Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr přírodní vědy
Poslední články
60%
Marshall, George: Ani na to nemyslete
Pavel Pecháček - 23. 6. 2022
80%
Magnason, Andri Snær: O času a vodě
Barbora Grečnerová - 8. 6. 2022
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
Nejčtenější články
80%
Magnason, Andri Snær: O času a vodě
Barbora Grečnerová - 8. 6. 2022
60%
Marshall, George: Ani na to nemyslete
Pavel Pecháček - 23. 6. 2022
60%
Poliaková, Martina; Radovanovič, Dušan a kol.: Proč má zebra...
Jan Lukavec - 12. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
100 hoaxů a omylů
Autor článku: Marek Jančík - 19. 7. 2019
recenze
60%
Sbírka nejrůznějších omylů, podvodů a slepých uliček v cestě za poznáním je poměrně inspirativní a snad bude lákat k občasnému zalistování – ať už pro pobavení, či pro rychlé dohledání stručných argumentů.
Ackerman, Jennifer: Genialita ptáků
Autor článku: Pavel Pecháček - 10. 2. 2019
recenze
70%
Ještě před pár desetiletími jsme byli přesvědčeni, že ptáci jsou se svými maličkatými mozky odsouzení k životu nepříliš inteligentních tvorů, jejichž chování je víceméně přesně naprogramováno a jež jakákoli výraznější změna podmínek snadno vyvede z míry. V posledních desetiletích se však stále jasněji ukazuje, že kognitivní dovednosti ptáků jsou i díky specifické stavbě mozku mnohdy daleko vyšší, než jsme se domnívali.
Aldersey-Williams, Hugh: Periodické příběhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 3. 2. 2017
recenze
90%
Chemické prvky nejsou jen nedílnou složkou všech věcí kolem nás, ale jejich význam prostupuje doslova celou společností. Některé se staly nástrojem moci, jiné ozdobou, další nezbytnou součástí průmyslu i našeho každodenního života. Nezbývá než se ponořit do Periodických příběhů a prozkoumat jejich báječný svět.
Al-Khalili, Jim; McFadden, Johnjoe: Život na hraně
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 2. 2020
recenze
80%
Vyčerpávající úvod do rychle se rozvíjejícího vědeckého odvětví, v němž se snoubí kvantová mechanika s biologií. Ačkoli to na první pohled může vypadat jako spojení trochu pošetilé, už dnes existují přesvědčivé důkazy, že se kvantové jevy na některých základních aspektech života skutečně podílejí. Ambice kvantové biologie jsou však nesrovnatelně větší.
Archibald, John: 1 + 1 = 1: Rovnice života a symbiotická ®evoluce
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 8. 2017
recenze
70%
Většina populárně naučných knih zabývajících se biologickou evolucí se obvykle soustřeďuje na nápadné a dobře známé mnohobuněčné organismy, nejčastěji na několik oblíbených skupin živočichů. Nejenže tak opomíjí značnou část veškeré biologické rozmanitosti, ale i většinu času, po který život na Zemi existuje. A v důsledku trestuhodně upozaďuje klíčovou událost, bez níž by život na Zemi nikdy nebyl takový, jaký jej známe – vznik eukaryotické buňky.
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
recenze
80%
Humorná, poučná a nadmíru čtivá kniha zachycuje počátky kariéry Davida Attenborougha a ukazuje, jak se z britského televizního producenta stala legenda dokumentárních filmů o přírodě, která za více než půlstoletí představila divákům nejpodivuhodnější tvory ze všech koutů naší úžasné planety.
Attenborough, David: Život na naší planetě
Autor článku: Pavel Pecháček - 6. 6. 2021
recenze
70%
Rozpínající se lidstvo ohrožuje svými neuváženými činy stabilitu biosféry, což se mu nakonec může šeredně vymstít. Náprava situace by přitom podle světoznámého britského popularizátora a přírodovědce nemusela být tak drastická, jak se nás odpůrci šetrnější environmentální politiky snaží přesvědčit. Jen to bude vyžadovat přehodnocení našeho přístupu k přírodě i role, kterou v ní hrajeme.
Balážová, Alena; Kolář, Filip; Fíla, Jan; Mikát, Michael; Baláž,...
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 5. 2017
recenze
70%
Rozmnožování je jedním ze základních atributů života a též jednou z nejzajímavějších oblastí biologie jako takové. Pětice mladých českých badatelů téma zpracovala na nevelké ploše neobyčejně plasticky a srozumitelně.
Barrow, John D.: Sto důležitých věcí o matematice a umění, které...
Autor článku: Pavel Pecháček - 27. 2. 2017
recenze
70%
Matematika a umění? I to jde dohromady, jak se nás svou nejnovější knihou snaží přesvědčit John Barrow. Ve výsledku nakonec nejde ani tak o umění jako o populární představení nejrozmanitějších matematických problémů a zajímavostí. Vzhledem k formátu se nejedná o hlubší vhled do nějaké ucelenější problematiky, ale spíše o zábavnou a poučnou mozaiku mnoha pozoruhodných jednotlivostí.
