Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr přírodní vědy
Poslední články
60%
Marshall, George: Ani na to nemyslete
Pavel Pecháček - 23. 6. 2022
80%
Magnason, Andri Snær: O času a vodě
Barbora Grečnerová - 8. 6. 2022
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
Nejčtenější články
80%
Magnason, Andri Snær: O času a vodě
Barbora Grečnerová - 8. 6. 2022
60%
Marshall, George: Ani na to nemyslete
Pavel Pecháček - 23. 6. 2022
60%
Poliaková, Martina; Radovanovič, Dušan a kol.: Proč má zebra...
Jan Lukavec - 12. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Mayer, Emeran: Druhý mozek
Autor článku: Pavel Pecháček - 25. 11. 2018
recenze
70%
Výzkumy stále jasněji ukazují, že trávicí trakt i jeho mikrobiální osazenstvo vedou bohatý a oboustranně významný dialog s mozkem. Nejen že se zdraví našich útrob odráží například v naší náladě, ale souviset může i s poruchami autistického spektra či různými onemocněními, od deprese po Alzheimerovu chorobu. Naše duševní rozpoložení má zase díky obousměrné výměně informací závažný dopad na trávicí trakt. A to není zdaleka vše, jak líčí nejnovější kniha významného německého gastroenterologa.
Mazur, Joseph: Kde se vzaly symboly
Autor článku: Pavel Pecháček - 31. 10. 2017
recenze
70%
Autor fundovaným způsobem představuje historický vývoj matematického zápisu od prvních číselných systémů po vznik a evoluci matematických symbolů. Zabývá se rovněž otázkou, jakým způsobem symboly interagují s naší myslí, a upozorňuje, že dnes zcela samozřejmý symbolický zápis je otázkou teprve posledních několika staletí.
Meckel Fischer, Friederike: Terapie se substancí...
Autor článku: Pavel Pecháček - 1. 12. 2017
recenze
80%
S knihami, jež se nějakým způsobem zabývají stavy vědomí změněnými vlivem psychotropních látek, se u nás konečně roztrhl pytel. Vychází také komplexní příručka, která na teoretickém i praktickém pozadí vysvětluje nezpochybnitelný význam využívání psychoaktivních látek jako například MDMA či LSD coby psychoterapeutických nástrojů.
Meijer, Eva: Řeč zvířat
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 11. 2019
recenze
70%
Inteligenci, spolupráci, či dokonce sebevyjádření. Především to nachází autorka v knize o zvířecí komunikaci, kterou zasazuje do širších filozofických kontextů. A zvířecí schopnosti si umělecky i trochu dotváří.
Miketa, Kamil: Vůně Měsíce
Autor článku: Pavel Pecháček - 28. 11. 2019
recenze
70%
V ilustracemi napěchovaném průvodci programem Apollo a jeho nejdůležitější misí, která před padesáti lety skončila úspěšným přistáním člověka na Měsíci, autor upozorňuje i na množství českých stop, jež účastníci programu v měsíčním prachu zanechali, a přibližuje současný podíl českých firem na zkoumání vesmíru.
Mikoška, Petr; Novák, Lukáš: Jak současná věda objevuje empatii
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 3. 2018
recenze
80%
Co je to empatie? Jak ji lze zkoumat? Působí na ni geny a lze ji ovlivnit výchovou? Jakou roli má v psychoterapii a jakou úlohu hraje ve fungování společnosti? Na tyto i mnohé další otázky se snaží odpovědět dosud nejucelenější kniha o empatii, která na našem trhu vyšla.
Mikuláš, Radek: Divoká příroda Prahy a blízkého okolí
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 4. 2015
recenze
70%
Žijí obyvatelé Prahy v krajině plně civilizované, zbavené veškeré spontánnosti divoké přírody, v oblasti středoevropsky spořádané až skoro nudné? Radek Mikuláš a Jan Šturma patří k těm, kteří si to nemyslí. Jejich kniha Divoká příroda Prahy a blízkého okolí je sympatický průvodce po místech, kam by spořádaného občana asi nenapadlo zajít, i výzva k myšlení napříč zavedenými kategoriemi.
Miodownik, Mark: Neobyčejné materiály
Autor článku: Pavel Pecháček - 9. 2. 2017
recenze
80%
Celá naše civilizace stojí na používání nejrůznějších materiálů. Život bez mnohých z nich bychom si dnes ani nedokázali představit, přesto mnohdy vůbec nerozumíme tomu, na jakém základě ten který materiál funguje. Svou knihou se to snaží napravit britský vědec Mark Miodownik.
Montgomery, Sy: Mají chobotnice duši?
Autor článku: Pavel Pecháček - 31. 5. 2020
recenze
70%
Více než dvě třetiny zemského povrchu pokrývá oceán. Ten je domovem nespočtu pozoruhodných tvorů, jež svým vhledem a schopnostmi leckdy zastíní i nejbizarnější organismy ze stránek vědeckofantastických románů. Jedním z úžasných příkladů mořské fauny jsou chobotnice. Pro někoho snad na první pohled nevzhledná oslizlá monstra, na ten druhý však inteligentní tvorové, kteří nás mohou naučit mnohé o evoluci, ale i o nás samotných, jak ukazuje nejnovější kniha známé americké autorky knih o přírodě.
