Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr přírodní vědy
Poslední články
70%
Osterholm, Michael T.: Neviditelní zabijáci
Pavel Pecháček - 14. 2. 2021
70%
Válka, Jan a kol.: Nos neschováš
Jan Lukavec - 10. 1. 2021
90%
Cílek, Václav a kol.: Krajem Joachima Barranda
Pavel Pecháček - 8. 12. 2020
Nejčtenější články
70%
Osterholm, Michael T.: Neviditelní zabijáci
Pavel Pecháček - 14. 2. 2021
60%
Poliaková, Martina; Radovanovič, Dušan a kol.: Proč má zebra...
Jan Lukavec - 12. 1. 2017
80%
Sinclair, David: Konec stárnutí
Pavel Pecháček - 22. 11. 2020
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Osterholm, Michael T.: Neviditelní zabijáci
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 2. 2021
recenze
70%
Podle autorů nové knihy o patogenních organismech, která vznikla ještě před příchodem covidu-19, jsou infekční choroby vedle jaderné války, srážky s asteroidem a globální změny klimatu jednou ze čtyř věcí, které mají potenciál negativně ovlivnit celou planetu. A po současných zkušenostech jim nelze než dát za pravdu.
Válka, Jan a kol.: Nos neschováš
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 1. 2021
recenze
70%
Mnohovrstevnaté pojednání o nose, ve své komplexnosti první svého druhu u nás. Mimo jiné vyzývá, abychom přijali živočišné dědictví čichu, které nás ovlivňuje více, než si mnozí přiznávají.
Cílek, Václav a kol.: Krajem Joachima Barranda
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 12. 2020
recenze
90%
Barandien – geologicky i paleontologicky jedinečná oblast mezi Kutnou Horou, Prahou a Plzní, pojmenovaná na počest francouzského badatele Joachima Barranda – se v bohatě ilustrované publikaci ukazuje v proměnách času od starohor a prvohor až po současnost. Vedle textů, na nichž se podílela řada českých odborníků, mnoha fotografií a rekonstrukcí dávných tvorů, kteří území obývali, nabízí kniha tipy na výlety do nejkrásnějších zákoutí středočeské krajiny.
Tegmark, Max: Život 3.0
Autor článku: Marek Jančík - 4. 12. 2020
recenze
80%
Překročením technologického prahu, za nímž umělá inteligence už nikdy nebude taková, jakou ji zatím známe, se jako lidstvo rozhodně nedostaneme do světa Cameronova Terminátora. Spekulativních scénářů možného vývoje ovšem existuje nespočet. Americký popularizátor vědy důkladně rozebírá přidružená rizika i výhody a na detailních příkladech s pomocí logických argumentů přesvědčuje čtenáře o nutnosti zabývat se daným tématem jako jednou z klíčových výzev blízké budoucnosti.
Nesse, Randolph M.: Proč je dobré cítit se špatně
Autor článku: Pavel Pecháček - 29. 11. 2020
recenze
80%
Proč existuje smutek, žal nebo žárlivost? Jsou špatná nálada či úzkost opravdu něčím, čemu je nutné se vždy a za každou cenu bránit? Co je příčinou duševních poruch a proč jsou tak časté? Jaký význam hrají v našem životě emoce a jak vznikly? Zodpovězení těchto otázek není důležité jen pro hlubší porozumění lidské mysli, ale mohlo by přispět také k lepší psychiatrické péči. Ve snaze je vyřešit se však často zapomíná na jeden důležitý faktor: evoluci.
Sinclair, David: Konec stárnutí
Autor článku: Pavel Pecháček - 22. 11. 2020
recenze
80%
Stárnutí a smrt jsou nedílnou součástí života a tak to prostě je. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat, jak by řekl klasik. Je však stárnutí skutečně nezvratné? Podle australského biologa nikoli a zanícenost, s níž obhajuje své přesvědčení, patrně nalomí i ty, kdo tuto myšlenku dosud zavrhovali jako pošetilou.
