Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr přírodní vědy
Poslední články
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
70%
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Jan Lukavec - 4. 5. 2022
70%
Russell, Stuart: Jako člověk
Pavel Pecháček - 29. 4. 2022
Nejčtenější články
70%
Russell, Stuart: Jako člověk
Pavel Pecháček - 29. 4. 2022
70%
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Jan Lukavec - 4. 5. 2022
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Kol. aut.: Flóra
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 26. 12. 2021
recenze
70%
Oslava úžasné mnohotvárnosti a půvabu rostlinné říše na Zemi. Obsáhlá publikace poukazuje na zásadní funkce rostlin, díky kterým je na světě umožněn život dalších tvorů, a zároveň se věnuje i nejmenším detailům, jež nelze okem spatřit, popřípadě na první pohled neupoutají naši pozornost.
Kolbert, Elizabeth: Šesté vymírání
Autor článku: Pavel Pecháček - 31. 5. 2018
recenze
80%
Vymírání druhů zde bylo, je a bude, avšak jeho současné tempo začíná znepokojovat i ty největší optimisty. Z čeho ale vědci usuzují, že druhy skutečně vymírají, navíc tempem v historii planety neobvyklým? Které druhy jsou primárně v ohrožení a co bychom spolu s nimi mohli ztratit? Na kloub současnému fenoménu vymírání druhů se rozhodla podívat významná americká novinářka, jejíž kniha ověnčená Pulitzerovou cenou konečně vychází také v českém překladu.
Komárek, Stanislav: Eseje o přírodě, biologii a jiných nepravostech...
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 5. 2011
recenze
Souborné vydání autorových esejů z let 1987-2010. Týkají se živé přírody - zvířat, rostlin a hub - a vědy o ní, to jest biologie, života, osudu a postavení vědců, environmentalismu a ochrany životního prostředí a rovněž literatury a některých cizích zemí.
Komárek, Stanislav: Mimikry a příbuzné jevy
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 12. 2016
recenze
60%
Stejně jako v mnoha jiných oblastech svého zájmu se Stanislav Komárek i v této knize snaží jít proti mainstreamu. Tentokrát argumentuje věcně a erudovaně, píše totiž o tématu, které dobře zná a rozumí mu. Navíc přitom záslužně oživuje dnes přehlížené teorie.
Komárek, Stanislav: Obraz člověka a přírody v zrcadle biologie
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 12. 2008
recenze
Obraz člověka a přírody v zrcadle biologie je soubor skládající se ze starších textů, obohacených o některé texty nové. Jak už napovídá název knihy, přírodu autor pojímá jako zrcadlo, v němž vždy hledáme a nalezneme to, co tam nalézt chceme. Dominantním rysem je stálé vědomí ambivalentnosti každého jevu. Komárek se ruku v ruce se sledováním jednotlivých verzí přírody zabývá i tím, jak se měnily i představy o lidské přirozenosti, a jak se měnili i samotní lidé.
Komárek, Stanislav: Ochlupení bližní: zvířata v kulturních kontextech...
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 9. 2011
recenze
90%
Kniha pojednává různé aspekty vztahů lidí a zvířat v evropských i mimoevropských kulturních kontextech. Je zde zohledněno naše subjektivní vnímání živých tvorů, lov, úloha zvířat jako obětí, domestikační procesy a fenomén chovatelství, ochrana zvířat a ochrana druhů nebo užití zvířat v medicínských výzkumech a jako modelu pro chování a fungování lidí.
Komárek, Stanislav: Tělo, duše a jejich spasení aneb kapitoly...
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 5. 2015
recenze
60%
Musíme s uznáním kvitovat, že minimálně jednu autorovu unáhlenost, na kterou roku 2005 upozornil Jan Sokol, v novém vydání Komárek opravil. I tak v něm ale některé myšlenkově přepjaté pasáže najdeme: příklady intelektuálské nadřazenosti, která přehlíží, že neexistuje jeden sourodý „lid“ či „občanstvo“, ale heterogenní společnost, jejíž jednotliví členové například sledují pestrou skladbu televizních pořadů a jejichž životní styly se od sebe navzájem značně liší.
Koski, Olivia; Grcevich, Jana: Zábavný průvodce sluneční soustavou
Autor článku: Pavel Pecháček - 25. 10. 2018
recenze
70%
Že ještě neexistuje žádná cestovní kancelář, která by poskytovala lety k různým tělesům sluneční soustavy? A co na tom, průvodce se přece hodí vždycky, zejména když je plný zajímavých informací o různých exotických destinacích a nápadů, jak si dovolenou, až to tedy bude možné, co nejlépe užít.
Koubský, Petr: Věda podle abecedy
Autor článku: Pavel Pecháček - 10. 11. 2019
recenze
80%
Nejnovější vědecké úspěchy. Zajímavé exkurzy do historie. Zásadní poznatky matematiky, fyziky, chemie či biologie. Více než pět desítek hesel v netradičně pojaté populárně naučné knize.
Koukolík, František: Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál?