Moravec, Jiří: Obojživelníci a plazi České republiky
Autor článku: Pavel Pecháček - 27. 10. 2019
recenze
90%
Nejnovější atlas obojživelníků a plazů žijících na našem území, sestavený předním českým odborníkem, nabízí vedle aktuálních informací o obou skupinách i velké množství fotografií, které všechny představované druhy zachycují v celé jejich pozoruhodné kráse a rozmanitosti.
Mukherjee, Siddhartha: Gen
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 6. 2019
recenze
90%
Slovo gen se v poslední době stalo nedílnou součástí naší každodenní řeči, ale jen málokdo skutečně ví, co to gen je, v čem je historie jeho objevu zajímavá, jak se vyvíjelo jeho pojetí nebo kterak se geny vztahují k tomu, jací doopravdy jsme. Rozsáhlá publikace indicko-amerického onkologa a spisovatele tuto problematiku objasňuje vyčerpávajícím způsobem a přitom srozumitelně. Zaručeně tak osloví široké spektrum čtenáře, od naprostých laiků až po profesionální přírodovědce.
Mukherjee, Siddhartha: Vládkyně všech nemocí. Příběh rakoviny
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 2. 2016
recenze
70%
Tato čtivá kniha je cenná i proto, že může čtenáři pomoci oprostit se od zavádějících či nebezpečných analogií spatřujících například v islámu celoplanetární „rakovinu“. Její poselství je prosté a jednoduché: svoji rakovinu si každý bez rozdílu neseme v sobě.
Müllerová, Hana; Černý, David; Doležal, Adam a kol.: Kapitoly...
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 12. 2016
recenze
70%
Promýšlení naznačených otázek je navýsost aktuální. Stále více lidí totiž souhlasí se slovy T. W. Adorna, že Osvětim začíná tam, kde člověk stojí na jatkách a říká: „Vždyť jsou to jen zvířata.“ Plným právem přitom jeden z autorů knihy apeluje na to, abychom kvůli „zvířecím právům“ nezapomínali na to, že rozsáhle porušována jsou dnes i základní práva lidská.
Navarro, Joaquín: Tajemné π
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 7. 2018
recenze
70%
Nejnovější výlet do matematického světa čtenáře důkladně seznámí s dozajista nejznámějším číslem vůbec, pí. Autor zabrousí do historie jeho zkoumání a zpřesňování, dostane se i ke kulturním přesahům či nedořešeným otázkám, jež před nás tato úžasná konstanta nadále staví.
Nesse, Randolph M.: Proč je dobré cítit se špatně
Autor článku: Pavel Pecháček - 29. 11. 2020
recenze
80%
Proč existuje smutek, žal nebo žárlivost? Jsou špatná nálada či úzkost opravdu něčím, čemu je nutné se vždy a za každou cenu bránit? Co je příčinou duševních poruch a proč jsou tak časté? Jaký význam hrají v našem životě emoce a jak vznikly? Zodpovězení těchto otázek není důležité jen pro hlubší porozumění lidské mysli, ale mohlo by přispět také k lepší psychiatrické péči. Ve snaze je vyřešit se však často zapomíná na jeden důležitý faktor: evoluci.
Netopýři a psavci
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 8. 2017
studie
Osmadvacátého srpna slavíme v Evropě významný den, respektive významnou noc netopýrů. Netopýři byli dlouho vnímáni jako spojenci ďáblů, upírů, vyslanci pekel či převtělené duše zemřelých. Málokdy chyběli na vyobrazeních čarodějnických sabatů. Lidé je pomyslně trestali za to, že se vymykají jejich představě přírodního řádu: ani myš, ani pták. Jak se daří ponurý lidský obrázek netopýra měnit?
Nosková, Věra: Čeští skeptici. Kdo jsou a co chtějí
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 10. 2015
recenze
50%
Zamyšlení nad činností Sisyfa působí stejně rozporuplně jako samotná jeho činnost: při demaskování podvodníků je užitečné, ale při stíhání všeho, co nelze tady a teď dokázat, problematické. Vítáme ale, že obsahuje explicitní přiznání, že i čeští skeptikové jsou jen lidé s hluboce zakořeněnými iracionálními sklony. Ostatně tušili jsme to již dávno…
Oakes, Summer Rayne: Aby vás rostliny milovaly
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 24. 10. 2021
recenze
60%
Knihu známé americké environmentální aktivistky lze charakterizovat především jako manuál. Radí nám totiž, jak přistupovat k rostlinám, abychom objevili a ocenili jejich jedinečnou krásu, úžasné schopnosti a mimořádnou funkci, kterou na planetě zastávají.