Sheldrake, Merlin: Propletený život
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 11. 2020
recenze
70%
Proč mají lanýže tak pronikavou vůni? Jak na nás působí psilocybin? Kolik je na světě druhů hub? Proč jsou lišejníky tak odolné? A jak nám mohou houby pomoct s hromadami odpadů? To je jen několik otázek, na něž odpovídá knižní prvotina britského vědce a vášnivého mykologa, který ukazuje, že význam hub pro pozemský život je mnohem větší, než by se na první pohled mohlo zdát.
Toman, Jan: Evoluce3
Autor článku: Pavel Pecháček - 11. 9. 2020
recenze
80%
Evoluční biologie je disciplína nadmíru živá a v posledních letech se stále více vědců vymezuje proti mainstreamovému pohledu na evoluci, který podle nich nebere v potaz mnoho zásadních faktorů, jež se na utváření života na Zemi podílely. Jedním z takových „rebelských“ pohledů je i teorie zamrzlé evoluce, jejíž obhájci nezahálejí a v nové knize přidávají další důkazy na její podporu.
Dawkins, Richard: Rozplétání duhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 9. 8. 2020
recenze
80%
Kniha slavného britského biologa ukazuje, že věda objasňováním podstaty různých dříve záhadných jevů nebere světu jeho kouzlo, ale sama může sloužit jako zdroj básnické inspirace a naplňovat touhu po „zázraku“. A to mnohem lépe i bezpečněji než astrologové a podobní šarlatáni.
Finlay, B. Brett; Finlay, Jessica M.: Mikrobiom lidského těla
Autor článku: Pavel Pecháček - 4. 8. 2020
recenze
70%
Mikrobi nás na naší evoluční cestě provázejí již miliony let a stále jasněji se ukazuje, že různými způsoby, známými i neznámými, ovlivňují mnoho aspektů našeho zdraví. Poslední výzkumy naznačují, že zdravý mikrobiom není důležitý jen pro správnou funkci střev, jak už ostatně poměrně dlouho víme, ale pokud dojde k jeho vychýlení z rovnováhy, může to vést k rozvoji mnoha nemocí, od rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění po Parkinsonovu chorobu či žaludeční vředy.
Tyson, Neil deGrasse: Astrofyzika pro lidi ve spěchu
Autor článku: Pavel Pecháček - 26. 7. 2020
recenze
70%
Co víme o temné hmotě a temné energii? Kterou planetu obíhají měsíce pojmenované po postavách ze Shakespearových her? Kdo poprvé zaznamenal existenci infračerveného záření? A co nám o minulosti vesmíru prozrazuje reliktní záření? Odpovědi poskytuje sympatická knížka známého amerického astrofyzika.
Boehm, Christopher: Hierarchie v pralesích
Autor článku: Pavel Pecháček - 24. 6. 2020
recenze
80%
Jsou lidé přirozeně hierarchické, nebo rovnostářské bytosti? Na tuto otázku hledá odpověď zevrubná monografie amerického antropologa, která čtenáře provede evolucí politického uspořádání hominidů, od jeho despotických počátků u šimpanzů a dalších afrických primátů přes rovnostářskou mezihru lovců a sběračů po flexibilní současnost.
Cleaves II, H. James; Mesler, Bill: Stručné dějiny stvoření
Autor článku: Pavel Pecháček - 7. 6. 2020
recenze
80%
Otázka „Jak vznikl život?“ je jednou z nejdůležitějších, bohužel však také nejnepřístupnějších, jaké si dnes může věda položit. Nepokládá si ji ale jen současná věda. Za více než dva tisíce let se ji pokoušeli z různých úhlů uchopit mnozí, a byť nikdo s definitivní odpovědí dosud nepřišel, samo její hledání nám pomáhá lépe porozumět povaze života jako takového, jak dokládá nevšední kniha dvou amerických autorů.
Montgomery, Sy: Mají chobotnice duši?
Autor článku: Pavel Pecháček - 31. 5. 2020
recenze
70%
Více než dvě třetiny zemského povrchu pokrývá oceán. Ten je domovem nespočtu pozoruhodných tvorů, jež svým vhledem a schopnostmi leckdy zastíní i nejbizarnější organismy ze stránek vědeckofantastických románů. Jedním z úžasných příkladů mořské fauny jsou chobotnice. Pro někoho snad na první pohled nevzhledná oslizlá monstra, na ten druhý však inteligentní tvorové, kteří nás mohou naučit mnohé o evoluci, ale i o nás samotných, jak ukazuje nejnovější kniha známé americké autorky knih o přírodě.