Barrow, John D.: Vesmír plný umění
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 11. 2013
recenze
60%
Ke každému jevu, který dnes u člověka přetrval, můžeme vymyslet spoustu podobných „vysvětlení“, jaká nabízí Barrow. Mohla by to být i zábavná společenská hra nebo alespoň námět na cvičení intelektu za dlouhých zimních večerů. Přitahují vás hory? Našim předkům poskytovaly skvělý rozhled a pomáhaly jim spatřit blížící se kořist nebo predátora. Lezete rádi na skalnaté srázy? Žádný div: pralidé z nich přece shazovali mamuty.
Bauman, Milan: Mozek
Autor článku: Pavel Pecháček - 6. 3. 2020
recenze
30%
Popularizace vědy je tvrdá řehole a je třeba nebrat ji na lehkou váhu, má-li vést k hodnotnému výsledku schopnému oslovit vybíravého čtenáře. Kniha českého autora věnovaná mozku dokládá, že pouze dobrá vůle nestačí. I přes spoustu zajímavých dílčích informací totiž vzhledem k řadě neduhů selhává jako celek.
Bauman, Milan: Štvanci touhy
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 7. 2019
recenze
60%
Kniha koncipovaná jako koláž populárně naučných textů a anonymních erotických zpovědí a inzerátů z internetu může působit kuriózně až bizarně, pro úplné laiky ale přesto může jistou osvětu naplnit.
Bečvářová, Martina: České kořeny bulharské matematiky
Autor článku: Marcel Černý - 3. 12. 2009
recenze
Autorčina nejnovější kniha se podstatným způsobem dotýká problematiky české kulturní účasti v životě novodobého Bulharska (běžně se setkáváme i s pojmy „česká intelektuální expanze“, „česká kulturní okupace“ či „civilizátorská úloha Čechů“), jež je již tradičním, ačkoli stále aktuálním předmětem české bulharistiky a bulharské bohemistiky.
Bečvářová, Martina: České kořeny bulharské matematiky
Autor článku: Martina Bečvářová, Marcel Černý - 3. 12. 2009
ukázka
Za takového pozorování přírody a lidí, cesta rychle míjela a brzo jsme zastavili v Kutlovicích. Zde proměňovali jsme koně. Vedle samé pošty rozbil stánek svůj kebabčija. Dovedně s plechovými kleštěmi (maša) obracel na skáře (roštu) nějaké kousky masa, jejichž libá vůně se šířila až k nosu mému.
Begall, Sabine; Burda, Hynek; Mihulka, Stanislav; Storch, David;...
Autor článku: Pavel Pecháček - 9. 4. 2017
recenze
90%
Mezi laickou veřejností stále přežívá zjednodušená představa, jak se vlastně život na Zemi vyvíjel a vyvíjí. Autoři již klasické knihy na toto téma se po třinácti letech od prvního vydání vracejí na scénu s přepracovaným a výrazně rozšířeným spisem a srozumitelně, vtipně a erudovaně nás informují, jak to s tou evolucí je.
Bekoff, Marc: Emoce zvířat
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 11. 2018
recenze
70%
Před sto lety byli spisovatelé, kteří se pokoušeli vcítit do zvířat, tehdejšími přírodozpytci odsuzováni. Dnes víme, že zvířata cítí a vnímají a přitom naším přičiněním „prožívají trápení a muka“. Etolog Marc Bekoff se přimlouvá, aby při vědeckém poznávání přírody byly brány v potaz i zvířecí historky.
Bellos, Alex: Alex za zrcadlem
Autor článku: Pavel Pecháček - 23. 2. 2017
recenze
80%
Alex Bellos nás ve své nejnovější knize bere na výpravu do úžasného světa matematiky. S humorem i lehkostí představuje různé pozoruhodné otázky a objasňuje, jakým způsobem se matematika promítá do našeho života.
Bellos, Alex: Alexova dobrodružství v zemi čísel
Autor článku: Pavel Pecháček - 22. 2. 2017
recenze
80%
Matematika nemusí být tím strašákem, kterého si mnozí pamatují ze školních let. Alex Bellos představuje čísla od jejich zrození během přechodu lidské společnosti k zemědělství a obchodu až po využití matematiky ve statistice, hazardu a všelijakých dalších oblastech.
Berg, Peter: Biozahradničení: Základní kurz
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 27. 3. 2018
recenze
90%
Biozahradničení Petera Berga je skutečně užitečný průvodce po všem podstatném, s čím se při založení a dalším obhospodařování zahrady podle biologicko-dynamických postupů můžete setkat.
Berge, Bjørn: Země, které zmizely
Autor článku: Jitka Jindřišková - 15. 3. 2020
recenze
Spíše o závislých územích než o samostatných státních útvarech pojednává kniha Země, které zmizely a možná se až příliš soustřeďuje na filatelistické rarity. Přesto si zájemci o dějiny a historickou geografii díky mnoha zajímavostem a velkorysému grafickému zpracování přijdou na své.
