Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr přírodní vědy
Poslední články
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
70%
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Jan Lukavec - 4. 5. 2022
70%
Russell, Stuart: Jako člověk
Pavel Pecháček - 29. 4. 2022
Nejčtenější články
70%
Russell, Stuart: Jako člověk
Pavel Pecháček - 29. 4. 2022
70%
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Jan Lukavec - 4. 5. 2022
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Hrouda, Lubomír: Rostliny naší přírody
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 12. 5. 2019
recenze
90%
Botanik Lubomír Hrouda a ilustrátorka Anna Skoumalová-Hadačová spojili síly a společně vytvořili obdivuhodný akvarelový atlas obsahující stovky rostlin, které lze v současnosti najít v České republice. Jedná se po dlouhé době o mimořádný počin mezi botanickými encyklopediemi české provenience, a byl proto plným právem oceněn jako kniha roku nakladatelství Academia.
Hrušková, Marie: Stromy vypravují
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 2. 10. 2019
recenze
60%
Věkovité stromy v krajině nelze přehlédnout. Udivují nás svou krásou, mohutností i výdrží, s jakou se neúnavně každé jaro znovu zazelenají, byť jejich kmen už začíná trouchnivět. A jistě mnohé z nás ve stínu starobylé koruny napadlo, co všechno pamatují a co se muselo v jejich blízkosti odehrát. Marie Hrušková, inspirována historkami lidového vyprávění, nabízí jako odpověď tuto půvabnou knížku.
Hrušková, Marie; Hössl, Pavel: Lípy vlídné i majestátní
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 13. 6. 2021
recenze
60%
Mohutné prastaré lípy působí v krajině svým jedinečným půvabem, oduševnělostí a klidnou silou. Pro okolí představují nejen ozdobu, ale doslova požehnání v podobě chráněného životního prostoru, osvěžujícího stínu a léčivých vlastností. Není divu, že se nová kniha Marie Hruškové věnuje právě jim. Těchto pozoruhodných stromů v ní poznáme více než osmdesát, a to opět prostřednictvím krátkých příběhů a záplavy fotografií.
Huikari, Olavi: Zázračné stromy
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 8. 8. 2019
recenze
40%
Nakladatelství Dokořán ve své edici Pergamen přináší kratičké, výtvarně zaměřené ochutnávky velkých témat. Jsou postaveny na atraktivním grafickém zpracování, půvabných ilustracích a náznacích mystiky, a mohou být díky tomu vítaným dárkem pro milovníky krásných knih. Čtenář, který však hledá více než jen líbivou formu, může být někdy zklamán.
Hülswitt, Tobias; Brinzanik, Roman: Budeme žít věčně?...
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 1. 2013
recenze
60%
Jestliže skeptici v knize promlouvají umírněně, optimisté svým vizím popouštějí uzdu neomezeně a v tom je kniha výrazně technooptimisticky vychýlená. Co se týká plánované lidské nesmrtelnosti, tu by podle mne technologové měli raději přenechat tradičním náboženstvím. Ovšem příprava nato, že budeme moci mít jednou více končetin, než máme dnes, se nám možná bude hodit, a proto stojí za to o ní už teď alespoň uvažovat.
Cham, Jorge; Whiteson, Daniel: O čem víme prd
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 12. 2019
recenze
80%
Co je to temná hmota? Lze překonat rychlost světla? Kam se rozpíná vesmír? Proč hledáme teorii všeho? Existuje jinde ve vesmíru život? A proč běží čas pořád dopředu? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky sice neznáme, ale proč si to nepřiznat. Alespoň tak na to jdou autoři (trochu infantilně nazvané) knihy o vesmíru, která na příkladu toho, co všechno nevíme, ukazuje, že naše současné znalosti jsou i přesto úchvatné a jejich prohlubování nám v budoucnu bezpochyby přinese ještě spoustu zábavy.
