Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr přírodní vědy
Poslední články
60%
Marshall, George: Ani na to nemyslete
Pavel Pecháček - 23. 6. 2022
80%
Magnason, Andri Snær: O času a vodě
Barbora Grečnerová - 8. 6. 2022
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
Nejčtenější články
80%
Magnason, Andri Snær: O času a vodě
Barbora Grečnerová - 8. 6. 2022
60%
Marshall, George: Ani na to nemyslete
Pavel Pecháček - 23. 6. 2022
60%
Poliaková, Martina; Radovanovič, Dušan a kol.: Proč má zebra...
Jan Lukavec - 12. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Marshall, George: Ani na to nemyslete
Autor článku: Pavel Pecháček - 23. 6. 2022
recenze
60%
Přestože klimatickou změnu většina z nás pokládá za zásadní celosvětový problém, ochota se s ní vypořádat je obvykle dosti vlažná. Co je na ní tak zvláštního, že jí nepřikládáme stejnou váhu jako například hrozbám vojenským a raději ji ignorujeme? Britský odborník na komunikaci ukazuje, že je to nejspíš ještě složitější, než jsme si mysleli, ale řešení existuje.
Magnason, Andri Snær: O času a vodě
Autor článku: Barbora Grečnerová - 8. 6. 2022
recenze
80%
Dlouho jsme si mysleli, že ledovce jsou věčné. Při pohledu na svatební fotografie svých prarodičů však Andri Snær Magnason zjišťuje, jak moc jsme se mýlili. Bestseller islandského spisovatele a (neúspěšného) prezidentského kandidáta kombinuje vědecká fakta s rodinnou historií a mýty. Je psaný emotivním jazykem, jemuž porozumí každý.
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
recenze
80%
Humorná, poučná a nadmíru čtivá kniha zachycuje počátky kariéry Davida Attenborougha a ukazuje, jak se z britského televizního producenta stala legenda dokumentárních filmů o přírodě, která za více než půlstoletí představila divákům nejpodivuhodnější tvory ze všech koutů naší úžasné planety.
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 5. 2022
recenze
70%
Kdy se lékaři začali zabývat významem larvální terapie pro čištění ran a záchranu životů? Skutečně akupunktura a sérum pravdy fungují? Kdy byla provedena první operace oka? A bude někdy možné zmrazit člověka a oživit ho o sto let později? Poučná sonda do dějin lékařství nenechá stranou ani psychoterapii či dilemata lidské nesmrtelnosti.
Russell, Stuart: Jako člověk
Autor článku: Pavel Pecháček - 29. 4. 2022
recenze
70%
Představuje další rozvoj umělé inteligence pro lidstvo spásu, která nám pomůže vyřešit řadu globálních problémů, nebo naopak smrtelné nebezpečí, které je třeba bez ohledu na jeho potenciál zadusit hned v zárodku? Ačkoli druhá možnost, tedy ukončit vývoj AI, není jen zbytečná, nýbrž i nereálná, ani ta první není zcela ideální. Pokud nechceme riskovat, že se naplní nejčernější scénáře známé z tolika filmů a knih, budeme muset současný, příliš benevolentní přístup přehodnotit.
Isaacson, Walter: Prolomený kód života
Autor článku: Pavel Pecháček - 10. 4. 2022
recenze
80%
Zevrubně vylíčený a mimořádně čtivý příběh jednoho z nejrevolučnějších objevů biologie za posledních několik desetiletí i všech badatelů, kteří se o něj zasloužili. Hlavní hvězdou knihy je však americká biochemička Jennifer Doudnaová, která za tento mimořádný počin získala v roce 2020 Nobelovu cenu.
Wohlleben, Peter: Přírodě na stopě
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 13. 3. 2022
recenze
60%
Nadšený ochránce přírody a autor rozsáhlé řady přírodovědných knih tentokrát zaměřil pozornost na divočinu v malém měřítku – na prostor zahrady. Poukazuje na skutečnost, že jakmile vykročíme ze dveří našeho domu, jsme obklopeni živoucím světem, jehož pestrost a variabilitu v průběhu ročních období i v postupujících klimatických změnách stojí za to pozorovat.
MacFarlane, Robert: Podzemí
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 3. 2022
recenze
80%
Po knize věnované horám se spisovatel a profesor literatury vydal opačným směrem. Vznikla tak inspirativní kniha o putování do hlubších vrstev zemské kůry, ale také po podstatě lidského těla a historii.
Fanta, Josef: Jiné klima – jiný les
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 3. 2022
recenze
80%
Co zapříčinilo kůrovcovou kalamitu, jaký dopad má změna klimatu na naše lesy a co bychom měli dělat, abychom se do budoucna vyhnuli dalšímu zhoršení situace? Cesta z krize existuje, třebaže bude trnitá, odpovídají odborníci.