Sandberg, Sigri: Tma
Autor článku: Barbora Grečnerová - 29. 5. 2020
recenze
70%
Obliba populárně naučné literatury o koexistenci člověka a přírody roste. Pro skandinávské autory jde o téma hodně osobní, současně o něm umí psát jednoduše a poutavě. To je i případ norské novinářky Sigri Sandberg a její knihy pojednávající nejen o tmě, ale také o strachu z neznáma a lidské touze zbavit se všeho, co nejsme schopni pochopit a ovládnout.
Krása, Jan: Jak řeč ovlivnila člověka
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 5. 2020
recenze
70%
Jak spolu souviselo rozdělávání ohně, výroba kamenných nástrojů a rozvoj lidské řeči? Podle psychologa Krásy možná více, než si myslíme. Dobrodružná i trochu fantastická sonda do prehistorie lidské mysli.
Hemenway, Toby: Zahrada Gaii
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 3. 5. 2020
recenze
80%
Když se Toby Hemenway, původem biolog a výzkumník na poli genetiky a mikrobiologie, setkal s permakulturou, ocenil ji jako skutečný, smysluplný obor, který má velký potenciál změnit svět k lepšímu. Původní myšlenky Billa Mollisona a Davida Holmgrena obohatil o praktická vylepšení a pomohl jejich popularizaci a rozšíření do povědomí těch čtenářů a zájemců, jimž není osud planety lhostejný. A zrodila se Zahrada Gaii.
Parikka, Jussi: Geologie médií
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 4. 2020
recenze
70%
Prach, sníh, korály, špatně placení horníci. To vše autor shromáždil do své knihy, která přehodnocuje tradiční pojetí médií. Rehabilituje přitom některé romantické představy o naší planetě.
Shaw, Julia: Zlo
Autor článku: Pavel Pecháček - 19. 4. 2020
recenze
80%
Lidé mají přirozenou tendenci škatulkovat ostatní na dobré a zlé. Co je ale zlo? Je člověk, který někoho zabije, zlý? A co někdo, kdo trpí neobvyklou sexuální deviací, nebo terorista, jenž spáchá atentát? Je zlý psychopat, který nepociťuje empatii a bez skrupulí využívá jiné lidi? Kniha mladé německo-kanadské psycholožky ukazuje, že koncept zla není vůbec tak jednoznačný, jak s ním s oblibou nakládáme, a spíš než o ostatních vypovídá leccos o nás samotných.
Škácha, Pavel; Plášil, Jakub; Horák, Vladimír: Jáchymov
Autor článku: Pavel Pecháček - 12. 4. 2020
recenze
80%
Jáchymov tak, jak jej přinejmenším laická veřejnost moc nezná, totiž jako mineralogická lokalita světového významu. Vedle bohaté přehlídky nerostů však v knize nechybí ani kapitoly o historii zdejších dolů či podrobný popis nejvýznamnějších jáchymovských rudních žil.
Robb, Alice: Proč sníme?
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 4. 2020
recenze
80%
Vraťme snům jejich právoplatné místo ve světě, začněme s nimi zacházet jako se skutečnými a hlubokými prožitky, kterými také jsou, vyzývá v knize americká novinářka. A její argumenty jsou pádné a přesvědčivé.
Rovelli, Carlo: Řád času
Autor článku: Pavel Pecháček - 22. 3. 2020
recenze
90%
Nijak rozsáhlé, přesto hluboké a inspirativní pojednání o jevu, který na první pohled působí celkem nekomplikovaně, avšak bližší prozkoumání u něj ukazuje, že je kluzký jako úhoř. Řeč je o čase, jehož podstatu se srozumitelnou formou pokusil odhalit známý italský fyzik a spisovatel, který si pozornost tuzemských čtenářů získal už předchozími tituly, v nichž vedle různých zajímavostí z moderní fyziky představil i svou teorii smyčkové kvantové gravitace.