Chamovitz, Daniel: Co rostlina ví
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 1. 7. 2021
recenze
60%
Rostou jako krystaly, také se navíc množí, ale více života v nich není. Tyto Aristotelovy myšlenky o rostlinách přetrvávaly po staletí a ještě v 19. století se vedly spory, jestli jsou květiny schopny pohlavního rozmnožování. Snad jako snaha tento nebetyčný omyl uvést na pravou míru a pomyslně splatit dluh, který jako lidé vůči vegetaci máme, zajímá téma rostlinného vědomí mnoho současných vědců i filozofů.
Chown, Marcus: Nekonečno v dlani
Autor článku: Pavel Pecháček - 12. 2. 2020
recenze
70%
Co má krom barvy Slunce společného s banány? Jak vznikl Měsíc? Existuje spojení mezi parazity a evolucí pohlavního rozmnožování? Kde hledat mimozemský život? A co nám říká teorie relativy o nevýhodách bydlení ve vyšších patrech? Celkem padesát zajímavých vědeckých otázek s humorem i neskrývaným úžasem rozebírá ve své nejnovější knize jeden z předních vědeckých popularizátorů současnosti.
Ibáñez, Raúl: Čtvrtý rozměr
Autor článku: Pavel Pecháček - 11. 2. 2018
recenze
80%
Minimálně od poloviny 19. století čtvrtý rozměr nepřestajně fascinuje a inspiruje matematiky, fyziky, spisovatele i malíře. Přes značnou popularitu celého fenoménu, již nyní přiživuje oblíbená strunová teorie, si nějaký ten čtyřrozměrný objekt dokáže představit skutečně málokdo. Za pokus to ale stojí, zvlášť je-li k dispozici svěží knižní průvodce čtyřrozměrnou říší se všemi jejími krásami i nesnázemi.
Isaacson, Walter: Prolomený kód života
Autor článku: Pavel Pecháček - 10. 4. 2022
recenze
80%
Zevrubně vylíčený a mimořádně čtivý příběh jednoho z nejrevolučnějších objevů biologie za posledních několik desetiletí i všech badatelů, kteří se o něj zasloužili. Hlavní hvězdou knihy je však americká biochemička Jennifer Doudnaová, která za tento mimořádný počin získala v roce 2020 Nobelovu cenu.
Jack, Albert: Smáli se Galileovi: Jak velcí vynálezci vytřeli...
Autor článku: Pavel Pecháček - 24. 9. 2017
recenze
70%
Čtivá a vtipná mozaika příběhů představuje desítky vynálezců, objevitelů, spisovatelů či hudebníků, kteří zásadním způsobem utvářeli podobu našeho dnešního světa – a jejichž smělé plány si zprvu vysloužily výsměch.
Ježek, Martin: Bylinková první pomoc
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 8. 3. 2020
recenze
40%
V posledních letech lze mezi lidmi zaznamenat sílící snahu o hlubší propojení s přírodou a návrat k fundamentální moudrosti, kterým jsme se pohodlným životem plným civilizačních a technologických výdobytků téměř odcizili. Jednou ze znalostí, jež si připomínáme, je využití bylin pro medicínské, kosmetické i kulinární účely. Útlá knížka Martina Ježka má být zřejmě jednoduchým pomocníkem usnadňujícím cestu do světa bylin. Otázkou ovšem je, zda je zvolený formát účelný a využitelný v praxi.
Kahneman, Daniel: Myšlení rychlé a pomalé
Autor článku: Daniel Hlas - 5. 4. 2014
recenze
Jen málokterá kniha se může pochlubit tak pozitivním hodnocením, jako právě Kahnemanova publikace Myšlení rychlé a pomalé (v originále Thinking, Fast and Slow). Daniel Kahneman je celosvětově uznávaný psycholog a nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2002. Zaslouženě.
Kakalios, James: Fyzika superhrdinů
Autor článku: Marek Jančík - 14. 10. 2018
recenze
70%
Nemožné situace a schopnosti, jimiž se americké superhrdinské komiksy hemží, americký fyzik zábavným a poučným způsobem dovádí do důsledků. Jeho svérázná učebnice středoškolské fyziky nabízí zároveň stručnou historii specifického komiksového žánru.