Hejna, Michal: Člověk a podzemní svět
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 2. 2022
recenze
70%
Ponor do podzemního světa jeskyň autorovi slouží také jako vítaná příležitost k návratu do dob, kdy v existenci draků směli věřit i dospělí.
de Waal, Frans: Mámino poslední objetí
Autor článku: Pavel Pecháček - 20. 2. 2022
recenze
90%
Putovat po boku jednoho z nejvýznamnějších etologů posledních desetiletí emočním světem primátů a jiných živočichů nepřináší jen fascinující vhled do vnitřního života různých zvířat. Připomíná také to, jak scestné je odmítat emoce jako něco, co je ve srovnání s racionalitou podřadné, a ukazuje, že studiem emocí jiných savců, a nejen jejich, se můžeme leccos dozvědět i sami o sobě.
Trojí putování na nejvyšší vrcholky evropských zemí
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 1. 2022
přehled
Jak se dá psát o zlézání nejvyšších evropských hor? A je možné v podobných aktivitách hledat i jiný přesah než krásné výhledy?
Lesák, Ondřej: Dutá země
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 1. 2022
recenze
60%
První představy o duté Zemi se objevily už v antice, avšak největší oblibě se těšily od sedmnáctého do dvacátého století. Tehdy našly pevné místo v dílech několika vědců, řady pseudovědců i vícera spisovatelů. Vývoj hypotéz o duté Zemi a jejich recepci v dobrodružné a vědeckofantastické literatuře zkoumá poměrně útlá, ale zajímavá kniha českého autora.
Kol. aut.: Flóra
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 26. 12. 2021
recenze
70%
Oslava úžasné mnohotvárnosti a půvabu rostlinné říše na Zemi. Obsáhlá publikace poukazuje na zásadní funkce rostlin, díky kterým je na světě umožněn život dalších tvorů, a zároveň se věnuje i nejmenším detailům, jež nelze okem spatřit, popřípadě na první pohled neupoutají naši pozornost.
Oakes, Summer Rayne: Aby vás rostliny milovaly
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 24. 10. 2021
recenze
60%
Knihu známé americké environmentální aktivistky lze charakterizovat především jako manuál. Radí nám totiž, jak přistupovat k rostlinám, abychom objevili a ocenili jejich jedinečnou krásu, úžasné schopnosti a mimořádnou funkci, kterou na planetě zastávají.
Dragan, Andrzej: Kvantechismus
Autor článku: Pavel Pecháček - 5. 9. 2021
recenze
70%
Osobitá, vtipná, poučná i trochu šílená kniha polského fyzika, popularizátora vědy a fotografa přináší vedle netradičního nahlédnutí pod pokličku teorie relativity či kvantové mechaniky rovněž výlet do mnoha jiných oblastí lidského poznání, od myrmekologie po evoluci, a nechybí ani jízlivá kritika náboženství či nejedna divoká historika z autorova života.
Vojáček, Jan: Umění být zdráv
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 27. 8. 2021
recenze
60%
Myšlenka, že my sami si tvoříme svým psychickým nastavením a přístupem k životu nejrůznější onemocnění, není příliš populární, ale také jsme to pak právě jen a jen my, kdo máme tu kouzelnou moc se z nich zcela vyléčit. Jakékoli lpění je jedním z hlavních faktorů, proč se lidé ve stavu nemoci udržují a nemohou se uzdravit. Ovšem jsme-li ochotni ke změně, pak nám na cestě k pevnému zdraví může velmi pomoci funkční medicína, jíž se už léta věnuje lékař Jan Vojáček.
Mačura, Viktor a kol.: Stromy mě znají jménem
Autor článku: Elizaveta Getta - 22. 8. 2021
recenze
60%
První kniha, která zahrady představuje v maximální harmonii s přírodou i potřebami zahradníků zároveň. Nenucený návod, jak udělat alespoň malý kousek světa ekologičtější, krásnější, zdravější a radostnější pro sebe i okolí.
Žďárek, Jan: Ohroženi hmyzem?
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 8. 2021
recenze
90%
Co slyší octomilky, jak vidí motýli, k čemu všemu slouží feromony a jak se spolu dorozumívají mravenci? Objemná kniha významného českého entomologa skýtá fascinující pohled do smyslového světa hmyzu, který je mnohem bohatší, než si většina z nás vůbec dokáže představit.
Höschlová, Kristina: Lékařem mezi pouští a minami
Autor článku: Elizaveta Getta - 4. 7. 2021
recenze
Permanentní nebezpečí, krutost, stres, ale zároveň nekonečná trpělivost, úcta, velkorysost a neutuchající odvaha žít. Všestranně nadaní lékaři a „ideální“ pacienti. Nová kniha české záchranářky odhaluje všechny druhy emocí ve třech válkou zmítaných zemích.