Betlach, Jan; Hejna, Petr; Šteiner, Ivo: Pitva: Historie poznávání...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2017
recenze
60%
Co prozradila pitva Tutanchamona či Marilyn Monroe? Kde se nacházejí nejslavnější původní české mumie? Co je to digitální či psychologická pitva? Jaká je globální a jaká česká historie pitvání lidských těl? Jak se k této praxi stavějí hlavní náboženství? A jaký je vztah mezi pitváním a uměním? Kniha Pitva nabízí zajímavé poznatky nejen lékařům.
Bičák, Jiří (ed.): O hvězdách, oceánech a lidstvu
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 10. 2016
recenze
70%
Kterými záhadami se zabývá současná věda? Jaká etická dilemata dnes vědci řeší? A co je nejvíce trápí? I na tyto otázky odpovídá kniha přinášející příspěvky špičkových britských odborníků.
Blackbourn, David: Podmaňování přírody
Autor článku: Jiří Gojda - 3. 10. 2009
ukázka
Je obtížné pochopit sám rozsah nové půdy získané v letech 1740–1786, kdy byl Fridrich II. na trůně. Tato činnost začala v prvním desetiletí jeho vlády projektem Oderbruchu a řadou dalších, skromnějších v Priegnitzi, štětínských slatinách a údolí Döllnu.
Blackbourn, David: Podmaňování přírody
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 11. 2009
recenze
„Podmaňovat“ se dá lecjak a leccos: člověk přírodu, jeden stát území státu jiného, muž ženu.
Boehm, Christopher: Hierarchie v pralesích
Autor článku: Pavel Pecháček - 24. 6. 2020
recenze
80%
Jsou lidé přirozeně hierarchické, nebo rovnostářské bytosti? Na tuto otázku hledá odpověď zevrubná monografie amerického antropologa, která čtenáře provede evolucí politického uspořádání hominidů, od jeho despotických počátků u šimpanzů a dalších afrických primátů přes rovnostářskou mezihru lovců a sběračů po flexibilní současnost.
Bojs, Karin
Autor článku: Pavel Pecháček - 22. 3. 2020
aktualita
Švédská autorka úspěšné knihy „Mých prvních 54 000 let“ během besedy v Praze mluvila o osidlování Evropy moderním člověkem či o významu migrace při šíření zemědělství a indoevropských jazyků z Asie. Dotkla se však i otázky politického zneužívání genetiky a zmínila osobní motivy, jež podnítily zrod její knihy, přístupně shrnující aktuální poznatky z oblasti archeogenetiky.
Bojs, Karin: Mých prvních 54 000 let
Autor článku: Pavel Pecháček - 16. 12. 2018
recenze
80%
Jak se na evoluci moderních lidí podíleli neandrtálci? Čím se kdysi živili lovci a sběrači z různých oblastí Evropy? Kdy a kde vzniklo zemědělství? Známe původ indoevropských jazyků? Nejen na tyto otázky se snaží s využitím výsledků nejnovějších archeologických a evolučně-genetických výzkumů najít odpověď informačně nabitá kniha švédské novinářky, ověnčená prestižní Augustovou cenou.
Bradshaw, John: Cesta do psí mysli. Co psi cítí, jak myslí,...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 5. 2015
recenze
80%
Jak psi vnímají svět kolem sebe? Jsou například schopni skutečně prožívat pocity viny či žárlivosti? Je pravda, že jsou vydáni na milost a nemilost svým emocím? Tím vším se John Bradshaw zabývá ve své knize. Někdy mu nezbývá, než poctivě přiznat, že toho o vnitřním světě psů nevíme mnoho. I tak ale kniha přináší průměrně informovanému čtenáři velkou dávku poznatků, které vycházejí z četných a mnohdy sofistikovaných experimentů, jež byly se psy prováděny.
Bradshaw, John: Cesta do psí mysli. Co psi cítí, jak myslí,...
Autor článku: Jana Dušková - 12. 5. 2015
ukázka
Na rozdíl od jiných psovitých mají domácí psi rovněž příležitost učit se od lidí. Těsná spolupráce, která může vzniknout mezi člověkem a psem, naznačuje, že domestikace pravděpodobně tyto aspekty psí inteligence ještě zlepšila.
Brunning, Andy: Proč pláčeme při krájení cibule?
Autor článku: Pavel Pecháček - 7. 3. 2019
recenze
70%
Pakliže vás zajímá, proč nakrojené avokádo tak rychle hnědne, jestli absint způsobuje halucinace nebo proč někomu po chřestu zapáchá moč, výběru této sympatické příručky, která jednoduše a zábavně popisuje chemické procesy stojící v pozadí mnoha otázek spjatých s nejrůznějšími potravinami, určitě litovat nebudete.
další strana
Strana 1 / 9:
1
2
3
4
5