Kakalios, James: Fyzika všedních věcí
Autor článku: Pavel Pecháček - 23. 12. 2018
recenze
70%
Víte, jak funguje budík ve vašem mobilním telefonu? A platební karta? Co má společného tělesné teplo s čidly pro otvírání dveří? A proč se nás doktor ptá, jestli máme tetování, když nás posílá na vyšetření magnetickou rezonancí? Pakliže na tyto otázky nedokážete odpovědět, ale rádi byste to napravili, není lepší cesty než sáhnout po nejnovější knize amerického popularizátora vědy, který protentokrát nechal stranou své oblíbené superhrdiny a zaměřil se na každodenní život obyčejných smrtelníků.
Kaku, Michio: Budoucnost mysli: fascinující průvodce světem...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 1. 2016
recenze
70%
V budoucnosti se asi budou řešit nikoli technické těžkosti vylepšování člověka, ale spíše etická dilemata, zda to, co umíme, také smíme. Proto je chvályhodné, že autor pojednává o budoucím vývoji na pozadí děl krásné literatury a filmu. Jejich tvůrci totiž ony stále aktuálnější otázky tematizovali s velkým předstihem.
Kaku, Michio: Fyzika budoucnosti
Autor článku: Marek Jančík - 21. 7. 2013
recenze
70%
Michio Kaku je americký strunový fyzik a proslulý popularizátor vědy, jehož knihy mají status bestsellerů. Věnuje se nejen líčení tajů současné fyziky, jež jsou pro veřejnost bez barvitého přiblížení pomocí chytrých metafor a poutavých výkladů jen velmi těžko přístupné, ale též rozsáhlým spekulacím ohledně skrytých možností, které by mohl lidstvu přichystat technologický pokrok.
Kamen, Jiří: Báječný svět hub
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 11. 2017
recenze
80%
Dobrodružná výprava do bohaté kulturní historie hub, konkrétně těch, které jsou v košíku vidět, zaujme i zarytého antihoubaře a možná přispěje k jeho konverzi. Ať spisovatel a rozhlasový redaktor Jiří Kamen píše o houbách v jakýchkoli souvislostech, kosmických či komických, rozhodně je bere vážně. Se vším, co nám přinášejí i čím nás ohrožují.
Kania, Otakar: Fyzika prostoru
Autor článku: Petr Průša - 28. 3. 2018
recenze
10%
Oficiální fyzika uráží rozum, ignoruje skutečnost a patří na smetiště dějin. Alespoň podle elektronické knihy „pro poučené laiky“ od solitéra Otakara Kanii, který se v ní pokouší o vybudování zcela nové fyziky. Základní problém díla nespočívá v tom, že by něco nedokázalo vysvětlit, ale v tom, že dokáže vysvětlit úplně všechno. Zdá se, že jde o výtvor dalšího českého mašíbla neboli obzvláštníka, plný fantazie a sebejistoty.
Kean, Sam: Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny
Autor článku: Pavel Pecháček - 16. 4. 2017
recenze
60%
Všechno kolem nás se skládá z chemických prvků, patrně i proto nás tak fascinují. Ale co o nich vlastně víme? Jak vůbec vznikají? Jak to, že některé jsou kovové, a jiné ne? Proč jsou jedny jedovaté, kdežto bez dalších bychom nedokázali žít? Každý prvek skrývá zajímavé příběhy, některé z těch nejpozoruhodnějších předkládá americký spisovatel Sam Kean.
Kent, David J.: Tesla
Autor článku: Pavel Pecháček - 16. 4. 2018
recenze
70%
Na jednu stranu tradiční životopis jednoho z největších mužů vědeckotechnického pokroku posledních dvou staletí, na tu druhou vizuálně uhrančivá kniha, která překvapuje s každou další stránkou a názorně předvádí neotřelý způsob vědecké popularizace.
Kesner, Ladislav (ed.); Schmitz, Colleen M. (ed.): Obrazy mysli...
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 4. 2012
recenze
80%
Výstava Obrazy mysli - Mysl v obrazech už skončila, ale ti, kteří se na ni nedostali, nemusí propadat smutku: zbude totiž po ní jedinečný a velkoryse pojatý katalog představující a dokumentující různé způsoby prezentování lidské mysli v umění a vědě od starověku až po současnost. Tato kniha je inspirativním a poučným příkladem mezioborové spolupráce, kterých na Západ od nás vychází nemálo, ale u nás je to jedna z prvních.