Chamovitz, Daniel: Co rostlina ví
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 1. 7. 2021
recenze
60%
Rostou jako krystaly, také se navíc množí, ale více života v nich není. Tyto Aristotelovy myšlenky o rostlinách přetrvávaly po staletí a ještě v 19. století se vedly spory, jestli jsou květiny schopny pohlavního rozmnožování. Snad jako snaha tento nebetyčný omyl uvést na pravou míru a pomyslně splatit dluh, který jako lidé vůči vegetaci máme, zajímá téma rostlinného vědomí mnoho současných vědců i filozofů.
Martin, Michael: Podstata pouště
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 22. 6. 2021
recenze
70%
Známý německý geograf procestoval suché i mrazivé pouště celého světa. Při svých výpravách zkoumá nehostinné oblasti nadšeně a důkladně, se snahou pochopit geografické, demografické a sociální detaily, které pak zasvěceně a čtivě předává čtenářům. Jeho kniha je svědectvím o jedinečném světě vyprahlých krajin a jejich proměně v čase.
Safina, Carl: Řeč zvířat
Autor článku: Pavel Pecháček - 20. 6. 2021
recenze
80%
Zvířata sice už za bezduché stroje nepovažujeme, ale co o jejich mysli doopravdy víme? Co se v ní odehrává? Je pro nás její obsah zcela nepřístupný, nebo jej můžeme odvodit z vlastních zkušeností? A nezavání to antropomorfismem? Na tyto otázky se pokusil najít odpovědi americký ekolog, který se však nechtěl spoléhat jen na svědectví ostatních a uchýlil se přímo mezi ty, o nichž hovoří.
Hrušková, Marie; Hössl, Pavel: Lípy vlídné i majestátní
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 13. 6. 2021
recenze
60%
Mohutné prastaré lípy působí v krajině svým jedinečným půvabem, oduševnělostí a klidnou silou. Pro okolí představují nejen ozdobu, ale doslova požehnání v podobě chráněného životního prostoru, osvěžujícího stínu a léčivých vlastností. Není divu, že se nová kniha Marie Hruškové věnuje právě jim. Těchto pozoruhodných stromů v ní poznáme více než osmdesát, a to opět prostřednictvím krátkých příběhů a záplavy fotografií.
Horáček, Jiří; Drtinová, Daniela: Vědomí a realita
Autor článku: Pavel Pecháček - 11. 6. 2021
recenze
80%
Z podnětného rozhovoru známé moderátorky s předním českým psychiatrem vznikla hutná, leč fascinující kniha, která čerpá z nejnovějších vědeckých výzkumů i myšlenek řady novověkých filosofů a snaží se poodhalit podstatu lidského vědomí. Zároveň však pátrá i po jeho hranicích, jež ovlivňují náš pohled na svět a mohou stát za řadou problémů moderní společnosti.
Attenborough, David: Život na naší planetě
Autor článku: Pavel Pecháček - 6. 6. 2021
recenze
70%
Rozpínající se lidstvo ohrožuje svými neuváženými činy stabilitu biosféry, což se mu nakonec může šeredně vymstít. Náprava situace by přitom podle světoznámého britského popularizátora a přírodovědce nemusela být tak drastická, jak se nás odpůrci šetrnější environmentální politiky snaží přesvědčit. Jen to bude vyžadovat přehodnocení našeho přístupu k přírodě i role, kterou v ní hrajeme.
Dauncey, Elizabeth A., Larsson, Sonny: Smrtící rostliny
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 13. 5. 2021
recenze
80%
Nakladatelství Volvox Globator připravilo další skvělý počin přinášející poučení i radost nejen všem laickým milovníkům rostlin, ale i profesionálům, ať už z oboru botaniky, ekologie, či farmakologie. Zapálená botanička a zkušený lékárník společně vytvořili knihu dostatečně odbornou, přiměřeně obsáhlou, překvapivě zábavnou, a místy dokonce dobrodružnou.
Mancuso, Stefano: Revoluce rostlin
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 4. 2021
recenze
80%
Jsou rostliny vhodné leda tak ke zkrášlení balkonu či na jídlo, nebo toho nabízejí mnohem víc, například návod na řešení globálních problémů? Nejen nad tím se zamýšlí italský vědec, jenž láskou k zeleni nakazí i ty, kdo s rostlinami dosud nechtěli mít nic společného.
Petr, Jaroslav: Desatero smyslů
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 3. 2021
recenze
80%
Ojedinělá kniha známého českého popularizátora přináší stovky úžasných příběhů ze smyslového světa lidí i zvířat a ukazuje fascinující schopnost evoluce vypořádat se i s úkoly, které by každý rozumný designer odmítl jako směšné či nesplnitelné.
Osterholm, Michael T.: Neviditelní zabijáci
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 2. 2021
recenze
70%
Podle autorů nové knihy o patogenních organismech, která vznikla ještě před příchodem covidu-19, jsou infekční choroby vedle jaderné války, srážky s asteroidem a globální změny klimatu jednou ze čtyř věcí, které mají potenciál negativně ovlivnit celou planetu. A po současných zkušenostech jim nelze než dát za pravdu.
další strana
Strana 1 / 9:
1
2
3
4
5