Osterholm, Michael T.: Neviditelní zabijáci
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 2. 2021
recenze
70%
Podle autorů nové knihy o patogenních organismech, která vznikla ještě před příchodem covidu-19, jsou infekční choroby vedle jaderné války, srážky s asteroidem a globální změny klimatu jednou ze čtyř věcí, které mají potenciál negativně ovlivnit celou planetu. A po současných zkušenostech jim nelze než dát za pravdu.
Parikka, Jussi: Geologie médií
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 4. 2020
recenze
70%
Prach, sníh, korály, špatně placení horníci. To vše autor shromáždil do své knihy, která přehodnocuje tradiční pojetí médií. Rehabilituje přitom některé romantické představy o naší planetě.
Pecháčková, Emma; Dědeček, Jiří: Hvězdy pražské zoo
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 12. 2015
studie
Jak krásná literatura uchopuje tematiku zoologických zahrad? Jak vypadá nejstarší text, který na toto téma vznikl? A jaké knihy byly sepsány o té nejúspěšnější, pražské?
Petr, Jaroslav: Desatero smyslů
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 3. 2021
recenze
80%
Ojedinělá kniha známého českého popularizátora přináší stovky úžasných příběhů ze smyslového světa lidí i zvířat a ukazuje fascinující schopnost evoluce vypořádat se i s úkoly, které by každý rozumný designer odmítl jako směšné či nesplnitelné.
Petr, Jaroslav: Když jdou ryby rybařit (in LtN)
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 11. 2010
recenze
Profesor Jaroslav Petr je biolog, popularizátor vědy a autor řady vědeckofantastických povídek. Posluchači Českého rozhlasu ho mohou znát hlavně ze stanice Leonardo.
Pfleiderer, Mircea; Rödder, Birgit: Co kočka skutečně chce
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 10. 2015
studie
Co je pravdy na tom, že kočku nikdy nemůžeme vlastnit a že nanejvýš nám může být umožněno stát se součástí jejího života? Je ještě dnes lev králem zvířat? Jak se vyvíjelo vnímání koček a jejích příbuzných v mýtu a krásné literatuře? A co z oněch starších významových vrstev přetrvává dodneška?
Pickover, Clifford A.: Kniha o fyzice
Autor článku: Marek Jančík - 14. 9. 2016
recenze
60%
Kniha o fyzice představuje jakýsi luxusně vydaný rozcestník, který má své čtenáře inspirovat k dalšímu studiu. Řadu zajímavých podnětů si v ní najdou méně zkušení čtenáři, ale i ti, kteří jsou s fyzikou již do velké míry obeznámeni. Autorův entuziasmus pro zkoumání vesmíru a rozšiřování vědomí ohledně možností exaktního poznání působí docela silně.
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 5. 2022
recenze
70%
Kdy se lékaři začali zabývat významem larvální terapie pro čištění ran a záchranu životů? Skutečně akupunktura a sérum pravdy fungují? Kdy byla provedena první operace oka? A bude někdy možné zmrazit člověka a oživit ho o sto let později? Poučná sonda do dějin lékařství nenechá stranou ani psychoterapii či dilemata lidské nesmrtelnosti.
Pokorný, Petr (ed.): Afrika zevnitř
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 4. 2017
recenze
80%
Kontinent, kde se zrodil člověk jako biologický druh, kde vznikly velké kultury a civilizace, kde nedošlo k vymření velké fauny jako ve většině zbylého světa. Autoři nestavějí africkou civilizaci a přírodu proti sobě, snaží se je pojímat celostně, v interakci.
Pokorný, Petr; Bárta, Miroslav (edt.): Něco překrásného se končí
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 3. 2009
recenze
I když přispěvatelé zastupovali tak odlišné obory jako historii, egyptologii, filozofii, evoluční biologii, teoretickou fyziku či „rostlinnou sociologii“ (J. Sádlo), v podstatě se shodli na tom, že kolapsy a katastrofy nejsou božím trestem, ale normální součástí vývoje, a že představují nejen hrozbu, ale i šanci, či dokonce nezbytnou podmínku toho, aby mohlo vzniknout něco nového.
Poliaková, Martina; Radovanovič, Dušan a kol.: Proč má zebra...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 1. 2017
recenze
60%
V jednotlivostech můžeme s některými texty polemizovat nebo je doplňovat, ale celkově nelze popřít, že se autoři hesel snaží o psaní srozumitelných a informačně podložených textů, které často uvádějí i několik možných verzí či úhlů pohledu. Rozhlas tak obstojně popularizuje odborné poznatky v širší veřejnosti.
Ponting, Clive: Zelené dějiny světa
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 7. 2018
recenze
70%
Název knihy je ve své neutrálnosti a mírnosti možná až zavádějící, protože ve skutečnosti jde spíše o historii ekologické zkázy. Publikace vyznívá jako drsná obžaloba lidstva ze skutečně dlouhodobého ničení přírody a ústí v ostrou kritiku sobectví a nezodpovědnosti zvláště nejbohatších států současnosti.
předchozí strana
další strana
Strana 6 / 9:
2
3
4
5
6
7
8
9