Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr literární věda
Poslední články
70%
Kaczorowski, Aleksander: Pražský slabikář
Jan Lukavec - 28. 6. 2022
50%
Čurda, Vojtěch: Ladislav Štoll
Jan Lukavec - 18. 6. 2022
Hedin, Tora: Česká literatura z perspektivy švédské bohemistky...
Marie Voslářová - 25. 5. 2022
Nejčtenější články
80%
Lustig, Arnošt: Krásně jsem si početl. Korespondence s Otou...
Zdeněk A. Eminger - 11. 1. 2017
60%
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory...
Jan Lukavec - 1. 1. 2017
70%
Kaczorowski, Aleksander: Pražský slabikář
Jan Lukavec - 28. 6. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Kuťáková, Eva: Laudabile carmen: Část I: Římská metrika
Autor článku: Eva Stehlíková - 15. 12. 2016
recenze
Monografie je určená pro vysokoškolské studenty, nicméně pomůže každému, kdo se chce poučit o římské metrice. Na úvodní pojednání o prozódii navazuje téměř vyčerpávající katalog jednotlivých veršů (daktylské, iambické, trochejské, anapestické, krétické a bakchejské, jónické, aiolské verše a veršové systémy, asynartetické a epódické verše) a jednotlivých strofických útvarů. Je tu tedy takřka vše, co potřebujeme k prvnímu seznámení s římskou metrikou.
Piorecká, Kateřina: Psaní na dotek: Materialita textu a proces...
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 12. 2016
recenze
70%
Piorecká nepřichází s žádnou předem hotovou teorií, ale pokorně sleduje, jak odlišně mohou jednotliví tvůrci pracovat s technologií zápisu. Spisovatelskou tvorbu líčí jako komplikovaný fyzický a duševní akt, na němž se podílí velké množství i zdánlivě podřadných faktorů, třeba to, zda autor používal brk husí, či krocaní.
Müller, Lothar: Bílá magie. Epocha papíru
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 11. 2016
recenze
80%
Papír. Univerzální předmět, který člověka žijícího v západním světě provází na každém kroku: od jídelního lísku v restauraci až k papíru toaletnímu; od rodného listu až k listu úmrtnímu. Všechny tyto jeho funkce, a také tisíce dalších, pregnantně a do hloubky analyzuje novinář a kritik Müller.
Manguel, Alberto: Cestovatel, věž a červ: Čtenář jako metafora
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 10. 2016
recenze
70%
Autor kritizuje záporné interpretace jednotlivých čtenářských metafor a hledá jejich vyznění kladná. Čtenářství se přitom zastává vášnivě a zapáleně, přičemž trochu opomíjí fakt, že ne každý, kdo zachází ze slovy, také nutně umí číst a psát, což zvláště v minulosti nebylo samozřejmé. Být člověkem totiž pro něj snad až příliš samozřejmě znamená – být čtenářem.
Sansal, Boualem: Němcova vesnice aneb Deníky bratří Schillerových
Autor článku: Petr Felčer - 6. 10. 2016
kritika překladu
Výborný překlad románu Boualema Sansala před českým čtenářem odhaluje tajemství „Hasana” Hanse Schillera a zdatně překonává obtíže převodu kulturně mnohovrstvého díla.
Crécy, Nicolas de; Meltz, Raphaël: Flašinet
Autor článku: Nela Knapová - 3. 10. 2016
kritika překladu
Flašinet není komiks, jedná se o předlohu scénáře k doposud nerealizovanému animovanému filmu. Čtenář však získá velmi konkrétní představu, jak by měl výsledný film vypadat. Proč nakladatelství vybralo k vydání právě tento titul, není jasné. I tak by si ale kniha zasloužila pečlivější redakci.