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 7. 2015
recenze
60%
Koukolíkovo burcování k aktivnímu životu je zřejmě příhodné v každé době. Stejně jako jeho výzvy ke kritickému myšlení, které zabraňuje „cestám do nekonečných omylů“. Jen je těžké se s ním shodnout na tom, jak by se toto myšlení mělo konkrétně projevovat. Autora totiž před některými stereotypy neochránilo.
Kováč, Ladislav: Konec lidské evoluce
Autor článku: Pavel Pecháček - 27. 7. 2017
recenze
60%
Kam směřuje lidská evoluce a jaká je budoucnost člověka? Odpověď hledá ve své nevšední knize slovenský biochemik a bývalý politik Ladislav Kováč. Jeho rezultát ovšem příliš povzbudivý není.
Krámský, David (ed.): Kognitivní věda dnes a zítra
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 8. 2009
recenze
Podle Ivana M. Havla představuje kognitivní věda nejmodernější intelektuální odpověď na klasickou výzvu Poznej sebe sama
Krása, Jan: Jak řeč ovlivnila člověka
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 5. 2020
recenze
70%
Jak spolu souviselo rozdělávání ohně, výroba kamenných nástrojů a rozvoj lidské řeči? Podle psychologa Krásy možná více, než si myslíme. Dobrodružná i trochu fantastická sonda do prehistorie lidské mysli.
Kremlík, Vítězslav: Obchodníci se strachem
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 3. 2019
recenze
50%
Úderná kniha předního českého klimaskeptika, který nejenže považuje hypotézu významného vlivu člověka na globální oteplování za neopodstatněnou, ale rovněž se snaží demaskovat údajné mýty, jež se se změnou klimatu pojí. Nechybí ani tradiční dodatek, že princip předběžné opatrnosti se nám ve srovnání s možnými přínosy nemile prodraží. Otázkou však zůstává, jestli autorův bojovný styl nebude pro českou klimaskepsi spíše medvědí službou než jasným tahem na branku.
Kůs, Evžen: Dá mi? Nedá mi? Pohledy do sexuálního života zvířat
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 7. 2011
recenze
80%
O tom, nakolik jsou lidé podobní zvířatům, či nakolik vlastně jsme trochu divnými zvířaty, mnozí autoři uvažují často a rádi. Otázka toho, nakolik u zvířat existují analogie náboženských kultů, je ovšem velmi spekulativní a jen těžko se zkoumá. Naopak to, že vyměšujeme stejně jako ostatní živočichové, je sice nezpochybnitelné, ale trochu banální. Ovšem tématem, které zasahuje jak do vysoké kultury i filozofie, tak i do říše zvířat, v níž je jeho existence nezpochybnitelná, je rozmnožování a sex.
Leffler, Ferdinand: Žijte ve své zahradě
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 26. 2. 2018
recenze
60%
Velkoryse vypravená publikace zahradního architekta Ferdinanda Lefflera, hlavní postavy magazínu Ferdinandovy zahrady vysílaného Českou televizí během roku 2017, zaujme bohatým fotografickým doprovodem a originálními nápady a řešeními, jak proměnit prostor zahrady a respektovat přitom její specifické podmínky.
Lesák, Ondřej: Dutá země
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 1. 2022
recenze
60%
První představy o duté Zemi se objevily už v antice, avšak největší oblibě se těšily od sedmnáctého do dvacátého století. Tehdy našly pevné místo v dílech několika vědců, řady pseudovědců i vícera spisovatelů. Vývoj hypotéz o duté Zemi a jejich recepci v dobrodružné a vědeckofantastické literatuře zkoumá poměrně útlá, ale zajímavá kniha českého autora.
Levin, Janna: Vesmírné blues
Autor článku: Pavel Pecháček - 24. 6. 2017
recenze
70%
Ještě před dvěma lety mnoho lidí vůbec netušilo, že existuje něco jako gravitační vlny. Postupně si však tyto fyzikální entity klestí cestu do populárně naučné literatury, potažmo do povědomí širší veřejnosti. Jednou z posledních knih, která se věnuje jak gravitačním vlnám, tak zejména projektu LIGO, v jehož rámci k jejich prvnímu zaznamenání došlo, je Vesmírné blues americké autorky a kosmoložky Janny Levinové.
Lieberman, Daniel: Příběh lidského těla: evoluce, zdraví a nemoci
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 9. 2016
recenze
80%
Kniha začíná ve vzdálené prehistorii, ale končí u aktuálních hrozeb, jimž čelí západní civilizace. Řešení, která autor nabízí, většinou nejsou překvapivá. Ovšem nevídaná je přesvědčivost a preciznost, s nimiž autor svoje doporučení předkládá. Ta přitom zdaleka přesahují oblast jeho odborné specializace, ale dotýkají se i obecných filozofických a politologických dilemat současnosti.
Liessmann, Konrád Paul: Teorie nevzdělanosti: omyly společnosti...
Autor článku: Bohumil Kartous - 29. 4. 2009
recenze
Pod politickou nálepkou „společnosti vědění“ je ukrytá společnost nevzdělanosti. Vědění jako svobodné potýkání se s poznáním a vzdělání jako cesta k němu jsou ohroženy principem podvojného účetnictví a zánikem každého „tržně neperspektivního vzdělávacího produktu“.
