna zařazují pod zastřešující kategorii „vektorovosti“.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 21:
1
2
3
4
5
6
7
8