Daúd, Kámel: Meursault, přešetření
Autor článku: Petr Felčer - 1. 10. 2016
kritika překladu
Román Kamála Dáwuda Meursault : contre-enquête se odehrává v severoafrickém prostředí, a proto se v něm objevuje také lokální lexikum, odrážející specifickou realitu oblasti. Tyto exotické prvky představují pro překladatele nelehkou výzvu: kromě transkripce musí řešit i problematiku odlišných presupozic u původního francouzského a nově též českého čtenáře.
Dis, Adriaan van: Já se vrátím
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 24. 9. 2016
kritika překladu
Překladatelský debut, který je na dobré cestě, ale chybí mu dotažení poslední etapy. Na překladatelích z menších jazyků leží ve stadiu redakčního zpracování větší tíha, protože nemívají oporu v redaktorovi znalém jazyka a kultury originálu. Překladatelské dílny se je na to snaží připravit, ale praxe je přesto někdy zaskočí.
Paul, Jean: Průprava estetiky
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 19. 9. 2016
recenze
80%
Kniha německého spisovatele Jeana Paula přináší nevšední pohled na estetiku. Jean Paul je mistrem aforismu, zkratky a pointy. Jeho práce je i po dvou stech letech živá a díky skvělému překladu také čtivá. Přestože jde o úvahy, které patří v daném oboru k nejsilnějším, nechybí jim humor ani ironie.
Danaher, Davis S.: Číst Václava Havla
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 18. 8. 2016
recenze
80%
Studie amerického slavisty D. Danahera je pozoruhodným příspěvkem k pochopení života a díla Václava Havla. Danaher precizně analyzuje autorovo dílo, jeho prameny, vliv a dosah na amerického a českého čtenáře a všímá si též jeho žánrů, resp. uměleckých forem. Kniha patří bezesporu k nejlepším pracím, které se snaží Havla chápat, nikoliv vysvětlovat.
Foster, Thomas C.: Jak číst literaturu jako profesor
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 8. 2016
recenze
80%
Autorův postoj k literárním textům je demokratický: všechny podle něj vytvářejí jediný příběh o tom, „co to znamená být člověkem“. Pozitivně vzhlíží Foster i k budoucnosti literatury. Kniha může čtenářským „laikům“ pomoci ke kompetentnější četbě, znalce pak povzbudit k výpravám do dalších fikčních světů, i když to pravděpodobně budou jen varianty toho, co už četli jinde.
Nagy, Ladislav: Palimpsesty, heterotopie & krajiny
Autor článku: Veronika Geyerová - 13. 7. 2016
recenze
80%
Studie anglisty Ladislava Nagye zaměřená na téma historie v anglických románech posledních desetiletí pohotově reaguje na nadále vzrůstající trend v literární produkci – zájem o nové zpracování a pojetí historické látky v literatuře. Publikace nemá ambici postihnout toto téma v celé jeho šíři, ale zajímavě popisuje jednotlivé tendence u vybraných autorů a hledá mezi nimi logické souvislosti.
Piorecký, Karel: Česká literatura a nová média
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 6. 2016
recenze
80%
Je třeba ocenit, že Piorecký mapuje terén, který je u nás zatím jen málo zkoumán, a snaží se jej strukturovaně a případně hierarchizovaně popsat. Pro mnohé bude jeho kniha překvapivá v tom, kolik odlišných a nijak banálních projektů dnes díky (a na) internetu vzniká. A i když se prostředí internetových tvůrců v budoucnu promění jakkoli, příští badatelé budou moci na tuto knihu jistě navázat.
Opelík, Jiří: Uklizený stůl: Moje druhá knížka o Karlu Čapkovi...
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 6. 2016
recenze
70%
Autorovi nemůžeme upřít obrovskou erudici i cit, s nimiž o Karlovi i Josefovi píše. Ba můžeme mu i věřit v to, že se s druhým z bratrů za šedesát let, kdy o něm píše, „sblížili spolu velice“, takže si sice netykají, ale křestními jmény se oslovují.