Bojs, Karin
Autor článku: Pavel Pecháček - 22. 3. 2020
aktualita
Švédská autorka úspěšné knihy „Mých prvních 54 000 let“ během besedy v Praze mluvila o osidlování Evropy moderním člověkem či o významu migrace při šíření zemědělství a indoevropských jazyků z Asie. Dotkla se však i otázky politického zneužívání genetiky a zmínila osobní motivy, jež podnítily zrod její knihy, přístupně shrnující aktuální poznatky z oblasti archeogenetiky.
Berge, Bjørn: Země, které zmizely
Autor článku: Jitka Jindřišková - 15. 3. 2020
recenze
Spíše o závislých územích než o samostatných státních útvarech pojednává kniha Země, které zmizely a možná se až příliš soustřeďuje na filatelistické rarity. Přesto si zájemci o dějiny a historickou geografii díky mnoha zajímavostem a velkorysému grafickému zpracování přijdou na své.
Ježek, Martin: Bylinková první pomoc
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 8. 3. 2020
recenze
40%
V posledních letech lze mezi lidmi zaznamenat sílící snahu o hlubší propojení s přírodou a návrat k fundamentální moudrosti, kterým jsme se pohodlným životem plným civilizačních a technologických výdobytků téměř odcizili. Jednou ze znalostí, jež si připomínáme, je využití bylin pro medicínské, kosmetické i kulinární účely. Útlá knížka Martina Ježka má být zřejmě jednoduchým pomocníkem usnadňujícím cestu do světa bylin. Otázkou ovšem je, zda je zvolený formát účelný a využitelný v praxi.
Bauman, Milan: Mozek
Autor článku: Pavel Pecháček - 6. 3. 2020
recenze
30%
Popularizace vědy je tvrdá řehole a je třeba nebrat ji na lehkou váhu, má-li vést k hodnotnému výsledku schopnému oslovit vybíravého čtenáře. Kniha českého autora věnovaná mozku dokládá, že pouze dobrá vůle nestačí. I přes spoustu zajímavých dílčích informací totiž vzhledem k řadě neduhů selhává jako celek.
Chown, Marcus: Nekonečno v dlani
Autor článku: Pavel Pecháček - 12. 2. 2020
recenze
70%
Co má krom barvy Slunce společného s banány? Jak vznikl Měsíc? Existuje spojení mezi parazity a evolucí pohlavního rozmnožování? Kde hledat mimozemský život? A co nám říká teorie relativy o nevýhodách bydlení ve vyšších patrech? Celkem padesát zajímavých vědeckých otázek s humorem i neskrývaným úžasem rozebírá ve své nejnovější knize jeden z předních vědeckých popularizátorů současnosti.
Al-Khalili, Jim; McFadden, Johnjoe: Život na hraně
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 2. 2020
recenze
80%
Vyčerpávající úvod do rychle se rozvíjejícího vědeckého odvětví, v němž se snoubí kvantová mechanika s biologií. Ačkoli to na první pohled může vypadat jako spojení trochu pošetilé, už dnes existují přesvědčivé důkazy, že se kvantové jevy na některých základních aspektech života skutečně podílejí. Ambice kvantové biologie jsou však nesrovnatelně větší.
Storl, Wolf-Dieter: Zahradníkův rok 2...
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 26. 1. 2020
recenze
80%
Bez plevele by příroda nemohla existovat. Životaschopné rostliny, které jako první osídlují nehostinné, vymýcené či vypálené plochy, vytvářejí v půdě semínkovou banku a třeba i desetiletí čekají na příležitost k růstu a rozmnožení, aby ochránily půdu před vysušením a erozí. Na našem pozemku pak bývají většinou bez použití drastických metod nezničitelné. Nová kniha Wolfa-Dietera Storla je důvěrně představuje, napomáhá docenit jejich přednosti a nalézt v nich užitečnou a krásnou součást zahrady.
du Sautoy, Marcus: Co nemůžeme poznat
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 1. 2020
recenze
70%
V rychlém sledu již druhá česky vydaná kniha britského matematika a autora řady populárně naučných publikací, který však protentokrát opouští dobře známé matematické vody a ptá se na samotnou podstatu lidského vědění. V pozoruhodné výpravě na hranice současného poznání se na základě toho, co už víme, pokouší vymezit, co patrně nikdy odhalit nedokážeme.
další strana
Strana 1 / 8:
1
2
3
4
5