Lorenz, Konrad: Život se psem není pod psa
Autor článku: Matěj Matela - 8. 8. 2016
recenze
90%
Který ze zástupců zvířecí říše je člověku bližší než pes? Provází nás dějinami už tisíce let a tvoří neodmyslitelnou součást našich životů. Publikace známého rakouského zoologa Konrada Lorenze, v níž se harmonicky snoubí vědecké poznatky s humorem, je čtivé vyprávění o našem soužití s tímto zvířetem, o psí věrnosti a bezmezné lásce, o tom, dokáže-li pes simulovat, jak psa nejlépe vychovávat, a o řadě dalších zajímavostí, které psa představí ve známých i méně známých souvislostech.
Lugerbauer, Katrin: Zahrada pro včely
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 25. 8. 2019
recenze
80%
Překvapující množství prospěšných rad a informací v poměrně útlé knížce zcela jistě využije každý zahradník a zahrádkář. Ten, kdo si uvědomuje, že včely a další hmyz opylující rostliny a keře jsou ve vážném ohrožení a že právě zahrada, byť by čítala jen pár metrů čtverečních, má potenciál stát se jejich jedinečným útočištěm.
MacFarlane, Robert: Podzemí
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 3. 2022
recenze
80%
Po knize věnované horám se spisovatel a profesor literatury vydal opačným směrem. Vznikla tak inspirativní kniha o putování do hlubších vrstev zemské kůry, ale také po podstatě lidského těla a historii.
Mačura, Viktor a kol.: Stromy mě znají jménem
Autor článku: Elizaveta Getta - 22. 8. 2021
recenze
60%
První kniha, která zahrady představuje v maximální harmonii s přírodou i potřebami zahradníků zároveň. Nenucený návod, jak udělat alespoň malý kousek světa ekologičtější, krásnější, zdravější a radostnější pro sebe i okolí.
Mancuso, Stefano; Viola, Alessandra: Vnímavá zeleň
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 11. 10. 2018
recenze
80%
Názory některých filozofů starověkého Řecka byly modernější a pokrokovější, než jaké slýcháme dnes, a k mnohým z nich se po četných obdobích temna a úpadku klopotně vracíme. Náš pohled na rostlinnou říši není výjimka. Tato kniha na základě vědeckých výzkumů vyvrací naše stereotypní vnímání rostlin jako organismů nižšího řádu, chudých na smyslové vjemy a postrádajících inteligenci.
Mancuso, Stefano: Revoluce rostlin
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 4. 2021
recenze
80%
Jsou rostliny vhodné leda tak ke zkrášlení balkonu či na jídlo, nebo toho nabízejí mnohem víc, například návod na řešení globálních problémů? Nejen nad tím se zamýšlí italský vědec, jenž láskou k zeleni nakazí i ty, kdo s rostlinami dosud nechtěli mít nic společného.
Markoš, Anton: Evoluční tápání: Podoby planetárního životopisu
Autor článku: Pavel Pecháček - 20. 4. 2017
recenze
90%
Nejnovější kniha významného českého biologa se snaží neotřelým, vysoce fundovaným způsobem nastínit, jak mohl vzniknout pozemský život, a zároveň zodpovědět, co to vlastně život je. Autor se nedrží jen přírodovědných poznatků, nýbrž překračuje hranice mezi přírodními a humanitními vědami, díky čemuž vzniklo dílo v mnoha ohledech ojedinělé.
Martin, Michael: Podstata pouště
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 22. 6. 2021
recenze
70%
Známý německý geograf procestoval suché i mrazivé pouště celého světa. Při svých výpravách zkoumá nehostinné oblasti nadšeně a důkladně, se snahou pochopit geografické, demografické a sociální detaily, které pak zasvěceně a čtivě předává čtenářům. Jeho kniha je svědectvím o jedinečném světě vyprahlých krajin a jejich proměně v čase.
Mayer, Emeran: Druhý mozek
Autor článku: Pavel Pecháček - 25. 11. 2018
recenze
70%
Výzkumy stále jasněji ukazují, že trávicí trakt i jeho mikrobiální osazenstvo vedou bohatý a oboustranně významný dialog s mozkem. Nejen že se zdraví našich útrob odráží například v naší náladě, ale souviset může i s poruchami autistického spektra či různými onemocněními, od deprese po Alzheimerovu chorobu. Naše duševní rozpoložení má zase díky obousměrné výměně informací závažný dopad na trávicí trakt. A to není zdaleka vše, jak líčí nejnovější kniha významného německého gastroenterologa.
Mazur, Joseph: Kde se vzaly symboly
Autor článku: Pavel Pecháček - 31. 10. 2017
recenze
70%
Autor fundovaným způsobem představuje historický vývoj matematického zápisu od prvních číselných systémů po vznik a evoluci matematických symbolů. Zabývá se rovněž otázkou, jakým způsobem symboly interagují s naší myslí, a upozorňuje, že dnes zcela samozřejmý symbolický zápis je otázkou teprve posledních několika staletí.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 9:
1
2
3
4
5
6
7
8
9