Opelík, Jiří: Uklizený stůl: Moje druhá knížka o Karlu Čapkovi...
Autor článku: Jiří Opelík - 21. 6. 2016
ukázka
Mnohonásobný vrah Kugler je po své smrti povolán před boží soud, ale trest mu kupodivu nevyměřuje Bůh, nýbrž lidé na nebi, bývalí soudcové. Opět tu vládne idea dělby práce mezi člověkem a Bohem, jejich role jsou vymezeny. Co se trestu týče, patří člověk člověku – člověk zasluhuje jen lidské spravedlnosti. Bohu je ponechána pouze úloha svědka, protože všecko ví – jakožto vševědoucí nemůže soudit.
Hrdlička, Josef; Soukupová, Klára; Špína, Michal (eds.): Básně...
Autor článku: Josef Hrdlička, Klára Soukupová, Michal Špína - 9. 6. 2016
ukázka
Od sféry předmětů se dostáváme ke sféře vjemů. V prvním svazku tohoto díla byly v těsném seřazení vyloženy hlavní výsledky pozorování náležející čisté objektivitě vědeckého popisu přírody, tedy obrazu přírody nepřioděného fantaziemi. Nyní pojednáme o tom, jak se tento obraz přijatý vnějšími smysly odráží v cítění a v básnické obrazotvornosti. Otevře se tak před námi vnitřní svět.
Hrdlička, Josef; Soukupová, Klára; Špína, Michal (eds.): Básně...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2016
recenze
60%
Editoři nezastírají, že „literární turistika“ stála u zrodu nejednoho z textů knihy. Ta ale nyní může čtenáře inspirovat k jejich vlastním turistickým výpravám do dosud neznámých prostředí a zemí. Současně jim ale třeba poodhalí další paměťové vrstvy (či netušené aspekty genia loci) i u těch míst, která pokládali za dávno známá, nudná a všední.
Konůpek, Jiří: Studie a stati o francouzské literatuře
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 9. 5. 2016
recenze
90%
Kniha romanisty Konůpka seznamuje čtenáře s výborem jeho kritických úvah a reflexí. Téměř tři desítky autorových prací z rozmezí let 1958 až 1968 ukazují šíři jeho odborného zájmu. Konůpkovy studie se často stávaly doslovy knih, bez nichž si dnes některá vydání možná nedovedeme ani představit. Výběr statí je doprovázen pečlivým editorským úvodem včetně ucelené Konůpkovy bibliografie.
Iľnyckyj, Mykola: Formuly osjahannja Antonyča
Autor článku: Ivan Jackanin - 9. 5. 2016
recenze
70%
Tvorba ukrajinského básnika Bohdana Ihora Antonyča (1909–1937) aj naďalej priťahuje a bude priťahovať nielen milovníkov poézie. Vo svojej poézii ukázal odchádzajúcu krásu, ale zároveň sa dotkol otázok, ktoré vzrušujú súčasníka.
Richterová, Sylvie: Eseje o české literatuře
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 4. 2016
recenze
70%
Ve svém uvažování o literatuře se autorka neřídí předem danou a jasně definovanou metodou. Snad poněkud nesystematicky, ale s o to větší naléhavostí analyzuje vybraná literární díla v kontextu aktuálních hrozeb a krizí, jimž podle ní čelí současná euroamerická kultura.
Černý, Václav: Literární pondělí: Texty z Lidových novin 1936–1938
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 4. 2016
recenze
90%
Sebrané recenze a kulturní glosy romanisty Václava Černého pocházejí z jeho dvouletého angažmá v Lidových novinách. Texty potěší ty čtenáře, kteří dosud a rádi čerpají z jeho prací a úvah o kultuře a etice (mravnosti), o existencialismu, o divadle, o samotě, o svobodě, náboženství či o Bohu.
Říha, Ivo; Studený, Jiří (eds.): Sedm statečných a spol.