Kesner, Ladislav; Schmitz, Colleen M. (eds.): Obrazy mysli –...
Autor článku: Ladislav Kesner, Fernando Vidal - 10. 4. 2012
ukázka
Bruno Latour říká, že neurofilozof Paul Churchland, jenž je známým stoupencem teorie známé jako eliminativní materialismus, „nosí v peněžence barevnou fotografii své ženy Patricie. Na tom by nebylo nic až tak překvapujícího, kdyby ovšem nešlo o barevný sken manželčina mozku! A jako by to nestačilo, Paul prohlašuje, že za pár let budeme rozpoznávat vnitřní strukturu mozku stejně dobře a s podobným zalíbením, jako dnes hledíme na nos, pleť a oči!“
Kleczek, Josip (ed.): Voda ve vesmíru, na zemi, v životě a v...
Autor článku: Vydavatelství Radioservis - 31. 5. 2012
anotace
Téměř sedmisetstránková publikace představuje vodu, základní podmínku života na naší planetě, z nejrůznějších úhlů pohledu.
Kleczek, Josip (ed.): Voda ve vesmíru, na zemi, v životě a v...
Autor článku: Jan Jaroš - 31. 5. 2012
ukázka
Vztah k vodnímu živlu se u jednotlivých národů liší nejen historickými tradicemi, ale také dostupností velkých vodních ploch, najmě moře. Zajisté nalezneme mnoho rozdílů v pojetí, ve vnímání vody u suchozemců, neřkuli obyvatel pouštních oblastí na jedné straně a lidí z přímořských oblastí na straně druhé.
Kleczek, Josip: Život se Sluncem a ve vesmíru: nová věda - bioastronomie
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 3. 2012
recenze
60%
Kniha popisuje historii vědeckého poznávání Slunce i to, jak zásadní roli hrálo Slunce v kulturních dějinách lidstva. Podle Kleczka by „bez Slunce a bez jeho záření nic na Zemi nebylo takové, jak ho známe. Ani my bychom být nemohli. Vědecké poznání tak potvrzuje moudrost dávných generací: Sine sole nihil sum“.
Kleczek, Josip: Život se Sluncem a ve vesmíru: nová věda - bioastronomie
Autor článku: Josip Kleczek - 4. 3. 2012
ukázka
Francouzský filozof, fyzik a matematik Blaise Pascal o člověku v první polovině 17. století řekl: „L’homme est infiniment petit par son corps, mais il est infiniment grand par son esprit“ – Člověk je nekonečně malý svým tělem, ale je nekonečně velký svým duchem. Je překvapivé, jak jeho názor po čytřech stoletích potvrzuje i dnešní věda.
Klein, Jan; Klein, Norman: Osamělost skromného génia – Gregor...
Autor článku: Jan Lukavec - 31. 8. 2017
recenze
70%
Nejslavnější vědec narozený na našem území se podle autora biografie vyznačoval pokorou, jež mu velela neukvapovat se s generalizací objevených mechanismů. Odtud název knihy i několik obecných představ o Mendelově osobnosti, které Jan Klein vyvrací.
Kleinod, Brigitte; Strickler, Friedhelm: Divoké trvalky
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 7. 6. 2019
recenze
60%
Autoři, oba zkušení zahradníci, se výsadbě původních druhů věnují desítky let. Své bohaté zkušenosti uspořádali do útlé knížky, která dobře poslouží jako zahradnické minimum, zdroj neobvyklých nápadů pro oživení zahrady a názorná „kuchařka“, jak založit a obhospodařovat záhony s planě rostoucími rostlinami.
Kleisner, Karel (ed.): Biologie ve službách zjevu: k teoreticko-biologickým...
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 1. 2009
recenze
Jméno švýcarského myslitele a biologa Adolfa Portmanna už těm, kteří čtou texty Z. Neubauera nebo S. Komárka, není neznámé, většině české populace ovšem jeho existence a neotřelé myšlenky asi zůstávají nadále utajeny.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 9:
1
2
3
4
5
6
7
8