Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr přírodní vědy
Poslední články
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
70%
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Jan Lukavec - 4. 5. 2022
70%
Russell, Stuart: Jako člověk
Pavel Pecháček - 29. 4. 2022
Nejčtenější články
70%
Russell, Stuart: Jako člověk
Pavel Pecháček - 29. 4. 2022
70%
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Jan Lukavec - 4. 5. 2022
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Fialová, Michaela; Klímová, Jarmila: Proč (a jak) psychosomatika...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 12. 2015
recenze
50%
Snaha autorek sumarizovat vědění o člověku z mnoha odlišných oblastí, myšlenkových tradic i úrovní poznání je jistě chvályhodná. V knize ale najdeme pasáže, které jsou skutečně zarážející, alespoň pro ty, kdo běžně nečtou texty autorů z oblasti new age.
Finlay, B. Brett; Finlay, Jessica M.: Mikrobiom lidského těla
Autor článku: Pavel Pecháček - 4. 8. 2020
recenze
70%
Mikrobi nás na naší evoluční cestě provázejí již miliony let a stále jasněji se ukazuje, že různými způsoby, známými i neznámými, ovlivňují mnoho aspektů našeho zdraví. Poslední výzkumy naznačují, že zdravý mikrobiom není důležitý jen pro správnou funkci střev, jak už ostatně poměrně dlouho víme, ale pokud dojde k jeho vychýlení z rovnováhy, může to vést k rozvoji mnoha nemocí, od rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění po Parkinsonovu chorobu či žaludeční vředy.
Flegr, Jaroslav: Milí pokusní králíci
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 6. 2017
recenze
60%
Autorova snaha využít sílu internetu k vědeckým účelům by mohla být jedině chvályhodná. Záleží však na tom, zda u něj převládne touha po bezpředsudečném získávání nových poznatků, nebo pokušení potírat zastánce odlišného světonázoru.
Flegr, Jaroslav: Zamrzlá evoluce aneb Je to jinak, pane Darwin
Autor článku: Pavel Pecháček - 13. 6. 2017
recenze
80%
Zamrzlá evoluce znovu na scéně. Vynikající kniha, již český biolog Jaroslav Flegr využil k popularizaci své teorie zamrzlé plasticity a která byla v roce 2007 oceněna Magnesií Literou, získala nový kabátek a vychází v druhém, rozšířeném vydání. Nutno však doznat, že rozšíření je to spíše kosmetické.
Fossel, Michael: Revoluční telomeráza
Autor článku: Pavel Pecháček - 24. 2. 2019
recenze
70%
Proč a jak stárneme? Jak to, že některé buňky stárnou, a jiné nikoli? Je stárnutí skutečně nevyhnutelné, nebo existuje nějaký prostředek, který by tento proces, považovaný za nedílnou součást života, dokázal zvrátit? Nedávné výzkumy ukazují, že určitá naděje existuje, a souvislost s praxí nemusí být tak daleko, jak se na první pohled zdá.
Fouts, Roger; Mills, Stephen Tukel: Nejbližší příbuzní. Co jsem...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 7. 2010
studie
„Když nám Charles Darwin řekl, že jsme spřízněni s opicemi, všichni jsme se probudili do hrozné noční můry. Ony jsou my. A za těch sto let, jež uplynula od té doby, jsme vyhladili miliony šimpanzů ze vzteku zrozeného z protestu, arogance a sobectví“.
Galfard, Christophe: Vesmír jako na dlani
Autor článku: Pavel Pecháček - 4. 6. 2017
recenze
80%
Pozoruhodná kniha, která nezkresleně, přesto neobyčejně srozumitelně představuje vesmír ve vší jeho kráse, pestrosti, složitosti i jednoduchosti. Stačí jen nastoupit a vydat se vstříc poznání.
Garfield, Simon: Prstem po mapě
Autor článku: Martin Liška - 20. 3. 2018
recenze
70%
Které malé dítě nelákaly mapy zobrazující daleké kraje slibující dobrodružství? Středoškolský zeměpis s písemkami postavenými na identifikaci řek, hor a měst na slepých mapách pak možná leckoho od kartografie odradil, mapy však přesto tvoří důležitou součást našeho všedního dne, byť to možná ani nevnímáme. Často nedoceněnou roli map v historii i dnešním světě objasňuje práce britského novináře.
Giboda, Michal: K věci: rozhovory s lidmi, kteří mají co říct...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 8. 2011
recenze
60%
Kniha K věci je souborem rozhovorů s lidmi, ať již s umělci, vědci, pedagogy či spisovateli s často svéráznou filozofií a životním postojem, které mohli čtenáři slyšet na Veřejných debatách v Českých Budějovicích. Na otázky postupně odpovídali osobnosti jako Milan Knížák, Bořek Šípek, Karel Hvížďala, Petr Vopěnka, Boris Cvek, Vladimír Kokolia, Cyril Höschl, Zdeněk Lukeš, Jindřich Štreit a Robin Šóen Heřman.