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 28. 3. 2016
recenze
60%
Na rozdíl od běžných sborníků věnujících se střetávání genderu a literatury tato monografie nezabíhá do historie, ale věnuje se polistopadové současnosti. Navíc oproti feminismem a rodovou daností zatíženému termínu „ženské psaní“ zdůrazňuje estetickou hodnotu díla.
Mantel, Hilary: Wolf Hall
Autor článku: Jiří Hron - 14. 3. 2016
kritika překladu
V souladu s pravidly žánru má i text historického románu Wolf Hall Hilary Mantelové tři výrazné součásti: dialogy, vyprávění a popis. Dokáže český překlad vystihnout to, co je v původním textu přirozené, nápadné, anebo případně upozaděné? Komentář vychází z detailního srovnání jedné kapitoly.
Čep, Jan: Kniha týdne
Autor článku: Jan Zatloukal - 9. 3. 2016
ukázka
Jan Čep se několikrát ve své autobiografii vyznává z celoživotní vášně četby. Považoval ji za nezbytnou ke zdravému a vyrovnanému životu každého člověka a měl za zlé moderní společnosti, zahlcené všemožnými rušivými hluky, že redukuje čas a prostor, který dříve lidé věnovali četbě.
Čep, Jan: Kniha týdne
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 3. 2016
recenze
70%
Kniha představuje cenné svědectví o nerovném boji spisovatele proti totalitnímu režimu, který mu vzal možnost komunikovat se svými čtenáři. Otázkou je, jestli pro mnohé z knih, o kterých Čep referoval, už není pozdě a jestli její vydání pomůže autorovi vrátit v našem obecném kulturním povědomí takové místo, jaké by si zasloužil.
Vučka, Tomáš: Cesta za modrým světlem: Meditace nad texty Jaroslava...
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 3. 2016
recenze
80%
Tomáš Vučka (*1977) je literární historik působící na FF UK. V dětství mu učaroval literární svět Jaroslava Foglara; neboli jeho slovy patřil k těm, kteří vzali foglarovky do ruky „v ten jediný a neopakovatelný moment rychle prchajícího chlapectví“. Byl také členem chlapeckého klubu a skautem. Jako odborník na literaturu se po letech k Foglarovým textům vrátil a výsledkem je jeho poutavá kniha Cesta za modrým světlem: Meditace nad texty Jaroslava Foglara.
Meister, Lova (nakladatelství Aspekt)
Autor článku: Marie Voslářová - 4. 3. 2016
rozhovor
Malé švédské nakladatelství Aspekt se zaměřuje na překlady současné české literatury. V těchto dnech vydává Pravidla směšného chování Emila Hakla. Proč to vlastně dělá?
Skovajsa, Ondřej: Psaný hlas
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 2. 2016
recenze
60%
Skovajsovo pojetí mesiášské role básníka může leckomu připadat jako svatokrádežné. Koresponduje ovšem s tím, jak o literatuře dnes uvažuje například směr zvaný biblioterapie. Takový přístup k umění se nemusí líbit každému, ale podle mne je celkem perspektivní.
Michel, Bernard: Sacher-Masoch
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 2. 2016
recenze
80%
K některým autorovým tvrzením můžeme mít drobné výhrady. Celkově si ale české vydání knihy zasluhuje chválu: přibližuje nám osobnost, která byla všestrannější a měla s českým prostředím společného více, než se u nás obyčejně soudí.
Wögerbauer, Michael et al.: V obecném zájmu
Autor článku: Pavel Janáček, Petr Píša, Petr Šámal a Michael Wög - 13. 12. 2015
ukázka
Přítomná kniha je příliš rozsáhlá na to, aby ji každý uživatel četl od začátku do konce. Zároveň je do takové míry jednotně koncipovaná, že pokus o její soustavnou četbu nepochybně stojí za to.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 21:
1
2
3
4
5
6
7
8
9