Goldin, Ian (ed.): Je planeta Země už plná?
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 12. 2016
recenze
70%
Kniha není schematická, nepředestírá katastrofické scénáře ani vize zaručeně růžové budoucnosti, neuchyluje se k teoriím spiknutí ani ke zkratkovitým řešením. Pouze suchým vědeckým jazykem a zcela realisticky poukazuje na budoucí šance i rizika.
Gómez, Joan: Neeukleidovské geometrie
Autor článku: Pavel Pecháček - 6. 5. 2018
recenze
80%
Nejnovější příspěvek z matematického světa přináší poutavý pohled na geometrie, v nichž platí poněkud jiná pravidla, než která nám ve škole vštěpovali v souvislosti s klasickou geometrií eukleidovskou. Přestože tyto neeukleidovské geometrie byly ještě před pár staletími v podstatě neznámé, dnes se s nimi třeba díky navigačním systémům setkáváme takřka denně.
Gooley, Tristan: Orientace v přírodě
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 3. 3. 2019
recenze
80%
Chceme-li pochytit něco z dovedností, jak se orientovat v přírodě bez navigačních přístrojů, Tristan Gooley bude jistě tím nejlepším průvodcem, který nám prozradí, jak si poradit za každé situace. Vedl horské expedice po celém světě, sám se plavil přes oceány a pilotoval malé letadlo do Afriky, na Antarktidu, přes Atlantik. Jaké jsou možnosti orientace v přírodě, ukazuje na svých kurzech a ve velmi podrobné a ucelené podobě nyní také v této publikaci.
Gracián, Enrique: Prvočísla
Autor článku: Pavel Pecháček - 11. 1. 2018
recenze
70%
Kolik existuje prvočísel? Jak bezpečně poznat, že jde o prvočíslo? A co to vlastně prvočísla jsou? První svazek nové knižní edice zaměřené na pozoruhodné matematické otázky srozumitelně a zábavně popisuje význam prvočísel v matematice i v každodenním životě a líčí zajímavou historii této zásadní, avšak dosud ne zcela probádané oblasti.
Grandin, Temple; Johnson, Catherine: Zvířata v překladu. Autistická...
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 2. 2016
recenze
80%
Rozdíly mezi nelidskými živočišnými druhy autorka příliš velkoryse přechází. Naopak bariéra, kterou mezi „normálními“ jedinci homo sapiens na straně jedné a autisty se zvířaty na straně druhé buduje, je zveličená. Jako jeden ze způsobů, jak nahlédnout do zvířecí mysli, ale její „autistické brýle“ nejsou vůbec špatné.
Greenfield, Susan: Změna myšlení
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 9. 2016
recenze
70%
Autorka vyslovuje přesvědčení, že její kniha by mohla společnosti 21. století otevřít netušené možnosti, jak využít potenciál mysli každého člověka jako nikdy předtím. V tom jsou její ambice přepjaté. Zároveň ale konstatujme, že její text patří k tomu lepšímu, co u nás na téma sociálních důsledků digitální revoluce vyšlo. Snaží se hledat cestu k tomu, jak technologie používat uváženě a s rozumem.
Hadot, Pierre: Závoj Isidin. Proměny pojmu přírody
Autor článku: nakladatelství Vyšehrad - 21. 6. 2010
anotace
"Nikdo ze smrtelníků neodhalí můj závoj“, stálo prý na podstavci sochy bohyně Isidy v Egyptě.
Hampl, Petr: O mravencích a lidech
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 3. 2018
recenze
80%
Jak se proměňoval obraz mravenců od pilných rolníků přes socialisty, fašisty a manažery až k počítačovým sítím? Zastánci tvrdého scientistického přístupu by knihu O mravencích a lidech možná ani neměli otevírat, ti, kdo připouštějí určitý aspekt hravosti, nahodilosti i sebeprojekce přítomný v našem poznávání světa, ji snad budou číst s chutí a užitkem.
Hanzelka, Petr: Květiny pro suché zahrady
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 4. 7. 2018
recenze
90%
Petr Hanzelka, kurátor sbírek trvalek a okrasných trav v Botanické zahradě v pražské Troji, navázal na svou publikaci Květiny pro každou zahradu. Vznikla velmi cenná a kvalitně zpracovaná zahradnická monografie, která se zabývá rostlinami vhodnými do suchých zahrad.
Hare, Brian; Yamamoto, Shinya (eds.): Bonobos
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 4. 2018
recenze
70%
Lidoopi holdující sexu a odmítající násilí. Takový je populární obraz šimpanzů bonobo. Postupně však vycházejí texty, které tuto charakteristiku zpřesňují či doplňují. Podívejme se podrobněji na jeden z těch nejnovějších.
Harris, Gabby: Od delfína ke psovi a zpět k člověku
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 2. 2018
recenze
60%
Kombinace duchovního přístupu ke zvířatům s behavioristickým tréninkem někdy působí legračně, ale má i nesporné výhody. Dosavadní vyznavače „zvířecích kultů“ může kniha přivést k reálnějšímu pohledu, který padne i na zvířecí fekálie, a přístupu založenému na pragmatické vědě dodává nový rozměr.
Hawking, Stephen: Černé díry
Autor článku: Pavel Pecháček - 1. 5. 2017
recenze
80%
Útlá kniha srozumitelnou formou přibližuje, co jsou to černé díry a jakou nejnovější teorií se jejich vlastnosti snaží uchopit autor Stručné historie času.
Heinzen, Thomas E. (et al.): Kůň, který uměl počítat
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 4. 2019
recenze
60%
Kniha představuje variace na témata, o kterých už u nás pojednaly některé starší tituly. Za přečtení stojí, v některých bodech se ale autoři vyjadřují až příliš sebejistě, přestože ke „kritickému myšlení“ by mělo patřit i stálé (sebe)zpochybňování.
Hejna, Michal: Člověk a podzemní svět
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 2. 2022
recenze
70%
Ponor do podzemního světa jeskyň autorovi slouží také jako vítaná příležitost k návratu do dob, kdy v existenci draků směli věřit i dospělí.
Hemenway, Toby: Zahrada Gaii
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 3. 5. 2020
recenze
80%
Když se Toby Hemenway, původem biolog a výzkumník na poli genetiky a mikrobiologie, setkal s permakulturou, ocenil ji jako skutečný, smysluplný obor, který má velký potenciál změnit svět k lepšímu. Původní myšlenky Billa Mollisona a Davida Holmgrena obohatil o praktická vylepšení a pomohl jejich popularizaci a rozšíření do povědomí těch čtenářů a zájemců, jimž není osud planety lhostejný. A zrodila se Zahrada Gaii.
Hofrichter, Robert: Tajný život hub
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 9. 12. 2018
recenze
70%
Zkoumání mimořádně zajímavých a v mnohém tajuplných organismů autor knihy propojuje se soukromým příběhem. Na základě tohoto spojení vznikla mimořádně čtivá a zábavná knížka, která funguje nejen jako exkurz do houbových tajů, ale zároveň jako Hofrichterovo osobní vyznání k této pozoruhodné říši.
Honzák, Radkin: Babičku potrkal jelen
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 6. 2012
recenze
70%
Babičku potrkal jelen, aneb, Co tomu říkáte doktore je pestrý komplet textů, který obsahuje autorovy osobní vzpomínky, články humorné i texty se závažnými tématy. K lékařství autor nepřistupuje jako „fachidiot“, ale naopak poutavě popisuje hraniční oblasti této disciplíny a zaměřuje se na ta témata, kde se medicína stýká s jiným oblastmi.
Horáček, Ivan: Lébensvelt
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 11. 2017
recenze
60%
Poutavé, inspirativní, a leckdy provokativní úvahy filozofujícího zoologa a surrealisty, mimo jiné známého znalce netopýrů, se pohybují na pomezí přírodních věd, kultury, ale i dalších oblastí.
Horáček, Jiří; Drtinová, Daniela: Vědomí a realita
Autor článku: Pavel Pecháček - 11. 6. 2021
recenze
80%
Z podnětného rozhovoru známé moderátorky s předním českým psychiatrem vznikla hutná, leč fascinující kniha, která čerpá z nejnovějších vědeckých výzkumů i myšlenek řady novověkých filosofů a snaží se poodhalit podstatu lidského vědomí. Zároveň však pátrá i po jeho hranicích, jež ovlivňují náš pohled na svět a mohou stát za řadou problémů moderní společnosti.
Horáček, Jiří; Höschl, Cyril; Kesner, Ladislav; Španiel, Filip:...
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 3. 2017
recenze
80%
V publikaci se sešly texty předních odborníků a její záběr je neobyčejně rozsáhlý. Inovativně propojuje různé obory, tedy neurologii s filozofií, estetikou, antropologií a etologií. Doporučit se dá všem, které zajímá aktuální stav bádání o lidské mysli a výhledy, kam se možná zaměří další výzkum. I těm, kteří doufají v překlenutí propasti mezi přírodními a humanitními vědami.
Höschlová, Kristina: Lékařem mezi pouští a minami
Autor článku: Elizaveta Getta - 4. 7. 2021
recenze
Permanentní nebezpečí, krutost, stres, ale zároveň nekonečná trpělivost, úcta, velkorysost a neutuchající odvaha žít. Všestranně nadaní lékaři a „ideální“ pacienti. Nová kniha české záchranářky odhaluje všechny druhy emocí ve třech válkou zmítaných zemích.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 9:
1
2
3
4
5
6
7